فرایبورگ یکی از شهرهای مشهور آلمان بوده که برای زندگی و تحصیل بسیار مناسب است. این شهر در بخش جنوب غربی آلمان واقع شده و از جمله شهرهای برتر دانشجویی شناخته می‌شود. شهر فرایبورگ همچنین به عنوان آفتابی‌ترین شهر آلمان شناخته می‌شود و دارای جمعیتی برابر ۲۱۴۲۳۴ نفر در سال ۲۰۲۰ است. مساحت شهر فرایبورگ نیز حدود ۱۵۳ کیلومتر مربع است و به شهرهایی نظیر شهر اشتوتگارت و شهر فرانکفورت نزدیک بوده و به ترتیب ۲۰۷.۱۹ و ۲۰۷.۱۹ کیلومتر فاصله دارد. نکته ای دیگر درباره شهر فرایبورگ این است که این شهر در ایالت بادن-وورتمبرگ واقع شده است و براساس قوانین تحصیل در آلمان دانشگاه‌های این شهر برای دانشجویان غیراروپایی رایگان نیست اما افرادی که شهر فرایبورگ را برای زندگی و نه تحصیل انتخاب کرده‌اند باید بدانند که شهر فرایبورگ نیز مانند دیگر شهرهای آلمان از امکانات بسیار خوبی برای زند گی برخوردار است. در ادامه به اطلاعات بیشتری درباره شهر فرایبورگ خواهیم پرداخت.

کیفیت زندگی در شهر فرایبورگ

به طور کلی کیفیت زندگی در شهر فرایبورگ بسیار بالا است. همچنین شاخص توان خرید مردم بالا، شاخص امنیت مردم، بالا، شاخص مراقبت‌های درمانی، بالا و شاخص آلودگی هوا نیز بسیار پایین است. درحقیقت این شهر برای زندگی بسیار مناسب است که به بسیاری از دانشجویان نیز توصیه می‌شود.

آب و هوای شهر فرایبورگ

شهر فرایبورگ دارای تابستان‌های معتدل و زمستان‌های بسیار سرد به همراه آسمان نیمه ابری است. دمای هوا نیز در طول سال از ۱- درجه سانتی‌گراد تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد متغیر بوده و دمای کمتر از ۸- درجه سانتی‌گراد و یا بیشتر از ۳۱ درجه سانتی‌گراد در این شهر بسیار نادر است.

فصل گرم سال نیز در شهر فرایبورگ از ۳۱ ماه می آغاز شده و تا ۱۰ ماه سپتامبر با متوسط دمای ۲۱ درجه سانتی‌گراد در روز است. گرم‌ترین روز سال هم در شهر فرایبورگ ۴ ماه آگوست است که حداقل و حداکثر دمای هوا در آن به ترتیب ۱۴ و ۲۵ درجه سانتی‌گراد است.

همچنین فصل سرد سال از ۱۵ ماه نوامبر تا ۳ ماه مارس است که متوسط دمای هوا در این مدت حدود ۸ درجه سانتی‌گراد در روز است. سردترین روز سال هم در این شهر ۸ ماه فوریه است که حداقل و حداکثر دمای هوا در آن به ترتیب ۱- درجه سانتی‌گراد و ۵ درجه سانتی‌گراد است.

بهترین زمان سال هم برای بازدید از شهر فرایبورگ از اواسط ماه ژوئن تا اوایل ماه سپتامبر بوده که دمای هوا در این مدت بین ۱۸ و ۲۷ درجه سانتی‌گراد است.

هزینه زندگی در شهر فرایبورگ

هزینه زندگی در آلمان از فردی به فرد دیگر و از شهری به شهر دیگر، متفاوت است زیرا سبک زندگی افرادِ مختلف و هزینه‌ها در شهرهای مختلف با یکدیگر تمایز دارد اما به طور کلی هزینه متوسط زندگی در شهر فرایبورگ برای یک نفر حدود ۷۷۵ یورو در ماه است. در ادامه به برخی هزینه‌های مهم در شهر فرایبورگ نظیر مواد غذایی و رستوران، هزینه حمل و نقل، هزینه مسکن و هزینه قبوض و اینترنت و سایر هزینه‌ها نیز می‌پردازیم.

هزینه مواد غذایی و رستوران

هزینه‌های مربوط به رستوران و مواد غذایی از جمله هزینه‌های بسیار مهم برای زندگی است. برای مثال هزینه غذا در رستورانی ارزان برابر ۱۰ یورو و در رستورانی با قیمت متوسط برابر ۵۲.۵۰ یورو برای ۲ نفر است. هزینه مواد غذایی پر مصرفی نظیر شیر (۱ لیتر)، نان سفید (۱ عدد)، برنج سفید (۱ کیلوگرم)، تخم‌مرغ (۱۲ عدد) و پنیر محلی (۱ کیلوگرم) به ترتیب برابر ۰.۷۲ یورو، ۱.۴۷ یورو، ۲.۱۶ یورو، ۱.۸۰ یورو و ۹.۸۳ یورو است. هزینه موادغذایی دیگری نظیر فیله مرغ و گوشت گاو به ترتیب برابر ۸.۳۳ و ۱۱.۳۳ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم است. هزینه میو‌ه‌های مانند سیب و موز و پرتقال به ترتیب برابر ۲.۵۴ یورو، ۱.۵۷ یورو و ۱.۹۷ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم است. گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی و پیاز نیز به ترتیب حدود ۲.۴۹ یورو، ۱ یورو و ۱.۳۸ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم قیمت دارند.

هزینه حمل و نقل

هزینه حمل و نقل در شهر فرایبورگ نیز یکی دیگر از هزینه‌های حیاتی است و بسته به نوع حمل و نقل افراد، متفاوت است. برای مثال هزینه بلیط یک‌طرفه (حمل و نقل داخلی) و بلیط یک‌ماهه به ترتیب برابر ۲.۴۰ یورو و ۶۰ یورو است. افرادی نیز که از تاکسی برای حمل و نقل استفاده می‌کنند باید بدانند که کرایه تاکسی برابر ۲.۸۰ یورو به ازای هر ۱ کیلومتر و ورودیه تاکسی برابر ۴ یورو است. هزینه بنزین نیز برای آنهایی که از وسایل نقلیه شخصی استفاده می‌کنند بسیار مهم است. هزینه بنزین در شهر فرایبورگ برابر ۱.۴۷ یورو به ازای هر ۱ لیتر است.

هزینه مسکن

در میان هزینه‌های مربوط به زندگی هزینه مسکن را می‌توان به عنوان مهم‌ترین هزینه در نظر گرفت. این هزینه بسته به محل زندگی و سایز مسکن، متغیر است. برای مثال اجاره‌بها برای یک آپارتمان ۱ خوابه در مرکز شهر فرایبورگ حدود ۸۷۵.۵۰ یورو در ماه و برای آپارتمانی مشابه، خارج از مرکز شهر حدود ۶۰۶ یورو در ماه است. همچنین اجاره ماهیانه برای یک آپارتمان ۳ خوابه در مرکز شهر حدود ۱۹۲۵ یورو و برای همین آپارتمان خارج از مرکز شهر برابر ۱۳۲۸ یورو است. افرادی نیز که تمایل به خرید مسکن در شهر فرایبورگ را دارند باید بدانند که هزینه خرید یک آپارتمان در مرکز و خارج از مرکز شهر به ترتیب حدود ۷۷۰۰ یورو و ۵۶۰۰ یورو به ازای هر ۱ متر مربع است.

هزینه قبوض و اینترنت

هزینه قبوض نیز بسیار مهم بوده و بسته به سبک زندگی فرد و همچنین سایز آپارتمان، متفاوت است. برای مثال هزینه قبوض مربوط به آب، برق و سیستم گرمایشی و سرمایشی برای یک آپارتمان ۸۵ متری حدود ۲۲۳ یورو در ماه است. هزینه اینترنت نیز (۶۰ Mbps و یا بیشتر با دیتای نامحدود) حدود ۳۳ یورو است.

هزینه مدرسه کودکان

هزینه مدرسه و مهدکودک غیرانتفاعی (برای یک روز کامل) به ازای هر یک کودک حدود ۴۴۸ یورو در ماه است. هزینه مدرسه بین‌المللی ابتدایی برای یک کودک نیز برابر ۴۳۰۰ یورو در سال است.

سایر هزینه ها

هزینه‌های مربوط به زندگی علاوه بر هزینه‌های فوق شامل هزینه‌های دیگری نیز است. هزینه‌هایی مانند هزینه لباس و هزینه‌های مربوط به ورزش و تفریح برای برخی از افراد بسیار مهم هستند. در ادامه نگاهی به برخی از این هزینه‌های میاندازیم.

هزینه لباس

هزینه‌های مربوط به لباس بسته به نوع لباس و فروشگاهی که فرد از آن خرید می‌کند متفاوت است. برای مثال هزینه یک شلوار جین (با برند Levis 501 و یا برندی مشابه) حدود ۷۸  یورو و یک لباس تابستانی از یک فروشگاه زنجیره‌ای (با برند Zara، H&M و…) حدود ۳۲ یورو است. هزینه یک جفت کتانی ورزشی با قیمت متوسط نیز حدود ۷۷ یورو و یک جفت کفش رسمی چرمی مردانه نیز برابر ۱۲۸ یورو است.

هزینه ورزش و تفریح

هزینه‌های مربوط به ورزش و یا تفریح بسته به نوع ورزش و تفریح مورد نظر از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برای مثال شهریه باشگاه ورزشی برای یک نفر بزرگسال حدود ۳۷ یورو در ماه و هزینه اجاره زمین تنیس به ازای ۱ ساعت در آخر هفته برابر ۱۷ یورو است. هزینه تفریحاتی نظیر رفتن به سینما حدود ۱۰ یورو (به ازای ۱ بلیط) است.

منابع:

https://www.numbeo.com/quality-of-life/in/Freiburg-Im-Breisgau

https://weatherspark.com/y/56241/Average-Weather-in-Freiburg-Germany-Year-Round

https://www.numbeo.com/cost-of-living/in/Freiburg-Im-Breisgau