شهر زاربروکن (Saarbrücken) مرکز و بزرگ‌ترین شهر استان زارلاند (Saarland) آلمان است که در مرز این کشور با فرانسه قرار دارد و تقریباً ۱۸۰هزار نفر در آن زندگی می‌کنند. شهر مدرن زاربروکن سال ۱۹۰۹ از ادغام سه شهر کوچک تشکیل شد و مرکز صنعتی و ترابری حوضۀ زغال‌سنگ رودخانۀ زار به‌شمار می‌آمد. محصولات تولیدی این شهر عبارت بود از: آهن، استیل، شکر، سفال و مواد ساخت‌وساز. امروزه، این شهر مرکز تجاری و فرهنگی استان زارلاند و میزبان دانشگاه سارلند و چندین مؤسسۀ پژوهشی دیگر است. در این مقاله‌ برای علاقه‌مندان به تحصیل در آلمان، شهر زاربروکن را معرفی می‌کنیم.

آب‌وهوای شهر زاربروکن

شهر زاربروکن تابستان‌هایی مطبوع و نیمه‌ابری و زمستان‌هایی بسیار سرد و بادخیز و ابری دارد. میانگین دمای هوای این شهر در طول سال بین ۱- تا ۲۴ درجۀ سانتی‌گراد متغیر است و به‌ندرت به کمتر از ۷- یا بیشتر از ۳۰ درجۀ سانتی‌گراد می‌رسد. بیشینه و کمینۀ دمای هوا در آگوست به‌ترتیب به ۲۴ و ۱۴ درجۀ سانتی‌گراد و در ژانویه به‌ترتیب به ۴ و ۱- درجۀ سانتی‌گراد می‌رسد. افزون‌براین، بیش از هشت ماه از سال در این شهر بارندگی است و احتمال بارش باران در تمام طول سال وجود دارد. ناگفته نماند حدود پنج ماه از سال باد با میانگین سرعت حدود ۱۴ کیلومتر‌بر‌ساعت می‌وزد.

دانشگاه سارلند

دانشگاه سارلند سال ۱۹۴۸ با همکاری کشور فرانسه بنیان نهاده شد و هم‌اکنون، بیش از هفده‌هزار نفر دانشجو در شش دانشکدۀ آن مشغول تحصیل هستند. این دانشکده‌ها عبارت‌اند از: دانشکدۀ علوم طبیعی و فناوری، دانشکدۀ علوم انسانی، دانشکدۀ حقوق، دانشکدۀ علوم انسانی و کسب‌وکار، دانشکدۀ پزشکی و دانشکدۀ ریاضی و علوم کامپیوتری. برخی از رشته‌های انگلیسی‌زبان ارائه‌شده در این دانشگاه از‌این‌قرارند: کارشناسی ارشد زبان‌شناسی، کارشناسی ارشد بیو‌انفورماتیک، کارشناسی ارشد علم و فناوری زبانی، کارشناسی ارشد ریاضی، کارشناسی ارشد علوم کامپیوتری، کارشناسی ارشد انفورماتیک رسانه، کارشناسی ارشد فناوری آموزش، کارشناسی ارشد فلسفه، کارشناسی ارشد مهندسی سامانه‌ها، کارشناسی ارشد علوم مواد و کارشناسی ارشد علم مواد و هوش مصنوعی.

هزینه زندگی در شهر زاربروکن


هزینه زندگی در شهر زاربروکن

هزینۀ زندگی در شهر زاربروکن برای هر نفر بدون درنظرگرفتن اجارۀ مسکن، حدود ۷۵۰ یورو در ماه است. اجاره‌بهای آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر ۵۴۰ یورو و اجاره‌بهای آپارتمان مشابه خارج از مرکز شهر ۴۷۰ یورو در ماه برآورد می‌شود. همچنین، اجارۀ ماهانۀ آپارتمان سه‌خوابه در مرکز شهر به ۹۷۵ یورو و اجارۀ ماهانۀ همان آپارتمان خارج از مرکز شهر به ۸۱۲ یورو می‌رسد. گفتنی است بهای قبوض و خدمات شهری همچون آب، برق، سیستم گرمایش و سرمایش و حمل پسماند برای آپارتمان هشتادمتری به‌طورمتوسط ۲۴۰ یورو و هزینۀ اینترنت نامحدود با حداقل سرعت شصت مگابیت‌برثانیه ۳۳ یورو در ماه تخمین زده می‌شود.

هزینۀ خرید غذا برای یک نفر از رستورانی ارزان‌قیمت ۱۲ یورو و برای دو نفر از رستورانی نسبتاً گران‌قیمت‌تر ۵۰ یورو برآورد می‌شود. اگر بخواهید در خانه غذا بپزید، قیمت برخی از اقلام غذایی عبارت‌اند از: یک لیتر شیر ۰.۹ یورو، دوازده عدد تخم‌مرغ ۲.۲ یورو، یک کیلوگرم فیلۀ مرغ ۷ یورو، یک کیلوگرم گوشت ۹ یورو، یک کیلوگرم موز ۱.۶ یورو، یک کیلوگرم گوجه‌فرنگی ۰.۹ یورو، یک کیلوگرم سیب‌زمینی ۱ یورو و یک کیلوگرم پیاز ۱.۳ یورو. علاوه‌براین، برای خرید بلیت تک‌سفره و یک‌ماهۀ وسایل حمل‌ونقل عمومی به‌ترتیب ۲.۶ و ۶۵ یورو باید پرداخت کرد.

منبع: