شهر دورتموند یکی دیگر از شهرهای آلمان است که به عنوان سومین شهر پرجمعیت آلمان شناخته می‌شود. این شهر دارای جمعیتی حدود ۵۰۸۰۰۰ نفر و مساحتی حدود ۲۸۰.۷ کیلومتر مربع است. شهر دورتموند علاوه بر داشتن امکانات مناسب برای زندگی دانشگاه‌های باکیفیتی نیز دارد. این شهر همچنین برای طرفداران فوتبال بسیار آشنا است زیرا به دلیل داشتن باشگاه فوتبال بروسیا دورتموند که در بوندس‌لیگا بازی می‌کند دارای شهرت جهانی است. افرادی که شهر دورتموند را برای تحصیل در آلمان و یا زندگی انتخاب کرده‌اند باید با اطلاعاتی مانند کیفیت زندگی در شهر دورتموند، شرایط آب و هوایی در شهر دورتموند و هزینه زندگی در شهر دورتموند نیز آشنا شوند که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

کیفیت زندگی در شهر دورتموند

به طور کلی کیفیت زندگی در شهر دورتموند بسیار بالا است. شاخص قدرت خرید مردم نیز بسیار بالا و شاخص امنیت موجود در شهر، متوسط است. همچنین شاخص مراقبت‌های درمانی، بالا و شاخص آلودگی هوا در شهر دورتموند پایین است. نکته‌ای دیگر درباره دورتموند این است که این شهر به شهرهایی نظیر شهر دوسلدورف، شهر کلن و شهر فرانکفورت نزدیک بوده و به ترتیب دارای مسافتی حدود ۶۸ کیلومتر، ۹۵ کیلومتر و ۲۲۱ کیلومتر است.

شرایط آب و هوایی در شهر دورتموند

شهر دورتموند به طور کلی دارای تابستان‌های معتدل به همراه آسمان نیمه ابری است. زمستان‌های این شهر نیز طولانی، بسیار سرد به همراه باد فراوان و آسمان ابری است. دمای هوا نیز در طول سال در شهر دورتموند از ۰ درجه سانتی‌گراد تا ۲۳ درجه سانتی‌گراد متغیر بوده و دمای کمتر از ۷- درجه سانتی‌گراد و یا بیشتر از ۲۹ درجه سانتی‌گراد در این شهر بسیار نادر است. فصل گرم سال نیز در شهر دورتموند از ۵ ماه ژوئن آغاز شده و تا ۸ ماه سپتامبر با متوسط دمای ۲۰ درجه سانتی‌گراد در روز ادامه می‌یابد. گرم‌ترین روز سال هم در این شهر ۴ ماه آگوست با حداقل و حداکثر دمای به ترتیب ۱۴ درجه سانتی‌گراد و ۲۳ درجه سانتی‌گراد است. فصل سرد سال هم در شهر دورتموند از ۱۷ ماه نوامبر آغاز شده و تا ۹ ماه مارس با متوسط دمای ۹ درجه سانتی‌گراد در روز ادامه می‌یابد. سردترین روز سال نیز در این شهر ۸ ماه فوریه با حداقل و حداکثر دمای به ترتیب ۰ درجه سانتی‌گراد و ۵ درجه سانتی‌گراد است. بهترین زمان سال برای بازدید از شهر دورتموند نیز از اواخر ماه ژوئن تا اوایل ماه سپتامبر با دمای بین ۱۸ درجه سانتی‌گراد و ۲۷ درجه سانتی‌گراد است.

هزینه زندگی در شهر دورتموند

همانطور که می‌دانید هزینه زندگی از فردی به فرد دیگر و از شهری به شهر دیگر، متفاوت است زیرا سبک زندگی افرادِ مختلف و هزینه‌ها در شهرهای مختلف با یکدیگر تمایز دارد اما در ادامه به برخی هزینه‌های مهم در شهر دورتموند نظیر مواد غذایی و رستوران، هزینه حمل و نقل، هزینه مسکن و هزینه قبوض و اینترنت و سایر هزینه‌ها نیز می‌پردازیم.

هزینه مواد غذایی و رستوران

هزینه‌های مربوط به رستوران و مواد غذایی از جمله هزینه‌های بسیار مهم برای زندگی است. برای مثال هزینه غذا در رستورانی ارزان برابر ۹ یورو و در رستورانی با قیمت متوسط برابر ۵۰ یورو برای ۲ نفر است. هزینه مواد غذایی پر مصرفی نظیر شیر (۱ لیتر)، نان سفید (۱ عدد)، برنج سفید (۱ کیلوگرم)، تخم‌مرغ (۱۲ عدد) و پنیر محلی (۱ کیلوگرم) به ترتیب برابر ۰.۷۷ یورو، ۱.۳۴ یورو، ۲.۱۲ یورو، ۱.۹۴ یورو و ۸.۲۶ یورو است. هزینه موادغذایی دیگری نظیر فیله مرغ و گوشت گاو به ترتیب برابر ۷.۲۸ و ۱۰.۱۷ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم است. هزینه میوه‌هایی نظیر سیب، موز و پرتقال نیز به ترتیب ۲.۲۳ یورو، ۱.۴۴ یورو و ۱.۷۶ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم است. هزینه گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی و پیاز نیز به ترتیب حدود ۲.۳۳ یورو، ۱.۲۵ یورو و ۱.۲۹ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم قیمت دارند.

هزینه حمل و نقل

هزینه حمل و نقل در شهر دورتموند نیز یکی دیگر از هزینه‌های حیاتی است و بسته به نوع حمل و نقل افراد، متفاوت است. برای مثال هزینه بلیط یک‌طرفه (حمل و نقل داخلی) و یک‌ماهه به ترتیب برابر ۲.۸۰ یورو و ۷۶.۵۶ یورو است. افرادی نیز که از تاکسی برای حمل و نقل استفاده می‌کنند باید بدانند که کرایه تاکسی برابر ۱.۹۰ یورو به ازای هر ۱ کیلومتر و ورودیه تاکسی برابر ۳.۵۰ یورو است. هزینه بنزین نیز برای آنهایی که از وسایل نقلیه شخصی استفاده می‌کنند بسیار مهم است. هزینه بنزین در شهر دورتموند برابر ۱.۴۱ یورو به ازای هر ۱ لیتر است.

هزینه مسکن

در میان هزینه‌های مربوط به زندگی هزینه مسکن را می‌توان به عنوان مهم‌ترین هزینه در نظر گرفت. این هزینه بسته به محل زندگی و سایز مسکن، متغیر است. برای مثال اجاره‌بها برای یک آپارتمان ۱ خوابه در مرکز شهر دورتموند حدود ۶۰۴.۲۹ یورو در ماه و برای آپارتمانی مشابه، خارج از مرکز شهر حدود ۳۸۹.۱۷ یورو در ماه است. همچنین اجاره ماهیانه برای یک آپارتمان ۳ خوابه در مرکز شهر حدود ۱۰۵۰ یورو و برای همین آپارتمان خارج از مرکز شهر برابر ۷۲۵ یورو است. افرادی نیز که تمایل به خرید مسکن در شهر دورتموند را دارند باید بدانند که هزینه خرید یک آپارتمان در مرکز و خارج از مرکز شهر به ترتیب حدود ۳۰۰۰ یورو و ۲۰۶۷ یورو به ازای هر ۱ متر مربع است.

هزینه قبوض و اینترنت

هزینه قبوض نیز بسیار مهم بوده و بسته به سبک زندگی فرد و همچنین سایز آپارتمان، متفاوت است. برای مثال هزینه قبوض مربوط به آب، برق و سیستم گرمایشی و سرمایشی برای یک آپارتمان ۸۵ متری حدود ۲۵۶ یورو در ماه است. هزینه اینترنت نیز (۶۰ Mbps و یا بیشتر با دیتای نامحدود) حدود ۲۹ یورو است.

سایر هزینه ها

هزینه‌های مربوط به زندگی علاوه بر هزینه‌های فوق شامل هزینه‌های دیگری نیز است. هزینه‌هایی مانند هزینه لباس و هزینه‌های مربوط به ورزش و تفریح برای برخی از افراد بسیار مهم هستند. در ادامه نگاهی به برخی از این هزینه‌های میاندازیم.

هزینه لباس

هزینه‌های مربوط به لباس بسته به نوع لباس و فروشگاهی که فرد از آن خرید می‌کند متفاوت است. برای مثال هزینه یک شلوار جین (با برند Levis 501 و یا برندی مشابه) حدود ۸۶ یورو و یک لباس تابستانی از یک فروشگاه زنجیره‌ای (با برند Zara، H&M و…) برابر ۵۴ یورو است. هزینه یک جفت کتانی ورزشی با قیمت متوسط نیز حدود ۷۶ یورو و یک جفت کفش رسمی چرمی مردانه نیز حدود ۱۰۱ یورو است.

هزینه ورزش و تفریح

هزینه‌های مربوط به ورزش و یا تفریح بسته به نوع ورزش و تفریح مورد نظر از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برای مثال شهریه باشگاه ورزشی برای یک نفر بزرگسال حدود ۲۲ یورو در ماه و هزینه اجاره زمین تنیس به ازای ۱ ساعت در آخر هفته حدود ۲۰ یورو است. هزینه تفریحاتی نظیر رفتن به سینما حدود ۱۲ یورو (به ازای ۱ بلیط) است.

منابع: