شهر درامن در جنوب کشور نروژ و ۴۴کیلومتری پایتخت این کشور، شهر اسلو، قرار گرفته است و بیش از ۱۵۰هزار نفر در آن ساکن هستند. ازنظر جغرافیایی، این شهر در انتهای دره‌ای واقع شده که در دو طرف آن رودخانۀ درامن‌سلوا جاری است؛ به‌همین‌سبب، پل‌های قدیمی این شهر یکی از جذابه‌های گردشگری آن به‌شمار می‌آیند. شهر درامن چندین موزه و سالن تئاتر و دانشگاه USN را نیز در خود جای داده که به آن فضایی فرهنگی و علمی بخشیده است. در این مقاله برای علاقه‌مندان به تحصیل در نروژ، شرایط زندگی و تحصیل در شهر درامن را تشریح می‌کنیم.

آب‌وهوای شهر درامن

شهر درامن تابستان‌هایی خنک و نیمه ابری و زمستان‌هایی طولانی و ابری دارد. میانگین دمای هوای این شهر در طول سال بین ۵- تا ۱۹ درجۀ سانتی‌گراد است و به‌ندرت به کمتر از ۱۵- یا بیشتر از ۲۳ درجۀ سانتی‌گراد می‌رسد. بیشینه و کمینۀ دمای هوا در جولای به‌ترتیب به ۱۹ و ۱۱ درجۀ سانتی‌گراد و بیشینه و کمینۀ دمای هوا در فوریه به‌ترتیب به ۱ و ۵- درجۀ سانتی‌گراد می‌رسد. ناگفته نماند حدود هشت ماه از سال بارندگی است و در تمام طول سال احتمال بارش باران وجود دارد. افزون‌براین، حدود پنج ماه از سال در این شهر باد با سرعت هفت کیلومتر‌بر‌ساعت می‌وزد.

دانشگاه USN

دانشگاه USN از سال ۲۰۱۸ شروع به کار کرد و هشت پردیس دارد. هم‌اکنون، این دانشگاه میزبان بیش از هفده‌هزار نفر دانشجو در چهار دانشکدۀ خود است. این چهار دانشکده از‌این‌قرارند: دانشکدۀ علوم انسانی و علوم ورزشی و علوم آموزش، دانشکدۀ فناوری و علوم طبیعی و علوم دریایی، دانشکدۀ سلامت و علوم اجتماعی و مدرسۀ کسب‌وکار. برخی از رشته‌های انگلیسی‌زبان ارائه‌شده در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه USN عبارت‌اند از: مدیریت فناوری و نوآوری، مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی، مدیریت دریایی، فناوری سیستم‌های میکرو و نانو، علوم کامپیوتر، مهندسی برق قدرت، فناوری انرژی و محیط‌زیست، علوم محیط‌زیست، آی‌تی صنعتی، بینایی‌سنجی و علوم بینایی، فناوری فرایند، مدیریت پایدار و مهندسی صنایع. ناگفته نماند برای شرکت در دوره‌های انگلیسی‌زبان این دانشگاه مدرک آیلتس با حداقل نمرۀ شش یا تافل با حداقل نمرۀ هشتاد باید ارائه دهید.

هزینۀ زندگی در شهر درامن


هزینۀ زندگی در شهر درامن

هزینۀ زندگی در شهر درامن برای هر نفر صرف‌نظر از اجاره‌بهای مسکن حدود ۱،۲۰۰ یورو در ماه است. اجارۀ آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر ۱،۰۰۰ یورو و اجارۀ آپارتمان مشابه خارج از مرکز شهر ۷۶۰ یورو در ماه است. همچنین، اجارۀ ماهانۀ آپارتمان سه‌خوابه در مرکز شهر ۱،۵۰۰ یورو و اجارۀ ماهانۀ همان آپارتمان خارج از مرکز شهر ۱،۳۰۰ یورو تخمین زده می‌شود. ناگفته نماند بهای قبوض و خدمات شهری همچون آب، برق، سیستم گرمایش و سرمایش و حمل پسماند برای آپارتمان هشتادمتری به‌طورمتوسط ۱۸۵ یورو و هزینۀ اینترنت نامحدود با حداقل سرعت شصت مگابیت‌برثانیه ۶۵ یورو در ماه است.

هزینۀ خرید غذا برای یک نفر از رستورانی ارزان‌قیمت ۲۰ یورو و برای دو نفر از رستورانی نسبتاً گران‌قیمت‌تر ۱۰۰ یورو برآورد می‌شود. اگر بخواهید در خانه غذا بپزید، قیمت برخی از اقلام غذایی بدین‌شرح است: یک لیتر شیر ۲ یورو، دوازده عدد تخم‌مرغ ۴ یورو، یک کیلوگرم فیلۀ مرغ ۱۳.۵ یورو، یک کیلوگرم گوشت ۳۵ یورو، یک کیلوگرم موز ۲.۶ یورو، یک کیلوگرم گوجه‌فرنگی ۳.۶ یورو، یک کیلوگرم سیب‌زمینی ۲.۶ یورو و یک کیلوگرم پیاز ۲.۷ یورو. افزون‌براین، برای خرید بلیت تک‌سفره و یک‌ماهۀ وسایل حمل‌ونقل عمومی به‌ترتیب ۳.۵ و ۸۲ یورو باید پرداخت کرد.

منبع: