شهر ترومسو در نروژ ازجمله شهرهای باکیفیتی است که در شمال نروژ قرار دارد و درمقایسه‌با شهرهای نواحی جنوبی آن، بسیار سردتر است. مساحت این شهر ۲،۵۲۱ کیلومترمربع و جمعیتش درحدود ۵۲هزار نفر است. در این مقاله، برای علاقه‌مندان به زندگی یا تحصیل در نروژ درباره ی شهر ترومسو توضیحات بیشتری بیان خواهیم کرد.

کیفیت زندگی در شهر ترومسو در نروژ

شهر ترومسو همانند دیگر شهرهای موجود در کشور نروژ، از کیفیت مطلوبی بهره می‌برد. در‌ادامه، با جزئیات بیشتری از کیفیت زندگی در ترومسو آشنا خواهیم شد.

 • شاخص قدرت خرید مردم: متوسط
 • شاخص امنیت: بالا
 • شاخص مراقبت‌های درمانی: بسیار بالا
 • شاخص هزینۀ زندگی: بسیار بالا
 • شاخص وضعیت اقلیمی: متوسط
 • شاخص آلودگی هوا: بسیار پایین

به‌طورکلی، کیفیت زندگی در شهر ترومسو در نروژ بسیار مطلوب است؛ اما درعین‌حال، آن را می‌توان گران‌ترین شهر نروژ دانست.

شهرهای نزدیک نروژی

یکی از راه‌های شناخت بهتر هر شهر، آشنایی با شهرهای نزدیک آن است. در‌ادامه، دو شهر نزدیک به شهر ترومسو در نروژ و فاصله‌شان با این شهر را مشاهده می‌کنیم:

 • شهر استورسلت: ۲۳۰.۷۶ کیلومتر تا ترومسو
 • شهر نارویک: ۲۴۹.۶۴ کیلومتر تا ترومسو
 • شهر هاشتاد: ۳۲۳.۸۸ کیلومتر تا ترومسو

وضعیت آب‌وهوایی شهر ترومسو در نروژ

شهر ترومسو در نروژ تابستان‌های کوتاه و خنک به‌همراه آسمان ابری دارد و زمستان‌هایش طولانی و بسیار سرد و یخ‌بندان به‌همراه باد و ابرهای باران‌زا است. دمای هوای این شهر در طول سال از منفی ۶ تا ۱۵ درجۀ سانتی‌گراد متغیر است و دمای کمتر از منفی ۱۳ و بیشتر از ۲۱ درجۀ سانتی‌گراد در آنجا به‌ندرت دیده می‌شود. فصل گرم سال در شهر ترومسو در نروژ از ۱۳ژوئن آغاز می‌شود و تا ۴سپتامبر با متوسط دمای ۱۲ درجۀ سانتی‌گراد در روز ادامه می‌یابد. شایان ذکر است گرم‌ترین روز سال در ترومسو ۲۳جولای با حداکثر و حداقل دمای ۱۵ و ۹ درجۀ سانتی‌گراد است. فصل سرد سال در شهر ترومسو در نروژ نیز از ۱۲نوامبر آغاز می‌شود و ۳۰مارس خاتمه می‌یابد و در این بازۀ زمانی، متوسط دما ۲ درجۀ سانتی‌گراد است. ناگفته نماند سردترین روز سال در این شهر ۲۵ژانویه است که حداقل و حداکثر دما به منفی ۶ و منفی ۲ درجۀ سانتی‌گراد می‌رسد. گردشگران نیز بهترین زمان سال برای سفر به شهر ترومسو را از اواسط جولای تا اواسط آگوست می‌دانند.

تحصیل در شهر ترومسو در نروژ

کالج‌ها و دانشگاه‌های موجود در شهر ترومسو ازاین‌قرارند:

 • UiT (دانشگاه نروژی Arctic)
 • بیزینس اسکول ترومسو
 • کالج نروژی علوم شیلات

در مقاله‌های آتی، هریک از این مرکزهای آموزشی را به‌تفصیل شرح خواهیم داد.

هزینه‌های زندگی در شهر ترومسو در نروژ

هزینه‌های زندگی باتوجه‌به سبک زندگی، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ اما به‌طورمتوسط هزینۀ زندگی در شهر ترومسو بری یک نفر تنها صرف نظر از اجارۀ ماهانۀ مسکن، حدود ۱۱،۹۶۸ کرون است. درادامه، برخی از هزینه‌های مهم زندگی در شهر ترومسو در نروژ نظیر موادغذایی و رستوران، هزینۀ حمل‌ونقل، هزینۀ مسکن، هزینۀ قبوض و اینترنت و سایر هزینه‌ها را بررسی خواهیم کرد.

هزینۀ موادغذایی و رستوران

هزینۀ مربوط به رستوران و موادغذایی، ازجمله هزینه‌های مهم زندگی در هر شهر است. قیمت خرید غذا در رستورانی ارزان‌قیمت در ترومسو ۲۰۰ کرون و در رستورانی نسبتاً گران‌قیمت ۸۰۰ کرون برای دو نفر است. برای تهیۀ موادغذایی پرمصرفی نظیر شیر (یک لیتر)، نان سفید (یک قرص)، برنج سفید (یک کیلوگرم)، تخم‌مرغ (دوازده عدد)، پنیر محلی (یک کیلوگرم)، فیلۀ مرغ (یک کیلوگرم) و گوشت گاو (یک کیلوگرم) به‌ترتیب ۱۸.۱۴، ۲۲.۴۰، ۲۷.۳۱، ۴۱، ۹۹.۸۳، ۱۶۲.۵۰ و ۲۷۹.۸۰ کرون باید پرداخت کرد. افزون‌براین، هزینۀ خرید هر کیلوگرم از میو‌ه‌هایی مانند سیب و موز و پرتقال به‌ترتیب ۴۱ و ۲۹.۲۵ و ۳۱.۲۵ کرون و نیز هر کیلوگرم از صیفی‌جاتی همچون گوجه‌فرنگی و سیب‌زمینی و پیاز به‌ترتیب ۴۱.۲۵ و ۲۹.۵۰ و ۲۸.۷۵ کرون است.

هزینۀ حمل‌ونقل

قیمت بلیت یک‌طرفه و یک‌ماهۀ حمل‌ونقل داخلی در ترومسو به‌ترتیب ۳۷.۵۰ و ۷۳۰ کرون برآورد می‌شود. افرادی که از تاکسی برای رفت‌وآمد استفاده می‌کنند، باید بدانند کرایۀ تاکسی ۹.۸۰ کرون به‌ازای هر کیلومتر و مبلغ ورودی تاکسی ۶۲ کرون است. ناگفته نماند برای خرید هر لیتر بنزین در شهر ترومسو در نروژ ۱۷.۱۳ کرون باید پرداخت کرد.

هزینۀ مسکن

در میان هزینه‌های زندگی، هزینۀ مسکن را می‌توان مهم‌ترین هزینه دانست که بسته به محل زندگی و متراژ آپارتمان، متغیر است. برای مثال، اجاره‌بهای آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر ترومسو برابر ۱۰،۲۰۱.۹۳ کرون و اجاره‌بهای آپارتمانی مشابه خارج از مرکز شهر برابر ۸،۱۲۵ کرون در ماه است. همچنین، اجارۀ ماهانۀ آپارتمان سه‌خوابه در مرکز شهر ۱۷،۳۱۲.۵۰ و اجارۀ ماهانۀ همان آپارتمان خارج از مرکز شهر ۱۴،۴۱۲.۵۰ کرون برآورد شده است. گفتنی است هزینۀ خرید هر مترمربع آپارتمان در مرکز و خارج از مرکز شهر نیز به‌ترتیب حدود ۵۷هزار و ۴۵هزار کرون است.

هزینۀ قبوض و اینترنت

هزینۀ قبوض نیز باتوجه‌به سبک زندگی فرد و متراژ آپارتمان، متفاوت است. برای مثال، هزینۀ قبوض مربوط به آب و برق و سیستم گرمایشی و سرمایشی برای آپارتمان ۸۵متری در ترومسو حدود ۲،۴۱۰ کرون و هزینۀ اینترنت با سرعت شصت مگابیت‌برثانیۀ نامحدود ۵۲۵.۴۳ کرون در ماه است.

هزینۀ مدرسۀ کودکان

هزینۀ پیش‌دبستانی یا مهدکودک در شهر ترومسو با درنظرگرفتن یک روز کامل خصوصی، سه‌هزار کرون در ماه برای هر کودک است. ناگفته نماند هزینۀ مدرسۀ بین‌المللی برای هر کودک ۲۳،۵۰۰ کرون در سال برآورد می‌شود.

سایر هزینه‌ها

درکنار هزینه‌های زندگی گفته‌شده، هزینه‌های دیگری همچون لباس و ورزش و تفریح نیز برای برخی افراد اهمیت دارد. درادامه، وضعیت این هزینه‌ها را در شهر ترومسو باهم مرور خواهیم کرد.

هزینۀ لباس

قیمت خرید شلوار جین (با برند Levis 501 یا برندی مشابه) و لباس تابستانی (با برند Zara، H&M و...) از فروشگاه زنجیره‌ای به‌ترتیب ۹۲۱.۱۴ و ۴۲۸.۲۹ کرون تخمین زده می‌شود. همچنین، قیمت متوسط یک جفت کتانی ورزشی و یک جفت کفش چرمی رسمی مردانه به‌ترتیب برابر ۹۸۷.۶۷ و ۱،۳۳۷.۳۸ کرون است.

هزینۀ ورزش و تفریح

شهریۀ باشگاه ورزشی در ترومسو برای هر فرد بزرگ‌سال حدود ۴۰۰ کرون در ماه و هزینۀ اجارۀ زمین تنیس در آخر هفته به‌ازای هر ساعت ۲۶۶.۶۷ کرون تخمین زده می‌شود. علاوه‌براین، هزینۀ تفریحاتی نظیر رفتن به سینما ۱۳۵ کرون به‌ازای هر بلیت است.

منابع:

https://weatherspark.com/y/۸۴۲۱۱/Average-Weather-in-Troms%C۳%B۸-Norway-Year-Round

https://www.numbeo.com/cost-of-living/in/Tromso#:~:text=Summary%۲۰about%۲۰cost%۲۰of%۲۰living,higher%۲۰than%۲۰in%۲۰New%۲۰ https://www.numbeo.com/cost-of-living/in/Bergen#:~:text=Summary%۲۰about%۲۰cost%۲۰of%۲۰living,higher%۲۰than%۲۰in%۲۰New%۲۰York.