شهر بورگس اسپانیا یکی از شهرهای شمالی این کشور است که در ناحیۀ خودمختار کاستیا لئون قرار دارد. مساحت این شهر ۱۰۷.۱ کیلومترمربع و جمعیتش حدوداً ۱۸۰هزار نفر است. در این مقاله، برای علاقه‌مندان به زندگی یا تحصیل در بورگس اطلاعات بیشتری دربارۀ موضوع‌هایی نظیر کیفیت زندگی در بورگس، شهرهای نزدیک اسپانیایی، وضعیت آب‌و‌هوایی، فرودگاه شهر بورگس، فستیوال‌های شهر بورگس، دانشگاه‌های واقع در بورگس و هزینۀ زندگی در شهر بورگس بیان خواهیم کرد.

کیفیت زندگی در شهر بورگس اسپانیا

کیفیت زندگی در شهر بورگس اسپانیا بسیار مطلوب است و میانگین کیفیت شاخص‌های گوناگون در این شهر عبارت‌اند از:

  • شاخص امنیت: بالا
  • شاخص مراقبت‌های درمانی: بسیار بالا
  • شاخص وضعیت اقلیمی: بسیار بالا
  • شاخص آلودگی هوا: بسیار پایین

شهرهای نزدیک اسپانیایی

شهرهای اسپانیایی نزدیک به بورگس و فاصلۀ آن‌ها با این شهر به‌شرح زیر است:

وضعیت آب‌وهوایی شهر بورگس اسپانیا

شهر بورگس اسپانیا تابستان‌های گرم و کوتاه و بدون باران به‌همراه آسمان صاف و بدون ابر و زمستان‌های طولانی و بسیار سرد به‌همراه باد و آسمان نیمه‌ابری دارد. دمای هوای این شهر در طول سال از منفی یک تا ۲۷ درجۀ سانتی‌گراد متغیر است و دمای کمتر از منفی ۶ و بیشتر از ۳۳ درجۀ سانتی‌گراد در آنجا به‌ندرت دیده می‌شود. فصل گرم سال در شهر بورگس اسپانیا از ۱۹ژوئن آغاز می‌شود و تا ۱۰سپتامبر با متوسط دمای ۲۳ درجۀ سانتی‌گراد در روز ادامه می‌یابد. شایان ذکر است که گرم‌ترین روز سال در بورگس ۲آگوست با حداکثر و حداقل دمای ۲۷ و ۱۲ درجۀ سانتی‌گراد است. فصل سرد سال در شهر بورگس اسپانیا نیز از ۱۳نوامبر تا ۶مارس با متوسط دمای ۱۱ درجۀ سانتی‌گراد است. ناگفته نماند سردترین روز سال در این شهر ۵فوریه است که حداقل و حداکثر دما به منفی ۱ و ۸ درجۀ سانتی‌گراد می‌رسد. گردشگران نیز بهترین زمان سال برای سفر به شهر بورگس را از اواخر ژوئن تا اوایل سپتامبر می‌دانند.

فرودگاه شهر بورگس

در شهر بورگس علاوه‌بر سیستم‌های حمل‌ونقل نظیر راه‌آهن و تراموا و اتوبوس، فرودگاه نیز وجود دارد. فاصلۀ فرودگاه تا مرکز شهر، تنها درحدود پنج کیلومتر است و روزانه پروازهای زیادی به‌سمت فرودگاه بین‌المللی بارسلونا انجام می‌شود. ناگفته نماند این فرودگاه در فصل‌های بهار و تابستان پروازهایی به پالما و فرودگاه پاریس‌اورلی شاهد خواهد بود.

فستیوال‌های شهر بورگس

همان‌طورکه می‌دانید، اسپانیا برگزارکنندۀ فستیوال‌های متعددی است. این شهر نیز هرساله جشنواره‌هایی برگزار می‌کند که اصلی‌ترین و مشهورترین آن‌ها، جشنوارۀ San Pedro y San Pablo محسوب می‌شود که تاریخ برگزاری‌اش ۲۹ژوئن است. گفتنی است فستیوال‌های این شهر هرساله با انجام آتش‌بازی، کنسرت، ورزش، موسیقی فولکلوریک، بازی برای کودکان، تئاتر و... همراه است.

موزه‌های شهر بورگس اسپانیا

به‌طورکلی، شهر بورگس دَه موزه دارد که جدیدترین آن‌ها موزۀ تکامل انسانی است. در‌ادامه، با برخی از موزه‌های این شهر آشنا خواهیم شد.

موزۀ تکامل انسانی

این موزه ۱۳جولای۲۰۱۹ افتتاح شد و اساس آن مقر باستان‌شناسی Atapuerca است که در بیست‌کیلومتری بخش شرقی بورگس قرار دارد. شایان ذکر است مقر Atapuerca به‌عنوان میراث جهانی یونسکو شناخته می‌شود.

موزۀ بورگس

همان‌طورکه از نام این موزه برمی‌آید، دربارۀ تاریخ کلی استان بورگس است و اشیاء و اسناد مهم مربوط به دوره‌های مختلف آن را درمعرض نمایش قرار می‌دهد.

موزۀ کتاب

موزۀ کتاب، این محل دنج و آرامش‌بخش، یکی از مکان‌های موردعلاقۀ کتاب‌دوستان است که تمایل دارند با تاریخچۀ اولین کتاب و ظهور جدیدترین نوع کتاب (کتاب‌های الکترونیک) آشنا شوند.

دانشگاه‌های شهر بورگس اسپانیا

به‌منظور تحصیل در اسپانیا در شهر بورگس، بهتر است با دانشگاه‌های موجود در این شهر آشنا شوید. درمجموع، شهر بورگس دو دانشگاه دارد که درادامه، آن‌ها را معرفی خواهیم کرد.

دانشگاه بورگس

دانشگاه بورگس که معمولاً با نام کوتاه UBU شناخته می‌شود، دانشگاهی دولتی با حدود دَه‌هزار نفر دانشجوست. این دانشگاه بیش از سی رشتۀ تحصیلی در مقطع کارشناسی و بیش از بیست رشتۀ تحصیلی در مقطع دکتری و تعداد زیادی رشتۀ تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می‌دهد. دانشگاه بورگس در سال ۱۹۹۴ تأسیس شد و با پروژۀ اراسموس (Erasmus Project) همکاری می‌کند. این دانشگاه در هر نیمسال تحصیلی پذیرای دانشجویان فراوانی از کشورهای اروپا، همچون ایسلند، لیختن‌اشتاین، نروژ، مالت و دیگر کشورهای اروپای‌شرقی است که در پروژۀ اراسموس شرکت کرده‌اند. ناگفته نماند دانشجویان بین‌المللی دیگر از کشورهایی نظیر چین و آمریکای‌شمالی و آمریکای‌لاتین نیز می‌توانند در رشته‌های تبادلیِ دانشگاه بورگس تحصیل کنند. به‌طورکلی، دانشگاه بورگس با بیش از صد مؤسسۀ آموزشی بین‌المللی قرارداد تحصیلی دارد.

دانشگاه بین‌المللی Isabella I of Castile

دانشگاه بین‌المللی Isabella I of Castile یکی دیگر از دانشگاه‌های جدید واقع در بورگس محسوب می‌شود که فعالیت اصلی‌اش را در سال ۲۰۱۳ آغاز کرد. این دانشگاه، دانشگاهی خصوصی و آنلاین است که برخی از کلاس‌های خود را نیز حضوری برگزار می‌کند.

هزینه‌های زندگی در شهر بورگس اسپانیا

باتوجه‌به سبک زندگی، هزینه‌های زندگی از فردی به فرد دیگر متفاوت است. درادامۀ مقاله، برخی از هزینه‌های مهم زندگی در شهر بورگس اسپانیا نظیر موادغذایی و رستوران، هزینۀ حمل‌ونقل، هزینۀ مسکن، هزینۀ قبوض و اینترنت و سایر هزینه‌ها را شرح خواهیم داد.

هزینۀ موادغذایی و رستوران

هزینۀ مربوط به رستوران و موادغذایی، ازجمله هزینه‌های مهم زندگی در هر شهری است. قیمت خرید غذا در رستورانی ارزان‌قیمت در بورگس ۱۰ یورو و در رستورانی نسبتاً گران‌قیمت ۳۲ یورو برای دو نفر است. برای تهیۀ موادغذایی پرمصرفی نظیر شیر (یک لیتر)، نان سفید (یک قرص)، برنج سفید (یک کیلوگرم)، تخم‌مرغ (دوازده عدد)، پنیر محلی (یک کیلوگرم)، فیلۀ مرغ (یک کیلوگرم) و گوشت گاو (یک کیلوگرم) به‌ترتیب ۰.۷۴، ۰.۹۸، ۰.۹۵، ۱.۵۰، ۱۰، ۶ و ۹ یورو باید پرداخت کرد. افزون‌براین، هزینۀ خرید هر کیلوگرم از میو‌ه‌هایی مانند سیب و موز و پرتقال به‌ترتیب ۱.۷۷ و ۱.۱۳ و ۱.۱۵ یورو و نیز هزینۀ خرید هر کیلوگرم از صیفی‌جاتی همچون گوجه‌فرنگی و سیب‌زمینی و پیاز به‌ترتیب ۱.۸۱ و ۰.۵۷ و ۱.۲۹ یوروست.

هزینۀ حمل‌ونقل

قیمت بلیت یک‌طرفه و یک‌ماهۀ حمل‌ونقل داخلی در بورگس به‌ترتیب ۱.۲۰ و ۲۵ یورو برآورد می‌شود. افرادی که از تاکسی برای رفت‌وآمد استفاده می‌کنند، باید بدانند کرایۀ تاکسی ۰.۹۵ یورو به‌ازای هر کیلومتر و مبلغ ورودی تاکسی ۳ یوروست. ناگفته نماند برای خرید هر لیتر بنزین در شهر بورگس اسپانیا ۱.۳۲ یورو باید پرداخت کرد.

هزینۀ مسکن

در میان هزینه‌های زندگی، هزینۀ مسکن را می‌توان مهم‌ترین هزینه دانست که بسته به محل زندگی و متراژ آپارتمان، متغیر است. برای مثال، اجاره‌بهای آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر بورگس اسپانیا حدود ۵۰۰ یورو و اجاره‌بهای آپارتمانی مشابه خارج از مرکز شهر حدود ۳۵۰ یورو در ماه است. همچنین، اجارۀ ماهانۀ آپارتمان سه‌خوابه در مرکز شهر و خارج از مرکز شهر به‌ترتیب ۷۱۲.۵۰ و ۶۱۷.۵۰ یورو تخمین زده می‌شود. شایان ذکر است هزینۀ خرید هر مترمربع آپارتمان در مرکز و خارج از مرکز شهر به‌ترتیب ۲،۰۰۰ و ۱،۵۳۳.۳۳ یوروست.

هزینۀ قبوض و اینترنت

هزینۀ قبوض نیز باتوجه‌به سبک زندگی فرد و متراژ آپارتمان، متفاوت است. به‌عنوان نمونه، هزینۀ قبوض مربوط به آب و برق و سیستم گرمایشی و سرمایشی برای آپارتمان ۸۵متری حدود ۸۰ یورو و هزینۀ اینترنت با سرعت شصت مگابیت‌برثانیۀ نامحدود ۳۲ یورو در ماه است.

هزینۀ مدرسۀ کودکان

هزینۀ پیش‌دبستانی یا مهدکودک در شهر بورگس اسپانیا با درنظرگرفتن یک روز کامل خصوصی، به ۲۰۸.۳۳ یورو در ماه برای هر کودک می‌رسد. گفتنی است که هزینۀ مدرسۀ بین‌المللی حدود ۷،۸۶۰ یورو در سال برای هر کودک برآورد می‌شود.

سایر هزینه‌ها

درکنار هزینه‌های زندگی گفته‌شده، هزینه‌های دیگری همچون لباس و ورزش و تفریح نیز برای برخی افراد اهمیت دارد. درادامه، وضعیت این هزینه‌ها را در شهر بورگس باهم مرور خواهیم کرد.

هزینۀ لباس

قیمت خرید شلوار جین (با برند Levis 501 یا برندی مشابه) و لباس تابستانی (با برند Zara، H&M و...) از فروشگاه زنجیره‌ای به‌ترتیب ۷۰ و ۲۶.۲۵ یورو برآورد می‌شود. همچنین، قیمت متوسط یک جفت کتانی ورزشی و یک جفت کفش چرمی رسمی مردانه به‌ترتیب برابر ۵۵ و ۶۵ یوروست.

هزینۀ ورزش و تفریح

شهریۀ باشگاه ورزشی در شهر بورگس برای هر فرد بزرگ‌سال ۳۰.۶۳ یورو در ماه و هزینۀ اجارۀ زمین تنیس در آخر هفته به‌ازای هر ساعت ۹.۲۵ یورو تخمین زده می‌شود. علاوه‌براین، هزینۀ تفریحاتی نظیر رفتن به سینما ۷.۵۰ یورو به‌ازای هر بلیت است.

منابع: