شهر برست یکی دیگر از شهرهای فرانسوی است که در بخش شمال غربی این کشور واقع شده است. این شهر دارای مساحتی برابر ۴۹.۵۱ کیلومترمربع و جمعیتی حدود ۱۴۵۰۰۰ نفر است. کیفیت زندگی نیز در این شهر، متوسط است. شاخص امنیت شهر برست، بالا، شاخص مراقبت‌های درمانی، پایین و شاخص آلودگی هوا نیز پایین است. افرادی که قصد تحصیل در فرانسه را دارند و دانشگاه این شهر را (University of Western Brittany) برای تحصیل انتخاب کرده‌اند بهتر است علاوه بر آشنایی با هزینه زندگی در شهر برست با آب و هوای این شهر و کیفیت زندگی در آن آشنا شوند که در ادامه به توضیح آن‌ها خواهیم پرداخت.

آب و هوای شهر برست

شهر برست دارای تابستان‌های معتدل و زمستان‌های طولانی و سرد به همراه باد و آسمان نیمه ابری است. دمای هوا نیز در طول سال از ۵ درجه سانتی‌گراد تا ۲۱ درجه سانتی‌گراد متغیر بوده و دمای کمتر از ۰ درجه سانتی‌گراد و یا بیشتر از ۲۵ درجه سانتی‌گراد در این شهر بسیار نادر است.

فصل گرم سال نیز در شهر برست از ۱۷ ماه ژوئن آغاز شده و تا ۱۹ ماه سپتامبر با متوسط دمای ۱۸ درجه سانتی‌گراد در روز است. گرم‌ترین روز سال هم در شهر برست ۱ ماه آگوست است که حداقل و حداکثر دمای هوا در آن به ترتیب ۱۴ و ۲۱ درجه سانتی‌گراد است.

همچنین فصل سرد سال از ۲۱ ماه نوامبر تا ۲۱ ماه مارس است که متوسط دمای هوا در این مدت حدود ۱۲ درجه سانتی‌گراد در روز است. سردترین روز سال هم در این شهر ۷ ماه فوریه است که حداقل و حداکثر دمای هوا در آن به ترتیب ۵ درجه سانتی‌گراد و ۹ درجه سانتی‌گراد است.

بهترین زمان سال هم برای بازدید از شهر برست از اواخر ماه ژوئن تا اوایل ماه سپتامبر بوده که دمای هوا در این مدت بین ۱۸ و ۲۷ درجه سانتی‌گراد است.

هزینه زندگی در شهر برست

هزینه زندگی از فردی به فرد دیگر و از شهری به شهر دیگر، متفاوت است زیرا سبک زندگی افرادِ مختلف و هزینه‌ها در شهرهای مختلف با یکدیگر تمایز دارد اما به طور کلی هزینه متوسط زندگی در شهر برست بسیار بالا نیست. در ادامه به برخی هزینه‌های مهم در شهر برست نظیر مواد غذایی و رستوران، هزینه حمل و نقل، هزینه مسکن و هزینه قبوض و اینترنت و سایر هزینه‌ها نیز می‌پردازیم.

هزینه مواد غذایی و رستوران

هزینه‌های مربوط به رستوران و مواد غذایی از جمله هزینه‌های بسیار مهم برای زندگی است. برای مثال هزینه غذا در رستورانی ارزان برابر ۵ یورو و در رستورانی با قیمت متوسط برابر ۲۰ یورو برای ۲ نفر است. هزینه مواد غذایی پر مصرفی نظیر شیر (۱ لیتر)، نان سفید (۱ عدد)، برنج سفید (۱ کیلوگرم)، تخم‌مرغ (۱۲ عدد) و پنیر محلی (۱ کیلوگرم) به ترتیب برابر ۰.۶۴ یورو، ۰.۳۶ یورو، ۰.۷۰ یورو، ۰.۶۰ یورو و ۵.۵۰ یورو است. هزینه موادغذایی دیگری نظیر فیله مرغ و گوشت گاو به ترتیب برابر ۲.۴۶ و ۴.۷۲ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم است. هزینه میو‌ه‌های مانند سیب و موز و پرتقال به ترتیب برابر ۱.۰۳ یورو، ۱.۲۳ یورو و ۱.۱۰ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم است. گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی و پیاز نیز به ترتیب برابر ۱ یورو، ۰.۵۵ یورو و ۰.۷۷ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم قیمت دارند.

هزینه حمل و نقل

هزینه حمل و نقل در شهر برست نیز یکی دیگر از هزینه‌های حیاتی است و بسته به نوع حمل و نقل افراد، متفاوت است. برای مثال هزینه بلیط یک‌طرفه (حمل و نقل داخلی) و بلیط یک‌ماهه به ترتیب برابر ۰.۲۷ یورو و ۱۹ یورو است. افرادی نیز که از تاکسی برای حمل و نقل استفاده می‌کنند باید بدانند که کرایه تاکسی برابر ۰.۵۰ یورو به ازای هر ۱ کیلومتر و ورودیه تاکسی برابر ۱.۱۵ یورو است. هزینه بنزین نیز برای آنهایی که از وسایل نقلیه شخصی استفاده می‌کنند بسیار مهم است. هزینه بنزین در شهر برست برابر ۰.۸۲ یورو به ازای هر ۱ لیتر است.

هزینه مسکن

در میان هزینه‌های مربوط به زندگی هزینه مسکن را می‌توان به عنوان مهم‌ترین هزینه در نظر گرفت. این هزینه بسته به محل زندگی و سایز مسکن، متغیر است. برای مثال اجاره‌بها برای یک آپارتمان ۱ خوابه در مرکز شهر برست حدود ۱۸۵.۵۰ یورو در ماه و برای آپارتمانی مشابه، خارج از مرکز شهر حدود ۱۶۰ یورو در ماه است. همچنین اجاره ماهیانه برای یک آپارتمان ۳ خوابه در مرکز شهر حدود ۲۷۴ یورو و برای همین آپارتمان خارج از مرکز شهر برابر ۲۲۵ یورو است. افرادی نیز که تمایل به خرید مسکن در شهر برست را دارند باید بدانند که هزینه خرید یک آپارتمان در مرکز و خارج از مرکز شهر به ترتیب حدود ۱۰۷۴ یورو و ۸۰۰ یورو به ازای هر ۱ متر مربع است.

هزینه قبوض و اینترنت

هزینه قبوض نیز بسیار مهم بوده و بسته به سبک زندگی فرد و همچنین سایز آپارتمان، متفاوت است. برای مثال هزینه قبوض مربوط به آب، برق و سیستم گرمایشی و سرمایشی برای یک آپارتمان ۸۵ متری حدود ۷۶ یورو در ماه است. هزینه اینترنت نیز (۶۰ Mbps و یا بیشتر با دیتای نامحدود) حدود ۱۵ یورو است.

هزینه مدرسه کودکان

هزینه مدرسه و مهدکودک غیرانتفاعی (برای یک روز کامل) به ازای هر یک کودک حدود ۲۵۰ یورو در ماه است. هزینه مدرسه بین‌المللی ابتدایی برای یک کودک نیز برابر ۶۰۰۰ یورو در سال است.

سایر هزینه ها

هزینه‌های مربوط به زندگی علاوه بر هزینه‌های فوق شامل هزینه‌های دیگری نیز است. هزینه‌هایی مانند هزینه لباس و هزینه‌های مربوط به ورزش و تفریح برای برخی از افراد بسیار مهم هستند. در ادامه نگاهی به برخی از این هزینه‌های میاندازیم.

هزینه لباس

هزینه‌های مربوط به لباس بسته به نوع لباس و فروشگاهی که فرد از آن خرید می‌کند متفاوت است. برای مثال هزینه یک شلوار جین (با برند Levis 501 و یا برندی مشابه) برابر ۲۲.۵۰  یورو و یک لباس تابستانی از یک فروشگاه زنجیره‌ای (با برند Zara، H&M و…) حدود ۱۴ یورو است. هزینه یک جفت کتانی ورزشی با قیمت متوسط و یک جفت کفش رسمی چرمی مردانه نیز هر کدام برابر ۶۰ یورو است.

هزینه ورزش و تفریح

هزینه‌های مربوط به ورزش و یا تفریح بسته به نوع ورزش و تفریح مورد نظر از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برای مثال شهریه باشگاه ورزشی برای یک نفر بزرگسال حدود ۴۲ یورو در ماه و هزینه اجاره زمین تنیس به ازای ۱ ساعت در آخر هفته برابر ۷ یورو است. هزینه تفریحاتی نظیر رفتن به سینما حدود ۴ یورو (به ازای ۱ بلیط) است.

منبع:

https://weatherspark.com/y/36173/Average-Weather-in-Brest-France-Year-Round

https://www.numbeo.com/cost-of-living/in/Brest-Belarus