شهر استاوانگر نروژ یکی از شهرهای نام‌آشنا و چهارمین شهر پرجمعیت این کشور شناخته می‌شود. مساحت این شهر ۷۱.۳۵ کیلومترمربع و جمعیتش حدوداً ۱۲۲هزار نفر است. در این مقاله، برای علاقه‌مندان به زندگی یا تحصیل در نروژ شهر استاوانگر نروژ، این شهر را بیشتر معرفی خواهیم کرد.

کیفیت زندگی در شهر استاوانگر نروژ

کیفیت زندگی در شهر استاوانگر نروژ همانند دیگر شهرهای این کشور رضایت‌بخش است. جزئیات شاخص‌های زندگی در این شهر از قرار زیر است:

  • شاخص قدرت خرید مردم: متوسط
  • شاخص امنیت: بالا
  • شاخص مراقبت‌های درمانی: بالا
  • شاخص هزینۀ زندگی: بسیار بالا
  • شاخص وضعیت اقلیمی: بالا
  • شاخص آلودگی هوا: بسیار پایین

به‌طورکلی، کیفیت زندگی در شهر استاوانگر نروژ بسیار مطلوب ارزیابی می‌شود؛ بااین‌حال، شاخص قیمت‌ها در آنجا بالاست.

شهرهای نزدیک نروژی

شهرهای نزدیک به شهر استاوانگر نروژ و فاصله‌شان تا این شهر عبارت‌اند از:

  • شهر ساندنس: ۱۶.۱۱ کیلومتر
  • شهر ویگرستاد: ۵۳.۳۱ کیلومتر
  • شهر اگرساند: ۷۷.۲۴ کیلومتر

وضعیت آب‌وهوایی شهر استاوانگر نروژ

شهر استاوانگر نروژ تابستان‌های خنک به‌همراه آسمان نیمه‌ابری و زمستان‌های طولانی و بسیار سرد به‌همراه باد دارد. دمای هوای این شهر در طول سال از منفی ۲ تا ۱۹ درجۀ سانتی‌گراد متغیر است و دمای کمتر از منفی ۱۰ و بیشتر از ۲۴ درجۀ سانتی‌گراد در آنجا به‌ندرت دیده می‌شود. فصل گرم سال در شهر استاوانگر نروژ از ۱۰ژوئن آغاز می‌شود و تا ۱۲سپتامبر با متوسط دمای ۱۶ درجۀ سانتی‌گراد در روز ادامه می‌یابد. شایان ذکر است گرم‌ترین روز سال در استاوانگر ۵آگوست با حداکثر و حداقل دمای ۱۹ و ۱۲ درجۀ سانتی‌گراد است. فصل سرد سال در شهر استاوانگر نروژ نیز از ۲۱نوامبر تا ۲۵مارس با متوسط دمای ۶ درجۀ سانتی‌گراد است. ناگفته نماند سردترین روز سال در این شهر ۸فوریه است که حداقل و حداکثر دما به منفی ۲ و ۳ درجۀ سانتی‌گراد می‌رسد. گردشگران نیز بهترین زمان سال برای سفر به شهر استاوانگر را از اوایل جولای تا اواخر آگوست می‌دانند.

تحصیل در شهر استاوانگر نروژ

مؤسسه‌های آموزش عالی متعددی در شهر استاوانگر قرار دارد که از میان آن‌ها دانشگاه استاوانگر از بقیه معروف‌تر است. این دانشگاه ۲۹اکتبر۲۰۰۴ تأسیس شد و درحال‌حاضر، حدود ۹هزار نفر دانشجو و ۱،۲۰۰ نفر کارمند دارد. دانشکده‌های این دانشگاه عبارت‌اند از: دانشکدۀ علوم انسانی و دانشکدۀ علوم اجتماعی و دانشکدۀ علوم پایه. ناگفته نماند موزۀ باستا‌ن‌شناسی نیز بخشی از این دانشگاه است. در مقاله‌های آتی، دربارۀ این دانشگاه بیشتر سخن خواهیم گفت.

هزینه‌های زندگی در شهر استاوانگر نروژ

هزینه‌های زندگی باتوجه‌به سبک زندگی، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ اما به‌طورمتوسط هزینۀ زندگی در شهر استاوانگر نروژ برای هر نفر تنها صرف‌نظر از اجاره‌بهای مسکن ۱۰،۹۲۳ کرون است. درادامه، برخی از هزینه‌های مهم زندگی در شهر استاوانگر نروژ نظیر موادغذایی و رستوران، هزینۀ حمل‌ونقل، هزینۀ مسکن، هزینۀ قبوض و اینترنت را بررسی خواهیم کرد.

هزینۀ موادغذایی و رستوران

هزینۀ مربوط به رستوران و موادغذایی، ازجمله هزینه‌های مهم زندگی در هر شهر است. قیمت خرید غذا در رستورانی ارزان‌قیمت در استاوانگر ۱۸۰ کرون و در رستورانی نسبتاً گران‌قیمت ۸۷۵ کرون برای دو نفر است. برای تهیۀ موادغذایی پرمصرفی نظیر شیر (یک لیتر)، نان سفید (یک قرص)، برنج سفید (یک کیلوگرم)، تخم‌مرغ (دوازده عدد)، پنیر محلی (یک کیلوگرم)، فیلۀ مرغ (یک کیلوگرم) و گوشت گاو (یک کیلوگرم) به‌ترتیب ۱۹.۷۳، ۳۲.۳۶، ۲۷.۱۷، ۳۶.۲۳، ۱۲۲.۷۱، ۱۴۱.۵۰ و ۲۰۸.۳۳ کرون باید پرداخت کرد. قیمت هر کیلوگرم از میو‌ه‌هایی مانند سیب و موز و پرتقال نیز به‌ترتیب ۲۸.۲۵ و ۲۶.۷۱ و ۳۰.۶۷ کرون و نیز قیمت هر کیلوگرم از صیفی‌جاتی همچون گوجه‌فرنگی و سیب‌زمینی و پیاز به‌ترتیب ۳۲.۵۰ و ۲۷.۵۰ و ۲۲.۱۰ کرون است.

هزینۀ حمل‌ونقل

قیمت بلیت یک‌طرفه و یک‌ماهۀ حمل‌ونقل داخلی در استاوانگر به‌ترتیب ۳۷ و ۷۲۰ کرون برآورد می‌شود. افرادی که از تاکسی برای رفت‌وآمد استفاده می‌کنند، باید بدانند کرایۀ تاکسی ۱۸ کرون به‌ازای هر کیلومتر و مبلغ ورودی تاکسی ۱۵۰ کرون است. ناگفته نماند برای خرید هر لیتر بنزین در شهر استاوانگر ۱۵.۷۹ کرون باید پرداخت کرد.

هزینۀ مسکن

در میان هزینه‌های زندگی، هزینۀ مسکن را می‌توان مهم‌ترین هزینه دانست که بسته به محل زندگی و متراژ آپارتمان، متغیر است. برای مثال، اجاره‌بهای آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر استاوانگر ۱۰،۱۵۳.۸۵ کرون و اجاره‌بهای آپارتمانی مشابه خارج از مرکز شهر ۸،۵۳۸.۴۶ کرون در ماه است. همچنین، اجارۀ ماهانۀ آپارتمان سه‌خوابه در مرکز شهر و خارج از مرکز شهر به‌ترتیب ۱۷،۳۸۸.۸۹ و ۱۳،۴۰۰ کرون برآورد شده است. افزون‌براین، برای خرید هر مترمربع آپارتمان در مرکز و خارج از شهر استاوانگر نروژ به‌ترتیب ۵۳هزار و ۳۷هزار کرون باید پرداخت کرد.

هزینۀ قبوض و اینترنت

هزینۀ قبوض نیز باتوجه‌به سبک زندگی فرد و متراژ آپارتمان، متفاوت است. به‌عنوان نمونه، هزینۀ قبوض مربوط به آب و برق و سیستم گرمایشی و سرمایشی برای آپارتمان ۸۵متری در استاوانگر ۱،۶۰۸.۵۳ کرون و هزینۀ اینترنت نامحدود با سرعت شصت مگابیت‌برثانیه ۴۶۸ کرون در ماه است.

هزینۀ مدرسۀ کودکان

شهریۀ پیش‌دبستانی یا مهدکودک در شهر استاوانگر نروژ با درنظرگرفتن یک روز کامل خصوصی، ۳،۴۲۰ کرون در ماه برای هر کودک است. گفتنی است شهریۀ سالانۀ مدرسۀ بین‌المللی ۹۹،۸۳۳.۳۳ کرون برای هر دانش‌آموز برآورد می‌شود.

سایر هزینه‌ها

درکنار هزینه‌های زندگی گفته‌شده، هزینه‌های دیگری همچون لباس و ورزش و تفریح نیز برای برخی افراد اهمیت دارد. درادامه، وضعیت این هزینه‌ها را در شهر استاوانگر باهم مرور خواهیم کرد.

هزینۀ لباس

قیمت خرید شلوار جین (با برند Levis 501 یا برندی مشابه) و لباس تابستانی (با برند Zara، H&M و...) از فروشگاه زنجیره‌ای به‌ترتیب ۸۸۴.۴۶ و ۴۴۶.۱۲ کرون برآورد می‌شود. همچنین، قیمت متوسط یک جفت کتانی ورزشی و یک جفت کفش چرمی رسمی مردانه به‌ترتیب ۹۲۴.۸۳ و ۱،۳۶۶.۶۷ کرون است.

هزینۀ ورزش و تفریح

شهریۀ باشگاه ورزشی در استاوانگر برای هر فرد بزرگ‌سال ۴۳۶.۵۳ کرون در ماه و هزینۀ اجارۀ زمین تنیس در آخر هفته به‌ازای هر ساعت ۲۳۷.۵۰ کرون تخمین زده می‌شود. علاوه‌براین، هزینۀ تفریحاتی نظیر رفتن به سینما ۱۳۰ کرون به‌ازای هر بلیت است.

منابع:

https://www.uis.no/en

https://weatherspark.com/y/۵۲۸۱۹/Average-Weather-in-Stavanger-Norway-Year-Round

https://www.numbeo.com/cost-of-living/in/Stavanger#:~:text=Summary%۲۰about%۲۰cost%۲۰of%۲۰living,New%۲۰York%۲۰(without%۲۰rent).