شهر آنژه یکی از شهرهای فرانسوی است که در بخش غربی این کشور قرار گرفته است. آنژه درحقیقت به عنوان یکی از بهترین شهرهای دانشجویی در فرانسه به حساب می‌آید که بسیاری از افرادی که تمایل به تحصیل در فرانسه دارند آن را برای زندگی انتخاب می‌کنند. کسانی که شهر آنژه را برای زندگی و یا تحصیل برمی‌گزینند باید با اطلاعاتی نظیر مساحت و جمیعت شهر آنژه، کیفیت زندگی در شهر آنژه، شرایط آب و هوایی در شهر آنژه و هزینه زندگی در شهر آنژه آشنا شوند که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

مساحت و جمعیت شهر آنژه

به طورکلی مساحت شهر آنژه برابر ۴۲.۷ کیلومتر مربع و جمعیت آن نیز حدود ۱۶۸۰۰۰ نفر است. همچنین شهر آنژه به شهرهای دیگری نظیر نانت، رن و پاریس نزدیک بوده و دارای فاصله‌ای به ترتیب ۹۱.۷۱ و ۱۲۸.۶۴ و ۲۹۳.۹۱ کیلومتر است.

کیفیت زندگی در شهر آنژه

کیفیت زندگی نیز در شهر نانت تقریباً بالا است. همچنین شاخص امنیت در این شهر، بالا، شاخص مراقبت‌های درمانی، بالا و شاخص آلودگی نیز بسیار پایین است.

شرایط آب و هوایی در شهر آنژه

به طور کلی شهر آنژه دارای تابستان‌های گرم به همراه آسمان نیمه‌ابری و زمستان‌های بسیار سرد و طولانی به همراه آسمان ابری است. دمای هوا نیز در طول سال در این شهر از ۲ درجه سانتی‌گراد تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد متغیر بوده و دمای کم‌تر از ۳– درجه سانتی‌گراد و یا بیشتر از ۳۱ درجه سانتی‌گراد در این شهر بسیار نادر است.

بازه زمانی فصل گرم سال نیز در شهر آنژه از ۱۱ ژوئن تا ۱۳ سپتامبر بوده که دمای هوا در این مدت به طور متوسط برابر ۲۲ درجه سانتی‌گراد در روز است. گرم‌ترین روز سال در این شهر نیز ۳ ماه آگوست با حداکثر و حداقل دمای به ترتیب ۲۵ درجه سانتی‌گراد و ۱۵ درجه سانتی‌گراد است.

فصل سرد سال هم در این شهر از ۱۶ ماه نوامبر آغاز شده و تا ۷ ماه مارس با متوسط دمای ۱۱ درجه در روز ادامه می‌یابد. سردترین روز سال هم در شهر آنژه ۸ ماه فوریه با حداقل و حداکثر دمای به ترتیب ۲- درجه سانتی‌گراد و ۹ درجه سانتی‌گراد است.

بهترین زمان سال نیز برای بازدید از شهر آنژه اواخر ماه ژوئن آغاز شده و تا اواسط ماه سپتامبر ادامه می‌یابد. دمای هوا نیز در این مدت سال از ۱۸ درجه سانتی‌گراد تا ۲۷ درجه سانتی‌گراد متغیر است.

هزینه زندگی در شهر آنژه

هزینه زندگی در فرانسه از فردی به فرد دیگر و از شهری به شهر دیگر، متفاوت است زیرا سبک زندگی افرادِ مختلف و هزینه‌ها در شهرهای مختلف با یکدیگر تمایز دارد. همچنین هزینه زندگی شامل موارد متعددی است که در ادامه به برخی از مهم‌ترین آنها نظیر مواد غذایی و رستوران، هزینه حمل و نقل، هزینه مسکن و هزینه قبوض و اینترنت و سایر هزینه‌ها می‌پردازیم.

هزینه مواد غذایی و رستوران

هزینه‌های مربوط به رستوران و مواد غذایی از جمله هزینه‌های بسیار مهم برای زندگی است. برای مثال هزینه غذا در رستورانی ارزان برابر ۱۵ یورو و در رستورانی با قیمت متوسط برابر ۴۰ یورو برای ۲ نفر است. هزینه مواد غذایی پر مصرفی نظیر شیر (۱ لیتر)، نان سفید (۱ عدد)، برنج سفید (۱ کیلوگرم)، تخم‌مرغ (۱۲ عدد) و پنیر محلی (۱ کیلوگرم) به ترتیب برابر ۰.۹۰ یورو، ۱.۳۰ یورو، ۱.۱۷ یورو، ۳.۱۰ یورو و ۱۰ یورو است. هزینه موادغذایی دیگری نظیر فیله مرغ و گوشت گاو به ترتیب برابر ۹.۵۰ و ۱۰.۵۰ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم است. هزینه میوه‌هایی نظیر سیب، موز و پرتقال نیز به ازای هر ۱ کیلوگرم به ترتیب برابر ۲.۳۰، ۲.۱۰، ۱.۸۸ است. هزینه گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی و پیاز نیز به ترتیب حدود ۲.۱۷ یورو، ۱.۵۷ یورو و ۱.۷۰ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم قیمت دارند.

هزینه حمل و نقل

هزینه حمل و نقل در شهر آنژه نیز یکی دیگر از هزینه‌های حیاتی است و بسته به نوع حمل و نقل افراد، متفاوت است. برای مثال هزینه بلیط یک‌طرفه (حمل و نقل داخلی) و یک‌ماهه به ترتیب برابر ۱.۵۰ و ۳۱ یورو است. افرادی نیز که از تاکسی برای حمل و نقل استفاده می‌کنند باید بدانند که کرایه تاکسی برابر ۱.۵۰ یورو به ازای هر ۱ کیلومتر و ورودیه تاکسی برابر ۲.۵۰ یورو است. هزینه بنزین نیز برای آنهایی که از وسایل نقلیه شخصی استفاده می‌کنند بسیار مهم است. هزینه بنزین در شهر آنژه برابر ۱.۴۷ یورو به ازای هر ۱ لیتر است.

هزینه مسکن

در میان هزینه‌های مربوط به زندگی هزینه مسکن را می‌توان به عنوان مهم‌ترین هزینه در نظر گرفت. این هزینه بسته به محل زندگی و سایز مسکن، متغیر است. برای مثال اجاره‌بها برای یک آپارتمان ۱ خوابه در مرکز شهر آنژه حدود ۵۰۰ یورو در ماه و برای آپارتمانی مشابه، خارج از مرکز شهر همین مقدار (۵۰۰ یورو) در ماه است. همچنین اجاره ماهیانه برای یک آپارتمان ۳ خوابه در مرکز شهر حدود ۱۲۳۳ یورو و برای همین آپارتمان خارج از مرکز شهر برابر ۸۱۷ یورو است. افرادی نیز که تمایل به خرید مسکن در شهر آنژه را دارند باید بدانند که هزینه خرید یک آپارتمان در مرکز و خارج از مرکز شهر به ترتیب حدود ۲۸۵۰ یورو و ۲۵۰۰ یورو به ازای هر ۱ متر مربع است.

هزینه قبوض و اینترنت

هزینه قبوض نیز بسیار مهم بوده و بسته به سبک زندگی فرد و همچنین سایز آپارتمان، متفاوت است. برای مثال هزینه قبوض مربوط به آب، برق و سیستم گرمایشی و سرمایشی برای یک آپارتمان ۸۵ متری حدود ۱۳۶ یورو در ماه است. هزینه اینترنت نیز (۶۰ Mbps و یا بیشتر با دیتای نامحدود) حدود ۲۳ یورو است.

هزینه مدرسه کودکان

هزینه مدرسه و مهدکودک غیرانتفاعی (برای یک روز کامل) به ازای هر یک کودک برابر ۸۰۰ یورو در ماه است. هزینه مدرسه بین‌المللی ابتدایی برای یک کودک نیز حدود ۱۴۰۶۱ یورو در سال است.

سایر هزینه ها

هزینه‌های مربوط به زندگی علاوه بر هزینه‌های فوق شامل هزینه‌های دیگری نیز است. هزینه‌هایی مانند هزینه لباس و هزینه‌های مربوط به ورزش و تفریح برای برخی از افراد بسیار مهم هستند. در ادامه نگاهی به برخی از این هزینه‌های میاندازیم.

هزینه لباس

هزینه‌های مربوط به لباس بسته به نوع لباس و فروشگاهی که فرد از آن خرید می‌کند متفاوت است. برای مثال هزینه یک شلوار جین (با برند Levis 501 و یا برندی مشابه) حدود ۷۰ یورو و یک لباس تابستانی از یک فروشگاه زنجیره‌ای (با برند Zara، H&M و…) حدود ۳۷ یورو است. هزینه یک جفت کتانی ورزشی با قیمت متوسط نیز حدود ۹۳ یورو و یک جفت کفش رسمی چرمی مردانه نیز حدود ۱۲۸ یورو است.

هزینه ورزش و تفریح

هزینه‌های مربوط به ورزش و یا تفریح بسته به نوع ورزش و تفریح مورد نظر از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برای مثال شهریه باشگاه ورزشی برای یک نفر بزرگسال حدود ۳۰ یورو در ماه و هزینه تفریحاتی نظیر رفتن به سینما برابر ۱۱ یورو (به ازای ۱ بلیط) است.

منبع: