آغاز هفتۀ جاری با عذرخواهی غیرعادی ایوان سیدال به‌دلیل رشد بازار مسکن کانادا در دورۀ همه‌گیری کرونا همراه بود. سیدال، مدیر اجرایی شرکت وام و مسکن کانادا (C.M.H.C)، در حساب توییتری‌اش نوشت سال گذشته، آژانس فدرال کاهش حداکثر ۱۸درصدی قیمت مسکن را پیش‌بینی کرده بود و این آمار نادرست بوده است. ماه گذشته، قیمت خانه‌ها در ونکوور و تورنتو درمقایسه‌با سال پیش به‌ترتیب حدوداً ۱۳.۷ و ۲۳.۱درصد افزایش یافته است.

درحال‌حاضر، بازار فروش املاک پررونق‌تر از خرید آن است و بیش‌از‌پیش تابلو فروش در‌کنار منازل دیده می‌شود. شایان ذکر است اغلب کانادایی‌هایی که بر‌اثر کرونا شغلشان را از دست دادند، از درآمد اضطراری برخوردار بودند؛ ولی بیشتر آنان پرداخت وامشان را به‌تعویق انداختند. دراین‌میان، شرکت وام و مسکن کانادا به رهبری ایوان سیدال ۱۵۰میلیارد دلار اوراق بهادار وام مسکن برای مهار قیمت‌ها به بازار تزریق کرده بود.

دو عامل افزایش قیمت بازار مسکن در کانادا

براساس گزارش شرکت وام و مسکن کانادا (C.M.H.C)، یکی از عوامل ثابت‌نماندن بازار مسکن در کانادا آن است که اثرهای ناشی از همه‌گیری کرونا به افراد پردرآمد کمتر از دیگران ضربه می‌زند؛ چراکه افزایش قیمت مسکن در اتاوا، مونترال، تورنتو و ونکوور در میان خانه‌های گران‌تر بیشتر بوده است. افراد دارای درآمد بیشتر کمتر از اثرهای ناشی از همه‌گیری کرونا متأثر شده‌اند. افزون‌براین، مشاغل از راه دور و آنلاین تعدیل نیروی کمتری تجربه کرده‌اند. گفتنی است افراد ثروتمندتر نیز توانستند بیش از قبل پس‌انداز کنند؛ چرا‌که محدودیت در سفر و خرید به‌معنای هزینۀ کمتری است که پرداخت کرده‌اند. همچنین با افزایش نرخ وام مسکن، خرید خانه به هدفی جذاب برای سرمایه‌گذاری پس‌انداز این افراد تبدیل شده است.

طبق این گزارش، دیگر عامل افزایش تقاضای خرید مسکن در کانادا این است که در اوایل شیوع بیماری، راکدبودن بازار مسکن باعث ایجاد تقاضای پنهان امسال شده است. درضمن، خریداران مسکن در کانادا خیلی زود به فروشندگان مسکن تبدیل شدند. افزایش قیمت مسکن در کانادا فرصتی عالی برای افرادی ایجاد کرد که در دورۀ رکود بازار مسکن خریدار بودند و در‌حال‌حاضر، به فروشنده تبدیل شده‌اند. گزارش کامل شرکت وام و مسکن کانادا دربارۀ رشد بازار مسکن کانادا در دورۀ همه‌گیری کرونا را از این لینک می‌توانید بخوانید.

منبع: