علوم مواد رشته‌ای میان‌رشته‌ای است و معمولاً با نام علوم و مهندسی مواد شناخته می‌شود. علم مواد اشتراک‌های زیادی با فیزیک و شیمی و مهندسی دارد و در دوره‌ای، برای روشنگری استفاده می‌شد. محققان از تفکر تحلیلی شیمی و فیزیک و مهندسی برای درک مشاهد‌ه‌های باستانی و پدیدارشناختی در متالورژی و کانی‌شناسی استفاده می‌کردند. از دهۀ ۱۹۴۰، علم مواد به‌عنوان حوزه‌ای خاص و متمایز از علم و مهندسی شناخته شد و دانشگاه‌های فنی بزرگ جهان دانشکده‌هایی برای مطالعۀ آن ایجاد کردند. دانشگاه‌های کانادا نیز دوره‌های متنوعی در زمینۀ علوم مواد ارائه می‌دهند. در‌حال‌حاضر، دانشگاه تورنتو برترین دانشگاه کانادا برای تحصیل گرایش‌های مرتبط با رشته علوم مواد است؛ بنابراین در این مقاله، دربارۀ چندوچون تحصیل رشته علوم مواد در دانشگاه تورنتو صحبت خواهیم کرد.

رتبه‌بندی

در تازه‌ترین رتبه‌بندی وبگاه QS در سال ۲۰۲۲، دانشگاه تورنتو بیست‌وششمین دانشگاه معتبر جهان و نخستین دانشگاه برتر کانادا شناخته شده است. افزون‌بر‌این، دانشگاه یادشده در رشته علوم مواد جایگاه سی‌وچهارم را در میان دانشگاه‌های مطرح دنیا ازآنِ خود کرده است. دانشگاه تورنتو رشته علوم مواد و مهندسی را در مقاطع تحصیلی مختلفی ارائه می‌دهد.

کارشناسی علوم مواد

در دانشگاه تورنتو، دانشکدۀ مهندسی و دپارتمان علوم و مهندسی مواد رشته علوم مواد را ارائه می‌دهد. مهندسان علوم مواد بر بهبود و چگونگی ساخت متمرکزند و مواد جدید تولیدی باعث عملکرد بهتر و فناوری‌های پایدار می‌شود. دانشجویان مقطع کارشناسی مهندسی مواد نحوۀ طراحی و دست‌کاری ساختار و خواص مواد را در سطح مولکولی و اتمی خواهند آموخت. آنان کورس‌هایی درسی در زمینۀ شیمی و فیزیک و ریاضی می‌گذرانند و سپس، با دانش مهندسی تخصصی در زمینۀ فناوری نانو، پلیمرهای تطبیقی، مواد نیمه‌هادی پیشرفته، فوتوولتائیک و پزشکی قانونی آشنا می‌شوند . مهندسان علوم مواد در دو سال آخر دورۀ کارشناسی بر حوزه‌های مواد زیستی، طراحی مصالح، تولید با مواد و پردازش مواد پایدار می‌توانند تمرکز کنند.

تحصیل رشتۀ علوم مواد در مقطع کارشناسی دانشگاه تورنتو چهارساله و تمام‌وقت و زبان تدریس دروس انگلیسی است. علاقه‌مندان به تحصیل رشته علوم مواد در دانشگاه تورنتو باید این مدارک عمومی را ارائه دهند: ۱. دیپلم دبیرستان به‌همراه ریزنمره‌ها؛ ۲. حداقل نمرۀ ۱۶ از ۲۰ در دروس فیزیک و شیمی و ریاضی؛ ۳. مدرک زبان انگلیسی معتبر (حداقل نمرۀ ۷ آیلتس و حداقل نمرۀ ۹۳ تافل). با مراجعه به این لینک، اطلاعات بیشتری دربارۀ تحصیل رشتۀ علوم مواد در مقطع کارشناسی دانشگاه تورنتو می‌توانید کسب کنید.

مقاطع تحصیلات تکمیلی علوم مواد

مقاطع تحصیلات تکمیلی رشته علوم مواد در دانشگاه تورنتو سه دوره را شامل می‌شود: ۱. کارشناسی ارشد مهندسی (MEng)؛ ۲. کارشناسی ارشد علوم کاربردی (MASc)؛ ۳. دکتری (PhD). ناگفته نماند هیچ‌یک از دوره‌های تحصیلی رشته علوم مواد در دانشگاه تورنتو به ارائۀ مدرک GRE نیاز ندارند. کارشناسی ارشد مهندسی (MEng) دوره‌ای پیشرفته در زمینۀ مهندسی مواد است که دانشجویان در حوزۀ صنعتی مهندسی مواد اطلاعات فراوانی کسب و در مدتی کمتر از یک‌ سال مدرکشان را دریافت می‌کنند. شایان ذکر است دانشجویان ممتاز ممکن است پس از دورۀ کارشناسی ارشد مهندسی (MEng) به‌سرعت بتوانند وارد دورۀ کارشناسی ارشد پژوهشی مهندسی مواد (MASc) شوند. علاقه‌مندان به شرکت در دورۀ کارشناسی ارشد حرفه‌ای مهندسی مواد مدرک کارشناسی مهندسی علوم مواد با حداقل معدل B یا ۷۳درصد و رزومه و دو توصیه‌نامه باید ارائه دهند. درضمن، مدرک زبان انگلیسی معتبر (حداقل نمرۀ ۷ آیلتس و حداقل نمرۀ ۹۳ تافل) خود را هنگام ثبت‌نام در وبگاه مدنظر باید بارگزاری کنند.

دورۀ کارشناسی ارشد علوم کاربردی (MASc) مهندسی علوم مواد با هدف تربیت دانشجویانی به‌منظور اشتغال در مشاغل مرتبط با پژوهش طراحی شده است و دانشجویان در انتهای دوره، پایان‌نامه باید ارائه دهند و از آن دفاع کنند. شایان ذکر است دانشجویان علاقه‌مند به ادامه‌تحصیل در مقطع دکتری مهندسی علوم مواد در دورۀ کارشناسی ارشد علوم کاربردی مهندسی علوم مواد باید شرکت کنند. تحصیل در دورۀ مذکور پاره‌وقت (شش‌ساله) یا تمام‌وقت (سه‌ساله) است. علاقه‌مندان به شرکت در دورۀ کارشناسی ارشد علوم کاربردی مهندسی مواد مدرک کارشناسی مهندسی علوم مواد با حداقل معدل B+ یا ۷۸درصد، رزومه، دو توصیه‌نامه و انگیزه‌نامه باید ارائه دهند. افزون‌براین، مدرک زبان انگلیسی معتبر (حداقل نمرۀ ۷ آیلتس و حداقل نمرۀ ۹۳ تافل) خود را موقع ثبت‌نام در وبگاه مدنظر باید بارگزاری کنند.

دورۀ دکتری رشته علوم مواد در دانشگاه تورنتو پیشرفته‌ترین دورۀ پژوهشی در زمینۀ علوم و مهندسی مواد به‌شمار می‌رود. دانشجویان در انتهای این دوره، رساله باید ارائه دهند و از آن دفاع کنند. تحصیل رشتۀ علوم و مهندسی مواد در مقطع دکتری دانشگاه تورنتو فقط تمام‌وقت است و دو تا شش سال طول می‌کشد. علاقه‌مندان به شرکت در دورۀ دکتری رشته علوم و مهندسی مواد مدرک کارشناسی ارشد مهندسی علوم مواد با حداقل معدل B+ یا ۷۸درصد، رزومه، دو توصیه‌نامه و انگیزه‌نامه باید ارائه دهند. درضمن، مدرک زبان انگلیسی معتبر (حداقل نمرۀ ۷ آیلتس و حداقل نمرۀ ۹۳ تافل) خود را هنگام ثبت‌نام در وبگاه مدنظر بارگزاری کنند. شایان ذکر است دانشجویان کارشناسی ارشد علوم کاربردی (MASc) مهندسی علوم مواد در دانشگاه تورنتو به‌سرعت در برنامۀ دکتری علوم و مهندسی مواد دانشگاه تورنتو می‌توانند ادامه‌تحصیل دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر دربارۀ تحصیل رشته علوم مواد در مقاطع تحصیلات تکمیلی دانشگاه تورنتو، به این لینک سر بزنید.

منبع: