رشتۀ بیوتکنولوژی به روش‌ها و فناوری‌های مختلفی اشاره می‌کند که در تولید بیوصنعتی یا فرایندهای کنترل‌شده بیو‌ژنتیک شامل ارگانیسم‌های (موجودات زنده) گیاهی و جانوری یا انسانی استفاده می‌شود. دست‌کاری ژنتیکی رایج‌ترین شکل استفاده از موجودات زنده و فرایندهای زیست‌مولکولی برای تولید یا اصلاح خواص فیزیکی محصولات مختلف است. برخی از نمونه‌محصولات تولیدشده به شیوه‌های بیوتکنولوژی عبارت‌اند از: آنتی‌بیوتیک‌ها و سوخت‌های زیستی و غذاهای اصلاح‌شده ژنتیکی. از کاربردهای مهم پزشکی بیوتکنولوژی نیز به فرایندهای ژنتیکی می‌توان اشاره کرد که به بازسازی اندام‌های بدن منجر می‌شود.

بیوتکنولوژی به حوزه‌هایی همچون کشاورزی، تولید و امنیت غذایی، کنترل آب‌و‌هوا و دارو و حل برخی از مسائل زیست‌محیطی مهم مانند نشت نفت و عوارض جانبی آفتکش‌ها یا آب‌های آلوده می‌تواند کمک کند و سلامتی را به طبیعت بازگرداند. فارغ‌التحصیلان دوره‌های مختلف بیوتکنولوژی در صنایع متنوعی چون صنایع شیمیایی، دارویی، غذایی و محیط‌زیست، ژنتیک و داروهای احیاگر پزشکی، کنترل فرایند یا تحقیق‌و‌توسعه می‌توانند مشغول کار شوند. شایان ذکر است متخصصان بیوشیمی، بیوفیزیک، تحلیلگر کنترل کیفیت، مهندس پزشکی و تکنسین آزمایشگاه جنایی از بیوتکنولوژی در حرفۀ خود از بیوتکنولوژی بهره می‌برند. در این مطلب، قصد داریم دربارۀ رشته بیوتکنولوژی در فرانسه بیشتر سخن بگوییم. اگر به مهاجرت تحصیلی به فرانسه علاقه دارید با سیم آخر همراه باشید.

دانشگاه‌های برتر

برخی از دانشگاه‌های برتر برای تحصیل رشته بیوتکنولوژی در فرانسه ازاین‌قرارند:

دانشکدۀ مدیریت گرنوبل

دانشکدۀ مدیریت گرنوبل (Grenoble Ecole de Management) ازجمله مراکز برتر به‌منظور تحصیل رشته بیوتکنولوژی در فرانسه است. این دانشکده که به‌اختصار GEM نیز نامیده می‌شود، کارش را از سال ۱۹۸۴ در شهر گرنوبل آغاز کرد. در جدیدترین رتبه‌بندی وبگاه وبومتریک، دانشکدۀ مدیریت گرنوبل ردۀ هشتادوپنجم را در بین مراکز‌ آموزشی مطرح فرانسه کسب کرده است. تحصیل رشتۀ بیوتکنولوژی و مدیریت دارویی در مقطع کارشناسی ارشد دانشکدۀ یادشده یک‌ساله و تمام‌وقت است و همۀ دروس به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. با مراجعه به این لینک، اطلاعات بیشتری دربارۀ تحصیل رشتۀ مذکور در دانشکدۀ مدیریت گرنوبل می‌توانید به‌دست آورید.

مؤسسۀ ملی پلی‌تکنیک تولوز

نام مؤسسۀ ملی پلی‌تکنیک تولوز (National Polytechnic Institute of Toulouse) نیز در فهرست مراکز برتر برای تحصیل رشته بیوتکنولوژی در فرانسه به‌چشم می‌خورد. مؤسسۀ INPT کارش را از سال ۱۸۶۹ در شهر تولوز آغاز کرد. در تازه‌ترین رده‌بندی وبگاه وبومتریک در سال ۲۰۲۱، مؤسسۀ ملی پلی‌تکنیک تولوز صدمین مرکز‌ آموزشی مطرح فرانسه شناخته می‌شود. تحصیل رشتۀ بیوتکنولوژی صنعتی برای اقتصاد زیست‌محور (BioTechEco) در مقطع کارشناسی ارشد مؤسسۀ یادشده دوساله و تمام‌وقت و زبان تدریس دروس انگلیسی است. رشتۀ یادشده رشته‌ای میان‌رشته‌ای است که دروس علوم زیستی، مهندسی شیمی و فرایندهای زیستی، اخلاق زیستی، پایداری، اقتصاد و مقررات زیست‌محیطی را شامل می‌شود. رشتۀ بیوتکنولوژی صنعتی برای اقتصاد زیست‌محور در دانشگاه‌های همکار در کشورهای اروپایی و آسیایی و آمریکایی نیز ارائه می‌شود و متقاصیان در انتهای تحصیلاتشان دورۀ کارآموزی شش‌ماهه باید بگذرانند. برای آشنایی بیشتر با رشتۀ ذکرشده، به این لینک سر بزنید.

دانشکدۀ تجارت ESCP

از دیگر مراکز آموزشی معتبر به‌منظور تحصیل رشته بیوتکنولوژی در فرانسه به دانشکدۀ تجارت ESCP باید اشاره کنیم. در رتبه‌بندی اخیر وبگاه وبومتریک در سال ۲۰۲۱، دانشکدۀ تجارت ESCP ردۀ نخست را در میان مراکز‌ آموزشی مطرح فرانسه ازآنِ خود کرده است. این دانشکدۀ خصوصی سال ۱۸۱۹ در پاریس بنیان نهاده شد و امروزه، پردیس‌هایی در شهرهای مختلف دنیا از‌جمله برلین، لندن، مادرید، تورین و ورسا دارد. تحصیل رشتۀ مدیریت زیست‌دارویی در مقطع کارشناسی ارشد دانشکدۀ مذکور یک‌ساله و تمام‌وقت است و دروس به زبان انگلیسی‌ و فرانسوی تدریس می‌شوند. گفتنی است فارغ‌التحصیلان رشتۀ یادشده به‌اندازۀ پزشکان و داروسازان و مهندسان بیوتکنولوژی در حوزه‌های مدیریت دارویی، بیوتکنولوژی، دستگاه‌های پزشکی و داده‌های سلامت آموزش خواهند دید. با مراجعه به این لینک، با چندوچون تحصیل رشتۀ مدیریت زیست‌دارویی در دانشکدۀ تجارت ESCP آشنا خواهید شد.

دانشگاه ITMO

آخرین نام در فهرست مراکز برتر برای تحصیل رشته بیوتکنولوژی در فرانسه دانشگاه ITMO است. این دانشگاه دولتی کارش را از سال ۱۹۰۰ در سنت‌پترزبورگ روسیه شروع کرد و در‌حال‌حاضر، پردیس‌هایی در آلمان، هلند، لهستان، فنلاند و فرانسه دارد. بنابر جدیدترین رده‌بندی وبگاه QS در سال ۲۰۲۲، دانشگاه ITMO سیصدوشصت‌وپنجمین مرکز‌ آموزشی معتبر دنیا و طبق رده‌بندی وبگاه وبومتریک در سال ۲۰۲۱، یازدهمین مرکز آموزش عالی برتر فرانسه شناخته می‌شود. تحصیل رشتۀ مهندسی زیستی و سیستم‌های بیوتکنولوژی در پردیس فرانسۀ دانشگاه یادشده دو سال به‌طول می‌انجامد و تمام‌وقت است و تمامی دروس به انگلیسی تدریس می‌شوند. علاقه‌مندان به تحصیل در رشتۀ مذکور مدرک کارشناسی در یکی از حوزه‌های بیوتکنولوژی یا فناوری لیزر و نیز انگیزه‌نامه باید ارائه دهند. گفتنی است دانشجویان در پایان دورۀ تحصیلاتشان پایان‌نامه باید ارائه دهند و از آن دفاع کنند. رشتۀ مهندسی زیستی و سیستم‌های بیوتکنولوژی در گرایش‌های زیر ارائه خواهد شد:

  • نانو و بیوفوتونیک مولکولی
  • مواد آلی برای فوتونیک
  • Integrated complexes at the Fuel and Energy Complex Enterprises/ Element Base for Nano- and Biophotonics/ Bioengineering and Biotechnical Systems

جزئیات بیشتر دربارۀ تحصیل رشتۀ مهندسی زیستی و سیستم‌های بیوتکنولوژی در دانشگاه ITMO را از این لینک بخوانید.

در صورت تمایل می توانید برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه با ما همراه باشید.

منبع: