از ایتالیا تا یونان و از فرانسه تا کرواسی، سواحل مخفی و کمتر‌شناخته‌شده‌ای وجود دارد که جمعیت زیادی برای تفریح به آنجا سفر نمی‌کنند و برای عاشقان محیط‌های بکر و دست‌نخورده مقاصدی عالی به‌نظر می‌رسند. اروپا تاریخ و فرهنگ و هنر متنوعی دارد که ماجراجویان با سفر به این قاره از دیدنشان می‌توانند لذت ببرند. جاهای دیدنی قارۀ اروپا بسیار زیاد است و بازدید هرکدام از آن‌ها به زمان زیادی نیاز دارد‌؛ اما اگر تابستان به کشورهای ساحلی اروپا سفر می‌کنید، بهتر است دربارۀ سواحل کمترشناخته‌شدۀ آن‌ها نیز بدانید. در این مقاله، قصد داریم ده ساحل ناشناس در اروپا را معرفی کنیم.

۱. سان‌جیووانی دی‌سینیس، ساردینیا، ایتالیا

سان‌جیووانی دی‌سینیس، ساردینیا، ایتالیا

یکی از ده ساحل ناشناس در اروپا، ساحل شنی سان‌جیووانی دی‌سینیس (San Giovanni di Sinis) نام دارد که در منطقۀ ساردینیا کشور ایتالیا واقع شده است. سواحل شمالی ساردینیا در ایتالیا به‌دلیل ماسه‌های شِکرمانند به سواحل مالدیو شباهت دارد و از این نظر بسیار مشهور شده است. هرچه در سواحل ساردینیا به‌سمت شرق برویم، شیب محل افزایش می‌یابد و برای سنگ‌نوردی بسیار مناسب می‌شود. اگر سواحل شمالی ساردینیا را به‌سمت غرب برویم، به شبه‌جزیرۀ سینیس نزدیک می‌شویم و پس از عبور از دهکدۀ سان‌جیووانی دی‌سینیس، به تپه‌های شنی این دهکده و ساحل زیبایش می‌رسیم.

۲. ساحل جزیرۀ تاویرا، آلگاروه، پرتغال

ساحل جزیرۀ تاویرا، آلگاروه، پرتغال

دومین ساحل در فهرست ده ساحل ناشناس در اروپا، ساحل جزیرۀ تاویراست که در منطقۀ آلگاروه کشور پرتغال قرار دارد و یکی از مناطق ساحلی محبوب اروپا به‌شمار می‌رود. درحالی‌که بیشتر گردشگران به غرب ساحل جزیرۀ تاویرا (Praia da Ilha de Tavira) سفر می‌کنند، سواحل شرقی این جزیره واقع در نزدیکی مرزهای اسپانیا ناشناخته مانده است. ساحل جزیرۀ تاویرا از تپه‌های شنی کرم‌‌رنگ پوشیده شده است و تا چشم کار می‌کند، ساحل ادامه دارد. شایان ذکر است این منطقه سایۀ کمی دارد و اگر به این منطقه سفر می‌کنید، صندلی راحتی و سایبانی از جنس چوب خیزران می‌توانید اجاره کنید.

۳. ساریِرا، کوستا براوا، اسپانیا

ساریِرا، کوستا براوا، اسپانیا

در فهرست ده ساحل ناشناس در اروپا، نام دهکده و ساحل ماهی‌گیری ساریِرا (Sa Riera) در کاتالونیای اسپانیا نیز به‌چشم می‌خورد. دهکدۀ ساریِرا به ماهی‌گیری و آفتاب‌گرفتن و گذراندن ساعتی خوش در ساحل و غواصی مشهور است. همچنین، خط ساحلی ساریِرا به کشتی‌های غرق‌شده و غارها و بقایای باستانی‌اش معروف است و در  اِیگوئبلاوا (Aiguablava) در امتداد بستر دریایی پر از آمفوره‌های رومی می‌توانید شنا کنید.

۴. سیلی‌آموس، پتموس، یونان

سیلی‌آموس، پتموس، یونان

ساحل سیلی‌آموس (Psili Ammos) یکی دیگر از ده ساحل ناشناس در اروپا محسوب می‌شود. برای رسیدن به مناطق بکر این ساحل، ردپاهای مال‌رو را در این منطقه باید دنبال کنید. در رأس جنوب‌غربی پتموس جزیرۀ دودکانیز (Dodecanese) قرار دارد که گفته می‌شود جان مقدس (St. John)، یکی از حواریون عیسی‌(ع)، برای نوشتن کتاب مکاشفه در یکی از غارهای این منطقه ساکن بوده است. اگر به ساحل سیلی‌آموس سفر کردید، فراموش نکنید که در آب‌های کم‌عمق آن شنا کنید و در سایۀ درختان گل‌ مینا حمام آفتاب بگیرید.

۵. آرگلس سورمِر، لانگدوک، فرانسه

آرگلس سورمِر، لانگدوک، فرانسه

ساحل آرگلس سورمِر در منطقۀ لانگدوک کشور فرانسه پنجمین ساحل در فهرست ده ساحل ناشناس در اروپا به‌شمار می‌آید. منطقۀ آرگلس سورمِر (Argèles-sur-Mer) بین کوه‌های مدیترانه و پیرنه در مرز اسپانیا قرار دارد و تلفیقی از معماری فرانسوی و کاتالان است. قلعه‌ای متروکه از قرن هفتم میلادی نیز در چند‌مایلی جنوب منطقۀ آرگلس سورمِر قرار دارد. در ساحل آرگلس سورمِر، حدود چهار مایل ساحل نرم وجود دارد که پیاده‌روی در آن را بسیار لذت‌بخش می‌کند. اگر به این منطقه سفر کردید، فراموش نکنید که صندلی‌ مخصوص حمام آفتاب اجاره کنید و از حضور در این منطقه لذت ببرید.

۶. لاتچی، پولیس، قبرس

لاتچی، پولیس، قبرس

در فهرست ده ساحل ناشناس در اروپا، نام ساحل لاتچی  (Latchi) در منطقۀ پولیس کشور قبرس نیز دیده می‌شود. سواحلی بزرگ‌تر از منطقۀ پولیس نیست که شن و ماسه‌هایی شناور داشته باشد. ساحل لاتچیدر رأس شمال‌غربی منطقۀ بکر پولیس قرار دارد. به‌‌دلیل نزدیکی  به مدیترانه، این ساحل حتی در اکتبر یا آوریل خیلی گرم نمی‌شود.

۷. کالا سالادتا، ایبیزا، اسپانیا

کالا سالادتا، ایبیزا، اسپانیا

هفتمین ساحل در فهرست ده ساحل ناشناس در اروپا، ساحل کالا سالادتا (Cala Saladeta) در منطقۀ ایبیزا کشور اسپانیاست. در ساحل‌غربی جزیرۀ سفیدرنگ کالا سالادا، قایق‌ها با کمک درختچه‌های عظیم و شن‌و‌ماسه و تخته‌سنگ‌های بیرون‌زده از آب پهلو می‌گیرند. اگر در امتداد ساحل کالا سالادا به راهتان ادامه دهید، به ساحل بعدی می‌رسید که کالا سالادتا نام دارد. این ساحل با سنگ‌های کم‌ارتفاع و لبه‌هایی از درختان سرسبز پوشیده شده است. اگرچه ساحل کالا سالادتا از ساحل کالا سالادا کوچک‌تر است، منطقه‌ای ساکت‌تر و بکرتر به‌حساب می‌آید.

۸. سوِتی یاکوف، دوبرووْنیک، کرواسی

سوِتی یاکوف، دوبرووْنیک، کرواسی

شهر دوبرووْنیک در کشور کرواسی قرار دارد و جمعیت بسیاری در آن زندگی می‌کنند و همه آن را به شلوغی می‌شناسند. بااین‌حال، در یک‌مایلی جنوب این شهر ساحلی به نام سوِتی یاکوف وجود دارد. ساحل سوِتی یاکوف یکی دیگر از ده ساحل ناشناس در اروپا محسوب می‌شود. این ساحل آرام و ماسه‌ای به جزیرۀ لوکروم (Lokrum) مشرف است. برای رسیدن به ساحل سوِتی یاکوف، نیم‌ساعتی باید پیاده‌روی کنید یا با اتوبوس کلیسا و عبور از پلکانی صدپله‌ای به پایین صخره‌ها و ساحل برسید.

۹. آرتس، هالکیدیکی، یونان

آرتس، هالکیدیکی، یونان

دیگر ساحل موجود در فهرست ده ساحل ناشناس در اروپا، ساحل آرتس نام دارد که در منطقۀ هالکیدیکی کشور یونان واقع است. منطقۀ هالکیدیکی از سرزمین اصلی و شبه‌جزیره‌ای بزرگ تشکیل شده است که شبیه دستی با سه انگشت است: کاساندرا و سیتونیا و کوه آتوس. سواحل ماسه‌ای منطقۀ هالکیدیکی از مناطق برتر برای سکونت در یونان به‌حساب می‌آیند. البته ساحل آرتس (Aretes) به‌‌دلیل بکربودن درمقایسه‌با دیگر مناطق  هالکیدیکی کم‌جمعیت‌تر است. هنگام قدم‌زدن در ساحل آرتس در یک روز آرام، ممکن است این‌گونه به‌نظر برسد تنها شما در این منطقه زندگی می‌کنید! اگر به این منطقه سفر کردید، از دیدن سنگ‌های سبز و خاکستری این ساحل لذت ببرید.

۱۰. لیمویل، دوردون، فرانسه

لیمویل، دوردون، فرانسه

آخرین نام در فهرست ده ساحل ناشناس در اروپا، ساحل لیمویل در منطقۀ دوردون کشور فرانسه است. اگر از شهر بوردو فرانسه دو‌ونیم ساعت‌ به‌سمت شرق برویم، به تلاقی رودخانه‌های دوردون و وِزِر در منطقۀ لیمویل می‌رسیم. آن‌سوی ساختمان‌های عسلی‌رنگ منطقۀ لیمویل، خط ساحلی سنگ‌ریزه‌ای لیمویل و درختانی قرار دارد که در فصل تابستان روی سر گردشگران سایه می‌اندازند. اگر به این منطقه سفر کردید، وارد رودخانه شوید و به صخره‌هایی آهکی نگاه کنید که روزگاری محل زندگی انسان‌های اولیه بوده‌اند. بد نیست بدانید این منطقه به پایتخت غارنوردی اروپا مشهور است.

منبع: