دانشگاه USN یا University of South-Eastern Norway دانشگاهی دولتی است که در هشت شهر نروژ پردیس دارد. این دانشگاه از ادغام سه دانشگاه به‌وجود آمد و از سال ۲۰۱۸ فعالیتش را به‌عنوان دانشگاه رسماً آغاز کرد. دانشگاه USN هم‌اکنون ۸۸ رشته در مقطع کارشناسی و ۴۴ رشته در مقطع کارشناسی ارشد و ۸ رشته در مقطع دکتری ارائه می‌دهد و بیش از ۱۷هزار نفر دانشجو در چهار دانشکدۀ آن مشغول تحصیل هستند. ازنظر تعداد دانشجو، این دانشگاه یکی از مؤسسه‌های آموزش عالی بزرگ نروژ است. در این مقاله برای علاقه‌مندان به تحصیل در نروژ، دانشگاه USN را بیشتر معرفی می‌کنیم.

دانشکده‌ها و رشته‌های دانشگاه USN

دانشگاه USN چهار دانشکده دارد: دانشکدۀ سلامت و علوم اجتماعی، دانشکدۀ علوم انسانی و علوم ورزشی و علوم آموزش، دانشکدۀ فناوری و علوم طبیعی و علوم دریایی و مدرسۀ کسب‌وکار.

در مقطع کارشناسی ارشد، این دانشگاه رشته‌های متنوعی به زبان انگلیسی ارائه می‌کند که به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم: علوم کامپیوتر، مهندسی برق قدرت، فناوری انرژی و محیط‌زیست، علوم محیط‌زیست، آی‌تی صنعتی، مدیریت فناوری و نوآوری، مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی، مدیریت دریایی، فناوری سیستم‌های میکرو و نانو، بینایی‌سنجی و علوم بینایی، فناوری فرایند، مدیریت پایدار و مهندسی صنایع.

برای شرکت در رشته‌های انگلیسی‌زبان در مقطع کارشناسی ارشد ارائۀ مدرک آیلتس با حداقل نمرۀ شش یا تافل با حداقل نمرۀ هشتاد الزامی است. ناگفته نماند برخی از دوره‌ها ممکن است به مدرک زبان عالی‌تری نیاز داشته باشند. برای اطلاع از مدرک زبان لازم برای هر رشته، به صفحۀ مرتبط به آن در وبگاه دانشگاه مذکور می‌توانید مراجعه کنید.

شهریه و اسکالرشیپ‌های دانشگاه USN

شهریۀ تحصیل در دانشگاه USN رایگان است و دانشجویان این دانشگاه فقط حدود صد یورو برای هزینۀ ثبت‌نام در هر نیمسال می‌پردازند؛ اما درمقابل، دانشگاه یادشده اسکالرشیپی به دانشجویان اعطا نمی‌کند. ناگفته نماند متقاضیان تحصیل در این دانشگاه برای دریافت ویزای دانشجویی باید گواهی تمکّن مالی به ارزش حدوداً ۱۲،۵۰۰ یورو ارائه دهند. این مبلغ در حسابی نزد دانشگاه سپرده و سپس اجازۀ تحصیل صادر می‌شود.

شهریه و اسکالرشیپ‌های دانشگاه USN

هزینۀ زندگی در شهر درامن

شهر درامن ازجمله شهرهایی است که پردیس دانشگاه در آن قرار دارد. هزینۀ زندگی در این شهر برای هر نفر صرف‌نظر از اجاره‌بهای مسکن، حدود ۱،۲۰۰ یورو در ماه است. اجارۀ آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر ۱،۰۰۰ یورو و اجارۀ آپارتمان مشابه خارج از مرکز شهر ۷۶۰ یورو در ماه است. همچنین، اجارۀ ماهانۀ آپارتمان سه‌خوابه در مرکز شهر ۱،۵۰۰یورو و اجارۀ ماهانۀ همان آپارتمان خارج از مرکز شهر ۱،۳۰۰ یورو تخمین زده می‌شود. ناگفته نماند بهای قبوض و خدمات شهری همچون آب، برق، سیستم گرمایش و سرمایش و حمل پسماند برای آپارتمان هشتادمتری به‌طورمتوسط ۱۸۵ یورو و هزینۀ اینترنت نامحدود با حداقل سرعت شصت مگابیت‌برثانیه ۶۵ یورو در ماه است. افزون‌براین، برای خرید بلیت تک‌سفره و یک‌ماهۀ وسایل حمل‌ونقل عمومی به‌ترتیب ۳.۵ و ۸۲ یورو باید پرداخت کرد.

هزینۀ خرید غذا برای یک نفر از رستورانی ارزان‌قیمت تقریباً ۲۰ یورو و برای دو نفر از رستورانی نسبتاً گران‌قیمت‌تر درحدود ۱۰۰ یورو برآورد می‌شود. اگر بخواهید در خانه غذا بپزید، قیمت برخی از اقلام غذایی بدین‌شرح است: یک لیتر شیر ۲ یورو، دوازده عدد تخم‌مرغ ۴ یورو، یک کیلوگرم فیلۀ مرغ ۱۳.۵ یورو، یک کیلوگرم گوشت ۳۵ یورو، یک کیلوگرم موز ۲.۶ یورو، یک کیلوگرم گوجه‌فرنگی ۳.۶ یورو، یک کیلوگرم سیب‌زمینی ۲.۶ یورو و یک کیلوگرم پیاز ۲.۷ یورو.

منبع: