فیزیوتراپی (Physiotherapy) یا فیزیک‌درمانی (Physical Therapy) حیطه‌ای از پزشکی است که هدفش درمان بیماری‌ها و اختلال‌های جسمانی با استفاده از تجهیزات مکانیکی و جریان‌های الکتریکی و تمرین‌های ورزشی به‌منظور پیشگیری از بیماری‌ها، توان‌بخشی، افزایش سلامت جسمی و بهبود کیفیت زندگی افراد است. به متخصصان این رشته فیزیوتراپیست یا فیزیک‌درمانگر گفته می‌شود و تنها فیزیوتراپیست‌هایی در این حوزه می‌توانند فعالیت کنند که مجوز کارشان را از سازمان‌های نظارت بهداشتی مرتبط در هر کشور دریافت کرده باشند. اگر به تحصیل در فرانسه در زمینه‌های مرتبط با فیزیوتراپی علاقه‌مندید، در این مطلب توضیح می‌دهیم برای شروع کار و تحصیل فیزیوتراپی در فرانسه به چه چیزهایی نیاز دارید و در چه دانشگاه‌هایی می‌توانید تحصیل کنید.

شرایط تحصیل فیزیوتراپی در فرانسه

علاقه‌مندان به تحصیل فیزیوتراپی در فرانسه دیپلم فیزیوتراپی باید بگیرند. این مدرک معادل مدرک کارشناسی است و دوره‌های تحصیلی برای دریافت آن حدود چهار تا پنج سال طول می‌کشد. اولین سال تحصیل «دورۀ عمومی» نامیده می‌شود و برای تمام دانشجویان خواهان تحصیل در رشته‌های حوزۀ پزشکی مانند پزشکی عمومی، دندان‌پزشکی، داروسازی، مامایی و فیزیوتراپی مشترک است. پس از پایان این دورۀ یک‌ساله، دانشجویان در آزمون باید شرکت کنند و براساس نتیجۀ آن، رشته‌های مجاز برای ادامه‌تحصیل آنان مشخص می‌شود. پس از پایان آزمون، دانشجویان براساس نمرۀ نهایی و انتخاب شخصی و رتبه در سال اول تحصیل رشته‌شان را می‌توانند انتخاب کنند. پس‌از‌آن، علاقه‌مندان به رشتۀ فیزیوتراپی حدود سه تا چهار سال باید تحصیل کنند تا مدرک کارشناسی فیزیوتراپی را بگیرند. شایان ذکر است پس از دریافت مدرک کارشناسی، فیزیوتراپیست‌ها تحصیلات تخصصی‌شان را در حوزه‌هایی مانند فیزیوتراپی ورزشی، فیزیوتراپی کودکان، فیزیوتراپی تنفسی و فیزیوتراپی سالمندان می‌توانند ادامه دهند.

دانشگاه‌های برتر برای تحصیل فیزیوتراپی در فرانسه

دانشگاه‌های برتر برای تحصیل فیزیوتراپی در فرانسه


درحال‌حاضر، بیش از چهل مؤسسۀ آموزشی دوره‌های تحصیل فیزیوتراپی در فرانسه را برگزار می‌کنند و سالانه بیش از ۲،۷۰۰ نفر دانشجو در این دوره‌ها شرکت می‌کنند. به‌طورکلی، کیفیت آموزش در دانشکده‌های پزشکی دانشگاه‌های فرانسه بسیار مطلوب ارزیابی می‌شود و عملکرد دانشگاه‌های این کشور در رتبه‌بندی‌های بین‌المللی روبه‌بهبود است. براساس رتبه‌بندی جهانی وبگاه QS در سال ۲۰۲۲، دَه دانشگاه برتر فرانسه برای تحصیل در زمینۀ علوم زیستی و پزشکی عبارت‌اند از: دانشگاه سوربن (رتبۀ ۴۶)، دانشگاه پاریس (رتبۀ ۶۶)، دانشگاه پاریس‌ساکلی (رتبۀ ۱۲۶)، دانشگاه اکس‌مارسی (رتبۀ ۱۵۶)، دانشگاه مون‌پلیه (رتبۀ ۱۷۱)، دانشگاه بوردو (رتبۀ ۱۹۱)، دانشگاه کلود برنارد لیون ۱ (رتبۀ ۲۱۶)، دانشگاه استراسبورگ (رتبۀ ۲۶۷)، دانشگاه گرنوبل آلپ (رتبۀ ۲۹۴) و دانشگاه لورن (رتبۀ ۳۵۶).

وظایف شغلی فیزیوتراپیست‌ها

دانشجویان رشتۀ فیزیوتراپی در طول تحصیل مهارت لازم در زمینۀ آناتومی و بیومکانیک بدن انسان‌ها را کسب می‌کنند. دانش فیزیوتراپی به شاخه‌های متفاوتی مانند فیزیوتراپی سیستم‌های تنفسی، قلبی‌عروقی، اسکلتی‌عضلانی و سیستم عصبی تقسیم می‌شود. دوره‌های تحصیلی فیزیوتراپی بر آسیب‌شناسی در تمامی این سیستم‌ها و درمان آن‌ها متمرکز است.

فیزیوتراپیست‌ها متخصصان حرفه‌ای بهداشت هستند که افراد دچار مشکلات حرکتی به‌علت بیماری یا جراحت یا ناتوانی‌های جسمی را درمان می‌کنند. نقش فیزیوتراپیست کاهش درد ناشی از این نوع اختلال‌های حرکتی است. افزون‌براین، آنان به بهبود کلی سلامتی و آمادگی جسمانی مراجعان کمک می‌کنند. از‌آنجا‌که بسیاری از افراد به فیزیوتراپیست‌ها نیاز دارند، این شغل به حرفه‌ای مشهور و مورد‌نیاز در دنیا تبدیل شده است و این موضوع درقبال فرانسه نیز صدق می‌کند؛ بنابراین، اگر به فعالیت در حوزۀ فیزیوتراپی علاقه‌مندید، با تحصیل فیزیوتراپی در فرانسه به‌احتمال زیاد شغلی مناسب در این زمینه پیدا خواهید کرد.

درآمد فیزیوتراپیست‌ها در فرانسه

درآمد فیزیوتراپیست‌ها به معیارهای مختلفی ازجمله تخصص و سطح تحصیلات فرد و محل کار و کارفرما بستگی دارد. براساس داده‌های وبگاه مؤسسۀ پژوهش اقتصادی ERI، میانگین درآمد فیزیوتراپیست‌ها در شهر پاریس ۴۹،۵۵۱ یورو در سال یا حدود ۲۴ یورو در ساعت تخمین زده می‌شود. به‌گفتۀ این وبگاه، کمترین درآمد فیزیوتراپیست‌ها در پاریس ۳۵،۰۱۴ یورو و بیشترین درآمدشان ۶۱،۳۶۳ یورو در سال است.



منابع: