نروژ یکی از کشورهای برتر اروپا برای تحصیل و زندگی است؛ زیرا علاوه‌بر امکان تحصیل رایگان، محیط آرام و شادی برای افراد فراهم می‌کند. این کشور به‌دلایل مختلفی در جهان شهرت دارد که یکی از آن‌ها اقتصاد است. بر همین اساس، دوره‌های مختلف رشته MBA را ارائه می‌دهد که در برخی از آن‌ها با هزینۀ بسیار ارزان می‌توان تحصیل کرد. از‌آنجاکه تحصیل در نروژ و رشته MBA طرفداران زیادی دارد، در این مطلب دربارۀ تحصیل رشته MBA در نروژ بیشتر سخن خواهیم گفت.

چرا MBA در نروژ؟

به‌طورکلی، MBA در نروژ یکی از رشته‌های محبوب و پرطرفدار در میان دانشجویان بین‌المللی است. در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه‌های نروژ، تعداد زیادی رشته در حوزۀ مدیریت و کسب‌وکار به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند؛ ازجمله MBA در حسابداری، MBA در امورمالی، MBA در مدیریت جهانی شیلات و MBA و رفتارهای سازمانی. ناگفته نماند یکی از مزیت‌های مهم تحصیل رشته MBA در نروژ این است که دانشگاه‌های این کشور شهریه‌های بسیار اندکی از دانشجویان دریافت می‌کنند و فرصت‌های شغلی برای آن روز‌به‌روز در حال گسترش است.

دوره‌های MBA در نروژ

برخی از دوره‌های محبوب MBA در نروژ به‌همراه طول دوره‌ و دانشگاه ارائه‌دهنده بدین‌شرح‌اند: Executive MBA (دوره‌ای هجده‌ماهه در بیزینس‌اسکول نروژی BI)، کارشناسی ارشد در اقتصاد و MBA (دوره‌ای دوساله در بیزینس‌اسکول NTNU و دانشگاه علوم و فناوری نروژ)، کارشناسی ارشد اقتصاد و MBA (دوره‌ای دوساله در بیزینس‌اسکول نروژ)، MBA (دوره‌ای هشت‌هفته‌ای در بیزینس‌اسکول UiS و دانشگاه استاوانگر) و MBA (دوره‌ای دوساله در دانشگاه آگدر).

هزینۀ MBA در نروژ

همان‌طور‌که گفتیم، هزینۀ تحصیل در رشته MBA در نروژ مقرون‌به‌صرفه است و دانشگاه‌های این کشور بهترین آموزش‌ها را با هزینه‌ای اندک دراختیار دانشجویان قرار می‌دهند. این موضوع به ملیت دانشجویان ربطی ندارد و تمامی دانشجویان از سراسر دنیا (اروپایی و غیراروپایی و بین‌المللی) در رشته MBA با هزینه‌ای بسیار کم می‌توانند تحصیل کنند. نکتۀ مهم دیگر اینکه دانشگاه‌های نروژ برای اکثر رشته‌ها رایگان هستند؛ اما رشته‌هایی مانند MBA در تمام کشورهای دنیا درمقایسه‌با رشته‌های دیگر هزینه‌ و شرایط متفاوتی دارند. گفتنی است با وجود هزینه‌های مقرون‌به‌صرفه و امکان تحصیل رایگان در بیشتر رشته‌ها، هزینه‌های زندگی در این کشور نسبتاً گران است. برای دریافت پاسخ پرسش‌های خود دربارۀ نروژ، به صفحۀ پرسش های متداول تحصیل در نروژ می‌توانید مراجعه کنید.

شرایط موردنیاز برای تحصیل MBA

شرایط موردنیاز برای تحصیل MBA در نروژ ازاین‌قرار است:

  • تحصیلات پایه در مؤسسه‌های معتبر
  • مدرک کارشناسی
  • مدرک زبان انگلیسی مانند PTE و آیلتس و تافل یا هر مدرک زبان پذیرفتنی دیگر
  • توصیه‌نامۀ تحصیلی
  • انگیزه‌نامۀ تحصیلی

بیزینس‌اسکول‌های برتر در نروژ

برخی از دانشگاه‌ها و بیزینس‌اسکول‌های ارائه‌دهندۀ رشتۀ MBA در نروژ عبارت‌اند از: بیزینس‌اسکول نروژی BI، مدرسۀ اقتصاد نروژی NHH، دانشگاه علوم و فناوری نروژ، بیزینس‌اسکول UiS و دانشگاه آگدر.

دریافت اجازۀ کار در نروژ

اگر در نروژ در حال تحصیل MBA یا هر رشته دیگری هستید و می‌خواهید کاری در این کشور بیابید، ابتدا باید اجازۀ اقامت داشته باشید. شرایط لازم برای دریافت اجازۀ کار در نروژ بدین‌شرح‌ است:

  • مدارک تحصیلی و گواهی‌های آموزشی
  • الزاماتی برای کار و استخدام در شرکت
  • گذرنامۀ معتبر، اپلیکیشن‌فرم تکمیل‌شده، دو عکس گذرنامه‌ای جدید و رزومه
  • گواهی دال بر داشتن پیشنهاد کار و حقوق

منبع: