علم کشاورزی در دنیای امروز اهمیتی زیادی دارد. تولید بخش عمده‌ای از موادغذایی در دنیا همچنان وابسته به خاک است و با افزایش توسعه و به‌تبع آن افزایش جمعیت در دنیا، تقاضا نیز روز‌به‌روز در حال افزایش است. با ورود فناوری، این صنعت چهره‌ای دیگر به خود گرفته و راه‌های کشاورزی همواره در حال بهبود است. به‌بیان‌بهتر، فارغ‌التحصیلان رشته کشاورزی در صنعتی در حال رشد و با جدیدترین فناوری‌های روز دنیا می‌توانند مشغول کار شوند. در این مقاله برای علاقه‌مندان به تحصیل در آلمان، دانشگاه‌های برتر برای تحصیل در رشته کشاورزی در آلمان را معرفی می‌کنیم.

دانشگاه هوهنهایم

برترین دانشگاه برای تحصیل در رشته کشاورزی در آلمان دانشگاه هوهنهایم است که سال ۱۸۱۸ در شهر اشتوتگارت بنیان نهاده و سال ۲۰۲۱ هجدهمین دانشگاه برتر دنیا در این رشته شناخته شد. هم‌اکنون، نزدیک به نُه‌هزار نفر دانشجو در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری این دانشگاه مشغول تحصیل هستند و زبان تدریس دروس آن آلمانی و انگلیسی است. دانشکده‌های دانشگاه یادشده عبارت‌اند از: دانشکدۀ علوم کشاورزی و دانشکدۀ علوم طبیعی و دانشکدۀ اقتصاد و علوم اجتماعی. برخی از رشته‌های زبان انگلیسی ارائه‌شده در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه هوفنهایم عبارت‌اند از: کارشناسی ارشد علوم کشاورزی، کارشناسی ارشد اقتصاد کشاورزی، کارشناسی ارشد زیست‌اقتصاد، کارشناسی ارشد علوم محیط‌زیستی، کارشناسی ارشد کشاورزی ارگانیک،‌ کارشناسی ارشد علوم زمین، کارشناسی ارشد زیست‌فناوری غذایی، کارشناسی ارشد علوم و مهندسی غذا، کارشناسی ارشد سیستم‌های غذایی، کارشناسی ارشد اقتصاد و کارشناسی ارشد کسب‌وکار بین‌المللی و اقتصاد.

دانشگاه گوتیگن

دانشگاه گوتیگن دومین دانشگاه مطرح برای تحصیل در رشته کشاورزی در آلمان است که سال ۱۷۳۷ تأسیس شد و امروزه، میزبان بیش از ۳۱هزار نفر دانشجو در دانشکده‌های خود است. ناگفته نماند این دانشگاه در رده‌بندی دانشگاه‌های برتر دنیا برای رشته کشاورزی در سال ۲۰۲۱، جایگاه بیست‌وششم را کسب کرده است. دانشکد‌ه‌های دانشگاه گوتیگن عبارت‌اند از: دانشکدۀ علوم کشاورزی، دانشکدۀ زیست‌شناسی و روان‌شناسی، دانشکدۀ شیمی، دانشکدۀ علوم و اکولوژی جنگلداری، دانشکدۀ علوم زمین و جغرافی، دانشکدۀ ریاضیات و علوم کامپیوتری و دانشکدۀ فیزیک، دانشکدۀ حقوق و دانشکدۀ علوم اجتماعی و دانشکدۀ اقتصاد و کسب‌وکار، دانشکدۀ پزشکی، دانشکدۀ علوم انسانی و دانشکدۀ الهیات. برخی از رشته‌های انگلیسی‌زبان ارائه‌شده در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه گوتیگن از‌این‌قرارند: علوم کشاورزی، حفاظت از محصول، علوم جنگلداری و اکوسیستم، اکولوژی و علوم جنگلداری، مدیریت طبیعی و جنگلداری پایدار، کشاورزی بین‌المللی پایدار، اقتصاد توسعه، علوم انسانی دیجیتال، زبان و ادبیات انگلیسی، زبان‌شناسی، علوم کامپیوتر، سیستم‌های اطلاعات و فناوری اینترنت، ریاضیات، میکروبیولوژی و بیوشیمی.

دانشگاه فنی مونیخ

یکی دیگر از دانشگاه‌های معتبر برای تحصیل در رشته کشاورزی در آلمان دانشگاه فنی مونیخ است که در سال ۲۰۲۱، سی‌ودومین دانشگاه برتر در این رشته محسوب می‌شود. این دانشگاه سال ۱۸۶۸ شروع به کار کرد و درحال‌حاضر، از حدود چهل‌هزار نفر دانشجو میزبانی می‌کند. تعدادی از دپارتمان‌های این دانشگاه عبارت‌اند از: هوافضا، معماری، شیمی، مهندسی محیط‌زیست، مهندسی عمران و مهندسی ژئوتکنیک، مهندسی کامپیوتر و مهندسی برق، ریاضی، مهندسی مکانیک، فیزیک، ورزش و علوم بهداشت. برخی از رشته‌های انگلیسی‌زبان ارائه‌شده در دانشگاه فنی مونیخ بدین‌شرح‌اند: علوم کشاورزی، علوم باغبانی، مدیریت منابع پایدار، مهندسی هوافضا، مهندسی پزشکی و فیزیک پزشکی، مهندسی عمران، مهندسی ارتباطات، مکانیک، علوم و فناوری فضایی، مهندسی محیط زیست، معماری چشم‌انداز، مهندسی و علم مواد.

دانشگاه فنی مونیخ


دانشگاه فرایبورگ

دانشگاه فرایبورگ سال ۱۴۵۷م بنیان نهاده شد و هم‌اکنون، حدود ۲۱هزار نفر دانشجو در آن مشغول تحصیل هستند. دانشگاه مذکور یکی از دانشگاه‌های برتر برای تحصیل در رشته کشاورزی در آلمان است و در سال ۲۰۲۱، جزو صد دانشگاه برتر این رشته به‌حساب می‌آید. یازده دانشکدۀ دانشگاه فرایبورگ عبارت‌اند از: دانشکدۀ الهیات، دانشکدۀ حقوق، دانشکدۀ پزشکی، دانشکدۀ اقتصاد و علوم رفتاری، دانشکدۀ علوم انسانی، دانشکدۀ ریاضیات و فیزیک، دانشکدۀ شیمی، داروسازی و علوم زمین‌شناسی، دانشکدۀ زیست‌شناسی، دانشکدۀ علوم محیط‌زیست و جنگلداری و دانشکدۀ مهندسی. برخی از رشته‌های تحصیلی ارائه‌شده در این دانشگاه نیز عبارت‌اند از: ارتباطات، جامعه‌شناسی، جغرافیا، تاریخ، فلسفه، الهیات، معماری، ادبیات، زبان‌شناسی، مهندسی برق، مهندسی الکترونیک، فیزیک، نجوم، ریاضی، آمار، شیمی، زمین‌شناسی، محیط‌زیست، اقتصاد، کسب‌وکار، حسابداری، آموزش، علوم کامپیوتر، علوم ورزشی، کشاورزی و جنگلداری، علوم زیست‌شناسی، پزشکی و دندان‌پزشکی، حقوق و روان‌شناسی.

دانشگاه بن

دانشگاه بن آخرین نام در فهرست دانشگاه‌های برتر برای تحصیل در رشته کشاورزی در آلمان است که جزو صد دانشگاه برتر دنیا در این رشته نیز شناخته می‌شود. تاریخ تأسیس این دانشگاه به حدود دویست ‌سال پیش باز می‌گردد و در‌حال‌حاضر، از بیش از ۳۸هزار نفر دانشجو میزبانی می‌کند. دانشکده‌های دانشگاه بن ازاین‌قرارند: دانشکدۀ الهیات، دانشکدۀ حقوق و اقتصاد، دانشکدۀ پزشکی، دانشکدۀ هنر، دانشکدۀ ریاضیات و علوم طبیعی و دانشکدۀ کشاورزی. برخی از رشته‌های ارائه‌شده در این دانشگاه نیز از عبارت‌اند از: حقوق، اقتصاد، پزشکی، باستان‌شناسی، ‌تاریخ، زبان‌شناسی،‌ ارتباطات، فلسفه، علوم سیاسی، روان‌شناسی، شیمی، جغرافی، علوم زمین، علوم کامپیوتر، ریاضی، هواشناسی، زیست‌ مولکولی، داروسازی، فیزیک و علوم کشاورزی.

منبع: