هرساله افراد زیادی برای ادامه تحصیل در کانادا و گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های کانادا اقدام می‌کنند. اکثر افرادی که برای تحصیل در کانادا اپلای می‌کنند، حداقل مدرک کارشناسی دارند، اما آیا می‌شود با مدرک دیپلم در کانادا تحصیل کرد؟ بله، افرادی که مدرک دیپلم دارند، می‌توانند برای تحصیل در کانادا اقدام کنند. اما نکات مهمی در رابطه با تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم وجود دارد که در ادامه بیشتر توضیح می‌دهیم.

گرفتن ویزای کانادا با مدرک دیپلم

یکی از مهم‌ترین مراحل تحصیل در کانادا برای دانشجویان بین‌الملل، گرفتن ویزای کانادا و استادی پرمیت است. افرادی که قصد دارند با مدرک دیپلم برای تحصیل به کانادا بروند، باید توجه داشته باشند که حتماً از دانشگاه‌های مورد تأیید کانادا(دارای DLI) پذیرش داشته باشند. برای گرفتن استادی پرمیت، تنها به افرادی که از این دانشگاه‌ها پذیرش داشته باشند، استادی پرمیت داده می‌شود و کسانی که از دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های نامعتبر کانادا پذیرش گرفته باشند، نمی‌توانند استادی پرمیت کانادا را دریافت کنند.

همچنین سن افراد برای گرفتن ویزا بسیار مهم است و افرادی که بیشتر از ۳ سال از زمان اخذ دیپلم‌شان گذشته باشد،با مشکل بیشتری در گرفتن ویزای کانادا مواجه هستند. در کل کسانی که قصد دارند با مدرک دیپلم برای تحصیل به کانادا بروند، باید اثبات کنند که قصد ورودشان به کانادا تحصیل است. همچنین ارائه مدارک لازم برای اثبات تمکن مالی نیز بسیار در فرآیند گرفتن ویزای کانادا مهم است.

مقاطع تحصیلی برای تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم

کسانی که مدرک دیپلم دبیرستان دارند، در کانادا می‌توانند برای تحصیل در مقطع کارشناسی و کالج اقدام کنند. مقطع کارشناسی که ۴ سال به طول می‌انجامد در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود. در کالج‌، دوره‌های ۱ تا دوساله ارائه می‌شود که در انتهای آن به افراد گواهی پایان دوره اعطا می‌شود.

تحصیل در دانشگاه و مقطع کارشناسی برای افرادی که قصد دارند مدرک معتبر‌تری دریافت کنند یا ادامه تحصیل بدهند، مناسب است. دوره کارشناسی نسبت به دوره‌های کالج از سطح علمی بالاتری برخوردار است و کسانی که مدرک کارشناسی دریافت می‌کنند، فرصت‌های شغلی بهتری را می‌توانند پیدا کنند.

کالج‌های کانادا دوره‌های مختلفی را ارائه می‌دهند. از دوره‌های فنی گرفته تا دوره‌های هنری. دوره‌های ارائه شده در کالج‌ها عموماً سطح علمی بالایی ندارند و بیشتر برای افرادی که می‌خواهند سریع وارد بازار کار شوند، مناسب است. دوره‌های کالج عموماً از دو بخش تشکیل می‌شوند؛ بخش اول آموزش‌های نظری است و بخش دوم آموزش‌های عملی و کارآموزی است. در کل، درآمد کسانی که با مدرک کالج وارد بازار کار می‌شوند، کمتر از کسانی است که مدرک دانشگاهی دارند.

هزینه تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم

همانطور که توضیح دادیم، کسانی که قصد تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم را دارند، یا باید در مقطع کارشناسی تحصیل کنند  یا در کالج‌های کانادا مشغول به تحصیل شوند. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های کانادا عموماً از ۱۴ هزار دلار در سال شروع می‌شود و بسته به دانشگاه و رشته‌ای که دانشجو در آن پذیرفته می‌شود، این مبلغ نیز تغییر می‌کند.

بورسیه‌های تحصیلی در کانادا اغلب بر اساس شایستگی افراد به آنها تعلق می‌گیرد. هرچه مقطع تحصیلی بالاتر باشد، شانس گرفتن بورسیه نیز بالاتر می‌رود. در واقع دانشجویان دکتری و کارشناسی ارشد شانس بیشتری برای دریافت بورسیه دارند. البته بورسیه‌هایی هم برای مقاطع کارشناسی وجود دارند اما به دلیل اینکه در مقطع کارشناسی، اطلاعات زیادی از عملکرد قبلی افراد در دست نیست، این بورسیه‌ها محدود و بسیار رقابتی هستند و کسانی که دستاور‌های قابل توجه، مثل مقام در المپیاد‌های علمی، داشته باشند شانس بیشتری برای گرفتن بورسیه‌های دوره کارشناسی دارند.

مدارک لازم برای تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم

داشتن مدرک زبان با نمره بالا یکی از مهم‌ترین شرایطی است که برای تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم لازم است. اکثر دانشگاه‌های کانادا انگلیسی زبان هستند و مدارک تافل و آیلتس را برای اثبات مهارت زبان از متقاضیان می‌خواهند. هرچه نمره زبان افراد بالاتر باشد شانس پذیرش و گرفتن ویزای آنها نیز بالاتر می‌رود. همچنین معدل دیپلم نیز برای تحصیل در دانشگاه‌های کانادا بسیار حائز اهمیت است.

در کل دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا با توجه به شرایطی که دارند، مدارک مختلفی را از متقاضیان در فرآیند اپلای می‌خواهند. کسانی که با مدرک دیپلم قصد تحصیل در کانادا را دارند، باید حتماً به سایت دانشگاه‌های مورد نظر خود مراجعه کرده و در مورد شرایط اپلای و مدارک مورد نیاز، اطلاعات کامل را کسب کنند.منبع: