کشور نروژ یکی از کشورهای برتر دنیا برای زندگی است که امکان تحصیل رایگان را نیز برای همۀ دانشجویان دانشگاه‌هایش فراهم کرده است. علاوه‌بر تحصیل رایگان، مزیت دیگر برای علاقه‌مندان به تحصیل در نروژ این است که برخی از دانشگاه‌های این کشور در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته‌هایی به زبان انگلیسی ارائه می‌کنند. در این مقاله، پنج دانشگاه برتر برای تحصیل در نروژ به زبان انگلیسی را نام می‌بریم. ناگفته نماند دانشگاه‌های این فهرست در جدیدترین رده‌بندی وبگاه QS جزو پانصد دانشگاه برتر دنیا هستند.

دانشگاه علوم زیستی نروژ

دانشگاه علوم زیستی نروژ یکی از دانشگاه‌های برتر برای تحصیل در نروژ به زبان انگلیسی است که در سال ۱۸۵۹ تأسیس شد و امروزه، بیش از پنج‌هزار نفر دانشجو در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری آن مشغول تحصیل هستند. برخی از دانشکده‌های دانشگاه علوم زیستی نروژ از‌این‌قرارند: دانشکدۀ مدیریت منابع طبیعی و علوم محیط‌زیستی، دانشکدۀ علوم پایه و فناوری، دانشکدۀ علوم زیستی، مدرسۀ کسب‌وکار، دانشکدۀ شیمی و زیست‌فناوری و علوم غذایی و کالج دام‌پزشکی. ازجمله رشته‌های انگلیسی‌زبان ارائه‌شده در مقطع کارشناسی ارشد این دانشگاه عبارت‌اند از: فناوری تولید غذا، علوم ژنوم، مطالعات محیطی بین‌المللی، مطالعات توسعۀ جهانی، علوم گیاهی، ژنتیک و تولیدمثل حیوانات، علوم دامی، اقتصاد کاربردی و پایدار، علوم داده، تولید غذاهای دریایی و بوم‌شناسی.

دانشگاه اسلو

دانشگاه اسلو از سال ۱۸۱۱ کارش را شروع کرد و هم‌اکنون، میزبان بیش از سی‌هزار نفر دانشجو در هشت دانشکده است. این دانشگاه یکی از دانشگاه‌های برتر برای تحصیل در نروژ به زبان انگلیسی است و دانشکده‌های آن عبارت‌اند از: دانشکدۀ الهیات، دانشکدۀ حقوق، دانشکدۀ پزشکی، دانشکدۀ علوم انسانی، دانشکدۀ ریاضی و علوم طبیعی، دانشکدۀ دندان‌پزشکی، دانشکدۀ علوم اجتماعی و دانشکدۀ آموزش. برخی از رشته‌های انگلیسی‌زبان ارائه‌شده در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه یادشده بدین‌شرح‌اند: نجوم، علوم زیستی، شیمی، علوم محاسباتی، علم داده، اقتصاد، مهندسی برق، سرمایه‌گذاری و مدیریت خلاقیت، زبان‌های اروپایی، مدیریت و اقتصاد سلامت، مکانیک سیالات، مطالعات جنسیتی، علوم زمین، آموزش، جغرافیای انسانی، زبان‌شناسی، حقوق دریایی، علوم مواد، ریاضی، مطالعات رسانه، موسیقی و فناوری و ارتباطات، موسیقی‌شناسی، فلسفه، فیزیک، روان‌شناسی، حقوق دولتی بین‌الملل، سیستم انرژی تجدیدپذیر،‌ انسان‌شناسی اجتماعی و آمار.

دانشگاه برگن

یکی دیگر از دانشگاه‌های برتر برای تحصیل در نروژ به زبان انگلیسی دانشگاه برگن است. این دانشگاه در سال ۱۹۴۶ براساس چندین مؤسسۀ علمی قرن‌هجدهمی بنیان نهاد شد و درحال‌حاضر، نزدیک به هجده‌هزار نفر دانشجو در آن تحصیل می‌کنند که از این تعداد بیش از دوهزار نفر دانشجوی بین‌المللی هستند. دانشگاه برگن هفت دانشکده دارد: دانشکدۀ هنرهای زیبا و موسیقی و طراحی، دانشکدۀ علوم انسانی، دانشکدۀ حقوق، دانشکدۀ ریاضیات و علوم طبیعی، دانشکدۀ پزشکی، دانشکدۀ روان‌شناسی و دانشکدۀ علوم اجتماعی. برخی از رشته‌های انگلیسی‌زبان ارائه‌شده در مقطع کارشناسی ارشد این دانشگاه عبارت‌اند از: فرهنگ دیجیتال، فرانسوی، آلمانی، زبان‌شناسی، فلسفه، زبان اسپانیایی و مطالعات آمریکای‌لاتین، علوم زیست‌پزشکی، بهداشت جهانی، جغرافیای توسعۀ پایدار، توسعۀ جهانی، جغرافیایی طبیعی، مدیریت دولتی، طراحی، هنرهای زیبا، نوازندگی و آهنگ‌سازی.

دانشگاه برگن


دانشگاه علم‌و‌صنعت نروژ

دانشگاه علم‌و‌صنعت نروژ، بزرگ‌ترین دانشگاه این کشور، سال ۱۷۶۰ تأسیس شد و امروزه‌، بیش از چهل‌هزار نفر دانشجو در آن مشغول تحصیل هستند. در این دانشگاه، که یکی از دانشگاه‌های برتر برای تحصیل در نروژ به زبان انگلیسی است، هشت دانشکد‌ه به‌چشم می‌خورد: دانشکدۀ طراحی و معماری، دانشکدۀ علوم انسانی، دانشکدۀ فناوری اطلاعات و مهندسی برق، دانشکدۀ مهندسی، دانشکدۀ پزشکی و علوم بهداشت، دانشکدۀ علوم طبیعی، دانشکدۀ علوم اجتماعی و علوم آموزشی و دانشکدۀ اقتصاد و مدیریت. برخی از رشته‌های تحصیلی موجود در دانشگاه علم‌و‌صنعت نروژ از‌این‌قرارند: بهداشت، هنر و علوم انسانی، علوم زیستی، روان‌شناسی، علوم کامپیوتری، آموزش، علوم اجتماعی، مهندسی و فناوری و تربیت‌بدنی.

دانشگاه ترومسو

آخرین نام در فهرست دانشگاه‌های برتر برای تحصیل در نروژ به زبان انگلیسی دانشگاه ترومسوست. این دانشگاه در سال ۱۹۷۲ بنیان نهاده شد و در‌حال‌حاضر، از بیش از شانزده‌هزار نفر دانشجو میزبانی می‌کند. دانشکده‌های دانشگاه ترومسو عبارت‌اند از: دانشکدۀ علوم اجتماعی و آموزش، دانشکدۀ علوم زیستی و شیلات و اقتصاد، دانشکدۀ علوم بهداشتی، دانشکدۀ فناوری و علوم پایه، دانشکدۀ حقوق، دانشکدۀ علوم انسانی و ‌دانشکدۀ هنرهای زیبا. دانشگاه ترومسو رشته‌های تحصیلی متعددی ارائه می‌کند؛ ازجمله علوم رایانه‌ای، علوم اجتماعی،‌ علوم تربیت‌بدنی، روان‌شناسی، ‌آموزش، حقوق، مهندسی و فناوری، اقتصاد و کسب‌وکار، هنر و علوم انسانی و علوم زیستی.

منبع: