اگر دربارۀ تأثیر انسان بر محیط‌زیست و زیست‌بوم و تأثیر این دو بر سلامت انسان‌ها کنجکاو هستید، رشتۀ جغرافیا می‌تواند یکی از گزینه‌های مناسب برای تحصیلتان باشد. علاقه‌مندان به جغرافیا با تحصیل در این رشته، دربارۀ خاک و آب و اقلیم‌های مختلف می‌آموزند و با فرایندهایی فیزیکی و شیمیایی آشنا می‌شوند که در شرایط و دمای خاص، پدیده‌هایی منحصربه‌فرد به‌وجود می‌آورند. همچنین، دانشجویان رشتۀ جغرافیا با مسائل زیست انسانی در زیست‌بوم‌های مختلف آشنا می‌شوند. فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند به‌عنوان مشاور محیط‌زیست، پژوهشگر میدانی، متخصص مدیریت منابع طبیعی، مشاور کنترل آلودگی و زمین‌شناس مشغول کار شوند. در این مقاله، برای علاقه‌مندان به تحصیل در کانادا، دَه دانشگاه برتر ازنظر وبگاه QS برای تحصیل جغرافیا در کانادا را نام می‌بریم.

دانشگاه بریتیش کلمبیا

در رشتۀ جغرافیا، دانشگاه بریتیش کلمبیا در ردۀ نخست کانادا و هفتم دنیا جای دارد. این دانشگاه در سال ۱۹۰۸ در شهر بریتیش کلمبیا تأسیس شد. هم‌اکنون، دانشگاه بریتیش کلمبیا پذیرای بیش از ۶۶هزار نفر دانشجو در دو پردیس ونکوور و اوکاناگان در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری است. برخی از دانشکده‌های این دانشگاه از‌این‌قرارند: علوم، کشاورزی، هنر، کسب‌وکار، پزشکی، پرستاری، دندان‌پزشکی، آموزش، جنگلداری، روزنامه‌نگاری، حقوق، موسیقی، علوم داروسازی، مددکاری و اقتصاد. گفتنی است شهریۀ بهترین دانشگاه برای تحصیل جغرافیا در کانادا سالانه درحدود ۴۰هزار دلار کانادا تخمین زده می‌شود.

دانشگاه تورنتو

دانشگاه تورنتو

دومین دانشگاه برتر برای تحصیل جغرافیا در کانادا دانشگاه تورنتوست. این دانشگاه در بین دانشگاه‌های برتر این رشته در دنیا مقام یازدهم را دارد. دانشگاه تورنتو در سال ۱۸۲۷ در شهر تورنتو آغاز به کار کرد. درحال‌حاضر، بیش از ۷۴هزار نفر دانشجو در سه پردیس این دانشگاه مشغول تحصیل هستند. دانشکده‌های دانشگاه تورنتو عبارت‌اند از: مهندسی و علوم کاربردی، فیزیک و حرکت‌شناسی، ارتباطات، معماری، هنر، دندان‌پزشکی، آموزش، حقوق، مدیریت، پزشکی، موسیقی، پرستاری، داروسازی، بهداشت عمومی، جنگلداری، مددکاری و علوم سیاسی. ذکر این نکته لازم است شهریۀ تحصیل در رشتۀ جغرافیا در مقطع کارشناسی دانشگاه تورنتو سالانه به بیش از ۵۷هزار دلار کانادا می‌رسد.

دانشگاه مک گیل

دانشگاه مک گیل یکی دیگر از دانشگاه‌های برتر در زمینۀ تحصیل جغرافیا در کاناداست که در جایگاه سوم این کشور و بیست‌و‌هشتم جهان جای دارد. این دانشگاه در سال ۱۸۱۳ در شهر مونترال بنیان نهاده شد و درحال‌حاضر، دوره‌های متنوعی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری برگزار می‌کند. برخی از دانشکده‌های این دانشگاه بدین‌شرح‌اند: آموزش، پرستاری، پزشکی، دندان‌پزشکی، حقوق، مددکاری، علوم طبیعی، علوم ارتباطات، علوم کامپیوتر، علوم تغذیه، کشاورزی و محیط‌زیست، مدیریت، معماری، موسیقی، مهندسی و هنر. شایان ذکر است شهریۀ سالانۀ تحصیل در مقطع کارشناسی این رشته تقریباً ۴۵هزار دلار کاناداست.

دانشگاه سایمون فریزر

دانشگاه سایمون فریزر چهارمین دانشگاه برتر کانادا و یکی از صد دانشگاه برتر دنیا در رشتۀ جغرافیا محسوب می‌شود. این دانشگاه در سال ۱۹۶۵ در شهر برنابی شروع به کار کرد و هم‌اکنون، پذیرای بیش از ۳۵هزار نفر دانشجو در سه پردیس خود است. هشت دانشکدۀ دانشگاه سایمون فریزر از‌این‌قرارند: علوم کاربردی، هنر و علوم اجتماعی، کسب‌وکار، ارتباطات، آموزش، محیط‌زیست، علوم بهداشتی و علوم. ناگفته نماند این دانشگاه یکی از دانشگاه‌های برتر برای تحصیل جغرافیا در کانادا است و شهریۀ مقطع کارشناسی در این دانشگاه درحدود ۳۰هزار دلار کانادا برای یک سال است.

دانشگاه لاوال

دانشگاه لاوال

دانشگاه لاوال پنجمین دانشگاه برتر کانادا و جزو ۱۵۰ دانشگاه برتر دنیا در زمینۀ جغرافیاست. این دانشگاه در سال ۱۶۶۳ در شهر کبک تأسیس شد و قدیمی‌ترین مؤسسۀ آموزش عالی در کانادا به‌شمار می‌آید. ناگفته نماند زبان تدریس در این دانشگاه فرانسوی است و بیش از ۴۲هزار نفر دانشجو در شانزده دانشکدۀ آن مشغول تحصیل هستند. دانشکده‌های دانشگاه لاوال عبارت‌اند از: علوم کاربردی، کشاورزی، معماری، دندان‌پزشکی، آموزش، حقوق، علوم انسانی، جغرافیا، هنر، پزشکی، پرستاری، موسیقی، داروسازی، فلسفه، مهندسی و علوم اجتماعی. ذکر این نکته لازم است شهریۀ تحصیل در پنجمین دانشگاه برای تحصیل جغرافیا در کانادا سالانه ۲۲هزار دلار کاناداست.

دانشگاه کوئینز

دانشگاه کوئینز ششمین دانشگاه برتر کانادا و یکی از ۱۵۰ دانشگاه برتر دنیا در این رشته است. این دانشگاه در سال ۱۸۴۱ در شهر کینگستون استان انتاریو تأسیس شد و پذیرای بیش از ۲۸هزار نفر دانشجو از سراسر دنیاست. هشت دانشکدۀ این دانشگاه بدین‌شرح‌اند: علوم و هنر، حقوق، آموزش، کسب‌وکار، مهندسی و علوم کاربردی، سلامت، علوم سیاسی و تحصیلات تکمیلی. گفتنی است دانشگاه کوئینز یکی از بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل جغرافیا در کانادا است و شهریۀ تحصیل در این رشته در مقطع کارشناسی تقریباً به ۲۵هزار دلار کانادا در سال می‌رسد.

دانشگاه مونترال

یکی دیگر از دانشگاه‌های برتر برای تحصیل جغرافیا در کانادا دانشگاه مونترال است. دانشگاه مونترال هفتمین دانشگاه برتر کانادا و جزو ۱۵۰ دانشگاه برتر دنیا در این رشته محسوب می‌شود. این دانشگاه در سال ۱۸۷۸ در شهر مونترال آغاز به کار کرد و هم‌اکنون، چهارده دانشکده دارد. دانشکده‌های این دانشگاه از‌این‌قرارند: هنر و علوم، آموزش، طراحی، حرکت‌شناسی، حقوق، پزشکی، دندان‌پزشکی، پرستاری، موسیقی، بینایی‌سنجی، بهداشت عمومی، داروسازی، دام‌پزشکی و مطالعات تکمیلی. ناگفته نماند شهریۀ تحصیل در این دانشگاه ۱۸‌هزار دلار کانادا برای یک سال است.

دانشگاه آلبرتا

دانشگاه آلبرتا

دانشگاه آلبرتا هشتمین دانشگاه برتر کانادا و جزو ۱۵۰ دانشگاه برتر دنیا در این رشته به‌حساب می‌آید. این دانشگاه در سال ۱۹۰۸ در شهر ادمونتون استان آلبرتا بنیان نهاده شد و درحال‌حاضر، ۳۹هزار نفر دانشجو در چهارصد رشته در پنج پردیس آن مشغول تحصیل هستند. برخی از دانشکده‌های این دانشگاه عبارت‌اند از‌: کشاورزی، کسب‌وکار، دانشکدۀ هنر، آموزش، فنی و مهندسی، حقوق، پزشکی و دندان‌پزشکی، پرستاری، داروسازی، تربیت‌بدنی و توانبخشی. ذکر این نکته لازم است شهریۀ سالانۀ یکی از برترین دانشگاه‌ها برای تحصیل جغرافیا در کانادا ۳۰‌هزار دلار کانادا تخمین زده می‌شود.

دانشگاه واترلو

دانشگاه واترلو نهمین دانشگاه برتر کانادا و یکی از ۱۵۰ دانشگاه برتر دنیا در زمینۀ جغرافیاست. این دانشگاه در سال ۱۹۵۷ در شهر واترلو تأسیس شد و هم‌اکنون، پذیرای حدود ۴۱هزار دانشجوی تمام‌وقت و پاره‌وقت در شش دانشکده است. این دانشکده‌ها عبارت‌اند از: علوم بهداشتی، هنر، مهندسی، محیط‌زیست، ریاضی و علوم. شایان ذکر است دانشگاه واترلو یکی از دانشگاه‌های برتر برای تحصیل جغرافیا در کانادا به‌شمار می‌آید و هزینۀ تحصیل در دانشکدۀ علوم این دانشگاه در مقطع کارشناسی حدوداً ۳۶هزار دلار کاناداست.

دانشگاه یورک

دانشگاه یورک دهمین دانشگاه برتر کانادا و یکی از ۱۵۰ دانشگاه برتر دنیا در رشتۀ جغرافیاست. این دانشگاه در سال ۱۹۵۹ در شهر تورنتو استان انتاریو بنیان نهاده شد و سومین دانشگاه بزرگ کانادا به‌شمار می‌آید. بیش از ۵۵هزار نفر دانشجو در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری در یازده دانشکده و مدرسۀ این دانشگاه مشغول تحصیل هستند. دانشکده‌ها و مدرسه‌های این دانشگاه از‌این‌قرارند: دانشکدۀ علوم انسانی، دانشکدۀ علوم طبیعی، مدرسۀ مهندسی، مدرسۀ کسب‌وکار، مدرسۀ حقوق، کالج گلندان، دانشکدۀ آموزش، دانشکدۀ سلامت، دانشکدۀ مطالعات محیط‌زیست، مدرسۀ هنر و رسانه و طراحی و دانشکدۀ تحصیلات تکمیلی. ناگفته نماند شهریۀ یکی از دانشگاه‌های برتر برای تحصیل جغرافیا در کانادا به ۳۲هزار دلار کانادا در سال می‌رسد.

منبع: