مهندسی انرژی یا مهندسی سیستم‌های انرژی رشته‌ای گسترده دربارۀ تولید، ذخیره، توزیع و استفاده از انرژی است که این انرژی می‌تواند تجدید‌پذیر یا تجدیدناپذیر باشد. مهندسان انرژی مهارت‌هایشان را برای افزایش کارایی و توسعۀ بیشتر منابع انرژی ‌تجدیدپذیر به‌کار می‌گیرند و در زمینۀ استخراج نفت و گاز نیز فعالیت می‌کنند. در این مطلب، بهترین گرایش های مهندسی انرژی در سال ۲۰۲۱ در اروپا (آلمان، اسپانیا، ایتالیا و فرانسه) و کانادا را به‌تفکیک مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد معرفی خواهیم کرد.

برترین گرایش‌های کارشناسی مهندسی انرژی

برترین گرایش‌های کارشناسی مهندسی انرژی

بهترین گرایش های مهندسی انرژی در سال ۲۰۲۱ در اروپا (آلمان و اسپانیا و ایتالیا) در مقطع کارشناسی ازاین‌قرارند:

مؤسسۀ فناوری دگندورف آلمان

مؤسسۀ فناوری دگندورف (Deggendorf Institute of Technology) مؤسسه‌ای دولتی است که سال ۱۹۹۴ بنیان نهاده شد. مقطع کارشناسی رشتۀ مهندسی سیستم‌های انرژی در مؤسسۀ فناوری دگندورف آلمان در فهرست بهترین گرایش های مهندسی انرژی در سال ۲۰۲۱ قرار دارد. تحصیل این رشته سه‌ونیم سال به‌طول می‌انجامد و تمامی دروس به زبان انگلیسی تدریس می‌شود و شهریۀ هر نیمسال ۶۲ یوروست.

دانشگاه لئون اسپانیا

دانشگاه لئون (University of León) یکی از دانشگاه‌های دولتی اسپانیا محسوب می‌شود که سال ۱۹۷۹ تأسیس شد. نام مدرک دوگانۀ مهندسی معدن و مهندسی انرژی در مقطع کارشناسی این دانشگاه در فهرست بهترین گرایش های مهندسی انرژی در سال ۲۰۲۱ به‌چشم می‌خورد. تحصیل این رشته پنج‌ساله‌ و زبان تحصیل اسپانیایی است. افزون‌براین، تحصیل رشتۀ مهندسی انرژی در مقطع کارشناسی دانشگاه لئون چهار سال طول می‌کشد و تمامی دروس به زبان اسپانیایی تدریس می‌شود.

دانشگاه ECampus ایتالیا

دانشگاه Università degli Studi eCampus که به‌اختصار Uniecampus نیز نامیده می‌شود، دانشگاهی خصوصی و آنلاین است که سال ۲۰۰۶ در میلان ایتالیا آغاز به کار کرد. تحصیل در رشتۀ مهندسی انرژی در دانشگاه ECampus آنلاین و به زبان انگلیسی‌ایتالیایی است و سه سال به‌طول می‌انجامد.

برترین گرایش‌های کارشناسی ارشد مهندسی انرژی

برترین گرایش‌های کارشناسی ارشد مهندسی انرژی

درادامه، فهرستی از مؤسسه‌های ارائه‌دهندۀ بهترین گرایش های مهندسی انرژی در سال ۲۰۲۱ در اروپا (ایتالیا و فرانسه و آلمان) و کانادا در مقطع کارشناسی ارشد را معرفی خواهیم کرد.

دانشگاه پادوا ایتالیا

دانشگاه پادوا (University of Padua) ایتالیا دانشگاهی دولتی است که سال ۱۲۲۲م بنیان نهاده شد. مقطع کارشناسی ارشد رشتۀ مهندسی انرژی در دانشگاه پادوا در فهرست بهترین گرایش های مهندسی انرژی در سال ۲۰۲۱ قرار دارد. تحصیل این رشته دوساله و زبان آن انگلیسی است. ناگفته نماند کارشناسان ارشد مهندسی انرژی در زمینۀ مدیریت یا تحقیق و توسعه در تولید و توزیع و استفاده از انرژی در اشکال مختلف آن (انرژی مکانیکی، الکتریکی، حرارتی و شیمیایی) می‌توانند فعالیت کنند.

دانشگاه ترنتو ایتالیا

دانشگاه ترنتو (University of Trento) ازجمله دانشگاه‌های دولتی ایتالیاست که سال ۱۹۶۲ شروع به کار کرد. مقطع کارشناسی ارشد رشتۀ مهندسی انرژی در دانشگاه ترنتو در فهرست بهترین گرایش های مهندسی انرژی در سال ۲۰۲۱ جای گرفته است. تحصیل این رشته دوساله‌ و تمام‌وقت است و تمام دروس به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. گفتنی است براساس رتبه‌بندی اخیر وبگاه QS در سال ۲۰۲۱، دانشگاه ترنتو ایتالیا ردۀ چهارصدوسوم را در بین دانشگاه‌های مطرح جهان و طبق جدیدترین رده‌بندی وبگاه وبومتریک، رتبۀ دوازدهم را در میان دانشگاه‌های برتر ایتالیا ازآنِ خود کرده است.

دانشکده معدن آلبی-کارماکس فرانسه

دانشکده معدن آلبی-کارماکس فرانسه (École des mines d'Albi-Carmaux) سال ۱۹۹۳ تأسیس شد. مقطع کارشناسی ارشد رشتۀ اتلاف انرژی و مواد و بایومَس در دانشکده معدن آلبی-کارماکس دوساله و زبان تحصیل انگلیسی است. این رشته در دانشکده معدن آلبی-کارماکس سه گرایش تحقیقاتی دارد: ۱. دینامیک سیالات و مکانیک سیالات برای محیط‌زیست و انرژی و انتقال؛ ۲. مهندسی محیط‌زیست و فرایند؛ ۳. مدیریت محیط‌زیست و ارزش‌گذاری منابع محلی. گفتنی است بنابر تازه‌ترین رده‌بندی وبگاه وبومتریک، دانشکده معدن آلبی-کارماکس فرانسه رتبۀ صدوچهل‌ودوم را در میان دانشگاه‌های برتر فرانسه کسب کرده است.

دانشگاه بریتیش کلمبیا کانادا

دانشگاه بریتیش کلمبیا کانادا (University of British Columbia) سال ۱۹۰۸ بنیان نهاده شد. مقطع کارشناسی ارشد رشتۀ رهبری انرژی در مهندسی انرژی‌های پاک در دانشگاه بریتیش کلمبیا یک‌ سال به‌طول می‌انجامد‌ و تحصیل آن تمام‌وقت و به زبان انگلیسی است. حدود ۶۰درصد دوره‌های این رشته ماهیت فنی دارند و از‌طریق دانشکدۀ علمی‌کاربردی دانشگاه بریتیش کلمبیا ارائه می‌شوند و ۴۰درصد باقی‌مانده ماهیت بازرگانی دارند و از‌طریق مدرسۀ تحصیلات تکمیلی Robert H. Lee ارائه می‌شوند. ناگفته نماند بنابر جدیدترین رتبه‌بندی وبگاه وبومتریک، دانشگاه دولتی بریتیش کلمبیا در جایگاه دوازدهم دانشگاه‌های برتر کانادا و براساس رده‌بندی اخیر وبگاه QS، در رتبۀ چهل‌وپنجم دانشگاه‌های مطرح دنیا ایستاده است.

دانشگاه جنوا ایتالیا

دانشگاه جنوا ایتالیا (University of Genoa) سال ۱۴۸۱م آغاز به کار کرد. مقطع کارشناسی ارشد رشتۀ مهندسی انرژی در این دانشگاه دو‌ساله‌ و تمام‌وقت است و همۀ دروس به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. دانشجویان رشتۀ یادشده در این زمینه‌ها آموزش می‌بینند: ۱. فرایندهای تبدیل انرژی از منابع شیمیایی و بیوشیمیایی و حرارتی به انرژی‌های مکانیکی و الکتریکی؛ ۲. انرژی‌های پایدار و تجدیدپذیر (خورشیدی، زمین‌گرمایی، بادی و آبی)، قرص‌های سوختی، سوخت‌های زیستی، شبکه‌های برق هوشمند و نیروگاه‌های کم‌آلاینده؛ ۳. توسعۀ پایدار (بهره‌برداری از بایومَس، بازرسی انرژی مصرفی در ساختمان‌ها، انرژی حاصل از زباله، بازیافت، مدل‌سازی و روش‌های تجربی اختصاص‌یافته به مدیریت بهینۀ انرژی).

آکادمی فرانهوفر آلمان

آکادمی فرانهوفر آلمان (Fraunhofer Academy) در سال ۲۰۰۶ بنیان نهاده شد. مقطع کارشناسی ارشد رشتۀ مهندسی علوم انرژی خورشیدی در آکادمی فرانهوفر دو ‌سال طول می‌کشد و تحصیل آن آنلاین و تمام‌وقت و به زبان انگلیسی است. این آکادمی رشتۀ مهندسی سیستم‌های پایدار را نیز در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می‌دهد که تحصیل آن دوساله است. افزون‌براین، آکادمی فرانهوفر آلمان مقطع کارشناسی ارشد رشتۀ مهندسی و مدیریت انرژی‌های تجدیدپذیر را با همکاری دانشگاه فرایبورگ (University of Freiburg) در دو گرایش تخصصی ارائه می‌دهد: یکی فناوری سیستم‌های انرژی و دیگری برنامه‌ریزی و مدیریت انرژی‌های تجدیدپذیر.

دانشگاه پلی‌تکنیک فرانسه

دانشگاه پلی‌تکنیک (École Polytechnique) فرانسه سال ۱۷۹۴ تأسیس شد. گرایش فناوری و مدیریت علوم رشتۀ انرژی محیط‌زیست در مقطع کارشناسی ارشد این دانشگاه دو‌ساله و تمام‌وقت و آنلاین است و تمامی دروس به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. گفتنی است گرایش فناوری و مدیریت علوم رشتۀ انرژی محیط‌زیست در هر سال تحصیلی سه نیمسال (دو نیمسال تئوری و یک نیمسال کارآموزی) را شامل می‌شود. شهریۀ تحصیل این رشته حدود ۱۲،۵۰۰ یورو در سال است و ۱۴۰ واحد ECTS را دربر می‌گیرد. بد نیست بدانید طبق رتبه‌بندی اخیر وبگاه وبومتریک، دانشگاه پلی‌تکنیک فرانسه رتبۀ هجدهم را در میان دانشگاه‌های برتر فرانسه کسب کرده است.

دانشگاه بلونیا ایتالیا

دانشگاه بولونیا (University of Bologna) ایتالیا یکی از دانشگاه‌های قدیمی جهان است که سال ۱۰۸۸م آغاز به کار کرد. مقطع کارشناسی ارشد رشتۀ مهندسی انرژی این دانشگاه دو‌ساله‌ و تمام‌وقت و زبان تحصیل ایتالیایی است. دانشجویان با تحصیل این رشته، مهارت‌هایی ازاین‌دست را کسب می‌کنند‌: ۱. دینامیک سیالات حرارتی و سیستم‌های ترموتکنیک؛ ۲. ماشین‌ها و سیستم‌های الکتریکی؛ ۳. مکانیک و ساخت سازه‌ها و ماشین‌آلات؛ ۴. فیزیک و سیستم راکتورهای شکافت و همجوشی؛ ۵. پلاسمای صنعتی؛ ۶. مهندسی تابش و حفاظت رادیویی؛ ۷. تجزیه‌و‌تحلیل ایمنی و کنترل محیطی. شایان ذکر است براساس جدیدترین رده‌بندی وبگاه وبومتریک، دانشگاه بولونیا در رتبۀ نخستِ دانشگاه‌های برتر ایتالیا قرار گرفته است.

دانشگاه اوفنبرگ آلمان

دانشگاه اوفنبرگ (Offenburg University) آلمان رشتۀ مهندسی انرژی‌های تجدیدپذیر را در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می‌دهد. تحصیل این رشته تمام‌وقت و زبان تحصیل انگلیسی‌آلمانی است و یک‌ونیم سال طول می‌کشد‌. شهریۀ تحصیل رشتۀ یادشده برای دانشجویان غیراروپایی ۱،۵۰۰ یورو برای هر نیمسال برآورد می‌شود و حداقل مدرک معتبر زبان انگلیسی نمرۀ ۶ آیلتس و نمرۀ ۷۹ تافل و حداقل مدرک معتبر زبان آلمانی سطح B1 است. نکتۀ مهم دیگر اینکه رشتۀ مهندسی انرژی‌های تجدیدپذیر در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه اوفنبرگ ۹۰ واحد ECTS را دربر می‌گیرد. بد نیست بدانید بنابر تازه‌ترین رتبه‌بندی وبگاه وبومتریک، دانشگاه اوفنبرگ رتبۀ صدوشانزدهم دانشگاه‌های برتر آلمان را کسب کرده است.

دانشگاه پلی‌تکنیک میلان ایتالیا

دانشگاه پلی‌تکنیک میلان (Polytechnic University of Milan) سال ۱۸۶۳ تأسیس شد. مقطع کارشناسی ارشد رشتۀ مهندسی انرژی‌ در این دانشگاه دو‌ساله‌ و تمام‌وقت است و همۀ دروس به زبان انگلیسی‌ایتالیایی‌ تدریس می‌شود. شایان ذکر است طبق جدیدترین رده‌بندی وبگاه وبومتریک، دانشگاه پلی‌تکنیک میلان رتبۀ هفتم را در میان دانشگاه‌های برتر ایتالیا ازآنِ خود کرده است. رشتۀ مهندسی انرژی در دو پردیس دانشگاهی دانشگاه پلی‌تکنیک میلان ارائه می‌شود: ۱. پردیس بوویسا (Bovisa) که زبان تحصیل انگلیسی‌ایتالیایی است؛ ۲. پردیس پیاچنزا (Piacenza) که زبان تحصیل رشتۀ پایداری محیط‌زیست و تجدیدپذیری انگلیسی است.

منابع: