دسترسی به دانشگاه‌هایی با سطح علمی بالا و دریافت مدرک معتبر می‌تواند در پیدا کردن موقعیت شغلی مناسب در کشورهای پیشرفته نقش موثری داشته باشد. به همین دلیل بسیاری از دانشجویان از همان سال‌های ابتدایی ورود به دانشگاه به دنبال بهترین و ارزان‌ترین روش برای مهاجرت تحصیلی به خارج از کشور هستند. اگرچه به نظر می‌رسد که تحصیل در کشورهای خارجی نیاز به هزینه زیادی دارد، اما در این مطلب شما با کشورهایی آشنا خواهید شد که امکان تحصیل رایگان یا با هزینه کم را فراهم کرده‌اند و بدون نیاز به صرف مبالغ بالا می‌توانید به آنها مهاجرت کنید.

تحصیل رایگان در کدام کشورها امکان پذیر است؟

معمولا دانشگاه‌های اروپایی‌ بهترین شرایط را برای تحصیل رایگان و کم‌هزینه دانشجویان دارند. علاوه بر این کشورها، تحصیل در ترکیه، روسیه و چین هم هزینه کمتری نسبت به کشورهایی مانند آمریکا دارد. البته در صورتی که بتوانید فاند مناسبی دریافت کنید، درس خواندن در دانشگاه‌های کانادا هم برای شما هزینه‌ای نخواهد داشت. نکات مهمی که در هنگام انتخاب مقصد مهاجرتی باید به آن توجه کنید، زبان مورد استفاده در دانشگاه، نظام تحصیلی و نرخ بیکاری آن کشور است. در ادامه شرایط مورد نیاز چند کشور برای تحصیل رایگان را با هم مرور می‌کنیم.

آلمان بهترین کشور برای تحصیل رایگان

بسیاری از دانشجویان هنگام شنیدن عبارت تحصیل رایگان، به سرعت به یاد آلمان می‌افتند. این کشور دارای اقتصاد قوی، نرخ بیکاری پایین و دانشگاه‌های معتبر در سطح جهان است و به همین علت دانشجویان خارجی زیادی در آلمان مشغول به تحصیل هستند. این کشور ۱۶ ایالت دارد و به غیر از دانشگاه‌های ایالت بادن- وورتمبورگ بقیه دانشگاه‌های دولتی هزینه‌ای به عنوان شهریه از شما دریافت نمی‌کنند.

برای تحصیل در آلمان تنها باید مبلغی بین ۱۵۰ تا ۳۵۰ یورو را به عنوان هزینه خدمات اداری به دانشگاه پرداخت کنید. البته برای گرفتن ویزا، باید تمکن مالی کافی هم داشته باشید و پرینت حسابی با گردش بالا را در پرونده‌تان قرار دهید. نکته مهمی که در مورد دانشگاه‌های دولتی آلمان وجود دارد این است که معمولا برای تحصیل در آنها باید مسلط به زبان آلمانی باشید. البته دانشگاه‌های خصوصی این کشور دروس خود را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند، اما ثبت نام در آنها نیازمند پرداخت شهریه است. در صورت دریافت ویزای تحصیلی آلمان ، شما امکان کار پاره‌وقت هم خواهید داشت و به این ترتیب می‌توانید حداقل بخشی از هزینه‌های خود را تامین کنید. همچنین افراد با داشتن دیپلم ۱۲ ساله با معدل حداقل ۱۵ و مدرک زبان می‌توانند برای تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاه‌های آلمان اقدام کنند.

تحصیل رایگان در آلمان-min.webp

بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل ارزان در کشور آلمان

تعدادی از بهترین دانشگاه‌های اروپایی از نظر سطح علمی و امکانات در کشور آلمان واقع شده است که در ادامه با آنها آشنا خواهید شد.

 • دانشگاه فنی مونیخ
 • دانشگاه آخن
 • دانشگاه هامبورگ
 • دانشگاه کلن
 • دانشگاه گوته فرانکفورت
 • دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیانس مونیخ
 • دانشگاه ارلانگن نورنبرگ

تحصیل رایگان در فرانسه

کشور فرانسه یکی از بهترین مقصدهای مهاجرتی برای تحصیل ارزان و کم‌هزینه است. دانشگاه‌های دولتی این کشور از دانشجویان بین‌المللی مبلغ بیشتری نسبت به دانشجویان اتحادیه اروپا دریافت می‌کنند، اما با توجه به برنامه‌های بورسیه و امکان کار پاره وقت با ویزای دانشجویی، می‌توانید این هزینه‌ها را تامین کنید. البته برای تحصیل در فرانسه به صورت رایگان باید زبان فرانسوی بلد باشید. برای مقطع کارشناسی و ارشد، مدرک B1 و برای رشته‌های پزشکی و مقطع دکترا، به مدرک C1 زبان نیاز دارید. همچنین دانشگاه‌های این کشور برای پذیرش شما، شرط معدل دارند و باید حداقل نمره‌تان ۱۵ باشد.

تحصیل در خارج از کشور با هزینه پایین-min.webp

بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در کشور فرانسه با هزینه کم

همان‌طور که اشاره شد، دانشگاه‌های کشور فرانسه اعتبار علمی بالایی دارند. در ادامه برخی از بهترین دانشگاه‌های این کشور برای تحصیل با هزینه کم را مشاهده می‌کنید:

 • دانشگاه علوم و تحقیقات لترس پاریس
 • دانشگاه سوربن
 • دانشگاه اکول پلی‌تکنیک پاریس تچ
 • دانشکده پاریس تچ بل
 • دانشگاه ساینس پو پاریس

تحصیل رایگان در ایتالیا

از آنجا که تحصیل در ایتالیا و گرفتن ویزای دانشجویی از این کشور کار چندان سختی نیست، بسیاری از دانشجویان مهاجرت به این کشور را ترجیح می‌دهند. دانشگاه‌های دولتی ایتالیا، معمولا شهریه زیادی از دانشجویان دریافت نمی‌کنند و این مبلغ اکثر اوقات بین ۱۰۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو است. البته شما می‌توانید از بورسیه‌های دانشگاهی این کشور هم استفاده کنید و هزینه‌های خود را پوشش دهید. برای پذیرفته شدن در این دانشگاه‌ها، باید دارای مدرک زبان ایتالیایی در سطح B1 باشید. همچنین بیشتر دانشگاه‌های ایتالیا شرط سنی دارند و تنها تا سن مشخصی دانشجو می‌پذیرند.

بهترین روش مهاجرت تحصیلی رایگان-min.webp

تحصیل رایگان در اسپانیا

دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی زیادی در کشور اسپانیا پذیرای دانشجویان بین‌المللی هستند که شهریه آنها بسته به امکانات علمی و رفاهی و مقطع تحصیلی، متفاوت است. البته در مجموع هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی اسپانیا زیاد نیست و سالانه شهریه‌ای بین ۷۵۰ تا ۲۰۰۰ یورو از شما دریافت می‌شود. با توجه به هزینه‌های پایین زندگی در اسپانیا نسبت به سایر کشورهای اروپایی و امکان دریافت بورسیه و کمک هزینه زندگی می‌توان گفت تحصیل در اسپانیا یک انتخاب مناسب برای افرادی است که می‌خواهند با کمترین هزینه به خارج از کشور مهاجرت کنند.

تحصیل دکترا و کارشناسی ارشد با هزینه کم در کشورهای ایتالیا و اسپانیا

در کشور اسپانیا برای دانشجویان بین‌المللی در مقطع دکترا، امکان دریافت بورسیه وجود دارد. بورسیه دولتی و بورسیه اساتید دو برنامه‌ای هستند که به کمک آنها دانشجویان دکترا با کمترین هزینه می‌توانند در اسپانیا مشغول به تحصیل شوند. همچنین در کشور ایتالیا هم بورسیه‌های استانی برای دانشجویان دکترا و کارشناسی ارشد ارائه می‌شود که هزینه‌های تحصیلی آنها را پوشش می‌دهد.

تحصیل کم هزینه در اتریش و بلژیک

بروکسل پایتخت بلژیک و مرکز اتحادیه اروپاست و به همین دلیل فرصت‌های شغلی فراوانی در آن وجود دارد. با تحصیل در این کشور می‌توانید مدارک معتبری دریافت کرده و به سرعت در شرکت‌های بین‌المللی مشغول به کار شوید. تحصیل در بلژیک نسبت به کشورهای اروپایی دیگر برای دانشجویان بین‌المللی هزینه کم‌تری دارد و شهریه دانشگاه‌ها در حدود ۴۲۰۰ یورو در سال است. دانشگاه‌های کشور اتریش هم به صورت رایگان دانشجویان را پذیرش می‌کنند که در ادامه با شرایط آنها بیشتر آشنا خواهید شد.

تحصیل رایگان در اتریش

اتریش یکی از کشورهای اروپایی است که امکانات مناسبی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور برای دانشجویان اروپایی تقریبا رایگان است. اما دانشجویان بین‌المللی خارج از اتحادیه اروپا هم می‌توانند با مبلغ بسیار کمی در حدود ۷۲۶ یورو در هر ترم، وارد دانشگاه‌های دولتی این کشور شوند. البته زبان رسمی و مورد استفاده در دانشگاه‌های این کشور، آلمانی است و شما برای پذیرش باید مدرک زبان آلمانی داشته باشید.

تحصیل رایگان در انگلستان

سطح علمی دانشگاه‌ها در کشور انگلستان بسیار بالاست و به همین دلیل هر ساله دانشجویان بین‌المللی زیادی به این کشور مهاجرت می‌کنند. البته هزینه‌های زندگی در انگلستان نسبتا بالاست و به همین دلیل تحصیل در این کشور به اندازه آلمان مقرون به صرفه نیست. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در انگلستان تنها یک سال طول می‌کشد و معمولا باید بین ۱۰۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ پوند به دانشگاه پرداخت کنید. البته بورسیه‌هایی توسط دانشگاه‌ها و دولت این کشور ارائه می‌شود که می‌توانند هزینه تحصیل شما را کاملا رایگان کنند.

تحصیل ارزان در خارج از کشور-min.webp

تحصیل مقرون به صرفه در جمهوری چک و یونان

کشور چک، به عنوان یکی از امن‌ترین کشورهای اروپایی برای زندگی شناخته می‌شود و هزینه‌های زندگی در آن نسبت به سایر کشورهای اروپایی پایین‌تر است. در صورتی که به زبان این کشور تسلط داشته باشید، می‌توانید در دانشگاه‌های دولتی این کشور به صورت رایگان تحصیل کرده و مدرک معتبر دریافت کنید.

کشور یونان هم تحصیل در دانشگاه‌های خود را برای دانشجویان اتحادیه اروپا رایگان اعلام کرده است. البته دانشجویان کشورهای دیگر هم با پرداخت شهریه با مبلغ کم، می‌توانند وارد دانشگاه‌های این کشور شوند. هزینه پایین زندگی در یونان باعث شده که دانشجویان علاقه زیادی برای مهاجرت به این کشور داشته باشند.

تحصیل رایگان در هلند

دانشگاه‌های کشور هلند، شهریه‌ای در حدود ۱۴۰۰۰ یورو را به صورت سالانه از دانشجویان دریافت می‌کنند. اما دانشگاه‌های این کشور سطح علمی بسیار بالا و مدارک معتبری دارند و به همین دلیل در صورت تحصیل در هلند، می‌توانید شغل مناسبی در اتحادیه اروپا یا آمریکا پیدا کنید. البته دولت و دانشگاه‌ها بورسیه‌ها و برنامه‌های کمک تحصیلی زیادی به دانشجویان ارائه می‌دهند. با توجه به این که هزینه زندگی در این کشور هم متناسب با درآمد دانشجویی است، می‌توان گفت که تحصیل در هلند یک گزینه مقرون به صرفه برای دانشجویان به شمار می‌رود.

تحصیل رایگان در ترکیه

هزینه پایین زندگی در ترکیه نسبت به کشورهای اروپایی، نزدیکی فرهنگی و عدم نیاز به دریافت ویزا یکی از دلایلی است که باعث شده دانشجویان زیادی این کشور را به عنوان مقصدی برای مهاجرت تحصیلی انتخاب کنند. در کشور ترکیه هم دانشگاه‌های دولتی و هم خصوصی وجود دارد که متناسب با شرایطتان می‌توانید یکی از آنها را انتخاب کنید. دانشگاه‌های دولتی تنها به زبان ترکی اموزش دارند و شهریه آنها هم بسیار کمتر است، در حالی که در دانشگاه‌های خصوصی دروس به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند و شهریه بالاتری هم از دانشجویان می‌گیرند. همچنین در صورتی که سوابق تحصیلی مناسبی داشته باشید می‌توانید از بورسیه این کشور استفاده کنید و به صورت رایگان در دانشگاه‌های ترکیه درس بخوانید.

تحصیل رایگان در اروپا-min.webp

تحصیل رایگان در کشورهای شمال اروپا

در سال‌های اخیر کشورهای شمال اروپا به دلیل داشتن شاخص‌های رفاهی و اجتماعی،‌ به عنوان بهترین مکان‌ها برای زندگی شناخته شده‌اند. نروژ، فنلاند، دانمارک و... از جمله کشورهایی هستند که امکان تحصیل رایگان و ارزان را برای دانشجویان فراهم کرده‌اند که در ادامه بیشتر با شزایط تحصیل در آنها آشنا خواهید شد.

تحصیل رایگان در کشور نروژ

کشور نروژ امکان تحصیل رایگان در دانشگاه‌های این کشور در مقاطع مختلف را برای دانشجویان خارجی فراهم کرده است. تحصیل در نروژ نه تنها برای دانشجویان اروپایی، بلکه برای سایر افراد هم رایگان است و فقط باید مبلغی برای هزینه‌های اداری دانشگاه پرداخت شود. البته در مقطع لیسانس دروس معمولا به زبان نروژی تدریس می‌شوند اما در مقاطع ارشد و دکترا بیشتر دانشگاه‌ها از زبان انگلیسی برای آموزش استفاده می‌کنند.

تحصیل رایگان در فنلاند

کشور فنلاند یکی دیگر از کشورهای شمال اروپا و منطقه اسکاندیناوی است که امکانات رفاهی و اجتماعی زیادی دارد. تحصیل در مقطع لیسانس و فوق لیسانس در این کشور برای دانشجویان اتحادیه اروپا رایگان است،‌ اما دانشجویان دیگر باید شهریه‌ای بین ۴۰۰۰ تا ۱۸۰۰۰ یورو در سال بپردازند. البته برای دانشجویان مقطع دکترا تحصیل در فنلاند کاملا رایگان است و این افراد نیازی به پرداخت شهریه ندارند. همچنین در صورتی که مدرک زبان فنلاندی و معدل خوبی داشته باشید، می‌توانید به صورت رایگان در مقطع کارشناسی دانشگاه‌های فنلاند تحصیل کنید.

کانادا بهترین کشور برای تحصیل رایگان

کانادا یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای دنیاست که هر ساله میزبان هزاران دانشجو برای مهاجرت تحصیلی است. وجود دانشگاه‌هایی با بهترین سطح علمی و نرخ بیکاری پایین باعث شده که کانادا یک مقصد مهاجرتی مناسب برای دانشجویان باشد. اما هزینه‌های زندگی و تحصیل در کانادا نسبت به بیشتر کشورهای اروپایی، بالاست. خوشبختانه در کشور کانادا برنامه‌های بورسیه زیادی برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد و به همین دلیل در صورتی که سوابق تحصیلی و پژوهشی مناسبی داشته باشید می‌توانید کمک هزینه‌هایی برای تحصیل و زندگی در این کشور دریافت کنید.

تحصیل بدون هزینه-min.webp

تحصیل رایگان در امریکا

تعداد دانشگاه‌ها در کشور آمریکا بسیار زیاد است و بنابر رتبه علمی و امکاناتی که دارند، شهریه آنها از ۵۰۰۰ دلار تا ۵۰۰۰۰ دلار متغیر است. تحصیل در دانشگاه‌های دولتی و ارزان آمریکا برای دانشجویان خارجی ساده نیست،‌ اما با داشتن نمره زبان و معدل بالا،‌ توصیه‌نامه از اساتید و مقالات چاپ شده، می‌توانید از بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه بهره‌مند شوید. در مقطع دکترا هم در صورت جلب رضایت استاد راهنما می‌توانید از کمک هزینه‌هایی استفاده کنید که علاوه بر شهریه دانشگاه، هزینه‌های زندگی را هم پوشش می‌دهند.

تحصیل پزشکی در کدام کشورها رایگان است؟

کشور چین از نشر هزینه، بهترین شرایط را برای دانشجویان خارجی دارد. علاوه بر این، شما می‌توانید در کشورهای اروپایی مانند فرانسه، ایتالیا و نروژ هم رشته پزشکی را با کمترین هزینه به پایان برسانید. البته برای تحصیل پزشکی رایگان در خارج از کشور باید به زبان آن کشور کاملا مسلط باشید.

تحصیل دندانپزشکی رایگان در خارج از کشور

برای تحصیل در رشته دندانپزشکی می‌توانید به سراغ کشورهایی مثل مجارستان، لهستان، اسلواکی، چک، کرواسی، ترکیه، روسیه و ایتالیا بروید. هزینه رندگی و تحصیل در این کشورها پایین‌تر از سایر کشورهاست اما برای پذیرش در آنها باید به زبان کشور مقصد مسلط باشید. همچنین در کشورهایی مانند ایتالیا، بورسیه‌هایی برای دانشجویان دندانپزشکی در نظر گرفته می‌شود که بخش زیادی از هزینه‌های تحصیل و زندگی را پوشش می‌دهد.

تحصیل رایگان در اروپا برای مقطع لیسانس

برخی از کشورهای اروپایی در مقطع لیسانس شهریه‌ای از دانشجویان دریافت نمی‌کنند. به طور مثال در کشور آلمان شما با داشتن مدرک زبان آلمانی، دیپلم ۱۲ ساله و شرط معدل می‌توانید به صورت رایگان مشغول به تحصیل در مقطع لیسانس شوید. همچنین کشورهای فرانسه، ایتالیا و اتریش هم هزینه بسیار کمی برای تحصیل در مقطع لیسانس از دانشجویان دریافت می‌کنند. البته باید توجه داشته باشید که آموزش در دانشگاه‌های این کشور به زبان رسمی همان کشور صورت می‌گیرد و به همین دلیل باید دارای مدرک زبان کشور مقصد حداقل در سطح B1 باشید.

شرایط ادامه تحصیل در خارج از کشور به صورت رایگان

کانادا، آمریکا و هر یک از کشورهای اروپایی دارای شرایط متفاوتی برای پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها به صورت رایگان هستند. برخی از کشورها تنها با ارائه بورسیه امکان تحصیل رایگان را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند، اما بعضی از کشورها برای مقاطع بالاتر امکان تحصیل رایگان همه دانشجویان از هر ملیتی را فراهم می‌کنند. اگر به تحصیل رایگان یا ارزان در خارج از کشور علاقه دارید، کافی است فرم درخواست مشاوره رایگان سیم‌آخر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم و مسیر مهاجرت تحصیلی را به شما نشان دهیم.