انتخاب رشته تحصیلی کار دشواری است و باید برای تصمیم‌گیری چندین عامل مختلف مثل علاقه، توانمندی و بازار کار را در نظر گرفت. اگر از جمله افرادی هستید که به مهاجرت تحصیلی فکر می‌کنید، بهتر است عوامل دیگر از جمله شرایط کشور مقصد و محبوبیت رشته تحصیلی‌تان در کشورهای دیگر را هم مورد بررسی قرار دهید. در ادامه این مطلب، با بهترین رشته‌های برای تحصیل در خارج از کشور و شرایط مورد نیاز آنها بیشتر آشنا می‌شوید.

بهترین رشته ها برای تحصیل در خارج از کشور و کاریابی پس از فارغ التحصیلی

هنگام انتخاب بهترین رشته‌های تحصیلی برای مهاجرت، توجه ویژه‌ای به بازار کار آن رشته در کشور مقصد داشته باشید، چرا که در غیر این‌صورت مجبور می‌شوید بعد از فارغ‌التحصیلی کشور موردنظرتان را ترک کنید. البته بهتر است جز بازار کار، عوامل دیگری مانند هزینه تحصیل، شرایط پذیرش در آن رشته، تناسب بین رشته لیسانس و ارشد و زمان مورد نیاز برای تحصیل را هم برای انتخاب رشته در نظر بگیرید.

از نظر کاریابی و پیدا کردن موقعیت‌های شغلی با شرایط مناسب، معمولا رشته‌های مهندسی و علوم پایه در شرایط بهتری قرار دارند. بنابراین اگر قصد دارید بعد از گرفتن مدرک لیسانس یا ارشد از کشور خارج شوید، بهتر است به سراغ این رشته‌ها بروید. رشته‌های دیگری مثل مدیریت، مارکتینگ، اقتصاد و تجارت هم از نظر کاریابی وضعیت خوبی دارند. البته در بیشتر کشورها برای افرادی که فارغ‌التحصیل رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی هستند هم موقعیت‌های کاری مناسبی وجود دارد، اما تحصیل در این رشته‌ها پرهزینه و زمان‌بر است.

بهترین-رشته‌ها-برای-مهاجرت-تحصیلی.jpg

بهترین رشته‌ها برای تحصیل در اروپا

تحصیل در اروپا مزایای زیادی دارد که از میان آنها می‌توان به مدارک علمی معتبر، هزینه تحصیل پایین‌تر نسبت به آمریکا و کانادا و شاخص‌های رفاهی زندگی در این کشورها اشاره کرد. البته هر کدام از این کشورها، شرایط و ویژگی‌های خاص خود را دارند و به همین دلیل رشته‌های مختلف در هر کشور بازار کار و محبوبیت متفاوتی دارند. اما به طور کلی در کشورهای اروپایی، رشته‌های مهندسی مثل مکانیک، عمران، الکترونیک و صنایع بازار کار بسیار مناسبی دارند و گرفتن پذیرش در مقاطع ارشد و دکترا در آنها هم نسبت به رشته‌های دیگر ساده‌تر است. همچنین در مقطع دکترا، تحصیل در دانشگاه‌های کشورهایی از جمله فنلاند و نروژ رایگان است.

علاوه بر رشته‌های مهندسی، علوم پزشکی و پیراپزشکی هم در کشورهایی مثل آلمان و فرانسه بازار کار و درآمد بالایی دارند. البته باید توجه داشته باشید که برای درس خواندن در رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی در دانشگاه‌های اروپایی، باید به زبان آن کشور مسلط باشید و یا با پرداخت شهریه بالا، وارد دانشگاه‌های خصوصی شوید.

در کشورهایی مثل اسپانیا، فرانسه و ایتالیا که جاذبه‌های گردشگری زیادی دارند، رشته‌های توریسم و هتلداری هم آینده شغلی خوبی دارند. البته رشته‌های مارکتینگ و مدیریت هم از بهترین رشته‌ها برای تحصیل در اروپا به شمار می‌روند.

بهترین-رشته‌ها-برای-تحصیل-در-اروپا.jpg

بهترین رشته‌ها برای تحصیل در امریکا

بهترین دانشگاه‌های جهان از جمله هاروارد، برکلی و استنفورد در آمریکا قرار دارند. این موضوع در کنار قدرت اقتصادی و آزادی‌های اجتماعی در ایالات متحده آمریکا باعث شده که بسیاری از افراد این کشور را به عنوان مقصد مهاجرت تحصیلی خود انتخاب کنند. پنج رشته تحصیلی در آمریکا که بیشترین تعداد دانشجو را دارند به ترتیب عبارتند از:

  • مدیریت کسب و کار
  • رشته‌های مهندسی
  • ریاضیات و علوم کامپیوتر
  • علوم اجتماعی
  • علوم طبیعی و زیستی

بهترین-رشته‌ها-برای-تحصیل-در-آمریکا.jpg

البته برای انتخاب رشته تحصیلی، به غیر از تعداد دانشجویان باید به عوامل دیگری مثل بازار کار، درآمد و شرایط گرفتن پذیرش هم دقت کنید. رشته‌هایی مثل مهندسی مکانیک، مهندسی عمران، مهندسی کامپیوتر یا IT حقوق و مزایای بالایی دارند. همچنین در صورتی که مدارک تحصیلی و سوابق پژوهشی مناسبی داشته باشید، می‌توانید از دانشگاه‌های برتر این کشور پذیرش بگیرید.

مدیریت مالی و مدیریت کسب و کار یا MBA هم دو رشته دیگری هستند که بازار کار و آینده شغلی خوبی دارند. البته برای تحصیل در این رشته‌ها و گرفتن پذیرش، باید رزومه قوی و پرباری داشته باشید.

رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی هم در آمریکا در لیست شغل‌های پردرآمد قرار می‌گیرند،‌ اما برای پذیرفته شدن در این رشته‌ها کار سختی در پیش دارید،‌ چرا که معمولا شهروندان آمریکایی نسبت به مهاجران برای تحصیل در این رشته‌ها اولویت دارند. البته در صورتی که امکان پرداخت شهریه‌های سنگین را دارید، می‌توانید در دانشگاه‌های خصوصی آمریکایی به تحصیل در این رشته‌ها بپردازید.

بهترین رشته ها برای مهاجرت تحصیلی به استرالیا

وجود دانشگاه‌های معتبر،‌ آب و هوای معتدل و زیرساخت‌های اقتصادی قوی در کنار نرخ بیکاری پایین باعث شده که بسیاری از دانشجویان هر ساله کشور استرالیا را به عنوان مقصد مهاجرت تحصیلی خود انتخاب کنند. در کشور استرالیا، رشته‌های پزشکی از جمله محبوب‌ترین مشاغل هستند. چرا که به غیر از درآمد و شان اجتماعی بالا، فرصت‌های شغلی زیادی هم برای پزشکان عمومی و متخصص و حتی پرستاران و بیولوژیست‌ها وجود دارد. در صورتی که به این رشته‌ها علاقه‌مندید، استرالیا را به عنوان یکی از بهترین کشورها برای تحصیل در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی در نظر داشته باشید.

با توجه به اقتصاد قوی استرالیا و وجود کارخانه‌ها و شرکت‌های مختلفی تولیدی در آن، مشاغل مهندسی مثل مکانیک، مهندسی عمران و مهندسی مواد هم بازار کار خوبی دارند. همچنین رشته‌های مربوط به علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات از بهترین رشته‌هایی هستند که می‌توانید در استرالیا در آنها تحصیل کنید، چرا که هم بازار کار مناسبی دارند و هم زیرساخت‌های این کشور امکان کسب درآمدهای بالا را برای این مشاغل فراهم کرده است.

بهترین-رشته-ها-برای-مهاجرت-تحصیلی-به-استرالیا.jpg

بهترین رشته ها برای تحصیل در خارج از کشور در مقطع کارشناسی

بیشتر افراد ترجیح می‌دهند بعد از گرفتن مدرک لیسانس از کشور خارج شوند تا شرایط بهتری برای گرفتن پذیرش داشته باشند. اما تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاه‌های سایر کشورها می‌تواند به ورود سریع‌تر شما به بازار کار و کسب موقعیت‌های شغلی بهتر کمک کند. بسیاری از کشورهای اروپایی در مقطع کارشناسی هم دانشجو می‌پذیرند، اما به خاطر داشته باشید که گرفتن فاند یا کمک هزینه تحصیلی در این مقطع کار بسیار سختی است. بنابراین اگر توانایی پرداخت شهریه را ندارید، می‌توانید با یاد گرفتن زبان کشور مقصد یا شرکت در دوره‌های زبان در کشورهایی مثل فرانسه، شانس تحصیل کم‌هزینه در مقطع لیسانس را به دست آورید.

رشته‌های مهندسی از جمله بهترین رشته‌ها برای تحصیل در خارج از کشور در مقطع کارشناسی هستند. رشته‌هایی مثل برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات یا IT هم بازار کار بسیار مناسبی دارند و بلافاصله بعد از فارغ‌التحصیلی در آنها می‌توانید مشغول به کار شوید. همچنین ورود به رشته‌های علوم پایه مثل ریاضی، فیزیک، شیمی و زیست‌شناسی هم در مقطع لیسانس انتخاب هوشمندانه‌ای خواهد بود.

بهترین رشته ها برای تحصیل در خارج از کشور در مقطع کارشناسی ارشد

در میان رشته‌هایی که دانشجویان بین‌المللی برای ادامه تحصیل در خارج از کشور در مقطع کارشناسی ارشد انتخاب می‌کنند، انواع رشته‌های مدیریتی از جمله مدیریت مالی، MBA و... بیشترین محبوبیت را دارند. تحصیل در این رشته‌ها می‌تواند سکوی پرتاب شما برای به دست آوردن یک شغل رده‌بالا در شرکت‌های بزرگ باشد. البته تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته‌های مهندسی مثل مکانیک، برق، عمران، صنایع، کامپیوتر و معماری هم طرفداران زیادی دارد و شما را به سرعت وارد بازار کار می‌کند. اقتصاد، روانشناسی، علوم پایه و رشته‌های بهداشتی و درمانی هم از دیگر رشته‌هایی هستند که دانشجویان برای تحصیل در خارج از کشور در مقطع فوق لیسانس آنها را انتخاب می‌کنند.

بهترین-رشته-ها-برای-مهاجرت-مقطع-ارشد.jpg

بهترین رشته ها برای تحصیل در خارج از کشور در مقطع دکتری

دکترا بالاترین مقطع تحصیلی در بیشتر دانشگاه‌های جهان است و تحصیل در آن می‌تواند به داشتن موقعیت شغلی با درآمد بالاتر کمک کند. این مقطع معمولا بین ۳ تا ۵ سال طول می‌کشد و دانشجویان بیشتر مشغول به فعالیت‌های پژوهشی و تحقیقاتی خواهند بود. شهریه مقطع دکترا در دانشگاه‌های کشورهایی مثل کانادا، آمریکا و استرالیا بالاتر از سایر مقاطع است. اما در کشورهای دیگری از جمله فنلاند، این هزینه بسیار کم است. البته برای تحصیل رایگان در مقطع دکترا باید به زبان کشور مقصد هم مسلط باشید. همچنین در این مقطع امکان گرفتن کمک هزینه تحصیلی و بورسیه هم بیشتر است. رشته‌هایی مانند وکالت و حقوق،‌ تجارت و مدیریت، علوم پزشکی و بهداشتی،‌ بهترین انتخاب برای مهاجرت تحصیلی به کشورهای دیگر در مقطع دکترا هستند.

رشته های بورسیه دار

بورسیه تحصیلی نوعی کمک هزینه است که توسط دانشگاه‌ها، موسسات خصوصی یا دولت‌ها به دانشجویان پرداخت می‌شود تا افراد مختلف شانس درس خواندن در دانشگاه‌های برتر را داشته باشند. این کمک هزینه‌ها ممکن است تنها بخشی از شهریه دانشگاه را پوشش دهد یا اینکه علاوه بر هزینه تحصیل، مخارج زندگی دانشجویان را هم تامین کند. پرداخت بورسیه معمولا بستگی به بودجه و شرایط دانشگاه‌ها در هر کشور دارد، اما دانشجویان برخی از رشته‌ها شانس بالاتری برای دریافت کمک هزینه تحصیلی دارند که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

رشته های بورسیه دار فنی حرفه ای

آلمان یکی از کشورهایی است که امکان کار و تحصیل را برای افرادی با مدرک فنی حرفه‌ای فراهم می‌کند. همچنین کشور استرالیا برای رشته‌های مختلف فنی حرفه‌ای مرتبط با کشاورزی، دام‌پروری، حسابداری، لوله‌کشی و جوشکاری امکان بورسیه و ویزای کاری در نظر گرفته است.

بهترین رشته های انسانی برای اخد بورسیه تحصیلی

کشورهایی مثل کانادا، آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی مناسبی برای رشته‌های علوم انسانی در نظر گرفته‌اند. زبان‌های مختلف از جمله انگلیسی، ایتالیایی، اسپانیایی، فرانسوی و... از جمله بهترین رشته‌های علوم انسانی برای دریافت بورسیه هستند. مطالعات فرهنگی، ارتباطات و مارکتینگ، تاریخ، فلسفه و روابط بین‌الملل هم از دیگر رشته‌های برتر علوم انسانی برای گرفتن بورسیه از دانشگاه‌های خارجی هستند.

بهترین-رشته‌ها-برای-اخذ-بورسیه.jpg

بهترین رشته های تجربی برای بورسیه

آمریکا،‌ کانادا، انگلستان، هلند، آلمان، استرالیا و نروژ از جمله بهترین کشورها برای ادامه تحصیل در رشته‌های تجربی هستند. رشته‌های پیراپزشکی از جمله علوم آزمایشگاهی، پرستاری، میکروبیولوژی و داروسازی بیشترین شانس را برای دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه‌های مختلف دارند. البته رشته‌های جدید که بین علوم تجربی و کامپیوتر پیوند برقرار می‌کنند هم معمولا دارای بورسیه‌های تحصیلی هستند. از جمله این رشته‌ها می‌توان به مهندسی پزشکی و نوروساینس اشاره کرد.

مهاجرت تحصیلی با سیم آخر

ما شرایط شما را بررسی می‌کنیم و به شما می‌گوییم برای چه رشته‌ها و چه دانشگاه‌هایی شانس بیشتری دارید.خدمات سیم آخر شامل تحصیل در کانادا ، تحصیل در آلمان ، تحصیل در ایتالیا ، تحصیل در فرانسه ، تحصیل در نروژ ، تحصیل در اسپانیا ، اخذ ویزای تحصیلی آلمان ، ویزای تحصیلی فرانسه، ویزای تحصیلی کانادا ، ویزای تحصیلی ایتالیا ، ویزای تحصیلی نروژ ، ویزای تحصیلی اسپانیا می باشد و ارزیابی اولیه سیم آخر کاملا رایگان است. برای درخواست مشاوره رایگان کافی است وارد این لینک شده و فرم را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند و مسیر مهاجرت تحصیلی را به شما نشان دهند.