استان نیوبرانزویک برنامه مهاجرتی پایلوت جدیدی را برای فارغ‌التحصیلان بین‌المللی از چهار کالج حرفه‌ای خصوصی این استان معرفی کرده است. از ۱آوریل۲۰۲۱، دانشجویان بین‌المللی فارغ‌التحصیل از کالج‌های بیزنس آتلانتیک، ایسترن، مک‌کنزی و اولتان که در یکی از حوزه‌های مرتبط با مشاغل مدنظر استان تحصیل کرده باشند، ازطریق برنامه مهاجرتی جدید نیوبرانزویک در برنامه منتخب استانی (PNP) می‌توانند شرکت کنند.

برنامه منتخب استانی (PNP) به استان‌ها و قلمروهای کانادایی این امکان را می‌دهد که نامزدهای مهاجرتی مناسب برای پاسخ‌گویی به نیازهای محلی را انتخاب کنند. بسیاری از برنامه‌های مهاجرتی PNP به دانشجویان بین‌المللی فرصت مهاجرت به کانادا را می‌دهند و برخی از این برنامه‌ها نیز صرفاً برای جذب دانشجویان بین‌المللی طراحی شده‌اند.

جزئیات شرایط و مدارک لازم برای شرکت در برنامه مهاجرتی جدید نیوبرانزویک برای فارغ‌التحصیلان بین‌المللی در پاییز منتشر خواهد شد؛ اما دولت استانی در اطلاعیه‌ای اعلام کرده است این پروژۀ مهاجرتی پایلوت برای افرادی طراحی شده که از مؤسسه‌های آموزشی تأییدشده (DLI) فارغ‌التحصیل شده‌اند و مشمول برنامه فدرال مجوز کار پس از تحصیل (PGWP) نمی‌شوند. علاوه‌براین، شرکت در این برنامه مهاجرتی پایلوت به فارغ‌التحصیلان مؤسسه‌های آموزشی در استان نیوبرانزویک محدود می‌شود که حداقل پنج سال سابقۀ حضور در فهرست مؤسسه‌های تأییدشده را داشته و واجدشرایط یکی از زمینه‌های کاری اعلام‌شده باشند. این زمینه‌های کاری عبارت‌اند از:

  • کارکنان خدمات اجتماعی، مدرسان و دستیاران تدریس کودکان و دستیاران آموزشی
  • دستیاران بخش مراقبت‌های بهداشتی، پرستاران تجربی مجوزدار، کارکنان حمایت خانگی و زمینه‌های مرتبط با پیراپزشکی و مشاغل مرتبط
  • تکنسین‌های آزمایشگاه‌های پزشکی، دستیاران تکنسین‌های آزمایشگاه‌های پزشکی، پاتولوژیست‌ها و دستیاران اداری پزشکی
  • برنامه‌نویسان کامپیوتر و توسعه‌دهندگان رسانه‌های تعاملی، طراحان و توسعه‌دهنگان وب، تکنسین‌های شبکه‌های کامپیوتری و تکنسین‌های پشتیبانی از کاربران
  • تکنسین‌های حسابداری و کارمندان بخش حقوق و دستمزد
  • حمل‌کنندگان و دریافت‌کنندگان بار و سرپرستان لجستیک و زنجیرۀ تأمین و هماهنگ‌کنندگان لجستیک تولید

این برنامه مهاجرتی پایلوت با همکاری سازمان Opportunities NB و دپارتمان مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) طراحی شده است. یکی از اولویت‌های استان نیوبرانزویک جذب دَه‌هزار نفر مهاجر شامل ۳۰‌درصد مهاجر فرانسوی‌زبان تا پایان سال ۲۰۲۴ است. گفتنی است برنامه مهاجرتی جدید نیوبرانزویک برای ساده‌کردن و سرعت‌بخشیدن به فرایند جذب مهاجران، به‌ویژه دانشجویان بین‌المللی فارغ‌التحصیل، نیز طراحی شده است. با شرایط فعلیِ مهاجرت در استان نیوبرانزویک، انتظار می‌رود در دهۀ آینده حدود ۱۲۰هزار نفر از نیروی کار این استان را ترک کنند.

پیش از همه‌گیری ویروس کرونا، مهاجرت یکی از محرک‌های اصلی حفظ جمعیت و رشد نیروی کار در استان نیوبرانزویک بود. این استان در سال ۲۰۱۹ توانست با صدور شش‌هزار کارت اقامت دائم، رکورد مهاجرتی خود را بشکند؛ اما در سال ۲۰۲۰، تعداد جذب مقیمان دائم در این استان به ۲،۷۴۰ نفر رسید و این رقم بین ژانویه تا ژوئن سال ۲۰۲۱، به‌دلیل اجرای محدودیت‌های سفر به کانادا با هدف کاستن از میزان شیوع بیماری کووید-۱۹ و تأخیر در پردازش پرونده‌ها در دپارتمان مهاجرت کانادا تا ۱،۴۷۰ نفر کاهش یافت.منبع: