رشتۀ باستان‌شناسی گذشتۀ انسان را می‌جوید تا در آن درس‌هایی برای بشر امروز پیدا کند. بدون این علم، اطلاع از بسیاری از وقایع و رسوم و فرهنگ گذشتگان ممکن نبود. باستان‌شناسان به تمام جنبه‌های فردی و اجتماعی زندگی مردم گذشته علاقه‌مندند. آنان با جست‌وجو در میان البسه و خوراک و اعتقاد پیشینیان، به‌دنبال پاسخی برای پرسش‌های مهم‌تر، مانند معنای هویت و قدرت و تغییر در جوامع بشری می‌گردند؛ چراکه بسیاری از مفاهیمی که امروزه با آن سروکار داریم، در تاریخی دور ریشه دارد. در این مقاله‌ برای علاقه‌مندان به تحصیل در فرانسه، دانشگاه‌های برتر برای تحصیل باستان شناسی در فرانسه را معرفی می‌کنیم.

دانشگاه پاریس ۱

برترین دانشگاه برای تحصیل باستان شناسی در فرانسه دانشگاه پاریس ۱ یا پانتئون سوربن است. این دانشگاه سال ۱۹۷۱ از ادغام دو دانشکدۀ دانشگاه پاریس تأسیس شد. دپارتمان‌های دانشگاه پاریس ۱ عبارت‌اند از: دپارتمان تاریخ، دپارتمان فلسفه، دپارتمان علوم سیاسی، دپارتمان ریاضی و علوم کامپیوتر، دپارتمان حقوق، دپارتمان اقتصاد، دپارتمان تاریخ هنر و باستان‌شناسی، دپارتمان هنر و دپارتمان جغرافیا. در این دانشگاه، رشته‌های انگلیسی‌زبان متنوعی در مقطع کارشناسی تدریس می‌شوند؛ ازجمله مدیریت بین‌المللی اجرایی کسب‌وکار، تحلیل و سیاست در اقتصاد، تاریخ هنر، گردشگری بین‌المللی، اقتصاد، حقوق، حقوق بین‌الملل، سیاست‌های عمومی، ریاضی برای اقتصاد و امورمالی.

دانشگاه سوربن

دومین دانشگاه معتبر برای تحصیل باستان شناسی در فرانسه دانشگاه سوربن محسوب می‌شود. این دانشگاه سال ۲۰۱۸ پس از ادغام با چند دانشگاه دیگر به‌عنوان دانشگاهی جدید شروع به کار کرد. درحال‌حاضر، بیش از ۵۵هزار نفر دانشجو در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری در سه دانشکدۀ دانشگاه سوربن تحصیل می‌کنند. برخی از رشته‌های ارائه‌شده در دانشگاه مذکور بدین‌شرح‌اند: زبان‌شناسی، فلسفه، جامعه‌شناسی، تاریخ هنر و باستان‌شناسی، موسیقی‌شناسی، علوم اطلاعات و ارتباطات، علوم آموزش، تاریخ، جغرافیا، زیست‌شناسی، شیمی، مهندسی، ریاضیات، فیزیک، علوم زمین، محیط‌زیست، ادبیات کلاسیک و مدرن، زبان و ادبیات خارجی.

دانشگاه بوردو

یکی دیگر از دانشگاه‌های برتر برای تحصیل باستان شناسی در فرانسه دانشگاه بوردوست. قدمت این دانشگاه به سال ۱۴۴۱م باز می‌گردد و در‌حال‌حاضر، بیش از ۵۶هزار نفر دانشجو در آن مشغول تحصیل‌اند که از این تعداد، حدود ۶هزار نفر دانشجوی بین‌المللی هستند. چهار کالج اصلی این دانشگاه عبارت‌اند از: کالج حقوق، علوم سیاسی، اقتصاد و مدیریت، کالج علوم بهداشت و سلامت، کالج علوم انسانی و کالج علوم پایه و فناوری. برخی از رشته‌های انگلیسی‌زبان ارائه‌شده در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه بوردو ازاین‌قرارند: اقتصاد، مدیریت کسب‌وکار، شیمی، آلودگی محیط‌زیست، نورشناسی، کامپیوتر و پردازش تصویر، زیست‌شناسی، علوم سلامت، نوروساینس و همه‌گیرشناسی.

دانشگاه بوردو

دانشگاه اکس مارسی

دانشگاه اکسی مارسی در قرن پانزدهم شروع به کار کرد و در‌حال‌حاضر از حدود ۸۰هزار نفر دانشجو میزبانی می‌کند. دانشگاه اکس مارسی نوزده دانشکده در خود جای داده است و یکی از دانشگاه‌های برتر برای تحصیل باستان شناسی در فرانسه به شمار می‌آید. برخی از این دانشکده‌ها بدین‌شرح‌اند: دانشکدۀ علوم انسانی، دانشکدۀ زبان‌، دانشکدۀ علوم اجتماعی، مرکز آموزش موسیقی، مرکز روزنامه‌نگاری و ارتباطات، دانشکدۀ پزشکی، دانشکدۀ داروسازی، دانشکدۀ دندان‌پزشکی، دانشکدۀ مامایی، دانشکدۀ حقوق، دانشکدۀ علوم سیاسی، دانشکدۀ اقتصاد، دانشکدۀ مدیریت، مؤسسۀ مدیریت اجرایی، دانشکدۀ هنر. ازجمله رشته‌های انگلیسی‌زبان ارائه‌شده در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه اکس مارسی می‌توان به این‌ها اشاره کرد: باستان‌شناسی،‌ حقوق بین‌الملل، فیزیک، ایمنی‌شناسی، اخترفیزیک و فناوری اطلاعات.

دانشگاه نانتر پاریس

آخرین نام در فهرست دانشگاه‌های برتر برای تحصیل باستان شناسی در فرانسه دانشگاه نانتر پاریس است که در سال ۱۹۶۴ بنیان نهاده شد و هم‌اکنون، بیش از ۳۴هزار نفر دانشجو در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری در هشت دانشکدۀ آن تحصیل می‌کنند. تعدادی از این دانشکده‌ها عبارت‌اند از: دانشکدۀ زبا‌ن‌های مدرن، دانشکدۀ هنر، فلسفه ارتباطات و اطلاعات، دانشکدۀ اقتصاد، کسب‌وکار، ریاضی و علوم کامپیوتر، دانشکدۀ حقوق و علوم سیاسی، دانشکدۀ روان‌شناسی و آموزش، دانشکدۀ علوم اجتماعی و دانشکدۀ علوم ورزشی و تربیت‌بدنی. برخی از رشته‌های ارائه‌شده در مقطع کارشناسی دانشگاه نانتر پاریس از‌این‌قرارند: مطالعات فیلم و تئاتر، مطالعات زبان انگلیسی، تجارت بین‌الملل، مدیریت سازمانی، مدیریت منابع انسانی، جغرافیا، تاریخ، تاریخ هنر، باستان‌شناسی، مردم‌شناسی، فلسفه، روان‌شناسی، علوم آموزش، جامعه‌شناسی، حقوق، اقتصاد، ریاضی و اقتصاد، آی‌تی و مدیریت کسب‌وکار، مهندسی مکانیک، مهندسی انرژی، مهندسی الکترونیک و مدیریت ورزشی. این دانشگاه رشته‌های مختلفی نیز در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می‌کند؛ ازجمله علوم مدیریت، مدیریت محصول، مدیریت پروژه، مدیریت دیجیتال، مدیریت منابع انسانی، مدیریت بین‌الملل، ادبیات فرانسوی، فلسفه، تئاتر، مردم‌شناسی، باستان‌شناسی، تاریخ هنر، روان‌شناسی، زبان‌شناسی، امورمالی، جامعه‌شناسی، مدیریت دارایی، ‌حسابداری، حقوق، اقتصاد و انرژی.

منبع: