به‌گفتۀ وزیر بهداشت و نخست‌وزیر کانادا، احتمال لغو قرنطینه اجباری در ماه ژوئیه برای مسافرانی وجود دارد که از محدودیت‌های سفر به کانادا معاف‌ و کاملاً واکسینه شده‌اند. پتی هاجو، وزیر بهداشت کانادا، به خبرنگاران اعلام کرده است اگر مسافرانِ معاف از محدودیت‌های سفر به کانادا تا چهارده‌ روز پیش از رسیدن به این کشور دُز دوم واکسن COVID-19 را تزریق کرده باشند، احتمالاً از قرنطینه اجباری چهارده‌روزه معاف خواهند شد. وزیر بهداشت تاریخ دقیقی برای اجرای این قانون اعلام نکرده؛ اما گفته است درصورت تداوم کاهش موارد ابتلا به ویروس، این قانون ممکن است اوایل ژوئیه اجرا شود. تخمین اولیه برای زمان اجرای قانون هفتۀ اول ژوئیه است؛ اما مشورت دولت فدرال و دولت‌های استانی و دپارتمان‌های امنیت عمومی و مهاجرت در این زمینه همچنان ادامه دارد.

همچنین طبق اعلام هاجو، تنها افرادی مشمول این قانون خواهند شد که واکسن‌های تأییدشده در کانادا را تزریق کرده‌اند. درحال‌حاضر، کانادا چهار واکسن COVID-19 را تأیید کرده است: فایزر-بیوان‌تک، مدرنا، آسترازنکا و جانسون اند جانسون. به‌گفتۀ هاجو، دپارتمان بهداشت کانادا در حال بررسی واکسن‌های دیگر ویروس کرونا برای آینده است و این کشور در لغو محدودیت‌های مرزی رویکردی چندمرحله‌ای و تدریجی در پیش گرفته. پیش‌از‌این جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، نیز به رویکرد تدریجی کانادا در کاهش محدودیت‌ها اشاره کرده بود.

مسافران با شرایط ذکرشده همچنان به ارائۀ نتیجۀ منفی آزمایش پیش از پرواز به کانادا نیاز دارند و موقع رسیدن به مرز کانادا، آزمایش PCR کرونا باید بدهند و برنامه‌ای برای قرنطینه در زمان انتظار برای نتیجۀ آزمایش داشته باشند. اگر نتیجۀ آزمایش دوم منفی باشد، حتی پس از یک روز از قرنطینه می‌توانند خارج شوند. ناگفته نماند این افراد در محلی مناسب شرایطشان می‌توانند قرنطینه شوند و به اقامت در هتل‌های تأییدشدۀ دولت کانادا نیازی ندارند.

محدودیت‌های سفر به کانادا و قوانین قرنطینه اجباری از زمان شروع قرنطینه در کانادا در مارس۲۰۲۰ برقرار شده و قانون قرنطینۀ سه‌روزه در یکی از هتل‌های تأییدشدۀ دولت کانادا از فوریۀ۲۰۲۱ اجرا می‌شود. ماه گذشته و کمی پس از تمدید محدود سفر به کانادا تا ۲۱ژوئن، هیئت مشاورۀ تخصصی آزمایش و غربالگری COVID-19 در کانادا درخواست کرد قانون قرنطینۀ سه‌روزه در هتل‌های تأییدشده برای تمام مسافران لغو شود؛ چراکه میزان تأثیر این قانون در کاهش موارد ابتلا مشخص نیست.

مقام‌های دولتی کانادا نیز پیش‌تر به احتمال کاهش محدودیت‌های مرزی در پایان ژوئن یا ژوئیه اشاره کرده‌اند. پیش‌ازاین، ترودو گفته بود کانادا برای بازگشایی مرزها عجله‌ای ندارد؛ اما هفتۀ گذشته اعلام کرد کانادا رویکردی مرحله‌ای و تدریجی برای صدور مجوز عبور از مرزها در پیش گرفته است.منابع: