شهر لاکویلا مرکز استان لاکویلای ایتالیاست که تاریخ بنایش به قرن سیزدهم میلادی بازمی‌گردد. در‌حال‌حاضر، این شهر بیش از ۷۰هزار نفر جمعیت و حدود ۴۷۰ کیلومترمربع مساحت دارد. شهر لاکویلا در فاصلۀ یک‌ساعتی شهر رُم قرار گرفته است و گردشگران و اهالی شهر رُم در زمستان‌ها برای اسکی به آنجا سفر می‌کنند. افزون‌براین، این شهر میزبان دانشگاه لاکویلاست؛ به‌همین‌سبب، شهری دانشجویی به‌شمار می‌آید و گروه‌های فرهنگی مختلفی مانند گروه‌های فیلم و تئاتر و ارکستر سمفونیک در آن فعالیت می‌کنند. در این مقاله برای علاقه‌مندان به تحصیل در ایتالیا، شرایط زندگی در شهر لاکویلا را شرح می‌دهیم.

آب‌وهوای شهر لاکویلا

شهر لاکویلا تابستان‌هایی کوتاه و گرم با هوایی صاف و زمستان‌هایی طولانی و بسیار سرد و نیمه‌ابری دارد. میانگین دمای هوای این شهر در طول سال بین ۱- تا ۲۷ درجۀ سانتی‌گراد متغیر است. همچنین، بیشینۀ و کمینۀ دمای هوا در آگوست به‌ترتیب به ۲۷ و ۱۵ درجۀ سانتی‌گراد و بیشینۀ و کمینۀ دمای هوا در فوریه به‌ترتیب به ۶ و ۱- درجۀ سانتی‌گراد می‌رسد. ناگفته نماند حدود هفت ماه از سال در این شهر بارندگی است و در تمام طول سال احتمال بارش باران وجود دارد. افزون‌براین، حدود شش ماه از سال در این شهر بادهایی با میانگین سرعت ۹ کیلومتر‌بر‌ساعت می‌وزند.

دانشگاه لاکویلا

دانشگاه لاکویلا سال ۱۹۵۲ بنیان نهاده شد و هم‌اکنون حدود نوزده‌هزار نفر دانشجو در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد آن مشغول تحصیل هستند. این دانشگاه هفت دپارتمان دارد‌: دپارتمان علوم کامپیوتر و ریاضی، دپارتمان علوم سلامت و محیط‌زیست، دپارتمان علوم زیست‌فناوری و بالینی، دپارتمان مهندسی عمران و معماری و محیط‌زیست، دپارتمان علوم انسانی، دپارتمان مهندسی فناوری و اطلاعات و اقتصاد و دپارتمان علوم فیزیک و شیمی.

برخی از رشته‌های ارائه‌شده در مقطع کارشناسی دانشگاه لاکویلا عبارت‌اند از: کارشناسی ریاضیات، کارشناسی علوم زیست‌شناسی، ‌کارشناسی بهداشت دندان، کارشناسی علوم محیط‌زیست، کارشناسی مامایی، کارشناسی پرستاری، کارشناسی گفتاردرمانی، کارشناسی علوم روان‌شناسی، کارشناسی زیست‌فناوری، کارشناسی مهندسی عمران و محیط‌زیست، کارشناسی علوم آموزش و مددکاری، کارشناسی زبان‌شناسی، کارشناسی فلسفه، کارشناسی اقتصاد و مدیریت، کارشناسی مهندسی صنایع، کارشناسی علوم کامپیوتر، کارشناسی شیمی و علوم مواد و کارشناسی فیزیک.

دانشگاه لاکویلا رشته‌های معدودی نیز در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد؛ از‌جمله کارشناسی ارشد ریاضیات، کارشناسی ارشد مهندسی مخابرات، کارشناسی ارشد زیست‌شناسی محیط‌زیستی، کارشناسی ارشد مهندسی عمران، کارشناسی ارشد مدیریت مالی، کارشناسی ارشد علوم داده، کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر و کارشناسی ارشد مدیریت زیست‌بوم و فیزیک.

هزینۀ زندگی در شهر لاکویلا

هزینۀ زندگی در شهر لاکویلا

اجاره‌بهای آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر لاکویلا ۳۷۵ یورو و اجاره‌بهای آپارتمان مشابه خارج از مرکز شهر ۲۹۰ یورو در ماه است. همچنین، اجارۀ ماهانۀ آپارتمان سه‌خوابه در مرکز شهر ۸۶۰ یورو و اجارۀ ماهانۀ همان آپارتمان خارج از مرکز شهر ۶۵۰ یورو برآورد می‌شود. بهای قبوض و خدمات شهری همچون آب، برق، سیستم گرمایش و سرمایش و حمل پسماند برای آپارتمان هشتادمتری به‌طورمتوسط به ۱۸۶ یورو و هزینۀ اینترنت نامحدود با حداقل سرعت شصت مگابیت‌برثانیه به ۲۵ یورو در ماه می‌رسد.

ناگفته نماند هزینۀ خرید غذا برای یک نفر از رستورانی ارزان‌قیمت ۱۱ یورو و برای دو نفر از رستورانی نسبتاً گران‌قیمت‌تر ۵۰ یورو تخمین زده می‌شود. اگر بخواهید در خانه غذا بپزید، قیمت برخی از اقلام غذایی از‌این‌‌قرار است: یک لیتر شیر کمتر ۱ یورو، دوازده عدد تخم‌مرغ ۳ یورو، یک کیلوگرم فیلۀ مرغ ۷ یورو، یک کیلوگرم گوشت ۱۲ یورو، یک کیلوگرم موز ۱.۲ یورو، یک کیلوگرم گوجه‌فرنگی ۱.۷۵ یورو، یک کیلوگرم سیب‌زمینی ۱.۲ یورو و یک کیلوگرم پیاز ۱.۷ یورو. علاوه‌براین، برای خرید بلیت تک‌سفره و یک‌ماهۀ وسایل حمل‌ونقل عمومی به‌ترتیب ۱.۵ و ۴۲ یورو باید پرداخت کرد.

منبع: