Loading...

اعزام دانشجو به ایتالیا

خانه / ایتالیا / اعزام دانشجو به ایتالیا

اعزام دانشجو به ایتالیا یکی از موضوعات روز و البته بحث‌برانگیز بین دانشجویان و عقلاقه‌مندان به مقوله مهاجرت تحصیلی است. در واقع شرایط ساده تحصیل در این کشور و البته امکان استفاده از کمک هزینه‌های تحصیلی که از طرف دولت ایتالیا تامین مالی می‌شود موجب شده تا موضوع اعزام دانشجو به این کشور و تحصیل در ایتالیا بیش از پیش مورد توجه متقاضیان تحصیل در اروپا قرار گیرد. در حقیقیت کسب مدرک دانشگاه‌هایی از معتبر‌ترین و قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جهان با هزینه نسبتاً پایین باعث شده تا دانشجویان بیشماری از سراسر دنیا به فکر تحصیل، کار و حتی اقامت در این کشور مهم اروپایی باشند. در این میان ایران، در سال ۲۰۱۱، در کنار کشورهایی همچون آمریکا، چین، برزیل و ترکیه با اعزام ۱,۱۰۲ دانشجو به ایتالیا سهم قابل توجهی از اعزام دانشجو به این کشور را در اختیار داشت. این رقم در سال ۲۰۱۳ به ۳,۰۰۹ دانشجو که ایتالیا را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب کرده‌اند رسید. همچنین بر اساس آمار منتشر شده توسط وب‌سایت معتبر Statista، در سال ۲۰۱۷-۲۰۱۸، ایران با اعزام ۳,۵۳۵ دانشجو به ایتالیا یکی از کشور‌های برجسته در این زمینه به شمار می‌رود. بنابراین با توجه به این آمار ارائه شده، اعزام دانشجو به ایتالیا به خصوص برای دانشجویان ایرانی رو به افزایش است و این موضوع می‌تواند نشان دهنده عملکرد خوب سیستم آموزشی ایتالیا و دانشگاه‌های این کشور در جذب دانشجویان بین‌المللی باشد.

دلایل اعزام دانشجو به ایتالیا

دلایل اعزام دانشجو به ایتالیا

بر اساس داده‌های منتشر شده از طرف OECD (سازمان همکاری و توسعه اقتصادی)، عزیمت دانشجویان بین‌المللی (International student mobility) روند روبه رشدی داشته است. این موضوع می‌تواند نشان دهنده افزایش سهم بیشتر کشور‌ها از جذب دانشجویان بین‌المللی باشد. به زبان ساده می‌توان گفت، بازار دانشجویان بین‌المللی در حال بزرگتر و بزرگتر شدن است و کشورها در تلاش‌اند تا سهم بیشتری از درآمدهای مربوط به این نام ساده (international students) اما پول ساز داشته باشند. پرداخت شهریه دانشگاه و همچنین هزینه‌های زندگی می‌تواند بخش قابل توجه‌ای از اقتصاد یک کشور را شامل شود. به عنوان مثال، پولی که دانشجویان بین‌المللی از شهریه‌ و هزینه‌های زندگی وارد اقتصاد استرالیا می‌کنند، بعد از سنگ آهن و زغال‌سنگ سومین منبع اصلی درآمد اقتصادی این کشور را شامل می‌شود. در حال حاضر آمریکا، انگلیس، استرالیا، ژاپن و فرانسه داری بیشترین تعداد دانشجوی بین‌المللی در جهان هستند و این یعنی سهم بازار بیشتر و البته افزایش درآمد. بنابراین با توجه به اینکه بین‌المللی شدن آموزش عالی به‌طور چشمگیری رو به افزایش است، کشورهای مختلف در تلاش‌اند تا بتوانند سهم بیشتری از این بازار پر سود را در اختیار خود قرار دهند. ایتالیا یکی از این کشورهای مهم است که با ایجاد شرایط مساعد و اعطا کمک هزینه‌های دانشجویی به دنبال افزایش تعداد دانشجویان بین‌المللی در دانشگاه‌های خود است. در حال حاضر ایتالیا بیش از ۳۴۰۰۰۰ دانشجوی بین‌المللی در بیش از ۹۰ دانشگاه ایتالیا، که بیشتر آن­ها از طرف دولت حمایت مالی می‌شوند، مشغول به تحصیل­ هستند.

هرچند تحصیل در ایتالیا مانند تحصیل در آلمان رایگان نیست، و دانشجویان با توجه نوع رشته انتخابی و دانشگاه مورد نظر موظف به پرداخت شهریه دانشگاه هستند (شهریه دانشگاه‌های دولتی ایتالیا برای مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، سالانه بین ۴۰۰۰-۸۰۰ یورو و برای مقطع دکتری تقریباً رایگان است)، اما دولت این کشور با ساده سازی شرایط تحصیل در این کشور، خواهان جذب بیشتر دانشجویان بین­­ المللی است.  این شرایط ساده عبارتند­ از:

 • هزینه تحصیل نسبتاً پا­یین در بهترین دانشگاه­ های ایتالیا در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی، آمریکا، کانادا و استرالیا
 • اعطا کمک هزینه­ های تحصیلی به دانشجویانی که قادر نباشند به دلیل مشکلات مالی هزینه­ های تحصیل و زندگی را تامین کنند
 • شرایط پذیرش و تحصیل آسان (امکان دریافت پذیرش اکثر دانشگاه‌های ایتالیا بدون مدرک زبان، بدون شرط معدل، بدون گذراندن آزمون ورودی، بدون محدودیت سنی و حتی با داشتن گپ تحصیلی (وقفه ایجادشده پس از آخرین مدرک تحصیلی)
 • امکان انجام کار دانشجویی به مدت ۲۰ ساعت در هفته

اما شاید به جرات بتوان گفت یکی از مهمترین عواملی که موجب شده تا اعزام دانشجو به ایتالیا به یکی از موضوعات مهم بین دانشجویان بین‌المللی تبدیل شود، امکان استفاده از بورسیه‌های تحصیلی است که از طرف دولت این کشور به دانشجویان ایتالیایی و بین‌المللی که در ایتالیا تحصیل می‌کنند ارائه می‌شود. این بورسیه‌های عبارتند از:

 • بورسیه استانی (DSU)

بورسیه استانی یا (DIRITTO ALLO STUDIO UNIVERSITARIO) یکی از معروف‌ترین بورسیه‌های دولتی ایتالیا است. این بورسیه به دانشجویانی که در مقاطع مختلف تحصیلی از کارشناسی تا دکترا در ایتالیا تحصیل می‌کنند تعلق می‌گیرد. برای اعطای بورسیه جهان سوم یا بورسیه استانی ایتالیا مواردی همچون سن، میزان درآمد سالانه خانواده، وضعیت مسکن در ایران و تعداد خواهران و برادران، مورد بررسی قرار می‌گیرد نه سوابق تحصیلی متقاضی.

بورسیه استانی موارد زیر را پوشش می‌دهد:

 1. معافیت از پرداخت شهریه دانشگاه
 2. خوابگاه رایگان + یک وعده غذای رایگان (در روز) + کمک‌هزینه نقدی تا ۳۰۰۰ یورو در سال و در صورت عدم اختصاص خوابگاه و غذا به متقاضی، کمک‌هزینه تا ۵۲۰۰ یورو در سال خواهد بود
 3. تخفیف استفاده از حمل و نقل عمومی
 • بورسیه استعداد­یابی ایتالیا

یکی دیگر از معروف‌ترین بورسیه‌های دولتی ایتالیا برای ایرانیان،بورسیه استعداد­یابی (Invest Your Talent in Italy) است. این برنامه به دانشجویان دوره‌های کارشناسی ارشد و تحصیلات تکمیلی که اهل کشورهایی ازجمله ایران هستند، کمک‌هزینه اعطا می‌کند.این برنامه را که به دانشجویان تحصیلات تکمیلی برای کاریابی در زمینه‌هایی مانند مهندسی، معماری، طراحی، فناوری‌های پیشرفته، اقتصاد و مدیریت کمک می‌کند، وزارت امور خارجه ایتالیا، آژانس تجارت ایتالیا و Uni-Italia پشتیبانی می‌کنند. مبلغ بورسیه ۸۱۰۰ یورو برای هر سال تحصیلی (۹ ماه) و معادل ۹۰۰ یورو در ماه است.

 • بورسیه وزارت امور خارجه ایتالیا

یکی دیگر از بورسیه­ های دولتی ایتالیا بورسیه وزارت امور خارجه و همکاری‌‌های بین‌المللی ایتالیا است. وزارت امورخارجه ایتالیا هر ساله بورسیه تحصیلی را برای دانشجویان بین المللی در ایتالیا تحصیل می‌کنند و شهروندان ایتالیایی که در خارج از ایتالیا زندگی می‌کنند در نظر می‌‌گیرد. هدف از این بورسیه افزایش همکاری فرهنگی بین المللی، گسترش زبان ایتالیایی و  ارتقاء سیستم اقتصادی و تکنولوژی ایتالیا در سراسر جهان است. اطلاعات بیشتر در مورد انواع بورسیه ­های دولتی ایتالیا»

این تعداد بالای بورسیه‌های دولتی، در کنار تحصیل در دانشگاه‌های قدیمی و تاریخی این کشور، موجب شده تا ایتالیا به یکی از ایده آل ­ترین مقاصد تحصیلی در بین دانشجویان بین‌المللی تبدیل شود. در جدید­­ترین رتبه‌بندی صورت گرفته توسط موسسه QS، یکی از وب‌سایت‌های معتبر و مطرح در زمینه ارزیابی و رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان، ایتالیا با داشتن ۳۶ دانشگاه در بین هزار دانشگاه برتر جهان یکی از کشورهای برجسته در این زمینه به شمار می‌رود. بدون شک کسب مدرک دانشگاهی از این موسسات طراز اول جهانی برتر می‌تواند شرایط و فرصت مناسبی برای دانشجویان فراهم کند تا از طریق تحصیل در ایتالیا، پلی برای اقامت خود در قاره اروپا بسازند. در زیر می­ توانید نام برخی از برترین دانشگاه‌های ایتالیا به همراه جایگاه آن در جدید­­ترین رتبه‌بندی QS در سال ۲۰۲۱ را مشاهده کنید.

 • دانشگاه پلی‌تکنیک میلان (رتبه ۱۳۷)
 • دانشگاه بولونیا (رتبه ۱۶۰)
 • دانشگاه ساپینزا رم (رتبه ۱۷۱)
 • دانشگاه نرماله (رتبه ۲۰۴)
 • دانشگاه پادوا (رتبه ۲۱۶)
 • دانشگاه میلان (رتبه ۳۰۱)
 • دانشگاه پلی‌تکنیک تورین (۳۰۸)
 • دانشگاه پیزا (۳۸۳)
 • دانشگاه ناپل (۳۹۲)

برای مشاهده دیگر دانشگاه‌های حاضر در این لیست می‌توانید به صفحه برترین دانشگاه‌ های ایتالیا در جدید‌ترین رتبه‌بندی QS در سال ۲۰۲۱ مراجعه کنید.

جمع­ بندی

با توجه به مطالب گفته شده در بالا و شرایطی که برای تحصیل در ایتالیا وجود دارد، می‌توان گفت که تشویق به اعزام دانشجو به ایتالیا از دیگر کشور­های جهان به خصوص آسیا جز سیاست‌های آموزشی و البته پولی این کشور برای بهره‌مندی از حضور دانشجویان بین‌المللی است. البته این موضوع بسیار حائز اهمیت است که تنها محبوبیت یک کشور نمی‌تواند فاکتور مناسبی برای انتخاب مقصد تحصیلی باشد و این انتخاب می‌تواند با توجه به دید هر فرد یا دانشجو متفاوت باشد. بنابراین اگر به دنبال کسب تجربه تحصیل در خارج از کشور هستید، می‌بایست زمان زیادی صرف جمع‌آوری اطلاعات کنید و با مقایسه شرایط تحصیل در هر کشور، هزینه‌های تحصیل و زندگی، اعتبار دانشگاه و فرصت­های شغلی مربوط به رشته مورد نظر، مقصد تحصیلی مناسب و مورد علاقه خود را انتخاب کنید. در صورت انتخاب ایتالیا برای کسب تجربه ارزشمند تحصیل در اروپا، مطالب زیر را به دقت مطالعه کنید.

اعزام دانشجو به ایتالیا
(۱) رای، میانگین: ۵
Share

دیدگاه‌ها(0)

دیدگاه خودتون رو بنویسین