گپ تحصیلی (Gap Year) معمولاً به وقفه‌ای دوازده‌ماهه تا چندساله در تحصیل یا کار گفته می‌شود که شخص با هدف دنبال‌کردن فعالیت دیگری تصمیم می‌گیرد تحصیل یا کارش را رها کند. این فعالیت ممکن است با تحصیل یا حرفۀ شخص کاملاً متفاوت یا هم‌سو با پیشرفت در تحصیل یا حرفه‌اش باشد. معمولاً اصطلاح گپ تحصیلی برای وقفه‌هایی میان دوره‌های مختلف کارشناسی و کارشناسی ارشد به‌کار می‌رود که با هدف انجام فعالیت‌های دیگر اتفاق می‌افتد. البته برای دانش‌آموزانی نیز به‌کار برده می‌شود که از تحصیل فاصله گرفته و میان دورۀ دبیرستان و دانشگاه وقفه انداخته‌اند.

این اصطلاح برای نامی که در زبان بین‌الملل برایش استفاده می‌شود، ممکن است متأثر از فعالیتی باشد که شخص در آن برهۀ زمانی تصمیم می‌گیرد انجامش دهد. به‌عنوان مثال به‌جز Gap Year، از اصطلاحات  Pathway، Prep-Year، Leap Year، Defer Year، Bridge-Year، Drop Year، Year Out، Year Off، Overseas Experience (OE) یا Foundation Year برای آن استفاده می‌شود.

انواع گپ‌های تحصیلی

انواع گپ‌های تحصیلی

دلایل زیادی برای گپ تحصیلی وجود دارد. برای نمونه، دانشجویان از آن برای کسب تجربۀ حرفه‌ای و رسیدن به هدفی خاص یا جست‌و‌جوی علایق شخصی‌شان استفاده می‌کنند. درمجموع، گپ به چهار دسته تقسیم می‌شود. درادامۀ مطلب، با انواع گپ‌های تحصیلی آشنا خواهید شد. پیشنهاد می کنیم مقاله ویزای تحصیلی ایتالیا را نیز بررسی کنید.

۱. گپ تحصیلی کاری

گپ کاری تحصیلی (Working Gap Year) به‌منظور کارکردن برای کسب درآمد و مهارت و تجربه و ایجاد شبکۀ ارتباطی می‌تواند بسیار مفید باشد. برای این منظور، می‌توان در سراسر دنیا کار و در سفر یا قبل از شروع دانشگاه پول پس‌انداز کرد. ترکیب گپ کاری با مسافرت تجربۀ کار در مکان‌های مختلف با فرهنگ‌های متفاوت و مهارت‌های زبانی متنوع را برای شخص به‌ارمغان می‌آورد و بینش عمیق‌تری از فرهنگ‌های محلی به وی می‌دهد. معمولاً افراد در گپ کاری به‌دنبال کارهایی می‌روند که راحت به‌دست می‌آید و مهارت‌های کمی به آن‌ها می‌آموزد. بااین‌حال بهتر است در گپ کاری، افراد به‌دنبال مشاغل یا کارآموزی‌های یک‌ساله‌ای باشند که حرفه‌ای تخصصی یا مهارتی صنعتی را بیاموزند. شایان ذکر است کار در کشورهای دیگر به منظور گذران این گپ به ویزای کاری و مجوز کار نیاز دارد.

انواع گپ‌های تحصیلی کاری عبارت‌اند از: ۱. آموزش یا نظارت بر فعالیتی در فضای باز مانند غواصی، موج‌سواری، وایک‌بوردینگ، کایت‌سواری، بانجی‌جامپینگ، آلپ اسکینگ و کشتی‌های تفریحی‌؛ ۲. تدریس زبان‌هایی که به آن‌ها تسلط دارید (مانند زبان انگلیسی)؛ ۳. کشاورزی مانند کارهای زراعی و کاشت درخت‌؛ ۴. راهنما و مجری گشت‌های گردشگری؛ ۵. کارهای اداری؛ ۶. مهمانداری در هتل‌ها و رستوران‌ها؛ ۷. خُرده‌فروشی و تحقیقات بازار؛ ۸. مراقبت از کودکان و سالمندان.

در ادامه می توانید از مقاله ویزای تحصیلی کانادا نیز بازدید نمایید.

۲. گپ تحصیلی داوطلبانه

گپ داوطلبانه (Volunteering Gap Year) برای کمک به جامعه و ایجاد شبکۀ ارتباطی مفید است و بعدها ممکن است به پیشنهاد شغلی دائمی منجر شود. در این گپ، برای متقاضیان چه داخل کشور و چه خارج از کشور فرصت‌های کاری زیادی در حوزۀ امور داوطلبانه ایجاد می‌شود. جست‌و‌جوی پروژه‌های داوطلبانه آنلاین و بسیار راحت است. فرصت‌های شغلی برای انجام امور داوطلبانه در مؤسسه‌های خیریۀ ثبت‌شده، سازمان‌های غیرانتفاعی، دولت‌ها و سازمان‌های NGO و دیگر مؤسسه‌ها برای ردیف‌های شغلی مدیریت، امورمالی، جمع‌آوری کمک‌های مالی، سازمان‌دهی رویدادها، کارهای مراقبتی، کار با کودکان، کارهای حقوقی، تدریس و... وجود دارد. گفتنی است پروژه‌های بین‌المللی عام‌المنفعه ممکن است چندهفته‌ای یا یک‌ساله باشند.

شما می توانید مقاله تحصیل در انگلیس را نیز مطالعه کنید.

گپ تحصیلی سفری

۳. گپ تحصیلی سفری

برخی از افراد برای گذراندن گپ سفری تحصیلی (Traveling Gap Year) با دوستان خود یا به‌تنهایی برنامه‌ریزی می‌کنند. البته بد نیست بدانید وبگاه‌‌های اجتماعی زیادی برای یافتن هم‌سفر و اقامتگاه‌ها و خوابگاه‌هایی با قیمت مناسب و به‌اشتراک‌گذاشتن ایده‌ها و نکته‌های سفر و مشاوره‌ وجود دارد. درضمن، متقاضیان می‌توانند از بلیت‌های سفری دانشجویی استفاده کنند که تخفیف‌های مناسبی دارند‌. مسافرت محلی نیز از‌جمله گپ‌های سفری به‌شمار می‌آید که در کشور خودِ متقاضیان انجام می‌شود و مزایای زیادی دارد؛ از‌جمله یافتن محل اسکان راحت‌تر از‌طریق دوستان و پرداخت هزینه‌های کمتر در سفر و یافتن کار پاره‌وقت برای تأمین هزینه‌های مالی.

پیشنهاد می کنیم مقاله ویزای تحصیلی چیست را نیز بررسی کنید.

۴. گپ تحصیلی پژوهشی

مطالعه و پژوهش در گپ را گپ پژوهشی (Studying Gap Year) می‌نامند. گپ تحصیلی پژوهشی به دانش‌آموزان فرصت می‌دهد یک‌ سال قبل از شروع دانشگاه را صرف تحصیل و آماده‌سازی‌شان کنند. این نوع گپ‌های تحصیلی در کشور متقاضیان یا خارج از آن می‌تواند باشد و حتی ممکن است دوره‌ای تابستانه و کوتاه‌مدت باشد. بسیاری از کالج‌ها و مرکزهای آموزشی دوره‌هایی برای متقاضیان به‌منظور گذران گپ پژوهشی برگزار می‌کنند. این دوره‌ها به متقاضیان برای ارتقای مهارت‌های مهمی مانند کسب‌و‌کار و فناوری اطلاعات یا کسب مهارت و دانش در زمینه‌های زبان، هنر، موسیقی، نمایش و ورزش کمک می‌کند. نکتۀ ضروری این است که برای شرکت در بیشترِ این دوره‌ها هزینه باید پرداخت کرد و هزینه‌های منابع مطالعه، اینترنت، محل اقامت، غذا و هزینه‌های سفر نیز برعهدۀ متقاضیان است.

در ادامه می توانید از مقاله ویزای تحصیلی آلمان نیز بازدید کنید.

تأمین هزینه‌های گپ تحصیلی

تأمین هزینه‌های گپ تحصیلی

گپ تحصیلی ممکن است هزینه‌های زیادی دربر داشته باشد؛ ازجمله هزینه‌های سفر، زندگی، ویزا و مجوز کار، مجوز رانندگی، بیمه، اینترنت، خدمات درمانی و تمدید گذرنامه. مؤسسه‌ها عموماً در حد رفع نیازهای ابتدایی بسته‌های حمایتی برای متقاضیان در نظر می‌گیرند که سامان‌دهی حساب بانکی، بیمۀ درمانی، محل اقامت، ترانزیت از فرودگاه و حتی کمک به آنان در یافتن شغل را شامل می‌شود. گپ ممکن است طولانی‌مدت باشد و بسیار اهمیت دارد متقاضیان از قبل به فکر تأمین هزینه‌های احتمالی‌شان در این دوره باشند.

برای کمک به تأمین هزینۀ انواع گپ‌های تحصیلی می‌توان از این ایده‌ها کمک گرفت: ۱. قبل از شروع و حین گذراندن گپ کار و پس‌انداز کنید؛ ۲. برای پس‌اندازتان حساب بانکی جداگانه‌ای باز کنید و بکوشید هرازگاهی به آن پول اضافه کنید؛ ۳. ازطریق رویدادها و فعالیت‌های ویژۀ حمایت‌های مالی، پول جمع کنید؛ ۴. از خانواده و دوستانتان کمک بگیرید؛ ۵. وسایل اضافه‌تان را بفروشید و هزینۀ گپتان را فراهم کنید؛ ۶. از نهادهای دولتی و خیریه‌ها و مؤسسه‌ها درخواست کمک یا وام کنید؛ ۷. از خیریه‌های محلی یا باشگاه‌های خدماتی درخواست کمک کنید؛ ۸. از بانک وام بانکی یا وام آموزشی بگیرید.

به شما پیشنهاد می کنیم مقاله چگونه پذیرش تحصیلی بگیریم را بررسی نمایید.

کشورهایی که گپ تحصیلی مهم نیست

برخی کشورها گپ های تحصیلی برایشان مهم نیست و علت آن نیز سیاسیت هایی است که در برنامه های مهاجرتی خود دارند. در کشورهای لیست زیر، دانشجویان می توانند با هر میزان گپ که داشته باشند در مقاطع مختلف تحصیلی پذیرفته شوند.

  • اتریش
  • فنلاند
  • دانمارک
  • پرتغال
  • ترکیه
  • قبرس شمالی

مزایا گپ تحصیلی

مزایا گپ تحصیلی

گپ های تحصیلی که ممکن است وقفه‌ای چندساله میان مقاطع تحصیلی یا کاری شخص باشد، مزایایی دارد که در‌ادامۀ مطلب آن را خواهید خواند.

یادگیری مهارت جدید

یکی از مزایای آن یادگیری مهارت‌های جدید است. در گپ تحصیلی، متقاضیان برای انجام کارهای دلخواهشان فرصت دارند و مهارت‌های مدنظرشان را می‌توانند شناسایی و با کمک مربی یا کلاس یا گروهی محلی آن را تقویت کنند و برای زندگی پس از تحصیل بهتر آماده شوند. گفتنی است دانستن مهارتی تخصصی رزومه‌ای قوی برای متقاضیان به‌حساب می‌آید.

یادگیری زبان جدید

گپ تحصیلی فرصتی بسیار مناسب برای آموختن زبان جدید است. باتوجه‌به تأثیرهای ناشی از همه‌گیری بیماری کرونا بر جهان، بیشتر منابع یادگیری زبان رایگان یا با قیمت بسیار مناسب دراختیار علاقه‌مندان قرار گرفته و فرصتی عالی برای یادگیری زبانی جدید است. زبان‌هایی چون عربی، آلمانی، فرانسوی، هندی و دیگر زبان‌ها این ‌روزها طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند. همچنین، متقاضیان ‌هنگام یادگیری زبان جدید با فیلم‌ها و موسیقی‌های زیبایی مواجه خواهند شد که سرگرمی‌های مناسبی به‌حساب می‌آیند. یادگیری زبان جدید نه‌تنها متقاضیان را با فرهنگی جدید آشنا می‌کند؛ بلکه در رزومۀ آنان نیز می‌تواند اثری مثبت بگذارد.

راه‌اندازی کسب‌و‌کار آنلاین

در دورۀ پساکرونا، مشاغل آنلاین بسیار رونق یافته‌اند. اگر متقاضیان محصول یا خدمات جالبی دارند، در دورۀ گپ آن را می‌توانند ارائه دهند و کارآفرینی کنند و درآمد به‌دست آوردند‌. نکتۀ مهم در راه‌اندازی کسب‌و‌کار آنلاین این است که دروس عملی فروش و مدیریت کسب‌و‌کار را یاد می‌گیرند. علاوه‌بر‌این، با شرکت در دوره‌های کارآموزی دیگر شرکت‌ها و مؤسسه‌ها در حوزۀ کسب‌وکار می‌توان تجربه کسب کرد.

معایب گپ تحصیلی

درادامۀ مطلب مزایا و معایب گپ تحصیلی، به معایب ان می‌رسیم. گپ معایبی دارد که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

۱. متقاضیان از همکلاسی‌هایش عقب می‌مانند؛ ۲. متقاضیان ممکن است هزینۀ زیادی صرف سازمان‌دهی و تحقق گپ های تحصیلی کنند؛ ۳. امکان بیماری متقاضیان در گپ وجود دارد و اگر دچار بیماری خاصی باشند، باید مطمئن شوند داروی مدنظرشان در کشور هدف وجود دارد؛ ۴. احتمال مفقودشدن مدارک هویتی مهم متقاضیان مانند بلیت، گذرنامه، کارت شناسایی، گواهینامۀ رانندگی، بیمه، اطلاعات تماس خانواده یا دوستان نزدیک و شماره‌تلفن‌های ضروری وجود دارد؛ بنابراین، از مدارکشان رونوشت باید داشته باشند؛ ۵. احتمال مواجهه با کمبود منابع مالی وجود دارد که برای این منظور متقاضیان به‌درستی باید برنامه‌ریزی کنند و حساب مالی پشتیبان داشته باشند؛ ۶. ممکن است متقاضیان پس از گذراندن گپ تمایل نداشته باشند برای تحصیل به دانشگاه یا کالج بازگردند؛ ۷. احتمال کاهش مهارت‌های مطالعه وجود دارد؛ مثلاً دانش‌آموزان رشته‌های ریاضی و فیزیک که دروسشان شامل فرایندها و تکنیک‌های نظری پیچیده است، سخت بتوانند دوباره تحصیل کنند؛ ۸. ممکن است متقاضیان با مؤسسه‌ای گپ تحصیلی بگذرانند که کیفیت درخورتوجهی نداشته باشد؛ ۹. مسافرت طولانی‌مدت ممکن است خوشایند نباشد و مشکلات سازگاری با محیط جدید متقاضیان را ازنظر فیزیولوژیکی و احساسی دچار مشکل کند؛ ۱۰. ممکن است مؤسسه‌ای که متقاضیان قصد دارند گپ را در آن بگذراند، در ارائۀ خدمات صادق نباشد یا آنچه وعده داده، فراهم نکند؛ ۱۱. ممکن است متقاضیان دریابند تجربۀ موردانتظارشان را به‌دست نیاورده‌اند.

سوالات متداول

چه فعالیت هایی در گپ تحصیلی می توان انجام داد؟

یادگیری زبان‌های جدید - تصمیم‌گیری دربارۀ قدم‌های بعدی - کسب مهارت‌های مفید - انجام کارهای داوطلبانه در حوزه‌های دلخواه

سقف زمانی مجاز برای گپ تحصیلی چقدر است؟

معمولا گپ تحصیلی تا سقف 1 سال تا نهایت 2 سال در کشورهایی که کپ برایشان مهم است، مورد قبول می‌ باشد.

اگر قصد تحصیل در خارج از کشور را دارید می توانید از راه های زیر با مشاوران سیم آخردر ارتباط باشید:

02141405

مشاوره رایگان

منبع: