مهندسی انرژی یا مهندسی سیستم‌های انرژی رشته‌ای گسترده دربارۀ تولید، ذخیره، توزیع و استفاده از انرژی است. مهندسی انرژی گستره‌ای وسیع از منابع را شامل می‌شود و زیرمجموعه‌های آن متشکل از انرژی‌های تجدیدپذیر مانند خورشید، باد، برق‌آب و انرژی هسته‌ای و انرژی‌های تجدیدناپذیر مانند نفت و سوخت‌های فسیلی هستند. مهندسان انرژی مهارت‌هایشان را برای افزایش کارایی و توسعۀ بیشتر منابع انرژی‌تجدیدپذیر به‌کار می‌گیرند و هم‌زمان در زمینۀ استخراج نفت و گاز نیز فعالیت می‌کنند. با‌توجه‌به تقاضای جوامع برای استفاده از منابع و ایجاد توسعۀ پایدار، به تلفیق هوشمندانۀ فناوری‌های انرژی تجدیدپذیر با زیرساخت‌های موجود و کارایی‌های بسیار بهبود‌یافته در به‌کارگیری انرژی‌های تجدید‌ناپذیر نیاز است. در مطلب حاضر، قصد داریم دربارۀ مهندسی انرژی در فرانسه بیشتر سخن بگوییم.

دانشگاه‌های برتر

رشتۀ مهندسی انرژی در مقاطع تحصیلی مختلف دانشگاه‌های فرانسه ارائه می‌شود. در‌ادامه، با دانشگاه‌های برتر ارائه‌دهندۀ مهندسی انرژی در فرانسه آشنا خواهیم شد.

مؤسسۀ پلی‌تکنیک پاریس

اولین نام در فهرست دانشگاه‌های برتر مهندسی انرژی در فرانسه مؤسسۀ پلی‌تکنیک پاریس (Institut Polytechnique de Paris) است که سال ۱۷۹۴ در شهر ساکلی فرانسه تأسیس شد. براساس رده‌بندی اخیر وبگاه وبومتریک، این دانشگاه رتبۀ نوزدهم را در میان دانشگاه‌های برتر فرانسه از‌آنِ خود کرده است. تحصیل رشتۀ علوم و فناوری‌های انرژی در مقطع کارشناسی ارشد این مؤسسه دو‌ساله و تمام‌وقت است و دروس به زبان انگلیسی‌فرانسوی تدریس می‌شوند. برای آشنایی بیشتر با چندوچون تحصیل رشتۀ علوم و فناوری‌های انرژی در مؤسسۀ پلی‌تکنیک پاریس، به این لینک سر بزنید. همچنین، رشتۀ کارشناسی ارشد فیزیک انرژی بالا در این مؤسسه ارائه می‌شود که تحصیل آن دو‌ساله و تمام‌وقت و زبان تدریس دروس انگلیسی است. با مراجعه به این لینک، اطلاعات بیشتری دربارۀ تحصیل فیزیک انرژی بالا در مؤسسۀ پلی‌تکنیک پاریس کسب خواهید کرد.

دانشگاه پلی‌تکنیک

دانشگاه پلی‌تکنیک (École Polytechnique) از دیگر دانشگاه‌های مطرح برای تحصیل مهندسی انرژی در فرانسه است. این دانشگاه دولتی از سال ۱۷۹۴ کارش را در شهر پاریس آغاز کرد و امروزه، یکی از زیرمجموعه‌های مؤسسۀ پلی‌تکنیک پاریس به‌شمار می‌رود. طبق جدیدترین رتبه‌بندی وبگاه وبومتریک، دانشگاه پلی‌تکنیک رتبۀ نوزدهم را در بین دانشگاه‌های معتبر فرانسه کسب کرده است. تحصیل رشتۀ انرژی محیط‌زیست (فناوری و مدیریت علوم) در دانشگاه پلی‌تکنیک دو‌ساله و تمام‌وقت و زبان تدریس دروس انگلیسی است. جزئیات بیشتر دربارۀ تحصیل رشتۀ انرژی محیط‌زیست (فناوری و مدیریت علوم) در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه یاد‌شده را از این لینک بخوانید.

مؤسسۀ مطالعات سیاسی پاریس

نام مؤسسۀ مطالعات سیاسی پاریس نیز در فهرست دانشگاه‌های مطرح برای تحصیل مهندسی انرژی در فرانسه به‌چشم می‌خورد. این مؤسسۀ خصوصی به Sciences Po Paris نیز مشهور است و سال ۱۸۷۲ در شهر پاریس بنیان نهاده شد. طبق رده‌بندی اخیر وبگاه وبومتریک، مؤسسۀ مطالعات سیاسی پاریس سی‌ونُهمین دانشگاه برتر فرانسه شناخته می‌شود. تحصیل رشتۀ انرژی بین‌المللی در مقطع کارشناسی ارشد مؤسسۀ مطالعات سیاسی پاریس دو ‌سال به‌طول می‌انجامد و تمام‌وقت است و دروس به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر دربارۀ تحصیل این رشته در مؤسسۀ مذکور، این لینک را ببینید.

مؤسسۀ تحصیلات تکمیلی IMT

مؤسسۀ تحصیلات تکمیلی IMT یکی دیگر از دانشگاه‌های برتر برای تحصیل مهندسی انرژی در فرانسه به‌حساب می‌آید. این مؤسسۀ تازه‌تأسیس کارش را از سال ۲۰۱۷ شروع کرد و پردیس‌هایی در شهرهای برست، نانت، رن و تولوز دارد. بنابر جدیدترین رتبه‌بندی وبگاه وبومتریک، مؤسسۀ تحصیلات تکمیلی IMT ردۀ چهل‌وپنجم را در بین دانشگاه‌های مطرح فرانسه کسب کرده است. تحصیل رشتۀ برنامه‌های تولید انرژی هسته‌ای و صنعتی در مقطع کارشناسی ارشد این مؤسسه دوساله و تمام‌وقت است و همۀ دروس به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. با مراجعه به این لینک، اطلاعات بیشتری دربارۀ تحصیل این رشته در مؤسسۀ یادشده کسب خواهید کرد.

مؤسسۀ ENPC

مؤسسۀ ENPC از دیگر مؤسسه‌هایی است که دانشجویان برای تحصیل مهندسی انرژی در فرانسه آن را در اولویت‌هایشان می‌توانند قرار دهند. این مؤسسه سال ۱۷۴۷ در شهر Marne-la-Vallée فرانسه تأسیس شد و براساس رده‌بندی اخیر وبگاه وبومتریک، رتبۀ نَودونُهم را در میان دانشگاه‌های برتر فرانسه از‌آنِ خود کرده است. تحصیل رشتۀ مدیریت پروژه‌های انرژی در مقطع کارشناسی ارشد مؤسسۀ ENPC دو‌ساله و تمام‌وقت و زبان تدریس دروس انگلیسی است. متقاضیان برای کسب اطلاعات بیشتر دربارۀ رشتۀ مذکور، به این لینک می‌توانند مراجعه کنند.

دانشکدۀ ENSEEIHT

آخرین نام در فهرست دانشگاه‌های مطرح برای تحصیل مهندسی انرژی در فرانسه دانشکدۀ ENSEEIHT است. دانشکدۀ ENSEEIHT مؤسسۀ آموزش عالی دولتی در حوزه‌های مهندسی برق، الکترونیک، علوم کامپیوتر، هیدرولیک و مخابرات است. این دانشکده سال ۱۹۰۷ در شهر تولوز تأسیس شد و بنابر جدیدترین رده‌بندی وبگاه وبومتریک، صدوپنجاه‌وپنجمین مؤسسۀ آموزش عالی برتر فرانسه محسوب می‌شود. تحصیل رشتۀ سیستم‌های انرژی الکتریکی در مقطع کارشناسی ارشد دانشکدۀ یادشده دوساله و تمام‌وقت است و دروس به زبان فرانسوی‌انگلیسی تدریس می‌شوند. با مراجعه به این لینک، اطلاعات بیشتری دربارۀ تحصیل رشتۀ یادشده در دانشکدۀ ENSEEIHT کسب خواهید کرد.

منبع: