متقاضیانی (خارج از اتحادیه اروپا) که قصد تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی را دارند، باید سوابق تحصیلی گذشته‌شان مورد تأیید دانشگاه‌های آلمان باشد. بنابراین اگر شما قصد تحصیل در این کشور را دارید، باید بر اساس نوع رشته انتخابی در دانشگاه، در دوره‌های کالج (کلاس‌های آماده‌سازی پیش از ورود به دانشگاه) شرکت کنید. حضور در این دوره‌های آماده‌سازی موجب ارتقا سطح علمی فرد پیش از شروع تحصیل در دانشگاه می‌شود و بر اساس جدیدترین نظر سنجی صورت گرفته، دانشجویانی که پیش از ورود به دانشگاه در این دوره‌های آموزشی شرکت کرده‌اند، عملکرد به مراتب بهتری نسبت به بقیه دانشجویان از خود نشان می‌دهند. در این مقاله به بررسی لیست کالج های آلمان می پردازیم.

بیشتر بخوانید : ویزای تحصیلی آلمان

انواع مختلف کالج های آلمان

با توجه به نوع رشته انتخابی مورد علاقه در دانشگاه، شما می توانید از لیست کالج های آلمان یکی را تعیین کنید. کالج های آلمان به پنج دسته زیر تقسیم می شوند.

M-Kurs (کالج های گروه پزشکی)

این نوع کالج‌‌‌‌ها در لیست کالج های آلمان برای افرادی است که قصد ادامه تحصیل در رشته‌های گروه تجربی و پزشکی را دارند. این افراد، باید قبل از ورود به دانشگاه در کالج‌های پزشکی (Medicine) شرکت کنند. با شرکت در این کلاس‌های آماده‌سازی که تمرکز اصلی آنها بر روی زبان انگلیسی و دروس پایه مثل زیست‌شناسی، شیمی، زمین‌شناسی، ریاضی، فیزیک و علوم کامپیوتر است، می‌توانید در گرایش‌های مختلف رشته پزشکی مثل زیست‌شناسی، تغذیه، دندان‌پزشکی، میکروبیولوژی، زراعت، دامپزشکی، بیوشیمی، روان‌شناسی و صنعت داروسازی اقدام به اخذ پذیرش از دانشگاه‌های دولتی آلمان کنید. توجه داشته باشید که مفاد امتحان ورودی برای شرکت در کالج‌های M-Kurs ممکن است بر اساس نوع کالج متفاوت باشد. بنابراین بهتر است برای آشنایی با محتویات آزمون ورودی به سایت کالج مربوطه مراجعه کنید و از مفاد امتحان آگاهی یابید. اما معمولاً در بیشتر آزمون‌های ورودی مباحثی مانند زبان آلمانی و ریاضی مورد سنجش قرار می‌گیرند.

T-Kurs (کالج های گروه مهندسی)

نوع دوم از کالج‌های آلمان مربوط به رشته‌های مهندسی است. متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در رشته‌های گروه ریاضیات و مهندسی را دارند، باید پیش از ورود به دانشگاه در کالج‌های مهندسی (Technology) شرکت کنند. در این کلاس‌های آماده‌سازی فرد متقاضی قبل از ورود به دانشگاه مباحثی مانند ریاضی، فیزیک، شیمی و علوم کامپوتر را فرامی‌گیرد و همچنین به تقویت زبان آلمانی می‌پردازد. منابع آزمون ورودی برای شرکت در این دوره‌های آماده‌سازی بسته به نوع کالج ممکن است متفاوت باشد. اما با توجه به نوع کالج (گروه مهندسی) مفاد آزمون ورودی ریاضی، فیزک و زبان آلمانی است. بعد از پایان این نوع کالج و موفقیت در آزمون پایانی می‌توانید در یکی از گرایش‌های مهندسی (فیزیک، معماری، علوم کامپیوتر در اقتصاد، علم شیمی، مهندسی عمران، علوم کامپیوتر، فناوری تولید مواد غذایی، فناوری تولید، ریاضیات، متالورژی، مهندسی برق، آمار، زمین‌شناسی، مهندسی مکانیک ، فناوری کشتی، هیدروگرافی، جغرافیا، مدیریت زمین، فناوری صدا) اقدام به اخذ پذیرش از دانشگاه‌های دولتی آلمان کنید.

W-Kurs (کالج های گروه مدیریت)

متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در گرایش‌های مختلف رشته مدیریت و اقتصاد را دارند، باید پیش از ورود به دانشگاه در دوره‌های آماده‌سازی این رشته تحصیلی شرکت کنند. در کالج‌های گروه مدیریت بیشتر بر روی یادگیری مباحثی مانند اقتصاد، ریاضی، تجارت و جامعه و همچنین زبان آلمانی تمرکز می‌شود. همانطور که در بالا گفته شد، امتحان ورودی کالج‌های دوره مدیریت همانند کالج‌های M-Kurs و T-Kurs بسته به نوع کالج متفاوت است. اما معمولاً در این آزمون زبان آلمانی، ریاضی و اقتصاد مورد سنجش قرار می‌گیرند. بعد از پایان دوره W-Kurs و موفقیت در آزمون نهایی آن می‌توانید در گرایش متعدد مدیریت از دانشگاه‌های دولتی آلمان اقدام به اخذ پذیرش کنید. حرف اول این دوره‌های آموزشی (W) برگرفته از کلمه اقتصاد است که معادل آلمانی آن Wirtschaft است.

G-Kurs (کالج های گروه انسانی)

Geisteswissenschaft-Kurs یا به اصطلاح (G-Kurs) یکی دیگر از دوره‌‌های آماده‌سازی است که به طور خاص برای متقاضیان تحصیل در رشته‌های گروه انسانی و هنر طراحی شده است. این افراد، باید قبل از ورود به دانشگاه با حضور در این دوره مباحثی مانند تاریخ، ادبیات، علوم سیاسی، علوم اجتماعی و همچنین زبان آلمانی را فرا بگیریند. برای امتحان ورودی به این نوع کالج‌ها بهتر است بیشتر بر بروی زبان آلمانی تمرکز کنید. با پایان این دوره و شرکت در آزمون نهایی و کسب موفقیت در آن می‌توانید برای رشته‌های انسانی مثل مطالعات آلمانی، مطالعات حقوقی، الهیات، نقد ادبی، هنر، طراحی، باستان‌شناسی، تاریخ، مرمت، علوم سیاسی، تاریخ هنر، مردم‌شناسی، آموزش، روزنامه‌نگاری، فلسفه و … اقدام به اخذ پذیرش از دانشگاه‌های دولتی آلمان کنید.

S-Kurs (کالج گروه زبان)

این دوره از کلاس‌های آماده‌سازی مناسب برای متقاضیانی است که قصد ادامه تحصیل در رشته‌های گروه زبان را دارند. با شرکت در دوره‌های S-Kurs Sprachwissenschaft)) متقاضیان، مباحثی مانند تاریخ، ادبیات، علوم اجتماعی و زبان آلمانی را فرا می‌گیرند.

در جدول زیر می‌توانید دروس ارائه شده در این دوره‌ها را مشاهده کنید:

نوع دوره موضوع محتوای دوره
T-KURS TECHNICAL SCIENCES MATHEMATICS
NATURAL SCIENCES
MATHEMATICS
PHYSICS
CHEMISTRY
COMPUTER SCIENCE
GERMAN
M-KURS MEDICINE BIOLOGY
MATHEMATICS
PHYSICS
CHEMISTRY
BIOLOGY
GERMAN
W-KURS SOCIAL SCIENCE
ECONOMICS
BUSINESS
MATHEMATICS
ECONOMICS
BUSINESS
ENGLISH
GERMAN
G-KURS HUMANITIES HISTORY
LITERATURE
POLITICAL SCIENCE
SOCIAL SCIENCE
GERMAN
S-KURS LANGUAGES HISTORY
LITERATURE
GERMAN
SOCIAL SCIENCE

تفاوت دوره‌های کالج در دانشگاه‌ها و دانشگاه‌های علمی کاربردی

در حالت کلی دو نوع کالج در آلمان وجود دارد. نوع اول کالج‌های مرتبط با دانشگاه است که با قبولی در آزمون نهایی آن می‌توانید در دانشگاه یا دانشگاه علمی کاربردی مشغول به تحصیل شوید. نوع دوم کالج‌هایی است که تحت نظر دانشگاه‌های علمی کاربردی است. با قبولی در آزمون نهایی این کالج‌ها شما فقط می‌توانید در دانشگاه‌های علمی کاربردی تحصیل کنید. پس بهتر است برای انتخاب نوع کالج به این موضوع دقت کنید.

برخی از کالج‌های مرتبط با دانشگاه‌های علمی کاربردی به شرح زیر است:

  • TI-course : مخصوص رشته‌های فنی مهندسی
  • WW-course : مخصوص رشته‌های اقتصاد و تجارت
  • GD-course : مخصوص رشته‌های طراحی و هنر
  • SW-course : مخصوص رشته‌های علوم اجتماعی

در جدول زیر می‌توانید دروس ارائه شده در این دوره‌ها را مشاهده کنید:

نوع دوره موضوع محتوای دوره
TI-KURS TECHNICAL SCIENCES
ENGINEERING
MATHEMATICS AND COMPUTER SCIENCE
NATURAL SCIENCES
GERMAN
TECHNICAL DRAWING
WW-KURS BUSINESS MATHEMATICS AND COMPUTER SCIENCE
ECONOMICS
GERMAN
ENGLISH
GD-KURS ART
DESIGN
GERMAN
MATHEMATICS
DESIGN
PHYSICS
SW-KURS SOCIAL SCIENCE
ECONOMICS
MATHEMATICS
PEDAGOGY
GERMAN

مزیت‌‌های تحصیل در کالج پیش از ورود به دانشگاه

همان طور که در بالا اشاره شد، دانشجویانی که قبل از ورود به دانشگاه مجبور به شرکت در دوره‌های آماده‌سازی (کالج) هستند، عملکرد بهتری در دانشگاه دارند و درصد موفقیت آنها در دانشگاه نسبت به بقیه دانشجویان بیشتر است. از مزیت‌های حضور در این دوره‌های آماده‌سازی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • یادگیری زبان آکادمیک آلمانی مرتبط با رشته مورد نظر در دانشگاه
  • یادگیری و استفاده اصطلاحات مرتبط با زمینه تحصیل (terminology) در دانشگاه
  • یادگیری مباحث و روش‌های اولیه که به طور خاص مربوط به رشته انتخابی شما در دانشگاه است.
  • توسعه استراتژی‌های فردی برای یادگیری بهتر در دانشگاه
  • آشنایی و یادگیری فرهنگ‌های مختلف پیش از ورود به دانشگاه
  • آشنایی با طرز فکر و راه و روش مردم آلمان

بنابراین یادگیری موارد بالا پیش از حضور در کلاس‌های دانشگاه می‌تواند دانشجو را از لحاظ تحصیلی و روانی آماده حضور در دانشگاه کند.

مزیت‌‌های تحصیل در کالج

کالج‌های خصوصی و دولتی

نوع دیگری از کالج‌ها که باید در هنگام اخذ پذیرش به آن توجه کرد، خصوصی یا دولتی بودن آن است. تحصیل در کالج‌های دولتی معمولاً بدون شهریه است و مدارک ارائه شده توسط این کالج‌ها معتبر و مورد تأیید تمامی دانشگاه‌ها است. تحصیل در کالج‌های خصوصی با پرداخت شهریه همراه است. همچنین قبل از اقدام به اخذ پذیرش باید به این موضوع توجه کنید که ممکن است مدارک ارائه شده توسط کالج‌های خصوصی مورد تأیید دانشگاه‌های آلمان نباشد.

بیشتر بخوانید : مهاجرت تحصیلی به آلمان

لیست کالج‌های آلمان

در مجموع ۲۹ کالج در ایالت‌های مختلف آلمان وجود دارد که جدول زیر به برخی از آنها اشاره شده است:

کالج شهر نوع مؤسسه محتوای دوره آموزشی
1 دانشگاه روپرشت کارلز هایدلبرگ هایدلبرگ دانشگاه
2 مؤسسه فناوری کارلسروهه کارلسروهه دانشگاه
3 دانشگاه علوم کاربردی کنستانس کنستانس دانشگاه و مدرسه (FH)
4 دانشگاه آزاد بایرن مونیخ دانشگاه
5 مدرسه آزاد بایرن کوبرگ مدرسه (FH)
6 دانشگاه فنی برلین برلین دانشگاه
7 کالج آزاد برلین برلین دانشگاه
8 دانشگاه هامبورگ هامبورگ دانشگاه
9 دانشگاه گوته فرانکفورت فرانکفورت دانشگاه و مدرسه (FH)
10 کالج فنی دارمشتات دارمشتات دانشگاه و مدرسه (FH)
11 دانشگاه کاسل کاسل دانشگاه و مدرسه (FH)
12 دانشگاه ماربورگ ماربورگ دانشگاه و مدرسه (FH)
13 دانشگاه گرایفسوالد گرایفسوالد دانشگاه
14 دانشگاه ویسمار ویسمار مدرسه (FH)
15 کالج هانوفر هانوفر دانشگاه
16 کالج اقتصادی بوخوم بوخوم موسسه خصوصی
17 کالج متینگن متینگن موسسه خصوصی
18 دانشگاه یوهانس گوتنبرگ گوتنبرگ دانشگاه
19 مدرسه کایزرسلاوترن کایزرسلاوترن مدرسه (FH)
20 دانشگاه سارلند زاربروکن دانشگاه
21 مدرسه فناوری و اقتصاد زاربروکن مدرسه (FH)
22 کالج فنی دانشگاه درسدن درسدن موسسه خصوصی
23 کالج گلاوخاو گلاوخاو موسسه خصوصی
24 کالج دانشگاه لایپزیگ لایپزیگ دانشگاه
25 مدرسه تسیتا/ گرلیتز تسیتا مدرسه (FH)
26 کالج زاکسن-آنهالت هاله هاله دانشگاه
27 کالج زاکسن-آنهالت کوتن کوتن مدرسه (FH)
28 مدرسه کیل کیل مدرسه (FH)
29 دانشگاه علوم کاربردی نوردهاوزن نوردهاوزن دانشگاه و مدرسه (FH)