فیزیک پزشکی (Medical Physics) شاخه‌ای از فیزیک کاربردی و پلی میان فیزیک و پزشکی و مهندسی است. این رشته از اصول و روش‌های فیزیک و مهندسی برای پیشگیری و تشخیص و درمان بیماری‌های انسان با هدف بهبود سلامت و رفاه وی بهره می‌برد. درواقع، فیزیک‌دانان پزشکی از روش‌های علمی و تحلیلی و کاربردی برای کمک به کارکنان مراقبت‌های بهداشتی در تشخیص و درمان ایمن بیماران استفاده می‌کنند. فیزیک‌دانان پزشکی همانند پزشکان آموزش دیده‌اند؛ اما برای ارزیابی و معالجۀ بیماری با پزشکان همکاری می‌کنند. فیزیک پزشکی زیرشاخه‌های متنوعی دارد؛ از‌جمله فیزیک انکولوژی تابش، فیزیک تصویربرداری پزشکی، فیزیک پزشکی هسته‌ای، فیزیک تابش پزشکی غیریونیزان، فیزیک بهداشت پزشکی و محافظت در‌برابر اشعه. در این مطلب، دربارۀ تحصیل رشتۀ فیزیک پزشکی در آلمان سخن خواهیم گفت.

دانشگاه‌ها و کالج‌های برتر

فیزیک پزشکی در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد به زبان‌های انگلیسی و انگلیسی‌آلمانی و آلمانی تدریس می‌شود. درادامه، با برخی از دانشگاه‌ها و کالج‌های برتر آلمان برای تحصیل فیزیک پزشکی بیشتر آشنا خواهیم شد. اگر قصد مهاجرت تحصیلی به آلمان را دارید با ما همراه باشید.

دانشگاه فنی مونیخ

دانشگاه فنی مونیخ (Technische Universität München) یکی از دانشگاه‌های برتر ارائه‌دهندۀ رشتۀ فیزیک پزشکی در آلمان است که سال ۱۸۶۹ در شهر مونیخ تأسیس شد. طبق جدیدترین رده‌بندی وبگاه QS در سال ۲۰۲۱، این دانشگاه دولتی رتبۀ پنجاهم را در میان دانشگاه‌های مطرح جهان و براساس رتبه‌بندی اخیر وبگاه وبومتریک، ردۀ نخست را در بین دانشگاه‌های برتر آلمان کسب کرده است. دانشگاه فنی مونیخ پردیس‌هایی در شهر‌های گارچینگ (Garching)، فرایزینگ (Freising)، هایلبرون (Heilbronn) و کشور سنگاپور دارد. تحصیل رشتۀ مهندسی پزشکی و فیزیک پزشکی در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه فنی مونیخ دوساله و تمام‌وقت و زبان تدریس دروس انگلیسی است. کلاس‌های این رشته در پردیس شهر گارچینگ برگزار می‌شود و امکان تحصیل در نیمسال‌های زمستان و تابستان فراهم است. ناگفته نماند شهریۀ تحصیل رشتۀ مهندسی پزشکی و فیزیک پزشکی در دانشگاه یادشده حدود ۱۴۴ یورو در سال اعلام شده است. جزئیات بیشتر دربارۀ رشتۀ مهندسی پزشکی و فیزیک پزشکی را از این لینک بخوانید.

دانشگاه فنی Mittelhessen

دانشگاه فنی Mittelhessen یکی دیگر از دانشگاه‌های‌ ارائه‌دهندۀ رشتۀ فیزیک پزشکی در آلمان به‌شمار می‌رود. این دانشگاه سال ۱۹۷۱ در شهر گیسن (Giessen) بنیان نهاده شد و با نام دانشگاه علوم کاربردی Mittelhessen نیز شناخته می‌شود. بنابر تازه‌ترین رده‌بندی وبگاه وبومتریک، دانشگاه فنی Mittelhessen صدوسی‌ویکمین دانشگاه برتر آلمان محسوب می‌شود. دانشگاه یادشده پردیس‌هایی در شهرهای وتزلار (Wetzlar) و فریدبرگ (Friedberg) دارد. مقطع کارشناسی ارشد رشتۀ فیزیک پزشکی در پردیس دانشگاهی شهر گیسن و مؤسسۀ فیزیک پزشکی و حفاظت دربرابر اشعه دانشگاه یادشده ارائه می‌شود. تحصیل این رشته هجده‌ ماه طول می‌کشد و تمام‌وقت است و دروس به زبان انگلیسی‌آلمانی تدریس می‌شوند. سرفصل‌های رشتۀ فیزیک پزشکی در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه فنی Mittelhessen عبارت‌اند از: فیزیک پرتوپزشکی، فرایندهای تصویربرداری، پرتودرمانی، محافظت در برابر اشعه و درمان رزونانس مغناطیسی. تحصیل این رشته در دانشگاه یادشده تقریباً رایگان است و برای کسب اطلاعات بیشتر دربارۀ آن، پیشنهاد می‌کنیم به این لینک مراجعه کنید.

دانشگاه مارتین لوتر هاله ویتنبرگ

نام دانشگاه مارتین لوتر هاله ویتنبرگ (Martin Luther University of Halle-Wittenberg) نیز در فهرست دانشگاه‌های ارائه‌دهندۀ رشتۀ فیزیک پزشکی در آلمان دیده می‌شود. این دانشگاهی دولتی کارش را از سال ۱۵۰۲ در شهر هاله (Halle) آغاز کرد. براساس تازه‌ترین رتبه‌بندی وبگاه QS در سال ۲۰۲۱، دانشگاه مارتین لوتر هاله ویتنبرگ جایگاه چهارصدوهفتادم را در بین دانشگاه‌های مطرح دنیا و بنابر جدیدترین رده‌بندی وبگاه وبومتریک، ردۀ سی‌وسوم را در میان دانشگاه‌های برتر آلمان ازآنِ خود کرده است. تحصیل رشتۀ فیزیک پزشکی در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه مارتین لوتر هاله ویتنبرگ دوساله و تمام‌وقت است و دروس به زبان آلمانی تدریس می‌شوند. گفتنی است این دوره فقط در نیمسال زمستان ارائه می‌شود و پذیرش این رشته محدود است. با مراجعه به این لینک، با چندوچون تحصیل در آلمان در رشتۀ فیزیک پزشکی در دانشگاه مارتین لوتر هاله ویتنبرگ آشنا خواهید شد.

مدارک عمومی موردنیاز

مدارک عمومی موردنیاز برای تحصیل رشتۀ فیزیک پزشکی در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه‌های برتر آلمان ازاین‌قرارند: ۱. مدارک تحصیلی پیشین (کارشناسی و دیپلم دوازده‌ساله) به‌همراه ریزنمره‌ها؛ ۲. مدرک زبان معتبر (برای رشته‌های انگلیسی‌زبان آیلتس ۶.۵ یا تافل ۸۸ و برای رشته‌های آلمانی‌زبان حداقل سطح B2)؛ ۳. انگیزه‌نامه؛ ۴. رزومه؛ ۵. فرم درخواست پذیرش تکمیل‌شده؛ ۶. گذرنامه.

برای کسب اطلاعات در زمینه شرایط اخذ ویزای تحصیلی آلمان می‌توانید به صفحه مربوطه مراجعه کنید.

منبع: