هنگامی که نام “ینا” به میان می‌آید بیشتر افراد به یاد دانشگاه ینا می‌افتند زیرا این دانشگاه یکی از مشهورترین و معتبرترین دانشگاه‌های آلمان و جهان است که در این شهر واقع شده است. به عبارت دیگر این شهر به دلیل داشتن یکی از دانشگاه‌های به نام، بسیار محبوب بوده و بسیاری از دانشجویان این شهر را برای تحصیل و زندگی انتخاب می‌کنند. شهر ینا یکی از شهرهای نسبتاً کوچک آلمان بوده و در ایالت تورینگن که به عنوان قلب سبز آلمان شناخته می‌شود واقع شده است. این شهر همچنین دارای مساحتی برابر ۱۱۴.۸ کیلومتر مربع و جمعیتی حدود ۱۰۴۰۰۰ نفر است که حدود ۲۵۰۰۰ نفر از آنها دانشجو هستند. به طور کلی شهر ینا دارای ترکیبی زیبا از سنت و مدرنیته بوده و با وجود اینکه از سال ۱۵۵۸ تأسیس شده است، یکی از مشهورترین شهرها برای تحصیل در آلمان است. دانشجویانی که می‌خواهند دانشگاه ینا را برای تحصیل انتخاب کنند نیز باید با اطلاعاتی درباره شهر ینا آشنا شوند. در ادامه به کیفیت زندگی در شهر ینا، شرایط آب و هوایی شهر ینا و هزینه زندگی در شهر ینا خواهیم پرداخت.

کیفیت زندگی در شهر ینا

کیفیت زندگی در شهر ینا

به طور کلی کیفیت زندگی نیز در شهر ینا بسیار بالا است و به همین دلیل شرایط زندگی را برای افراد و دانشجویانی که به این شهر می‌روند آسان می‌کند. در ادامه با اطلاعاتی درباره شاخص‌های مختلف کیفیت در شهر ینا آشنا خواهیم شد.

  • شاخص امنیت: بسیار بالا
  • شاخص مراقبت‌های درمانی: بالا
  • شاخص وضعیت اقلیمی: بالا
  • شاخص آلودگی هوا: پایین

شرایط آب و هوایی شهر ینا

شرایط آب و هوایی شهر ینا

شهر ینا به طورکلی دارای تابستان‌های معتدل و زمستان‌های بسیار سرد به همراه باد و آسمان نیمه‌ابری است. متوسط دمای هوا نیز در طول سال در این شهر از ۲- درجه سانتی‌گراد تا ۲۴ درجه سانتی‌گراد متغیر بوده و دمای کمتر از ۱۱- درجه سانتی‌گراد و یا بیشتر ۳۰ درجه سانتی‌گراد در این آن نادر است. فصل گرم سال نیز در شهر ینا از ۳ ماه ژوئن آغاز شده و تا ۹ ماه سپتامبر با متوسط دمای ۱۹ درجه سانتی‌گراد در روز ادامه می‌یابد. همچنین گرم‌ترین روز سال در این شهر، ۴ ماه آگوست با حداقل دمای ۱۴ درجه سانتی‌گراد و حداکثر دمای ۲۴ درجه سانتی‌گراد است. فصل سرد سال هم در این شهر از ۱۷ ماه نوامبر تا ۷ ماه مارس با متوسط دمای ۷ درجه سانتی‌گراد در روز است. سردترین روز سال نیز در این شهر، ۲۰ ماه ژانویه با حداقل دمای ۲- درجه سانتی‌گراد و حداکثر دمای ۲ درجه سانتی‌گراد است. همچنین براساس نظرات گردشگران، بهترین زمان برای بازدید از شهر ینا از اواخر ماه ژوئن تا اواخر ماه آگوست است. دمای هوا نیز در این مدت بین ۱۸ درجه سانتی‌گراد و ۲۷ درجه سانتی‌گراد است.

هزینه زندگی در شهر ینا

هزینه زندگی در شهر ینا

بی‌شک هزینه‌های زندگی از فردی به فرد دیگر متفاوت است زیرا سبک زندگی افراد مختلف با یکدیگر تمایز دارد. در ادامه به برخی هزینه‌های مهم در شهر ینا نظیر هزینه مواد غذایی و رستوران، هزینه حمل و نقل، هزینه مسکن و هزینه قبوض و اینترنت و سایر هزینه‌ها در سال ۲۰۲۰ می‌پردازیم.

هزینه مواد غذایی و رستوران

هزینه‌های مربوط به مواد غذایی و رستوران از جمله هزینه‌های بسیار مهم برای زندگی است. برای مثال هزینه غذا در رستورانی ارزان برابر ۸.۵۰ یورو و در رستورانی با قیمت متوسط حدود ۴۰ یورو برای ۲ نفر است. هزینه مواد غذایی پر مصرفی نظیر شیر (۱ لیتر)، نان سفید (۱ عدد)، برنج سفید (۱ کیلوگرم)، تخم‌مرغ (۱۲ عدد) و پنیر محلی (۱ کیلوگرم) به ترتیب برابر ۰.۸۳ یورو، ۱.۲۰ یورو، ۱.۹۹ یورو، ۱.۵۵ یورو و ۹.۹۰ یورو است. هزینه موادغذایی دیگری نظیر فیله مرغ و گوشت گاو به ترتیب برابر ۶.۸۹ یورو و ۷.۹۹ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم است. هزینه میو‌ه‌های مانند سیب و موز و پرتقال به ترتیب برابر ۰.۹۹ یورو، ۱.۱۴ یورو و ۱.۶۵ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم است. گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی و پیاز نیز به ترتیب برابر ۲.۵۰ یورو، ۱.۲۵ یورو و ۰.۸۹ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم قیمت دارند.

هزینه حمل و نقل

هزینه حمل و نقل در شهر ینا نیز یکی دیگر از هزینه‌های حیاتی است و بسته به نوع حمل و نقل افراد، متفاوت است. برای مثال هزینه بلیط یک‌طرفه (حمل و نقل داخلی) و بلیط یک‌ماهه به ترتیب برابر ۲ یورو و ۶۰.۵۰ یورو است. افرادی نیز که از تاکسی برای حمل و نقل استفاده می‌کنند باید بدانند که کرایه تاکسی برابر ۳ یورو به ازای هر ۱ کیلومتر و ورودیه تاکسی برابر ۴.۵۰ یورو است. هزینه بنزین نیز برای آنهایی که از وسایل نقلیه شخصی استفاده می‌کنند بسیار مهم است. هزینه بنزین در شهر ینا حدود ۱.۳۳ یورو به ازای هر ۱ لیتر است.

هزینه مسکن

در میان هزینه‌های مربوط به زندگی هزینه مسکن را می‌توان به عنوان مهم‌ترین هزینه در نظر گرفت. این هزینه بسته به محل زندگی و سایز مسکن، متغیر است. به طورکلی اجاره‌بها برای یک آپارتمان ۱ خوابه در مرکز شهر ینا حدود ۵۳۳ یورو در ماه و برای آپارتمانی مشابه، خارج از مرکز شهر حدود ۳۰۰ یورو در ماه است. همچنین اجاره ماهیانه برای یک آپارتمان ۳ خوابه در مرکز شهر حدود ۱۲۰۰ یورو و برای همین آپارتمان خارج از مرکز شهر حدود ۸۳۳ یورو است. افرادی نیز که تمایل به خرید مسکن در شهر ینا دارند باید بدانند که هزینه خرید یک آپارتمان در مرکز و خارج از مرکز شهر به ترتیب حدود ۳۲۰۰ یورو و ۲۶۰۰ یورو به ازای هر ۱ متر مربع است.

هزینه قبوض و اینترنت

هزینه قبوض نیز بسیار مهم بوده و بسته به سبک زندگی فرد و همچنین سایز آپارتمان، متفاوت است. برای مثال هزینه قبوض مربوط به آب، برق و سیستم گرمایشی و سرمایشی برای یک آپارتمان ۸۵ متری حدود ۳۸۶ یورو در ماه است. هزینه اینترنت نیز (۶۰ Mbps و یا بیشتر با دیتای نامحدود) حدود ۳۲ یورو است.

سایر هزینه ها

هزینه‌های مربوط به زندگی علاوه بر هزینه‌های فوق شامل هزینه‌های دیگری نیز است. هزینه‌هایی مانند هزینه لباس و هزینه‌های مربوط به ورزش و تفریح برای برخی از افراد بسیار مهم هستند. در ادامه نگاهی به برخی از این هزینه‌ها می‌اندازیم.

هزینه لباس

هزینه‌های مربوط به لباس بسته به نوع لباس و فروشگاهی که فرد از آن خرید می‌کند متفاوت است. برای مثال هزینه یک شلوار جین (با برند Levis 501 و یا برندی مشابه) حدود ۶۵ یورو و یک لباس تابستانی از یک فروشگاه زنجیره‌ای (با برند Zara، H&M و…) حدود ۳۰ یورو است. هزینه یک جفت کتانی ورزشی با قیمت متوسط نیز حدود ۹۰ یورو و یک جفت کفش رسمی چرمی مردانه نیز برابر ۱۲۵ یورو است.

هزینه ورزش و تفریح

هزینه‌های مربوط به ورزش و یا تفریح بسته به نوع ورزش و تفریح مورد نظر از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برای مثال شهریه باشگاه ورزشی برای یک نفر بزرگسال حدود ۳۴ یورو در ماه و هزینه اجاره زمین تنیس برابر۲۰ یورو به ازای هر ۱ ساعت در آخر هفته است. هزینه تفریحاتی نظیر رفتن به سینما برابر ۱۰.۵۰ یورو (به ازای هر بلیط) است.

منابع: