کوردوبا شهری است واقع در منطقه اندلس در اسپانیای جنوبی است که به عنوان مرکز استان کوردوبا شناخته می‌شود. شهر کوردوبا همچنین دارای مساحتی برابر ۱۲۵۳ کیلومتر مربع و جمعیتی رو به رشد است. این شهر نسب به سال گذشته حدود ۰/۲۹ درصد افزایش جمعیت داشته و تعداد ساکنان آن در سال ۲۰۲۰ برابر ۳۴۴۰۰۰ نفر است. شهر کوردوبا همچنین به دلایلی مانند محصولات چرم و نقره در اسپانیا شهرت دارد. هرساله تعداد زیادی از افراد شهر کوردوبا را برای زندگی یا تحصیل در اسپانیا انتخاب می‌کنند که بدین منظور بهتر است با اطلاعاتی درباره این شهر، آشنا شوند. در ادامه به کیفیت زندگی در شهر کوردوبا، آب و هوای شهر کوردوبا و هزینه زندگی در شهر کوردوبا خواهیم پرداخت.

کیفیت زندگی در شهر کوردوبا

تشخیص دادن سطح کیفیت زندگی به عوامل متعددی نظیر امنیت، کیفیت مراقبت‌های درمانی، شاخص آلودگی هوا و… بستگی دارد. شاخص امنیت در شهر کوردوبا، بالا، شاخص مراقبت‌های درمانی، بالا و شاخص آلودگی هوا نیز بسیار پایین است. در حقیقت به طور کلی کیفیت زندگی در شهر کوردوبا بسیار بالا است.

آب و هوای شهر کوردوبا

اطلاع از شرایط آب و هوایی در شهر کوردوبا برای تمام افرادی که تمایل به زندگی یا تفریح در این شهر دارند، بسیار مهم است. به طور کلی شهر کوردوبا دارای تابستان‌های کوتاه و بسیار گرم و زمستان‌های سرد است. دمای هوا نیز در طول سال در شهر کوردوبا از ۴ درجه سانتی‌گراد تا ۳۶ درجه سانتی‌گراد‌ متغیر بوده و دمای کمتر از ۱- درجه سانتی‌گراد یا بیشتر از ۴۰ درجه سانتی‌گراد در این شهر، بسیار نادر است.

فصل گرم سال نیز در شهر کوردوبا از ۱۵ ماه ژوئن آغاز شده و تا ۱۰ ماه سپتامبر با متوسط دمای ۳۲ درجه سانتی‌گراد‌ در روز ادامه پیدا می‌کند. گرم‌ترین روز سال هم در این شهر ۲۳ ماه جولای با حداکثر دمای ۳۶ درجه سانتی‌گراد و حداقل دمای ۱۹ درجه سانتی‌گراد است.

همچنین فصل سرد سال در شهر کوردوبا از ۱۴ ماه نوامبر آغاز شده و تا ۳ ماه مارس ادامه می‌یابد. متوسط دمای هوا در این مدت نیز برابر ۱۹ درجه سانتی‌گراد در روز است. سردترین روز سال هم در این شهر ۲۰ ماه ژانویه با حداکثر دمای ۱۴ درجه سانتی‌گراد و حداقل دمای ۴ درجه سانتی‌گراد است.

بهترین زمان برای بازدید از شهر کوردوبا نیز اواسط ماه آوریل تا اواخر ماه ژوئن و از اوایل ماه سپتامبر تا اواخر ماه اکتبر است. دمای هوا نیز در این مدت بین ۱۸ درجه سانتی‌گراد تا ۲۷ درجه سانتی‌گراد است.

هزینه زندگی در شهر کوردوبا ۲۰۲۰

هزینه‌های مربوط زندگی از فردی به فرد دیگر متفاوت است زیرا سبک زندگی افراد مختلف با یکدیگر تمایز دارد. در ادامه به برخی هزینه‌های مهم در شهر کوردوبا نظیر مواد غذایی و رستوران، هزینه حمل و نقل، هزینه مسکن و هزینه قبوض و اینترنت و سایر هزینه‌ها در سال ۲۰۲۰ می‌پردازیم.

هزینه مواد غذایی و رستوران

هزینه‌های مربوط به رستوران و مواد غذایی از جمله هزینه‌های بسیار مهم برای زندگی است. برای مثال هزینه غذا در رستورانی ارزان حدود ۹ یورو و در رستورانی با قیمت متوسط برابر ۲۹/۵۰ یورو برای ۲ نفر است. هزینه مواد غذایی پر مصرفی نظیر شیر (۱ لیتر)، نان سفید (۱ عدد)، برنج سفید (۱ کیلوگرم)، تخم‌مرغ (۱۲ عدد) و پنیر محلی (۱ کیلوگرم) به ترتیب برابر ۰/۶۰ یورو، ۰/۵۰ یورو، ۱ یورو، ۲ یورو و ۴ یورو است. هزینه موادغذایی دیگری نظیر فیله مرغ و گوشت گاو به ترتیب برابر ۳ و ۵ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم است. هزینه میو‌ه‌های مانند سیب، موز و پرتقال به ترتیب برابر ۱ یورو، ۱ یورو و ۳ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم است. گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی و پیاز نیز به ترتیب حدود ۲ یورو، ۲/۵۰ یورو و ۱/۰۶ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم قیمت دارند.

هزینه حمل و نقل

هزینه حمل و نقل در شهر کوردوبا نیز یکی دیگر از هزینه‌های حیاتی است و بسته به نوع حمل و نقل افراد، متفاوت است. برای مثال هزینه بلیط یک‌طرفه (حمل و نقل داخلی) و بلیط یک‌ماهه به ترتیب برابر ۱/۰۳ یورو و ۳۰ یورو است. افرادی نیز که از تاکسی برای حمل و نقل استفاده می‌کنند، باید بدانند که کرایه تاکسی حدود ۱ یورو به ازای هر ۱ کیلومتر و ورودیه تاکسی برابر ۳/۷۵ یورو است. هزینه بنزین نیز برای آنهایی که از وسایل نقلیه شخصی استفاده می‌کنند، بسیار مهم است. هزینه بنزین در شهر کوردوبا حدود ۱/۳۴ یورو به ازای هر ۱ لیتر است.

هزینه مسکن

در میان هزینه‌های مربوط به زندگی هزینه مسکن را می‌توان به عنوان مهم‌ترین هزینه در نظر گرفت. این هزینه بسته به محل زندگی و سایز مسکن، متغیر است. برای مثال اجاره‌بها برای یک آپارتمان ۱ خوابه در مرکز شهر کوردوبا حدود ۴۱۷ یورو در ماه و برای آپارتمانی مشابه، خارج از مرکز شهر حدود ۳۵۰ یورو در ماه است. همچنین اجاره ماهیانه برای یک آپارتمان ۳ خوابه در مرکز شهر حدود ۸۶۷ یورو و برای همین آپارتمان خارج از مرکز شهر حدود ۶۳۳ یورو است. افرادی نیز که تمایل به خرید مسکن در شهر کوردوبا را دارند، باید بدانند که هزینه خرید یک آپارتمان در مرکز و خارج از مرکز شهر به ترتیب حدود ۱۱۵۰ یورو و ۸۵۰ یورو به ازای هر ۱ متر مربع است.

هزینه قبوض و اینترنت

هزینه قبوض نیز بسیار مهم بوده و بسته به سبک زندگی فرد و همچنین سایز آپارتمان، متفاوت است. برای مثال هزینه قبوض مربوط به آب، برق و سیستم گرمایشی و سرمایشی برای یک آپارتمان ۸۵ متری حدود ۹۴ یورو در ماه است. هزینه اینترنت نیز (۶۰ Mbps یا بیشتر با دیتای نامحدود) حدود ۳۰ یورو است.

سایر هزینه ها

هزینه‌های مربوط به زندگی علاوه بر هزینه‌های فوق شامل هزینه‌های دیگری نیز است. هزینه‌هایی مانند هزینه لباس و هزینه‌های مربوط به ورزش و تفریح برای برخی از افراد بسیار مهم هستند. در ادامه نگاهی به برخی از این هزینه‌های می‌اندازیم.

هزینه لباس

هزینه‌های مربوط به لباس بسته به نوع لباس و فروشگاهی که فرد از آن خرید می‌کند متفاوت است. برای مثال هزینه یک شلوار جین (با برند Levis 501 یا برندی مشابه) حدود ۳۶ یورو و یک لباس تابستانی از یک فروشگاه زنجیره‌ای (با برند Zara، H&M و …) حدود ۲۰ یورو است. هزینه یک جفت کتانی ورزشی با قیمت متوسط نیز برابر ۵۰ یورو و یک جفت کفش رسمی چرمی مردانه نیز برابر ۳۵ یورو است.

هزینه ورزش و تفریح

هزینه‌های مربوط به ورزش یا تفریح بسته به نوع ورزش و تفریح مورد نظر از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برای مثال شهریه باشگاه ورزشی برای یک نفر بزرگسال برابر ۵۰/۳۷ یورو در ماه و هزینه اجاره زمین تنیس به ازای ۱ ساعت در آخر هفته برابر ۱۱ یورو است. هزینه تفریحاتی نظیر رفتن به سینما برابر ۷ یورو (به ازای ۱ بلیط) است.

منابع:

https://www.numbeo.com/quality-of-life/in/Cordoba-Spain

https://weatherspark.com/y/35285/Average-Weather-in-C%C3%B3rdoba-Spain-Year-Round