کلن یکی از شهرهای مشهور آلمان است که با جمعیتی برابر ۹۶۳۳۹۵ نفر به عنوان یکی از شهرهای پرجمعیت آلمان به شمار می‌آید. این شهر همچنین به عنوان مراکز مهم تجاری و فرهنگی در غرب آلمان شناخته می‌شود و بسیاری از کسانی که تمایل به تحصیل در آلمان دارند، این شهر را انتخاب می‌کنند. مساحت شهر کلن نیز حدود ۴۰۵ کیلومتر مربع است. افرادی که قصد زندگی در شهر کلن یا تفریح در این شهر را دارند، بهتر است با اطلاعاتی درباره این شهر نظیر جاذبه‌های گردشگری در شهر کلن، آب و هوای شهر کلن، کیفیت زندگی در شهر کلن و هزینه زندگی در شهر کلن آشنا شوند که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

جاذبه های گردشگری شهر کلن

به طور کلی شهر کلن به دلایل بسیاری دارای شهرت است که در ادامه به معرفی برخی از آنها می‌پردازیم.

موزه شکلات

موزه شکلات یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر کلن است که در سال ۱۹۷۲ تأسیس شده است. موزه شکلات برای شکلات دوستان بسیار هیجان‌انگیز بوده و شامل مجموعه‌های فراوانی از قالب‌های شکلات و جعبه‌های شکلات خاص است. یکی از جالب‌ترین موارد مربوط به موزه شکلات این است که افراد می‌توانند قالب شکلاتی مخصوص به خود را طراحی کرده و با خود به منزل ببرند.

موزه هنرهای کاربردی

موزه هنرهای کاربردی که در سال ۱۸۸۸ تأسیس شده است، یکی از موزه‌های نسبتاً جدید شهر کلن بوده و در بخش جنوب غربی کلیسای جامع کلن واقع شده است. این موزه به دلیل داشتن مجموعه‌ای شامل ۱۰۰۰۰۰ مدل هنر کاربردی و دکوری از قرون وسطی تا به امروز محبوبیت فراوانی بین مردم دارد. این موزه همچنین شامل مجموعه‌های ارزشمند دیگری نظیر جواهرات، مبلمان، ظروف چینی، سلاح و زره و… است.

تله کابین کلن

تله کابین کلن از سال تأسیسش (۱۹۷۲) به عنوان اولین تله کابین اروپایی شناخته شده که از آن سال، میلیون‌ها مسافر را جابجا کرده است. این تله کابین سال‌هاست که در میان مردم اروپا و به خصوص آلمان دارای محبوبیت بوده و همواره به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری معروف در شهر کلن شناخته می‌شود. توصیه ما به کسانی که شهر کلن را برای تفریح یا زندگی انتخاب می‌کنند، این است که استفاده از تله کابین کلن را در اولویت خود قرار دهند.

باغ گیاه‌شناسی

باغ گیاه‌شناسی کلن که در قرن ۱۹ میلادی تأسیس شده است، یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری شهر کلن است. این موزه که حدود ۱۱.۵ هکتار را پوشش می‌دهد، بیش از ۱۰۰۰۰ نوع و گونه گیاهی نیز دارد. به طور کلی باغ گیا‌ه‌شناسی یکی از جاذبه‌های گردشگری محبوب در شهر کلن است که افراد می‌توانند علاوه بر گردش در این پارک عمومی به یادگیری موضوعات مربوط به گل و گیاه نیز بپردازند.

آب و هوای شهر کلن

افرادی که شهر کلن را برای زندگی یا تفریح انتخاب کرده‌اند، باید با اطلاعاتی درباره آب و هوای این شهر آشنا شوند.

شهر کلن به طور کلی دارای تابستان‌های معتدل و زمستان‌های بسیار سرد به همراه باد و آسمان ابری است. دمای هوا نیز در طول سال در شهر کلن از ۰ تا ۲۴ درجه سانتی‌گراد متغیر بوده و دمای کمتر از ۷- درجه سانتی‌گراد یا بیشتر از ۳۱ درجه سانتی‌گراد در این شهر بسیار نادر است.

فصل گرم سال نیز در شهر کلن از چهارم ماه ژوئن آغاز شده و تا هشتم ماه سپتامبر با متوسط دمای ۲۱ درجه سانتی‌گراد در روز ادامه می‌یابد. گرم‌ترین روز سال هم در شهر کلن سوم ماه آگوست است که در آن حداکثر دما و حداقل دما به ترتیب برابر ۲۴ درجه سانتی‌گراد و ۱۴ درجه سانتی‌گراد است.

همچنین مدت زمان فصل سرد سال از هفدهم ماه نوامبر تا ششم ماه مارس است که متوسط دمای هوای روز نیز در آن برابر ۹ درجه سانتی‌گراد است. سردترین روز سال هم در این شهر، هشتم ماه فوریه با حداقل دما و حداکثر دمای به ترتیب ۰ و ۶ درجه سانتی‌گراد است.

براساس آنچه که گردشگران گزارش کرده‌اند، بهترین زمان سال برای بازدید از شهر کلن آلمان از اواسط ماه ژوئن تا اوایل ماه سپتامبر است که دمای هوا در این مدت، بین ۱۸ تا ۲۷ درجه سانتی‌گراد است.

کیفیت زندگی در شهر کلن

به طور کلی کیفیت زندگی نیز در شهر کلن بسیار بالا است. همچنین شاخص قدرت خرید مردم، متوسط، شاخص امنیت در این شهر، متوسط، شاخص مراقبت‌های درمانی، بالا و شاخص آلودگی هوا نیز متوسط است.

هزینه زندگی در شهر کلن

هزینه زندگی در آلمان از فردی به فرد دیگر و از شهری به شهر دیگر متفاوت است زیرا سبک زندگی افراد مختلف و هزینه‌های شهرهای مختلف با یکدیگر تمایز دارند اما به طور کلی هزینه متوسط زندگی در شهر کلن برای یک نفر برابر ۸۱۰/۳۱ یورو در ماه است. در ادامه به برخی هزینه‌های مهم در شهر کلن نظیر مواد غذایی و رستوران، هزینه حمل و نقل، هزینه مسکن و هزینه قبوض و اینترنت و سایر هزینه‌ها نیز می‌پردازیم.

هزینه مواد غذایی و رستوران

هزینه‌های مربوط به رستوران و مواد غذایی از جمله هزینه‌های بسیار مهم برای زندگی است. برای مثال هزینه غذا در رستورانی ارزان برابر ۹ یورو و در رستورانی با قیمت متوسط برابر ۶۰ یورو برای ۲ نفر است. هزینه مواد غذایی پر مصرفی نظیر شیر (۱ لیتر)، نان سفید (۱ عدد)، برنج سفید (۱ کیلوگرم)، تخم‌مرغ (۱۲ عدد) و پنیر محلی (۱ کیلوگرم) به ترتیب برابر ۰/۷۴ یورو، ۱/۳۸ یورو، ۲/۲۱ یورو، ۲/۰۵ یورو و ۸/۰۸ یورو است. هزینه موادغذایی دیگری نظیر فیله مرغ و گوشت گاو به ترتیب برابر ۷/۳۰ و ۱۰/۴۴ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم است. هزینه میو‌ه‌های مانند سیب، موز و پرتقال به ترتیب برابر ۲/۳۴ یورو، ۱/۶۸ یورو و ۱/۹۴ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم است. گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی و پیاز نیز به ترتیب حدود ۲/۳۷ یورو، ۱/۱۵ یورو و ۱/۲۸ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم قیمت دارند.

هزینه حمل و نقل

هزینه حمل و نقل در شهر کلن نیز یکی دیگر از هزینه‌های حیاتی است و بسته به نوع حمل و نقل افراد، متفاوت است. برای مثال هزینه بلیط یک‌طرفه (حمل و نقل داخلی) و بلیط یک‌ماهه به ترتیب برابر ۳ یورو و ۹۵ یورو است. افرادی نیز که از تاکسی برای حمل و نقل استفاده می‌کنند، باید بدانند که کرایه تاکسی برابر ۱.۹۰ یورو به ازای هر ۱ کیلومتر و ورودیه تاکسی حدود ۳/۵۰ یورو است. هزینه بنزین نیز برای آنهایی که از وسایل نقلیه شخصی استفاده می‌کنند، بسیار مهم است. هزینه بنزین در شهر کلن برابر ۱/۴۶ یورو به ازای هر ۱ لیتر است.

هزینه مسکن

در میان هزینه‌های مربوط به زندگی هزینه مسکن را می‌توان به عنوان مهم‌ترین هزینه در نظر گرفت. این هزینه بسته به محل زندگی و سایز مسکن، متغیر است. برای مثال اجاره‌بها برای یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر کلن حدود ۸۲۳ یورو در ماه و برای آپارتمانی مشابه، خارج از مرکز شهر حدود ۶۰۲ یورو در ماه است. همچنین اجاره ماهیانه برای یک آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر حدود ۱۴۷۳ یورو و برای همین آپارتمان خارج از مرکز شهر برابر ۱۰۷۵ یورو است. افرادی نیز که تمایل به خرید مسکن در شهر کلن را دارند، باید بدانند که هزینه خرید یک آپارتمان در مرکز و خارج از مرکز شهر به ترتیب حدود ۵۴۳۸ یورو و ۴۰۳۸ یورو به ازای هر ۱ متر مربع است.

هزینه قبوض و اینترنت

هزینه قبوض نیز بسیار مهم بوده و بسته به سبک زندگی فرد و همچنین سایز آپارتمان، متفاوت است. برای مثال هزینه قبوض مربوط به آب، برق و سیستم گرمایشی و سرمایشی برای یک آپارتمان ۸۵ متری حدود ۲۲۲ یورو در ماه است. هزینه اینترنت نیز (۶۰ Mbps یا بیشتر با دیتای نامحدود) حدود ۳۰ یورو است.

سایر هزینه ها

هزینه‌های مربوط به زندگی علاوه بر هزینه‌های فوق شامل هزینه‌های دیگری نیز است. هزینه‌هایی مانند هزینه لباس و هزینه‌های مربوط به ورزش و تفریح برای برخی از افراد بسیار مهم هستند. در ادامه نگاهی به برخی از این هزینه‌های می‌اندازیم.

هزینه لباس

هزینه‌های مربوط به لباس بسته به نوع لباس و فروشگاهی که فرد از آن خرید می‌کند، متفاوت است. برای مثال هزینه یک شلوار جین (با برند Levis 501 یا برندی مشابه) حدود ۹۰ یورو و یک لباس تابستانی از یک فروشگاه زنجیره‌ای (با برند Zara، H&M و …) برابر ۲۸ یورو است. هزینه یک جفت کتانی ورزشی با قیمت متوسط نیز حدود ۸۰ یورو و یک جفت کفش رسمی چرمی مردانه نیز حدود ۱۲۱ یورو است.

هزینه ورزش و تفریح

هزینه‌های مربوط به ورزش یا تفریح بسته به نوع ورزش و تفریح مورد نظر از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برای مثال شهریه باشگاه ورزشی برای یک نفر بزرگسال حدود ۳۰ یورو در ماه و هزینه اجاره زمین تنیس به ازای ۱ ساعت در آخر هفته حدود ۲۴ یورو است. هزینه تفریحاتی نظیر رفتن به سینما برابر ۱۱ یورو (به ازای ۱ بلیط) است.

منبع:

https://www.planetware.com/tourist-attractions-/cologne-d-nw-col.htm

https://weatherspark.com/y/54495/Average-Weather-in-K%C3%B6ln-Germany-Year-Round

https://www.numbeo.com/cost-of-living/in/Cologne