هنگامی که نام شهر پیزا به میان می‌آید، کمتر کسی است که آن را نشناسد زیرا این شهر، محل قرارگیری برجی (برج پیزا) است که بسیاری از افراد در سراسر جهان تمایل به دیدن این برج یا حتی عکس گرفتن با آن را دارند. این شهر همچنین یکی از بهترین شهرهای دانشجویی ایتالیا بوده که دارای دانشگاه‌های باکیفیتی مانند دانشگاه پیزا است. دانشگاه پیزا دانشگاهی دولتی در ایتالیا است که دارای ۲۰ دپارتمان آموزشی، ۱۷ کتابخانه و ۱۳ موزه است. این دانشگاه دارای مراکز تحقیقاتی گسترده و باکیفیتی در زمینه علوم کشاورزی، اخترفیزیک، علوم کامپیوتری، مهندسی و علوم مربوط به پزشکی و دامپزشکی است. دانشگاه پیزا به طور رسمی در سال ۱۳۴۳ تأسیس شده است که البته تعداد زیادی از محققان معتقدند ریشه اصلی تأسیس این دانشگاه به قرن ۱۱ بازمی‌گردد. دانشجویانی که تمایل به تحصیل در شهر پیزا را دارند باید با اطلاعاتی مانند مساحت و جمعیت شهر پیزا، کیفیت زندگی در شهر پیزا، شرایط آب و هوایی در شهر پیزا و هزینه زندگی در شهر پیزا آشنا شوند که در ادامه به آن می‌پردازیم.

مساحت و جمعیت شهر پیزا

شهر پیزا دارای جمعیتی حدود ۷۷۰۰۰ نفر و مساحتی برابر ۱۸۵ کیلومتر مربع است. این شهر همچنین به شهرهای دیگر ایتالیایی نظیر فلورانس بسیار نزدیک بوده و تنها حدود ۸۹ کیلومتر فاصله دارد.

کیفیت زندگی در شهر پیزا

آشنایی با کیفیت زندگی در شهر پیزا برای کسانی که می‌خواهند شهر پیزا را برای زندگی و یا تحصیل انتخاب کنند بسیار اهمیت دارد. به طور کلی کیفیت زندگی در شهر پیزا بالا است. همچنین شاخص قدرت خرید مردم در این شهر، پایین، شاخص امنیت، متوسط، شاخص مراقبت‌های درمانی، بالا و شاخص آلودگی هوا نیز متوسط است.

شرایط آب و هوایی در شهر پیزا

شهر پیزا به طور کلی دارای تابستان‌های کوتاه، گرم و مرطوب به همراه آسمان صاف و بدون ابر است. زمستان‌های این شهر نیز طولانی، سرد به همراه آسمان نیمه ابری است. دمای هوا نیز در طول سال در شهر پیزا از ۳ درجه سانتی‌گراد تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد متغیر بوده و دمای کمتر از ۳- درجه سانتی‌گراد و یا بیشتر از ۳۳ درجه سانتی‌گراد در این شهر بسیار نادر است.

فصل گرم سال نیز در شهر پیزا از ۱۵ ماه ژوئن آغاز شده و تا ۱۲ ماه سپتامبر با متوسط دمای ۲۶ درجه سانتی‌گراد در روز ادامه می‌یابد. گرم‌ترین روز سال هم در این شهر ۴ ماه آگوست با حداقل و حداکثر دمای به ترتیب ۱۹ درجه سانتی‌گراد و ۳۰ درجه سانتی‌گراد است.

فصل سرد سال هم در شهر پیزا از ۱۹ ماه نوامبر آغاز شده و تا ۱۳ ماه مارس با متوسط دمای ۱۴ درجه سانتی‌گراد در روز ادامه می‌یابد. سردترین روز سال نیز در این شهر ۳۱ ماه ژانویه با حداقل و حداکثر دمای به ترتیب ۳ درجه سانتی‌گراد و ۱۱ درجه سانتی‌گراد است.

بهترین زمان سال برای بازدید از شهر پیزا نیز از اواسط ماه می تا اوایل ماه اکتبر با دمای بین ۱۸ درجه سانتی‌گراد و ۲۷ درجه سانتی‌گراد است.

هزینه زندگی در شهر پیزا

هزینه زندگی در ایتالیا از فردی به فرد دیگر و از شهری به شهر دیگر، متفاوت است زیرا سبک زندگی افرادِ مختلف و هزینه‌ها در شهرهای مختلف با یکدیگر تمایز دارد اما به طور متوسط هزینه زندگی برای یک نفر (صرف نظر از اجاره‌بها) حدود ۷۴۰ یورو در ماه است. در ادامه به برخی هزینه‌های مهم در شهر پیزا نظیر مواد غذایی و رستوران، هزینه حمل و نقل، هزینه مسکن و هزینه قبوض و اینترنت و سایر هزینه‌ها نیز می‌پردازیم.

هزینه مواد غذایی و رستوران

هزینه‌های مربوط به رستوران و مواد غذایی از جمله هزینه‌های بسیار مهم برای زندگی است. برای مثال هزینه غذا در رستورانی ارزان برابر ۱۵ یورو و در رستورانی با قیمت متوسط برابر ۵۰ یورو برای ۲ نفر است. هزینه مواد غذایی پر مصرفی نظیر شیر (۱ لیتر)، نان سفید (۱ عدد)، برنج سفید (۱ کیلوگرم)، تخم‌مرغ (۱۲ عدد) و پنیر محلی (۱ کیلوگرم) به ترتیب برابر ۱.۱۰ یورو، ۱.۵۲ یورو، ۲ یورو، ۲.۵۳ یورو و ۱۵ یورو است. هزینه موادغذایی دیگری نظیر فیله مرغ و گوشت گاو به ترتیب برابر ۹.۱۴ و ۱۵.۶۷ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم است. هزینه میوه‌هایی نظیر سیب، موز و پرتقال نیز به ازای هر ۱ کیلوگرم به ترتیب برابر ۱.۸۲، ۱.۵۶، ۲.۱۵ است. هزینه گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی و پیاز نیز به ترتیب حدود ۲.۵۳ یورو، ۱.۴۳ یورو و ۱.۳۲ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم قیمت دارند.

هزینه حمل و نقل

هزینه حمل و نقل در شهر پیزا نیز یکی دیگر از هزینه‌های حیاتی است و بسته به نوع حمل و نقل افراد، متفاوت است. برای مثال هزینه بلیط یک‌طرفه (حمل و نقل داخلی) برابر ۱.۵۰ یورو است. افرادی نیز که از تاکسی برای حمل و نقل استفاده می‌کنند باید بدانند که کرایه تاکسی برابر ۲ یورو به ازای هر ۱ کیلومتر و ورودیه تاکسی برابر ۴.۵۸ یورو است. هزینه بنزین نیز برای آنهایی که از وسایل نقلیه شخصی استفاده می‌کنند بسیار مهم است. هزینه بنزین در شهر پیزا برابر ۱.۵۳ یورو به ازای هر ۱ لیتر است.

هزینه مسکن

در میان هزینه‌های مربوط به زندگی هزینه مسکن را می‌توان به عنوان مهم‌ترین هزینه در نظر گرفت. این هزینه بسته به محل زندگی و سایز مسکن، متغیر است. برای مثال اجاره‌بها برای یک آپارتمان ۱ خوابه در مرکز شهر پیزا حدود ۶۲۵ یورو در ماه و برای آپارتمانی مشابه، خارج از مرکز شهر حدود ۴۶۹ یورو در ماه است. همچنین اجاره ماهیانه برای یک آپارتمان ۳ خوابه در مرکز شهر حدود ۱۱۳۶ یورو و برای همین آپارتمان خارج از مرکز شهر برابر ۷۸۰ یورو است. افرادی نیز که تمایل به خرید مسکن در شهر پیزا را دارند باید بدانند که هزینه خرید یک آپارتمان در مرکز و خارج از مرکز شهر به ترتیب حدود ۳۲۲۵ یورو و ۲۵۲۵ یورو به ازای هر ۱ متر مربع است.

هزینه قبوض و اینترنت

هزینه قبوض نیز بسیار مهم بوده و بسته به سبک زندگی فرد و همچنین سایز آپارتمان، متفاوت است. برای مثال هزینه قبوض مربوط به آب، برق و سیستم گرمایشی و سرمایشی برای یک آپارتمان ۸۵ متری حدود ۱۶۳ یورو در ماه است. هزینه اینترنت نیز (۶۰ Mbps و یا بیشتر با دیتای نامحدود) حدود ۳۲ یورو است.

هزینه مدرسه کودکان

هزینه مدرسه و مهدکودک غیرانتفاعی (برای یک روز کامل) به ازای هر یک کودک برابر ۵۰۰ یورو در ماه است. هزینه مدرسه بین‌المللی ابتدایی برای یک کودک نیز حدود ۷۲۰۰ یورو در سال است.

سایر هزینه ها

هزینه‌های مربوط به زندگی علاوه بر هزینه‌های فوق شامل هزینه‌های دیگری نیز است. هزینه‌هایی مانند هزینه لباس و هزینه‌های مربوط به ورزش و تفریح برای برخی از افراد بسیار مهم هستند. در ادامه نگاهی به برخی از این هزینه‌های میاندازیم.

هزینه لباس

هزینه‌های مربوط به لباس بسته به نوع لباس و فروشگاهی که فرد از آن خرید می‌کند متفاوت است. برای مثال هزینه یک شلوار جین (با برند Levis 501 و یا برندی مشابه) حدود ۷۷.۵۰ یورو و یک لباس تابستانی از یک فروشگاه زنجیره‌ای (با برند Zara، H&M و…) برابر ۳۲ یورو است. هزینه یک جفت کتانی ورزشی با قیمت متوسط نیز حدود ۷۲ یورو و یک جفت کفش رسمی چرمی مردانه نیز حدود ۹۶ یورو است.

هزینه ورزش و تفریح

هزینه‌های مربوط به ورزش و یا تفریح بسته به نوع ورزش و تفریح مورد نظر از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برای مثال شهریه باشگاه ورزشی برای یک نفر بزرگسال حدود ۳۸ یورو در ماه و هزینه اجاره زمین تنیس به ازای ۱ ساعت در آخر هفته حدود ۱۶ یورو است. هزینه تفریحاتی نظیر رفتن به سینما برابر ۸ یورو (به ازای ۱ بلیط) است.

منابع: