دوسلدورف یکی از شهر های مشهور در بخش شمال غربی کشور آلمان است. این شهر به عنوان پایتخت مد آلمان شناخته می‌ شود و از نظر هنر و موسیقی بسیار مشهور است؛ به طوی که می توان آن را محل زندگی و تولد بسیاری از هنرمندان دانست. در کنار این ها دوسلدورف به عنوان یکی از شهر های بین‌ المللی‌ این کشور هم شناخته می‌شود؛ زیرا افرادِ خارجی بسیار زیادی در آن زندگی می ‌کنند. این شهر برای افرادی که تمایل به تحصیل در آلمان دارند بسیار مناسب است؛ زیرا دانشگاه اصلی آن یعنی دانشگاه هاینریش هاینه از دانشگاه های برتر و باکیفیت کشور آلمان به شمار می آید. افرادی که تمایل به زندگی و یا تحصیل در شهر دوسلدورف را دارند، باید اطلاعاتی درباره این شهر کسب کنند که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید: تحصیل در آلمان

شهر دوسلدورف-1.jpg

مساحت و جمعیت شهر دوسلدورف

طبق آمار سال 2023 شهر دوسلدورف دارای مساحتی حدود ۲۱۷.۴ کیلومتر مربع و جمعیتی برابر 667431 نفر است. این شهر همچنین در نزدیکی شهر هایی مثل بن و کلن قرار دارد و فاصله آن با این دو شهر به ترتیب حدود ۷۳ و ۴۵ کیلومتر است.

شهر دوسلدورف-2.jpg

کیفیت زندگی در شهر دوسلدورف

به طور کلی شهر های کشور آلمان کیفیت بالایی برای زندگی دارند. دوسلدورف هم یکی از این شهر ها است. شاخص قدرت خرید مردم، شاخص امنیت و شاخص مراقبت ‌های درمانی در این شهر بسیار بالا هستند و شاخص آلودگی هوا در آن پایین است و به همین دلیل یکی از شهر های مناسب برای زندگی محسوب می شود.

شهر دوسلدورف-3.jpg

شرایط آب و هوایی در شهر دوسلدورف

شهر دوسلدورف به طور کلی دارای تابستان‌ های معتدل به همراه آسمان نیمه ‌ابری و زمستان ‌های بسیار سرد به همراه باد فراوان و آسمان ابری است. دمای هوا هم در طول سال در این شهر از ۰ درجه سانتی ‌گراد تا ۲۴ درجه سانتی ‌گراد متغیر است و می توان گفت دمای کمتر از ۶- درجه سانتی ‌گراد و یا بیشتر از ۳۱ درجه سانتی‌ گراد در این شهر بسیار کم دیده می شود.

فصل گرم سال در شهر دوسلدورف از دوم ماه ژوئن آغاز می شود و در ماه سپتامبر با متوسط دمای حدود ۲۰ درجه سانتی ‌گراد در روز ادامه می ‌یابد. گرم ‌ترین روز سال هم در این شهر، سوم ماه آگوست با حداقل و حداکثر دمای به ترتیب ۱۵ درجه سانتی‌ گراد و ۲۴ درجه سانتی ‌گراد است.

فصل سرد سال در شهر دوسلدورف از ۱۷ام ماه نوامبر شروع می شود و در ماه مارس با متوسط دمای ۹ درجه سانتی ‌گراد در روز ادامه پیدا می کند. سرد ترین روز سال هم در این شهر هفتم ماه فوریه با حداقل و حداکثر دمای به ترتیب ۰ و ۶ درجه سانتی ‌گراد است.

در مجموع بهترین زمان سال برای بازدید از شهر دوسلدورف از اواسط ماه ژوئن تا اوایل ماه سپتامبر با دمای بین ۱۸ درجه سانتی ‌گراد و ۲۷ درجه سانتی‌ گراد است که در طول این مدت هم هفته اول ماه آگوست مناسب ‌ترین زمان برای بازدید از این شهر است.

شهر دوسلدورف-4.jpg

هزینه ‌های مربوط به زندگی از فردی به فرد دیگر و از شهری به شهر دیگر، متفاوت است؛ زیرا سبک زندگی افرادِ مختلف و هزینه ‌ها در شهر های متفاوت با هم فرق دارد؛ اما هزینه زندگی در شهر دوسلدورف به طور متوسط حدود 997.7 یورو در ماه (صرف نظر از اجاره ‌بها) است. در ادامه به هزینه ‌های مختلف زندگی در شهر دوسلدورف، مثل هزینه مواد غذایی و رستوران، هزینه حمل و نقل، هزینه مسکن و هزینه قبوض و اینترنت می ‌پردازیم.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره کشور آلمان

 • هزینه مواد غذایی و رستوران

هزینه‌ های مربوط به رستوران و مواد غذایی از جمله هزینه‌ های بسیار مهم برای زندگی هر فرد است. برای مثال هزینه غذا در رستورانی ارزان برابر 15 یورو و در رستورانی با قیمت متوسط برابر 60 یورو برای ۲ نفر است. هزینه مواد غذایی پر مصرفی مثل شیر (۱ لیتر)، نان سفید (۱ عدد)، برنج سفید (۱ کیلوگرم)، تخم‌مرغ (۱۲ عدد) به ترتیب برابر 4.80 یورو، 2.02 یورو، 2.46 یورو، 3.47 یورو است. هزینه مواد غذایی دیگری نظیر فیله مرغ و گوشت گاو هم به ترتیب برابر 11.8 و 14.74 یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم است.

 • هزینه حمل و نقل

هزینه حمل و نقل در شهر دوسلدورف یکی دیگر از مواردی است که باید درباره آن اطلاع داشته باشید. این هزینه بسته به نوع حمل و نقل افراد، متفاوت است. برای مثال هزینه بلیط یک ‌طرفه (حمل و نقل داخلی) برابر 3.10 یورو و هزینه بلیط یک‌ ماهه 70.00 یورو است. افرادی هم که از تاکسی برای حمل و نقل استفاده می ‌کنند باید بدانند که کرایه تاکسی در این شهر از 5.00 یورو شروع می شود. هزینه بنزین هم در شهر دوسلدورف برابر 7.52 یورو به ازای هر لیتر است.

 • هزینه مسکن

در میان هزینه‌ های مربوط به زندگی هزینه مسکن را می ‌توان به عنوان یکی از مهم‌ ترین هزینه ها در نظر گرفت. این هزینه بسته به محل زندگی و اندازه و متراژ مسکن، متغیر است. برای مثال اجاره‌ بها برای یک آپارتمان ۱ خوابه در مرکز شهر دوسلدورف حدود 956.59 یورو در ماه و برای آپارتمانی مشابه، خارج از مرکز شهر حدود 713.06 یورو در ماه است. همچنین اجاره ماهیانه برای یک آپارتمان ۳ خوابه در مرکز شهر حدود 1,779.41 یورو و برای همین آپارتمان خارج از مرکز شهر برابر 1,401.25 یورو است. افرادی که تمایل به خرید مسکن در شهر دوسلدورف دارند باید بدانند که هزینه خرید یک آپارتمان در مرکز و خارج از مرکز شهر به ترتیب حدود 622.45 یورو و 531.87 یورو به ازای هر متر مربع است.

 • هزینه قبوض و اینترنت

هزینه قبوض بستگی به سبک زندگی فرد و متراژ و اندازه آپارتمان دارد. برای مثال هزینه قبوض مربوط به آب، برق و سیستم گرمایشی و سرمایشی برای یک آپارتمان ۸۵ متری حدود 263.26 یورو در ماه است. هزینه اینترنت هم با دیتای نامحدود حدود 41.38 یورو است.

 • هزینه مدرسه و تحصیل

هزینه مدرسه و مهدکودک غیرانتفاعی (برای یک روز کامل) به ازای هر یک کودک حدود 466.67یورو در ماه است. هزینه مدرسه بین‌ المللی ابتدایی برای یک کودک هم به حدود 20,150.00 یورو در سال می رسد.

بیشتر بخوانید: تحصیل خارج از کشور

 • هزینه لباس

هزینه ‌های مربوط به لباس بسته به نوع لباس و فروشگاهی که فرد از آن خرید می ‌کند متغیر است. برای مثال هزینه یک شلوار جین با برند Levis 501و یا برندی مشابه حدود 93.33یورو و یک لباس تابستانی از یک فروشگاه زنجیره ‌ای با برند Zara، H&M و ... حدود 37.00 یورو است.

 • هزینه ورزش

هزینه ‌های مربوط به ورزش و یا تفریح بسته به نوع ورزش و تفریح مورد نظر از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برای مثال شهریه باشگاه ورزشی برای یک نفر بزرگسال در شهر دوسلدورف حدود 38.31 یورو در ماه و هزینه اجاره زمین تنیس به ازای ۱ ساعت در آخر هفته حدود 21.00 یورو است.

شهر دوسلدورف-5.jpg

اختلاف ساعت ایران با دوسلدورف

دانستن اختلاف ساعت ایران با دوسلدورف آلمان از این نظر مهم است که می تواند در برنامه ریزی های شما نقشی بسیار مهم ایفا کند. این شهر از نظر زمانی از ساعت رسمی ایران یک ساعت و سی دقیقه عقب تر است.

شهر دوسلدورف-6.jpg

زبان و فرهنگ شهر دوسلدورف آلمان

زبان رسمی و رایج شهر دوسلدورف زبان آلمانی است؛ اما به دلیل جمعیت خارجی زیادی که در این شهر زندگی می کنند، زبان هایی مثل انگلیسی، ترکی، ایتالیایی، یونانی و ژاپنی نیز در برخی از نقاط شهر شنیده می شوند.

همان طور که پیش تر اشاره شد، شهر دوسلدورف پایتخت مد آلمان است و موزه ها و رویداد های هنری پر رونقی در آن دایر هستند و به همین دلیل از نظر هنری و فرهنگی اهمیت ویژه ای دارد.

بیشتر بخوانید: پایتخت مد آلمان

شهر دوسلدورف-7.jpg

محله های دوسلدورف

اگر تصمیم دارید به شهر دوسلدورف مهاجرت کنید، باید با محله های آن آشنا باشید. از مهم ترین محله های دوسلدورف می توان به این موارد اشاره کرد:

 • شهر قدیمی (Altstadt): این منطقه بهترین انتخاب برای کسانی است به تاریخ علاقه دارند و می خواهند در مرکز شهر زندگی کنند.
 • فردریششتات (Friedrichstadt): فردریششتات محله ای جوان پسند با جنب و جوش بالا است که می تواند محله ای عالی برای زندگی جوانان باشد.
 • اوبربیلک (Oberbilk): این محله خانه های اجاره ای ارزان قیمتی دارد و دسترسی های حمل و نقل آن باعث شده است که به عنوان یکی از محله های مهاجر پسند شناخته شود.
 • یوتربیلک (Unterbilk): یوتربیلک برای هنر دوستان و افراد مشتاق رویداد های هنری محل مناسبی برای زندگی است.
 • اوبرکاسل (Oberkassel): این محله تقریبا از نواحی حومه ای شهر دوسلدورف است و برای زندگی خانواده هایی با کودکان خردسال مناسب است.

بیشتر بخوانید: چیز هایی که درباره فردریششتات نمی دانید

شهر دوسلدورف-8.jpg

اقتصاد شهر دوسلدورف آلمان

دوسلدورف یک مرکز تجاری موفق در قلب اروپا است که زیر ساخت های آن دسترسی عالی و موقعیتی خاص برای آن ایجاد کرده اند. فرودگاه بین المللی، چهار بندر، چندین بزرگراه و ایستگاه راه آهن همگی بخشی از زیر ساخت های این شهر هستند.

با توجه به این موضوع که تقریبا 31 درصد از کل جمعیت اتحادیه اروپا در شعاع 500 کیلومتری دوسلدورف زندگی می کنند و این جمعیت چیزی نزدیک به 50 درصد از قدرت خرید کل این اتحادیه را تشکیل می دهند، می توان گفت بازار مصرف دوسلدورف بسیار قوی است. این شهر میزبان تعداد زیادی از شرکت های بین المللی به ویژه در بخش های صنعتی و اقتصادی است. با توجه به آمار سال های اخیر بیش از 100000 شرکت در این منطقه اقتصادی مستقر هستند که بیش از 39000 شرکت از این تعداد به تنهایی در خود شهر دوسلدورف واقع شده اند. همه این ها نشانه ای از اقتصاد فعال و پویای این شهر است.

شهر دوسلدورف-9.jpg

مزایا و معایب زندگی در دوسلدورف آلمان

زندگی در شهر دوسلدورف مزایا و معایب خاص خودش را دارد. از مزایای زندگی در این شهر می توان به این موارد اشاره کرد:

 • امنیت بالا
 • اینترنت پر سرعت
 • کیفیت هوای مناسب
 • اقتصاد فعال و امکان تجارت آسان
 • کیفیت آموزشی بالا
 • خدمات درمانی و بیمارستان های عالی
 • جاده های بی خطر
 • مناسب برای زندگی خانواده ها
 • مناسب برای اقلیت ها

البته در کنار این مزایا معایبی هم وجود دارند. مثلا:

 • هزینه های نسبتا بالا
 • سردی هوا در زمستان
 • دوست یابی دشوار
 • مصرف دخانیات بالا
 • دشوار بودن کاریابی

شهر دوسلدورف-10.jpg

دانشگاه های دوسلدورف

دوسلدورف 7 دانشگاه دارد که هر کدام از آن ها رشته های متنوعی را پوشش می دهند. این دانشگاه ها عبارت اند از:

 • دانشگاه هاینریش هاینه دوسلدورف
 • آکادمی هنر دوسلدورف
 • دانشگاه علوم کاربردی دوسلدورف
 • دانشگاه موسیقی رابرت شومان دوسلدورف
 • کالج مدیریت IST
 • موسسه طراحی مد
 • دانشگاه علوم کاربردی فلیدنر دوسلدورف

بیشتر بخوانید: ویزای تحصیلی آلمان

جمع بندی

شهر دوسلدورف که در شمال غربی کشور آلمان واقع شده است، یکی از شهر های مهاجر پذیر و پرطرفدار این کشور است. دوسلدورف دارای 7 دانشگاه است که در میان آن ها دانشگاه هاینریش هاینه بهترین رتبه را در رتبه بندی جهانی دارد. اقتصاد این شهر فعال است و امنیت خوبی دارد. در این مقاله به معرفی شهر دوسلدورف آلمان و مزایا و معایب زندگی در آن پرداختیم تا به شما در شناخت این شهر کمک کنیم.