همانطور که می‌دانید دوسلدورف یکی از شهرهای مشهور در آلمان بوده و در بخش شمال غربی این کشور واقع شده است. این شهر همچنین به عنوان پایتخت مد آلمان شناخته می‌شود و از نظر هنر و موسیقی دارای شهرت بوده و محل زندگی و تولد بسیاری از هنرمندان است. دوسلدورف همچنین به عنوان یکی از بین‌المللی‌ترین شهرهای این کشور شناخته می‌شود زیرا افرادِ خارجی بسیاری در این شهر زندگی می‌کنند. این شهر همچنین برای افرادی که تمایل تحصیل در آلمان دارند بسیار مناسب است زیرا دانشگاه باکیفیت و برتر دوسلدورف در این شهر واقع شده است. افرادی که تمایل به زندگی و یا تحصیل در شهر دوسلدورف دارند باید با اطلاعاتی درباره این شهر آشنا شوند که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

مساحت و جمعیت شهر دوسلدورف

شهر دوسلدورف دارای مساحتی حدود ۲۱۷.۴ کیلومترمربع و جمعیتی برابر ۶۳۱۹۴۲ نفر در سال ۲۰۲۰ است. شهر دوسلدورف همچنین به شهرهایی نظیر بن و شهر کلن نزدیک بوده و به ترتیب دارای فاصله‌ای حدود ۷۳ کیلومتر و ۴۵ کیلومتر است.

کیفیت زندگی در شهر دوسلدورف

به طورکلی شهرهای کشور آلمان دارای کیفیت بالایی برای زندگی هستند که دوسلدورف نیز یکی از این شهرها است.کیفیت زندگی در شهر دوسلدورف بسیار بالا است. همچنین شاخص قدرت خرید مردم نیز بالا، شاخص امنیت، بالا، شاخص مراقبت‌های درمانی، بالا و شاخص آلودگی هوا نیز پایین است.

شرایط آب و هوایی در شهر دوسلدورف

آشنایی با شرایط آب و هوایی شهری که تمایل به زندگی و یا تحصیل در آن دارید از جمله موارد بسیار ضروری به حساب می‌آید.

شهر دوسلدورف به طورکلی دارای تابستان‌های معتدل به همراه آسمان نیمه‌ابری و زمستان‌های بسیار سرد به همراه باد فراوان و آسمان ابری است. دمای هوا نیز در طول سال از ۰ درجه سانتی‌گراد تا ۲۴ درجه سانتی‌گراد متغیر بوده و دمای کمتر از ۶- درجه سانتی‌گراد و یا بیشتر از ۳۱ درجه سانتی‌گراد در این شهر بسیار نادر است.

فصل گرم سال نیز در شهر دوسلدورف از ۲ ماه ژوئن آغاز شده و ۸ ماه سپتامبر با متوسط دمای حدود ۲۰ درجه سانتی‌گراد در روز ادامه می‌یابد. گرم‌ترین روز سال نیز در شهر دوسلدورف، ۳ ماه آگوست با حداقل و حداکثر دمای به ترتیب ۱۵ درجه سانتی‌گراد و ۲۴ درجه سانتی‌گراد است.

فصل سرد سال هم شهر دوسلدورف از ۱۷ ماه نوامبر با ۷ ماه مارس با متوس دمای ۹ درجه سانتی‌گراد در روز ادامه می‌یابد. سردترین روز سال هم در این شهر ۷ ماه فوریه با حداقل و حداکثر دمای به ترتیب ۰ و ۶ درجه سانتی‌گراد است.

همچنین بهترین زمان سال برای بازدید از شهر دوسلدورف از اواسط ماه ژوئن تا اوایل ماه سپتامبر با دمای بین ۱۸ درجه سانتی‌گراد و ۲۷ درجه سانتی‌گراد است. در مدت مذکور نیز هفته اول ماه آگوست مناسب‌ترین زمان برای بازدید از شهر است.

هزینه زندگی در شهر دوسلدورف

هزینه‌های مربوط به زندگی از فردی به فرد دیگر و از شهری به شهر دیگر، متفاوت است زیرا سبک زندگی افرادِ مختلف و هزینه‌ها در شهرهای مختلف با یکدیگر تمایز دارد اما هزینه زندگی در شهر دوسلدورف به طور متوسط حدود ۷۹۰ یورو در ماه (صرف نظر از اجاره‌بها) است. در ادامه به هزینه‌های مختلف زندگی در شهر دوسلدورف نظیر هزینه مواد غذایی و رستوران، هزینه حمل و نقل، هزینه مسکن و هزینه قبوض و اینترنت و سایر هزینه‌ها نیز می‌پردازیم.

هزینه مواد غذایی و رستوران

هزینه‌های مربوط به رستوران و مواد غذایی از جمله هزینه‌های بسیار مهم برای زندگی است. برای مثال هزینه غذا در رستورانی ارزان برابر ۱۰ یورو و در رستورانی با قیمت متوسط برابر ۵۵ یورو برای ۲ نفر است. هزینه مواد غذایی پر مصرفی نظیر شیر (۱ لیتر)، نان سفید (۱ عدد)، برنج سفید (۱ کیلوگرم)، تخم‌مرغ (۱۲ عدد) و پنیر محلی (۱ کیلوگرم) به ترتیب برابر ۱.۲۵ یورو، ۰.۵۷ یورو، ۲.۲۵ یورو، ۱.۹۷ یورو و ۸.۲۴ یورو است. هزینه موادغذایی دیگری نظیر فیله مرغ و گوشت گاو به ترتیب برابر ۸.۰۲ و ۱۱.۹۵ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم است. هزینه میوه‌هایی نظیر سیب و موز و پرتقال به ترتیب ۲.۲۹، ۱.۴۵ و ۱.۹۷ یورو به ازای هر ۱ کیلومتر است. هزینه گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی و پیاز نیز به ترتیب حدود ۲.۳۱ یورو، ۱.۱۲ یورو و ۱.۱۶ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم قیمت دارند.

هزینه حمل و نقل

هزینه حمل و نقل در شهر دوسلدورف نیز یکی دیگر از هزینه‌های حیاتی است و بسته به نوع حمل و نقل افراد، متفاوت است. برای مثال هزینه بلیط یک‌طرفه (حمل و نقل داخلی) برابر ۲.۹۰ یورو و هزینه بلیط یک‌ماهه ۷۸ یورو است. افرادی نیز که از تاکسی برای حمل و نقل استفاده می‌کنند باید بدانند که کرایه تاکسی برابر ۲.۲۰ یورو به ازای هر ۱ کیلومتر و ورودیه تاکسی برابر ۴.۸۵ یورو است. هزینه بنزین نیز برای آنهایی که از وسایل نقلیه شخصی استفاده می‌کنند بسیار مهم است. هزینه بنزین در شهر دوسلدورف برابر ۱.۳۹ یورو به ازای هر ۱ لیتر است.

هزینه مسکن

در میان هزینه‌های مربوط به زندگی هزینه مسکن را می‌توان به عنوان مهم‌ترین هزینه در نظر گرفت. این هزینه بسته به محل زندگی و سایز مسکن، متغیر است. برای مثال اجاره‌بها برای یک آپارتمان ۱ خوابه در مرکز شهر دوسلدورف حدود ۷۴۸ یورو در ماه و برای آپارتمانی مشابه، خارج از مرکز شهر حدود ۵۵۶ یورو در ماه است. همچنین اجاره ماهیانه برای یک آپارتمان ۳ خوابه در مرکز شهر حدود ۱۵۰۲ یورو و برای همین آپارتمان خارج از مرکز شهر برابر ۱۰۹۷ یورو است. افرادی نیز که تمایل به خرید مسکن در شهر دوسلدورف را دارند باید بدانند که هزینه خرید یک آپارتمان در مرکز و خارج از مرکز شهر به ترتیب حدود ۶۲۵۰ یورو و ۴۰۰۰ یورو به ازای هر ۱ متر مربع است.

هزینه قبوض و اینترنت

هزینه قبوض نیز بسیار مهم بوده و بسته به سبک زندگی فرد و همچنین سایز آپارتمان، متفاوت است. برای مثال هزینه قبوض مربوط به آب، برق و سیستم گرمایشی و سرمایشی برای یک آپارتمان ۸۵ متری حدود ۲۱۶ یورو در ماه است. هزینه اینترنت نیز (۶۰ Mbps و یا بیشتر با دیتای نامحدود) حدود ۳۲ یورو است.

هزینه مدرسه کودکان

هزینه مدرسه و مهدکودک غیرانتفاعی (برای یک روز کامل) به ازای هر یک کودک حدود ۴۶۲ یورو در ماه است. هزینه مدرسه بین‌المللی ابتدایی برای یک کودک نیز حدود ۱۸۳۶۰ یورو در سال است.

سایر هزینه ها

هزینه‌های مربوط به زندگی علاوه بر هزینه‌های فوق شامل هزینه‌های دیگری نیز است. هزینه‌هایی مانند هزینه لباس و هزینه‌های مربوط به ورزش و تفریح برای برخی از افراد بسیار مهم هستند. در ادامه نگاهی به برخی از این هزینه‌های میاندازیم.

هزینه لباس

هزینه‌های مربوط به لباس بسته به نوع لباس و فروشگاهی که فرد از آن خرید می‌کند متفاوت است. برای مثال هزینه یک شلوار جین (با برند Levis 501 و یا برندی مشابه) حدود ۸۰ یورو و یک لباس تابستانی از یک فروشگاه زنجیره‌ای (با برند Zara، H&M و…) حدود ۳۴ یورو است. هزینه یک جفت کتانی ورزشی با قیمت متوسط نیز حدود ۷۰ یورو و یک جفت کفش رسمی چرمی مردانه نیز حدود ۱۱۹ یورو است.

هزینه ورزش و تفریح

هزینه‌های مربوط به ورزش و یا تفریح بسته به نوع ورزش و تفریح مورد نظر از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برای مثال شهریه باشگاه ورزشی برای یک نفر بزرگسال حدود ۳۱ یورو در ماه و هزینه اجاره زمین تنیس به ازای ۱ ساعت در آخر هفته حدود ۲۲ یورو است. هزینه تفریحاتی نظیر رفتن به سینما برابر ۱۲ یورو (به ازای ۱ بلیط) است.

منابع: