بیله فلد شهری در ایالت نوردراین-وستفالن آلمان است که با حدود 300 هزار نفر به عنوان بزرگترین شهر این ناحیه شناخته می‌شود. شهر بیله فلد همچنین شهری تاریخی بوده که باعث جذابیت هرچه بیشتر آن می‌شود. این علاوه بر اینکه برای بازدید مناسب است دارای دانشگاه بیله فلد بوده که به عنوان یکی از دانشگاه‌های برتر آلمان شناخته می‌شوند. این دانشگاه همچنین براساس رتبه‌بندی QS در جایگاه 1000-801 جهانی برای سال 2021 قرار گرفته است. درحقیقت بسیاری از افرادی که تمایل به تحصیل در آلمان دارند دانشگاه بیله فلد را برای تحصیل و شهر بیله فلد را برای زندگی انتخاب می‌کنند که البته پیش از انتخاب آن باید با اطلاعاتی درباره این شهر آشنا شوند.

جمعیت و مساحت شهر شهر بیله فلد

شهر بیله فلد دارای مساحتی برابر ۲۵۷.۸ کیلومتر مربع و جمعیتی حدود ۳۳۴۰۰۰ نفر است. این شهر همچنین به شهرهای دیگری نظیر شهر دوسلدورف، کلن و هامبورگ نزدیک بوده و به ترتیب فاصله‌ای حدود ۱۸۱ کیلومتر، ۱۹۶ کیلومتر و ۲۴۸ کیومتر است.

کیفیت زندگی در شهر بیله فلد

آشنایی با کیفیت زندگی در شهر بیله فلد برای افرادی که آن را برای تحصیل و یا زندگی انتخاب کرده‌اند بسیار مهم است. به طور کلی کیفیت زندگی در شهر بیله فلد بالا است. شاخص امنیت در این شهر بسیار بالا، شاخص مراقبت‌های درمانی، بالا و شاخص آلودگی هوا نیز پایین است.

شرایط آب و هوایی در شهر بیله فلد

به طور کلی شهر بیله فلد دارای تابستان‌های معتدل به همراه آسمان نیمه‌ابری و زمستان‌های بسیار سرد و طولانی به همراه باد و آسمان ابری است.دمای هوا نیز در طول سال از ۱- درجه سانتی‌گراد تا ۲۳ درجه سانتی‌گراد متغیر بوده و دمای کمتر از ۹- درجه سانتی‌گراد و یا بیشتر از ۳۰ درجه سانتی‌گراد در این شهر نادر است.

فصل گرم سال نیز در شهر بیله فلد از ۲ ماه ژوئن آغاز شده تا ۸ ماه سپتامبر با متوسط دمای ۱۹ درجه سانتی‌گراد در روز ادامه می‌یابد. فصل سرد سال هم از ۱۷ ماه نوامبر تا ۹ ماه مارس با متوسط دمای ۸ درجه سانتی‌گراد در روز است. همچنین گرم‌ترین روز سال و سردترین روز سال در این شهر به ترتیب ۳ ماه آگوست (حداقل دما: ۱۴ درجه سانتی‌گراد، حداکثر دما: ۲۳ درجه سانتی گراد) و ۸ ماه فوریه (حداقل دما: ۱- درجه سانتی‌گراد، حداکثر دما: ۴ درجه سانتی‌گراد) است.

بهترین زمان سال برای بازدید از شهر بیله فلد نیز از اواخر ماه ژوئن تا اواخر ماه آگوست است که دمای هوا در این مدت بین ۱۸ درجه سانتی‌گراد و ۲۷ درجه سانتی‌گراد است.

هزینه زندگی در شهر بیله فلد

هزینه زندگی در آلمان علاوه بر اینکه از  شهری به شهر دیگر متفاوت است و از فردی به فرد دیگر نیز متغیر است زیرا سبک زندگی افراد با یکدیگر تفاوت دارد. هزینه‌های زندگی شامل هزینه‌های اصلی مانند هزینه خوراک، هزینه مسکن و قبوض و هزینه‌های فرعی مانند هزینه‌های مربوط به ورزش و تفریح است که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

هزینه مواد غذایی و رستوران

هزینه‌های مربوط به رستوران و مواد غذایی از جمله هزینه‌های بسیار مهم برای زندگی است. برای مثال هزینه غذا در رستورانی ارزان برابر ۹ یورو و در رستورانی با قیمت متوسط برابر ۴۶ یورو برای ۲ نفر است. هزینه مواد غذایی پر مصرفی نظیر شیر (۱ لیتر)، نان سفید (۱ عدد)، برنج سفید (۱ کیلوگرم)، تخم‌مرغ (۱۲ عدد) و پنیر محلی (۱ کیلوگرم) به ترتیب برابر ۰.۷۰ یورو، ۱.۱۵ یورو، ۲.۳۲ یورو، ۱.۹۰ یورو و ۸.۸۴ یورو است. هزینه موادغذایی دیگری نظیر فیله مرغ و گوشت گاو به ترتیب برابر ۸.۴۰ و ۱۰.۷۱ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم است. هزینه میوه‌هایی نظیر سیب، موز و پرتقال نیز به ازای هر ۱ کیلوگرم به ترتیب برابر ۲.۲۷، ۱.۵۷، ۱.۸۵ است. هزینه گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی و پیاز نیز به ترتیب حدود ۲.۳۴ یورو، ۱.۶۶ یورو و ۱.۳۴ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم قیمت دارند.

هزینه حمل و نقل

هزینه حمل و نقل در شهر بیله فلد نیز یکی دیگر از هزینه‌های حیاتی است و بسته به نوع حمل و نقل افراد، متفاوت است. برای مثال هزینه بلیط یک‌طرفه (حمل و نقل داخلی) و یک‌ماهه به ترتیب برابر ۲.۹۰ یورو و ۶.۵۰ یورو است. افرادی نیز که از تاکسی برای حمل و نقل استفاده می‌کنند باید بدانند که کرایه تاکسی برابر ۲ یورو به ازای هر ۱ کیلومتر و ورودیه تاکسی برابر ۵.۸۰ یورو است.

هزینه مسکن

در میان هزینه‌های مربوط به زندگی هزینه مسکن را می‌توان به عنوان مهم‌ترین هزینه در نظر گرفت. این هزینه بسته به محل زندگی و سایز مسکن، متغیر است. برای مثال اجاره‌بها برای یک آپارتمان ۱ خوابه در مرکز شهر بیله فلد حدود ۵۲۰ یورو در ماه و برای آپارتمانی مشابه، خارج از مرکز شهر حدود ۴۳۰ یورو در ماه است. همچنین اجاره ماهیانه برای یک آپارتمان ۳ خوابه در مرکز شهر حدود ۸۵۰ یورو و برای همین آپارتمان خارج از مرکز شهر برابر ۷۷۵ یورو است. افرادی نیز که تمایل به خرید مسکن در شهر بیله فلد را دارند باید بدانند که هزینه خرید یک آپارتمان در مرکز و خارج از مرکز شهر به ترتیب حدود ۲۸۳۳ یورو و ۲۲۰۰ یورو به ازای هر ۱ متر مربع است.

هزینه قبوض و اینترنت

هزینه قبوض نیز بسیار مهم بوده و بسته به سبک زندگی فرد و همچنین سایز آپارتمان، متفاوت است. برای مثال هزینه قبوض مربوط به آب، برق و سیستم گرمایشی و سرمایشی برای یک آپارتمان ۸۵ متری حدود ۲۷۰ یورو در ماه است. هزینه اینترنت نیز (۶۰ Mbps و یا بیشتر با دیتای نامحدود) برابر ۲۲.۵۰ یورو است.

هزینه مدرسه کودکان

هزینه مدرسه و مهدکودک غیرانتفاعی (برای یک روز کامل) به ازای هر یک کودک برابر ۲۷۵ یورو در ماه است. هزینه مدرسه بین‌المللی ابتدایی برای یک کودک نیز حدود ۱۰۰۰۰ یورو در سال است.

سایر هزینه ها

هزینه‌های مربوط به زندگی علاوه بر هزینه‌های فوق شامل هزینه‌های دیگری نیز است. هزینه‌هایی مانند هزینه لباس و هزینه‌های مربوط به ورزش و تفریح برای برخی از افراد بسیار مهم هستند. در ادامه نگاهی به برخی از این هزینه‌های میاندازیم.

هزینه لباس

هزینه‌های مربوط به لباس بسته به نوع لباس و فروشگاهی که فرد از آن خرید می‌کند متفاوت است. برای مثال هزینه یک شلوار جین (با برند Levis 501 و یا برندی مشابه) حدود ۶۳ یورو و یک لباس تابستانی از یک فروشگاه زنجیره‌ای (با برند Zara، H&M و…) برابر ۳۲ یورو است. هزینه یک جفت کتانی ورزشی با قیمت متوسط نیز حدود ۶۷ یورو و یک جفت کفش رسمی چرمی مردانه نیز حدود ۹۳ یورو است.

هزینه ورزش و تفریح

هزینه‌های مربوط به ورزش و یا تفریح بسته به نوع ورزش و تفریح مورد نظر از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برای مثال شهریه باشگاه ورزشی برای یک نفر بزرگسال حدود ۲۷ یورو در ماه و هزینه اجاره زمین تنیس به ازای ۱ ساعت در آخر هفته حدود ۲۵ یورو است. هزینه تفریحاتی نظیر رفتن به سینما برابر ۱۲ یورو (به ازای ۱ بلیط) است.

منبع: