شهر ایبیزا اسپانیا که نام رسمیِ آن اویساست، به دو بخش اصلی تقسیم می‌شود: بخش قدیمی و بخش جدید. جمعیت این شهر حدوداً ۵۰هزار نفر و مساحتش ۱۱.۱۴ کیلومترمربع است. اماکن دیدنی بسیاری نظیر کلیسای جامع Santa Maria d’Eivissa (مربوط به قرن چهاردهم میلادی) و مجسمۀ مسیح (The Sacred Heart of Jesus) در این شهر قرار دارد و ازجمله جاذبه‌های پرطرفدار گردشگران است. در این مقاله، اطلاعات بیشتری دربارۀ شهر ایبیزا اسپانیا بیان خواهیم کرد.

وضعیت آب‌وهوایی شهر ایبیزا اسپانیا

شهر ایبیزا اسپانیا تابستان‌های کوتاه و گرم و خشک و زمستان‌هایش طولانی و سرد به‌همراه آسمان نیمه‌ابری است. دمای هوای این شهر در طول سال از ۸ تا ۳۰ درجۀ سانتی‌گراد متغیر است و دمای کمتر از ۴ و بیشتر از ۳۲ درجۀ سانتی‌گراد در آنجا به‌ندرت دیده می‌شود. فصل گرم سال در شهر ایبیزا اسپانیا از ۲۱ژوئن شروع می‌شود و تا ۱۹سپتامبر با متوسط دمای ۲۷ درجۀ سانتی‌گراد در روز ادامه می‌یابد. گرم‌ترین روز سال در ایبیزا ۱۰آگوست با حداکثر و حداقل دمای ۳۰ و ۲۳ درجۀ سانتی‌گراد است. فصل سرد سال در شهر ایبیزا اسپانیا نیز با متوسط دمای ۱۸ درجۀ سانتی‌گراد از ۲۴نوامبر آغاز می‌شود و تا ۳۱مارس ادامه می‌یابد. ناگفته نماند سردترین روز سال در این شهر ۲۳ژانویه است که حداقل و حداکثر دما به ۸ و ۱۵ درجۀ سانتی‌گراد می‌رسد. گردشگران نیز بهترین زمان سال برای سفر به شهر ایبیزا را از اواسط می تا اوایل جولای می‌دانند.

هزینه‌های زندگی در شهر ایبیزا اسپانیا

هزینه‌های زندگی باتوجه‌به سبک زندگی هر فرد متفاوت است؛ اما به‌طورمتوسط هزینۀ زندگی در شهر ایبیزا برای یک نفر صرف‌نظر از اجاره‌بهای مسکن، حدود ۸۱۰ یورو در ماه است. درادامه، برخی از هزینه‌های مهم زندگی در شهر ایبیزا اسپانیا نظیر موادغذایی و رستوران، هزینۀ حمل‌ونقل، هزینۀ مسکن، هزینۀ قبوض و اینترنت و سایر هزینه‌ها را شرح خواهیم داد.

هزینۀ موادغذایی و رستوران

هزینۀ مربوط به رستوران و موادغذایی، ازجمله هزینه‌های مهم زندگی در هر شهر است. قیمت خرید غذا در رستورانی ارزان‌قیمت در شهر ایبیزا اسپانیا ۹.۵۰ یورو و در رستورانی نسبتاً گران‌قیمت ۵۷.۵۰ یورو برای دو نفر است. برای تهیۀ موادغذایی پرمصرفی نظیر شیر (یک لیتر)، نان سفید (یک قرص)، برنج سفید (یک کیلوگرم)، تخم‌مرغ (دوازده عدد)، پنیر محلی (یک کیلوگرم)، فیلۀ مرغ (یک کیلوگرم) و گوشت گاو (یک کیلوگرم) به‌ترتیب ۱.۲۱، ۰.۶۱، ۱.۵۸، ۲.۴۵، ۱۴.۳۳، ۶.۱۸ و ۹.۶۷ یورو باید پرداخت کرد. افزون‌براین، هزینۀ خرید هر کیلوگرم از میو‌ه‌هایی مانند سیب و موز و پرتقال به‌ترتیب ۲.۵۰ و ۳ و ۲ یورو و نیز هر کیلوگرم از صیفی‌جاتی همچون گوجه‌فرنگی و سیب‌زمینی و پیاز به‌ترتیب ۱.۴۰ و ۱.۷۵ و ۱.۵۰ یوروست.

هزینۀ حمل‌ونقل

قیمت بلیت یک‌طرفه و یک‌ماهۀ حمل‌ونقل داخلی در شهر ایبیزا اسپانیا به‌ترتیب ۲.۵۰ و ۴۴.۵۰ یورو برآورد می‌شود. افرادی که از تاکسی برای رفت‌وآمد استفاده می‌کنند، باید بدانند کرایۀ تاکسی ۱.۳۳ یورو به‌ازای هر کیلومتر و مبلغ ورودی تاکسی ۳.۵۶ یوروست. ناگفته نماند برای خرید هر لیتر بنزین در شهر ایبیزا اسپانیا ۱.۳۹ یورو باید پرداخت کرد.

هزینۀ مسکن

در میان هزینه‌های زندگی، هزینۀ مسکن را می‌توان مهم‌ترین هزینه دانست که بسته به محل زندگی و متراژ آپارتمان، متغیر است. برای مثال، اجاره‌بهای آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر ایبیزا اسپانیا ۱،۳۴۰ یورو و اجاره‌بهای آپارتمان مشابه خارج از مرکز شهر ۱،۰۷۰ یورو در ماه است. همچنین، اجارۀ ماهانۀ آپارتمان سه‌خوابه در مرکز شهر ۲،۳۸۰ یورو و اجارۀ ماهانۀ همان آپارتمان خارج از مرکز شهر ۱،۵۲۵ یورو تخمین زده می‌شود. شایان ذکر است قیمت خرید هر مترمربع آپارتمان در مرکز و خارج از مرکز شهر به‌ترتیب ۵هزار و ۴،۸۳۴ یوروست.

هزینۀ قبوض و اینترنت

هزینۀ قبوض نیز باتوجه‌به سبک زندگی فرد و متراژ آپارتمان، متفاوت است. به‌عنوان نمونه، هزینۀ قبوض مربوط به آب و برق و سیستم گرمایشی و سرمایشی برای آپارتمان ۸۵متری در شهر ایبیزا اسپانیا ۲۱۸.۷۵ یورو و هزینۀ اینترنت با حداقل سرعت شصت مگابیت‌برثانیۀ نامحدود ۵۹ یورو در ماه است.

هزینۀ مدرسۀ کودکان

هزینۀ پیش‌دبستانی یا مهدکودک در شهر ایبیزا اسپانیا برای هر کودک با درنظرگرفتن یک روز کامل خصوصی، ۳۵۰ یورو در ماه و هزینۀ مدرسۀ ابتدایی بین‌المللی برای یک نفر ۱۱،۵۰۰ یورو در سال است.

سایر هزینه‌ها

درکنار هزینه‌های زندگی گفته‌شده، هزینه‌های دیگری همچون لباس و ورزش و تفریح نیز برای برخی افراد اهمیت دارد. درادامه، وضعیت این هزینه‌ها را در شهر ایبیزا اسپانیا باهم مرور خواهیم کرد.

هزینۀ لباس

هزینۀ خرید شلوار جین (با برند Levis 501 یا برندی مشابه) از فروشگاه زنجیره‌ای ۷۶.۶۷ یورو و هزینۀ خرید لباس تابستانی ۴۵ یورو برآورد می‌شود. همچنین، قیمت متوسط یک جفت کتانی ورزشی و یک جفت کفش چرمی رسمی مردانه به‌ترتیب ۹۶.۶۷ و ۱۵۳.۳۳ یوروست.

هزینۀ ورزش و تفریح

شهریۀ باشگاه ورزشی در شهر ایبیزا اسپانیا برای هر فرد بزرگ‌سال ۴۵.۵۰ یورو در ماه و هزینۀ اجارۀ زمین تنیس در آخر هفته به‌ازای هر ساعت ۲۰ یورو تخمین زده می‌شود. علاوه‌براین، هزینۀ تفریحاتی نظیر رفتن به سینما ۹ یورو به‌ازای هر بلیت است.

اگر به مهاجرت تحصیلی در اسپانیا و یا زندگی در این کشور علاقمندید با ما همراه باشید.

منابع: