شهر فرانکفورت یکی از بهترین شهرها برای زندگی و تحصیل در آلمان است که به عنوان شهری قدرتمند در زمینه اقتصاد در آلمان شناخته می‌شود و مرکز مالی اروپا نیز به شمار می‌آید. بانک مرکزی اروپا نیز در این شهر واقع شده است. به طور کلی شهر فرانکفورت آلمان یکی از شهرهای برتر دانشجویی در آلمان است که به جهت داشتن اقتصاد قوی برای دانشجویانی که تمایل به زندگی در محیطی غرق در کسب و کار را دارند، بسیار مناسب است. در حقیقت دانشجویان بین‌المللی که می‌خواهند علاوه بر تحصیل در دانشگاهی با کیفیت در شهری شاد زندگی کنند، باید فرانکفورت را مدنظر داشته باشند زیرا دانشجویان در این شهر بین لذت بردن از زندگی و تحصیل، تعادل برقرار می‌کنند. در ادامه به اطلاعات بیشتری درباره زندگی در شهر فرانکفورت خواهیم پرداخت.

مساحت و جمعیت شهر فرانکفورت

به طور کلی فرانکفورت به عنوان پنجمین شهر پر جمعیت آلمان شناخته شده و داراری جمعیتی حدود  ۷۳۱۰۹۵ نفر در سال ۲۰۲۰ است. این شهر همچنین دارای مساحتی برابر ۲۴۸/۳ کیلومتر مربع است.

کیفیت زندگی در شهر فرانکفورت

همانطور که پیش تر ذکر شد، کیفیت زندگی در شهر فرانکفورت بسیار بالا است و مواردی مانند شاخص قدرت خرید مردم، بالا، شاخص امنیت، متوسط، شاخص مراقبت‌های درمانی، بالا و شاخص آلودگی هوا پایین است.

مزایای زندگی درشهر فرانکفورت

فرانکفورت شهر بسیار مناسبی برای زندگی دانشجویی است زیرا علاوه بر داشتن کیفیت بالای آموزشی، محیطی راحت را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌کند. در حقیقت جمعیت بسیاری از افراد در این شهر، خارجی هستند و همین موضوع، محیط را برای دانشجویان خارجی مناسب‌تر می‌کند زیرا در میان ۱۸۰ ملیت مختلفی که در این شهر زندگی می‌کند، یافتن فردی هم زبان با شما بسیار محتمل است.

یکی دیگر از مزایای زندگی در شهر فرانکفورت، نزدیکی آن به شهرهایی همچون پاریس، آمستردام، لوگزامبورگ و… است و افراد در فاصله زمانی کمتر از ۵ ساعت می‌توانند به شهرهای مذکور سفر کنند.

این شهر همچینن دارای بزرگ‌ترین فرودگاه تجاری آلمان و فردوگاهی بین‌المللی است که حدود ۳۰۰ پرواز مستقیم به مقاصد مختلف دنیا دارد.

آب و هوا در شهر فرانکفورت

آشنایی با شرایط آب و هوایی در فرانکفورت برای افرادی که این شهر را برای زندگی یا تحصیل انتخاب کرده‌اند، بسیار مهم است. شهر فرانکورت به طور کلی دارای تابستان‌های معتدل و زمستان‌های بسیار سرد به همراه باد فراوان و آسمان نیمه ابری است. دمای هوا نیز در طول سال از ۱- درجه سانتی‌گراد تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد متغیر بوده و دمای کمتر از ۸- درجه سانتی‌گراد یا بیشتر از ۳۱ درجه سانتی‌گراد در این شهر بسیار نادر است.

زمان گرم سال نیز در شهر فرانکفورت از ۲ ماه ژوئن آغاز شده و تا ۸ ماه سپتامبر با متوسط دمای ۲۱ درجه سانتی‌گراد در روز ادامه می‌یابد. گرم‌ترین روز سال هم در این شهر ۳ ماه آگوست با حداقل دمای ۱۵ درجه سانتی‌گراد و حداکثر دمای ۲۵ درجه سانتی‌گراد است.

همچنین زمان سرد سال در این شهر از ۱۵ ماه نوامبر آغاز شده و تا ۳ ماه مارس ادامه می‌یابد. دمای هوا نیز در این مدت به طور متوسط حدود ۸ درجه سانتی‌گراد در روز است. سردترین روز سال نیز ۱۹ ماه ژانویه با حداقل دمای ۱- درجه سانتی‌گراد و حداکثر دمای ۴ درجه سانتی‌گراد است.

بهترین زمان سال نیز برای بازدید از این شهر از اواسط ماه ژوئن تا اوایل ماه سپتامبر بوده که دمای هوا در این مدت بین ۱۸ درجه سانتی‌گراد و ۲۷ درجه سانتی‌گراد است.

هزینه زندگی در شهر فرانکفورت

هزینه‌های مربوط زندگی از فردی به فرد دیگر متفاوت است زیرا سبک زندگی افراد مختلف با یکدیگر تمایز دارد اما به طور کلی هزینه متوسط زندگی در شهر فرانکفورت برای یک نفر حدود ۸۴۵/۱۸ یورو در ماه است. در ادامه به برخی هزینه‌های مهم در شهر فرانکفورت نظیر مواد غذایی و رستوران، هزینه حمل و نقل، هزینه مسکن و هزینه قبوض و اینترنت و سایر هزینه‌ها نیز می‌پردازیم.

هزینه مواد غذایی و رستوران

هزینه‌های مربوط به رستوران و مواد غذایی از جمله هزینه‌های بسیار مهم برای زندگی است. برای مثال هزینه غذا در رستورانی ارزان برابر ۱۰ یورو و در رستورانی با قیمت متوسط برابر ۵۰ یورو برای ۲ نفر است. هزینه مواد غذایی پر مصرفی نظیر شیر (۱ لیتر)، نان سفید (۱ عدد)، برنج سفید (۱ کیلوگرم)، تخم‌مرغ (۱۲ عدد) و پنیر محلی (۱ کیلوگرم) به ترتیب برابر ۰/۷۳ یورو، ۱/۱۲ یورو، ۲/۰۷ یورو، ۱/۹۷ یورو و ۸/۵۹ یورو است. هزینه موادغذایی دیگری نظیر فیله مرغ و گوشت گاو به ترتیب برابر ۸/۶۱ و۱۰/۳۳ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم است. هزینه میو‌ه‌های مانند سیب و موز و پرتقال به ترتیب برابر ۲/۲۹ یورو، ۱/۵۷ یورو و ۱/۷۹ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم است. گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی و پیاز نیز به ترتیب حدود ۲/۳۴ یورو، ۱/۴۶ یورو و ۱/۴۱ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم قیمت دارند.

هزینه حمل و نقل

هزینه حمل و نقل در شهر فرانکفورت نیز یکی دیگر از هزینه‌های حیاتی است و بسته به نوع حمل و نقل افراد، متفاوت است. برای مثال هزینه بلیط یک‌طرفه (حمل و نقل داخلی) و بلیط یک‌ماهه به ترتیب برابر ۲/۷۵ یورو و ۹۰/۴۰ یورو است. افرادی نیز که از تاکسی برای حمل و نقل استفاده می‌کنند، باید بدانند که کرایه تاکسی برابر ۲ یورو به ازای هر ۱ کیلومتر و ورودیه تاکسی حدود ۳/۵۰ یورو است. هزینه بنزین نیز برای آنهایی که از وسایل نقلیه شخصی استفاده می‌کنند بسیار مهم است. هزینه بنزین در شهر فرانکفورت برابر ۴۵/۱ یورو به ازای هر ۱ لیتر است.

هزینه مسکن

در میان هزینه‌های مربوط به زندگی هزینه مسکن را می‌توان به عنوان مهم‌ترین هزینه در نظر گرفت. این هزینه بسته به محل زندگی و سایز مسکن، متغیر است. برای مثال اجاره‌بها برای یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر فرانکفورت حدود ۱۰۳۹ یورو در ماه و برای آپارتمانی مشابه، خارج از مرکز شهر حدود ۷۹۳ یورو در ماه است. همچنین اجاره ماهیانه برای یک آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر حدود ۱۹۶۲ یورو و برای همین آپارتمان خارج از مرکز شهر برابر ۱۴۵۴ یورو است. افرادی نیز که تمایل به خرید مسکن در شهر فرانکفورت را دارند، باید بدانند که هزینه خرید یک آپارتمان در مرکز و خارج از مرکز شهر به ترتیب حدود ۶۶۲۳ یورو و ۴۳۷۶ یورو به ازای هر ۱ متر مربع است.

هزینه قبوض و اینترنت

هزینه قبوض نیز بسیار مهم بوده و بسته به سبک زندگی فرد و همچنین سایز آپارتمان، متفاوت است. برای مثال هزینه قبوض مربوط به آب، برق و سیستم گرمایشی و سرمایشی برای یک آپارتمان ۸۵ متری حدود ۲۷۵ یورو در ماه است. هزینه اینترنت نیز (۶۰ Mbps یا بیشتر با دیتای نامحدود) حدود ۳۲ یورو است.

سایر هزینه ها

هزینه‌های مربوط به زندگی علاوه بر هزینه‌های فوق شامل هزینه‌های دیگری نیز است. هزینه‌هایی مانند هزینه لباس و هزینه‌های مربوط به ورزش و تفریح برای برخی از افراد بسیار مهم هستند. در ادامه نگاهی به برخی از این هزینه‌های میاندازیم.

هزینه لباس

هزینه‌های مربوط به لباس بسته به نوع لباس و فروشگاهی که فرد از آن خرید می‌کند، متفاوت است. برای مثال هزینه یک شلوار جین (با برند Levis 501 یا برندی مشابه) برابر ۷۳/۱۳ یورو و یک لباس تابستانی از یک فروشگاه زنجیره‌ای (با برند Zara، H&M و…) برابر ۳۶/۵۳ یورو است. هزینه یک جفت کتانی ورزشی با قیمت متوسط نیز برابر ۸۷ یورو و یک جفت کفش رسمی چرمی مردانه نیز برابر ۱۰۴/۱۰ یورو است.

هزینه ورزش و تفریح

هزینه‌های مربوط به ورزش یا تفریح بسته به نوع ورزش و تفریح مورد نظر از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برای مثال شهریه باشگاه ورزشی برای یک نفر بزرگسال حدود ۴۶ یورو در ماه و هزینه اجاره زمین تنیس به ازای ۱ ساعت در آخر هفته برابر ۲۱/۲۵ یورو است. هزینه تفریحاتی نظیر رفتن به سینما برابر ۱۲ یورو (به ازای ۱ بلیط) است.

منبع:

https://www.fidi.org/blog/pros-and-cons-expat-life-frankfurt

https://weatherspark.com/y/61302/Average-Weather-in-Frankfurt-am-Main-Germany-Year-Round

https://www.numbeo.com/cost-of-living/in/Frankfurt