درسدن یکی از شهرهای زیبای آلمان است که به عنوان جعبه جواهرِات آلمان نیز شناخته می‌شود. این شهر همچنین هر ساله تعداد زیادی توریست و دانشجوی بین‌المللی که قصد تحصیل در آلمان را دارند، به خود جذب می‌کند. درست است که درسدن، شهری بسیار زیبا است اما در پسِ این زیبایی، تجهیزات گسترده‌ای برای زندگی و تحصیل وجود دارد. درسدن همچنین شهری مهم در زمینه سیاست، اقتصاد، فرهنگ و آموزش بوده و دارای دانشگاه‌های برتری نظیر دانشگاه فنی درسدن است. دانشگاه فنی درسدن نیز دانشگاهی دولتی بوده که در سال ۲۰۲۰ دارای رتبه جهانی ۱۵۰-۱۰۱ در زمینه معماری است. این دانشگاه همچنین به عنوان یکی از دانشگاه‌های برتر آلمان و اروپا به شمار می‌آید. دانشکده معماری این دانشگاه شامل ۶ دپارتمان و ۱۴۱۰ نفر دانشجوی در حال تحصیل است. افرادی که زندگی در درسدن آلمان را انتخاب کرده‌اند بهتر است با اطلاعاتی نظیر مساحت و جمعیت درسدن، کیفیت زندگی در درسدن، آب و هوای درسدن و هزینه زندگی در درسدن آشنا شوند که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

مساحت و جمعیت درسدن

درسدن شهری به مساحت ۳۲۸.۸ است. درسدن همچنین دارای جمعیتی رو به افزایش بوده و در سال ۲۰۲۰ تعدادِ ۵۷۵۰۰۰ نفر در آن زندگی می‌کنند. رشد جمعیت در این شهر نسب به سال گذشته برابر ۱/۰۵ درصد بوده است. فاصله این شهر نیز از پایتخت آلمان (برلین) حدود ۱۹۵ کیلومتر است.

کیفیت زندگی در درسدن

همانطور که می‌دانید درسدن شهری عالی برای زندگی دانشجویی است. کیفیت زندگی در درسدن آلمان نیز بسیار بالا است. شاخص قدرت خرید مردم در این شهر، بالا، شاخص امنیت مردم، بالا، شاخص مراقبت‌های درمانی، بسیار بالا و شاخص آلودگی نیز پایین است.

آب و هوای درسدن

افرادی که تمایل به زندگی در درسدن آلمان دارند باید با اطلاعاتی درباره آب و هوا در این شهر آشنا شوند. به طور کلی درسدن دارای تابستان‌های معتدل و زمستان‌های طولانی و بسیار سرد به همراه باد و آسمان نیمه ابری است. دمای هوا نیز در این شهر از ۲- درجه سانتی‌گراد تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد‌ متغیر بوده و دمای کمتر از ۱۰- درجه سانتی‌گراد و یا بیشتر از ۳۱ درجه سانتی‌گراد در درسدن بسیار نادر است.

فصل گرم سال هم در این شهر از ۲۹ ماه می آغاز شده و تا ۸ ماه سپتامبر با متوسط دمای ۲۱ درجه سانتی‌گراد در روز ادامه می‌یابد. همچنین گرم‌ترین روز سال در شهر درسدن، چهارم ماه آگوست با حداکثر دمای ۲۵ درجه سانتی‌گراد و حداقل دمای ۱۵ درجه سانتی‌گراد است.

فصل سرد سال نیز از ۱۶ ماه نوامبر آغاز شده و تا ۹ ماه مارس با متوسط دمای ۸ درجه سانتی‌گراد در روز ادامه می‌یابد. سردترین روز سال هم بیستم ماه ژانویه با حداقل دمای ۲- درجه سانتی‌گراد و حداکثر دمای ۳ درجه سانتی‌گراد است.

همچنین براساس نظر گردشگران، بهترین زمان برای بازدید از شهر درسدن از اواسط ماه ژوئن تا اوایل ماه سپتامبر است. دمای هوا در این مدت نیز بین ۱۸ درجه سانتی‌گراد و ۲۷ درجه سانتی‌گراد است.

هزینه زندگی در درسدن آلمان

هزینه‌های مربوط زندگی از فردی به فرد دیگر متفاوت است زیرا سبک زندگی افراد مختلف با یکدیگر تمایز دارد اما به طور کلی هزینه متوسط زندگی در شهر درسدن برای یک نفر حدود ۲۷/۸۱۰ یورو در ماه است. در ادامه به برخی هزینه‌های مهم در شهر درسدن نظیر مواد غذایی و رستوران، هزینه حمل و نقل، هزینه مسکن و هزینه قبوض و اینترنت و سایر هزینه‌ها نیز می‌پردازیم.

هزینه مواد غذایی و رستوران

هزینه‌های مربوط به رستوران و مواد غذایی از جمله هزینه‌های بسیار مهم برای زندگی است. برای مثال هزینه غذا در رستورانی ارزان برابر ۸ یورو و در رستورانی با قیمت متوسط برابر ۴۰ یورو برای ۲ نفر است. هزینه مواد غذایی پر مصرفی نظیر شیر (۱ لیتر)، نان سفید (۱ عدد)، برنج سفید (۱ کیلوگرم)، تخم‌مرغ (۱۲ عدد) و پنیر محلی (۱ کیلوگرم) به ترتیب برابر ۰/۷۳ یورو، ۱/۴ یورو، ۲/۲ یورو، ۱/۸۸ یورو و ۸/۲۷ یورو است. هزینه موادغذایی دیگری نظیر فیله مرغ و گوشت گاو به ترتیب برابر ۸/۵۱ و ۱۰/۸۳ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم است. هزینه میو‌ه‌های مانند سیب و موز و پرتقال به ترتیب برابر ۲/۳۰ یورو، ۱/۵۰ یورو و ۱/۹۷ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم است. گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی و پیاز نیز به ترتیب حدود ۲/۳۷ یورو، ۱ یورو و ۱/۳۰ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم قیمت دارند.

هزینه حمل و نقل

هزینه حمل و نقل در شهر درسدن نیز یکی دیگر از هزینه‌های حیاتی است و بسته به نوع حمل و نقل افراد، متفاوت است. برای مثال هزینه بلیط یک‌طرفه (حمل و نقل داخلی) و بلیط یک‌ماهه به ترتیب برابر ۲/۴۰ یورو و ۶۰/۹۰ یورو است. افرادی نیز که از تاکسی برای حمل و نقل استفاده می‌کنند باید بدانند که کرایه تاکسی برابر ۲۰/۲ یورو به ازای هر ۱ کیلومتر و ورودیه تاکسی حدود ۳/۹۰ یورو است. هزینه بنزین نیز برای آنهایی که از وسایل نقلیه شخصی استفاده می‌کنند بسیار مهم است. هزینه بنزین در شهر درسدن برابر ۱/۳۹ یورو به ازای هر ۱ لیتر است.

هزینه مسکن

در میان هزینه‌های مربوط به زندگی هزینه مسکن را می‌توان به عنوان مهم‌ترین هزینه در نظر گرفت. این هزینه بسته به محل زندگی و سایز مسکن، متغیر است. برای مثال اجاره‌بها برای یک آپارتمان ۱ خوابه در مرکز شهر درسدن حدود ۵۴۲ یورو در ماه و برای آپارتمانی مشابه، خارج از مرکز شهر حدود ۴۲۰ یورو در ماه است. همچنین اجاره ماهیانه برای یک آپارتمان ۳ خوابه در مرکز شهر برابر ۱۲۶۰ یورو و برای همین آپارتمان خارج از مرکز شهر برابر ۷۹۴ یورو است. افرادی نیز که تمایل به خرید مسکن در شهر درسدن را دارند باید بدانند که هزینه خرید یک آپارتمان در مرکز و خارج از مرکز شهر به ترتیب حدود ۳۳۷۵ یورو و ۲۷۵۰ یورو به ازای هر ۱ متر مربع است.

هزینه قبوض و اینترنت

هزینه قبوض نیز بسیار مهم بوده و بسته به سبک زندگی فرد و همچنین سایز آپارتمان، متفاوت است. برای مثال هزینه قبوض مربوط به آب، برق و سیستم گرمایشی و سرمایشی برای یک آپارتمان ۸۵ متری حدود ۳۶۵ یورو در ماه است. هزینه اینترنت نیز (۶۰ Mbps و یا بیشتر با دیتای نامحدود) حدود ۳۴ یورو است.

سایر هزینه ها

هزینه‌های مربوط به زندگی علاوه بر هزینه‌های فوق شامل هزینه‌های دیگری نیز است. هزینه‌هایی مانند هزینه لباس و هزینه‌های مربوط به ورزش و تفریح برای برخی از افراد بسیار مهم هستند. در ادامه نگاهی به برخی از این هزینه‌های میاندازیم.

هزینه لباس

هزینه‌های مربوط به لباس بسته به نوع لباس و فروشگاهی که فرد از آن خرید می‌کند متفاوت است. برای مثال هزینه یک شلوار جین (با برند Levis 501 و یا برندی مشابه) برابر ۲۵/۷۱ یورو و یک لباس تابستانی از یک فروشگاه زنجیره‌ای (با برند Zara، H&M و…) برابر ۸۰/۳۴ یورو است. هزینه یک جفت کتانی ورزشی با قیمت متوسط نیز برابر ۷۶ یورو و یک جفت کفش رسمی چرمی مردانه نیز برابر ۶۷/۹۱ یورو است.

هزینه ورزش و تفریح

هزینه‌های مربوط به ورزش و یا تفریح بسته به نوع ورزش و تفریح مورد نظر از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برای مثال شهریه باشگاه ورزشی برای یک نفر بزرگسال حدود ۲۴ یورو در ماه و هزینه اجاره زمین تنیس به ازای ۱ ساعت در آخر هفته برابر ۱۸ یورو است. هزینه تفریحاتی نظیر رفتن به سینما برابر ۹ یورو (به ازای ۱ بلیط) است.

برای کسب اطلاعات درباره ی شرایط اخذ ویزای تحصیلی آلمان می توانید با مشاوران ما تماس بگیرید.

منبع:

https://www.numbeo.com/quality-of-life/in/Dresden

https://weatherspark.com/y/75895/Average-Weather-in-Dresden-Germany-Year-Round

https://www.numbeo.com/cost-of-living/in/Dresden