همانطور که می‌دانید در میان کشورهای محبوب جهان در طول تاریخ فرانسه همواره در اولویت قرار داشته که البته علاقه‌مندی افراد به این کشور بی‌دلیل هم نبوده است و علاوه بر تاریخ، هنر و فرهنگ غنی این کشور وجود دانشگاه‌های باکیفیتی نظیر دانشگاه سوربن بسیار تأثیرگذار است. به عبارتی دیگر دانشگاه دولتی سوربن که در شهر پاریس (پایتخت فرانسه) قرار گرفته، به عنوان بهترین دانشگاه فرانسه شناخته می‌شود و بسیاری از افراد علاقه‌مند به تحصیل در فرانسه آن را انتخاب می‌کنند. همچنین دانشگاه سوربن از به هم پیوستن دو دانشگاه پیشتاز در پاریس (دانشگاه پاریس-سوربن و دانشگاه پیر و ماری کوری) ایجاد شده و تجربه قرن‌ها تحقیق و آموزش را در خود گنجانده است. سوربن نیز دانشگاهی تحقیق-محور بوده و بازه گسترده‌ای از رشته‌های تحصیلی نظیر هنر، علوم انسانی، علوم اجتماعی، علوم طبیعی، مهندسی و پزشکی را ارائه می‌دهد. همچنین شیوه آموزش و تحقیق در دانشگاه سوربن به گونه‌ای طراحی شده است که با چالش‌های علمی و روشن‌فکرانه قرن ۲۱ هم راستا باشد. افرادیکه تمایل به  تحصیل در دانشگاه سوربن دارند باید با اطلاعاتی درباره این دانشگاه آشنا شوند. در ادامه به ارائه اطلاعاتی درباره دانشگاه سوربن، دانشکده‌ها و رشته های دانشگاه سوربن، شرایط تحصیل و پذیرش در دانشگاه سوربن، کار دانشجویی و بورسیه های تحصیلی دانشگاه سوربن و شهر محل تحصیل دانشجویان این دانشگاه، شهر پاریس، خواهیم پرداخت.

معرفی دانشگاه سوربن فرانسه

دانشگاه سوربن یکی از مؤسسات برتر آموزش عالی در فرانسه است که همواره با جهان اطراف خود در ارتباط بوده و به علت قدرت بسیار در زمینه تحقیقات علاوه بر فراهم کردن فرصت‌های ناب برای دانشجویان، در حال تلاش برای کسب اعتبار هر چه بیشتر است. این دانشگاه همچنین به دلیل کیفیت بالای آموزشی و تحقیقاتی در زمره بهترین دانشگاه‌های اروپا و جهان قرار گرفته است. نکته‌ای دیگر درباره این دانشگاه این است که سوربن بر آن است که علاوه بر رسیدگی به میراث پایه‌ای و ابتدایی فرانسه به ساختارهای جدید دانش که در جامعه امروزی شکل گرفته است، بپردازد. همچنین در حال حاضر حدود ۴۳۰۰۰ دانشجو در این دانشگاه مشغول تحصیل بوده و از آنجایی‌که دانشگاه سوربن دارای شهرتی جهانی است، دانشجویان بسیاری از سراسر جهان مشتاق تحصیل در این دانشگاه هستند. زمینه‌های تحقیقاتی دانشگاه سوربن بسیار به روز هستند و بیش از ۳۴۰۰ استاد پژوهشگر در آزمایشگاه‌های این دانشگاه فعالیت می‌کنند.

رتبه دانشگاه سوربن

رتبه دانشگاه سوربن

همانطور که پیش‌تر ذکر شد دانشگاه سوربن یکی از بهترین دانشگاه‌های فرانسه است. این دانشگاه به دلیل کیفیت بالای آموزشی و تحقیقاتی نیز در جایگاهی برتر قرار دارد و وب‌سایتهای مختلف رتبه‌بندی آن را در جایگاه‌های بسیار خوبی قرار داده‌اند که در ادامه آنها را مشاهده می‌کنیم:

وب‌سایت رتبه‌بندی QS

براساس این وبسایت معتبر رتبه‌بندی QS دانشگاه سوربن را برای سال ۲۰۲۱ در جایگاه ۸۳ قرار داده است.

وب‌سایت رتبه‌بندی تایمز

براساس وب‌سایت رتبه‌بندی تایمز نیز دانشگاه سوربن در جایگاه ۸۰ جهانی (برای سال ۲۰۲۰) قرار گرفته است.

وب‌سایت رتبه‌بندی Shanghai

وب‌سایت رتبه‌بندی Shanghai نیز رتبه ۴۴ را به این دانشگاه (سال ۲۰۱۹) اعطا کرده است.

دانشکده ها و رشته های دانشگاه سوربن

دانشگاه سوربن دارای ۳ دانشکده بوده که هر کدام از آنها با به کار گرفتن تخصص خود می‌توانند به اهداف کلی این دانشگاه دسترسی پیدا کنند. دانشکده‌های این دانشگاه به شرح زیر هستند:

دانشکده هنر و علوم انسانی

امروزه دانشکده هنر و علوم انسانی در دانشگاه سوربن، بزرگ‌‍ترین و کامل‌ترین دانشکده فرانسه در زمینه هنر، زبان، ادبیات، علوم اجتماعی و انسانی است. اعتبار آموزشی دانشکده هنر و علوم انسانی به علت کیفیت بالای موجود در زمینه تحقیقات و شیوه خلاقانه تدریس در این دانشکده است. دانشکده هنر و علوم انسانی دانشگاه سوربن زمینه‌های تحصیلی متعددی را به دانشجویان ارائه می‌کند که عبارتند از: ادبیات کلاسیک و مدرن، زبان، ادبیات خارجی و تمدن، زبان‌شناسی، فلسفه، جامعه‌شناسی، تاریخ، جغرافی، تاریخ هنر و باستان‌شناسی، موسیقی‌شناسی، علوم اطلاعات و ارتباطات، علوم آموزش و ترتیب مدرس. این دانشکده همچنین دارای دو مرکز با نام‌های CELSA و ESPE است.

دانشکده پزشکی

دانشکده پزشکی دانشگاه سوربن یکی از برترین دانشکده‌های پزشکی در اروپا است. تحقیقات و آموزش‌هایی که در این دانشگاه انجام می‌شود آن را به بخشی پویا در این زمینه تبدیل کرده است.

دانشکده علوم و مهندسی

این دانشکده تمامی زمینه‌های تحصیلی مربوط به علوم و مهندسی را پوشش می‌دهد. نقش تحقیقات در این دانشکده بسیار مهم است و تحقیقات انجام شده به بهبود هر چه بیشتر کیفیت آموزشی در آن کمک می‌کند. دانشکده علوم و مهندسی در دانشگاه سوربن دارای ۱۸۰۰۰ دانشجو است و تعداد زیادی رشته را که به دپارتمان‌های آموزشی و تحقیقاتی زیر تقسیم می‌شوند، پوشش می‌دهد:

 • زیست‌شناسی
 • شیمی
 • مهندسی
 • ریاضیات
 • فیزیک
 • علوم زمین
 • محیط‌زیست و تنوع زیستی

این دانشکده همچنین دارای مرکز مهندسی پلی‌تک سوربن (Polytech Sorbonne engineering school)، مؤسسه اخترفیزیک پاریس (Paris Astrophysics Institute) و مؤسسه Henri Poincaré نیز است.

شرایط تحصیل در دانشگاه سوربن

شرایط تحصیل در دانشگاه سوربن

افرادی که دانشگاه سوربن را برای تحصیل انتخاب کرده‌اند، باید توجه کنند که دانستن سطح مناسبی از زبان فرانسوی (نوشتاری و گفتاری) برای گذراندن واحدهای دانشگاهی در دانشکده هنر و علوم انسانی و دانشکده علوم و مهندسی مورد نیاز است. سطح مورد نیاز برای ورود به دانشگاه‌های فرانسه حداقل B2 است. با وجود اینکه دانشجویان برای اطلاعات دقیق‌تر درباره سطح موردنیاز در زبان فرانسه باید به سایت دانشکده مربوطه و شرایط پذیرش برای رشته مورد نظر خود مراجعه کنند اما خوب است بدانند که سطح زبان فرانسه مورد نیاز در دانشکده پزشکی برای تمامی مقاطع C1 است. همچنین دانشجویان بین‌المللی که در دانشگاه سوربن ثبت‌نام کرده‌اند و نیز کارکنان خارجیِ این دانشگاه که برای یادگیری بهتر زبان فرانسه نیاز به کمک دارند، می‌توانند در کلاس‌های فرانسوی دانشگاه سوربن که در خود دانشکده و هم‌راستا با برنامه دانشجویان برگزار می‌شوند، ثبت‌نام کنند. این دوره‌ها برای دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشدی که در این دانشگاه ثبت‌نام کرده‌اند، رایگان است.

شرایط پذیرش دانشگاه سوربن

مدارک موردنیاز برای دریافت پذیرش دانشگاه سوربن عبارتند از:

 • ترجمه آخرین مدرک تحصیلی و ریزنمرات
 • مدرک زبان فرانسه (حداقل B2 | حداقل C1 برای رشته‌های حوزه پزشکی)
 • پارسپورت و عکس پرسنلی
 • رزومه تحصیلی
 • انگیزه‌نامه تحصیلی
 • توصیه‌نامه تحصیلی برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری

کار دانشجویی در دانشگاه سوربن

کار دانشجویی در دانشگاه سوربن

یکی از مزایای تحصیل در این دانشگاه، امکان کار پاره-وقت برای دانشجویان است. دانشجویانی که می‌خواهند مشغول به کار دانشجویی شوند باید به سایت https://emplois.sorbonne-universites.fr مراجعه کنند.

بورسیه‌های تحصیلی در دانشگاه سوربن

هر یک از دانشکده‌های این دانشگاه دارای دفاتر کمک‌های مالی هستند که دانشجویان می‌توانند جهت دریافت اطلاعات درباره نوع بورسیه در دسترس (که به شرایط دانشجو بستگی دارد) به این دفاتر مراجعه کنند. انواع کمک‌های مالی در این دانشگاه به شرح زیر هستند:

 • کمک‌های مالی که به درآمد والدین بستگی دارد (BCS)
 • کمک‌های مالی اورژانسی (اضطراری)
 • کمک‌های مالی که به درآمد دانشجو بستگی دارد (FSDIE)
 • معافیت از پرداخت هزینه ثبت‌نام و بازگرداندن این مبلغ

شهر پاریس

شهر پاریس

بی‌شک بعد از انتخاب دانشگاه سوربن برای تحصیل، دانشجویان باید با شهر محل تحصیل خود یعنی شهر پاریس آشنا شوند. به طور کلی کیفیت زندگی نیز در شهر پاریس بالا است و به همین دلیل شرایط زندگی برای افراد و دانشجویانی که به این شهر می‌روند آسان است. در ادامه با اطلاعاتی درباره شاخص‌های مختلف کیفیت در شهر پاریس آشنا خواهیم شد.

 • شاخص امنیت: متوسط
 • شاخص مراقبت‌های درمانی: بالا
 • شاخص وضعیت اقلیمی: بسیار بالا

شهر پاریس همچنین به طورکلی دارای تابستان‌های معتدل و کوتاه به همراه آسمان نیمه ابری و زمستان‌های بسیار سرد به همراه باد و آسمان ابری است. متوسط دمای هوا نیز در طول سال در این شهر از ۲ درجه سانتی‌گراد تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد متغیر بوده و دمای کمتر از ۴- درجه سانتی‌گراد و یا بیشتر ۳۱ درجه سانتی‌گراد در این شهر نادر است. فصل گرم سال نیز در شهر پاریس از ۱۲ ماه ژوئن آغاز شده و تا ۹ ماه سپتامبر با متوسط دمای ۲۲ درجه سانتی‌گراد  در روز ادامه می‌یابد. همچنین گرم‌ترین روز سال در این شهر، ۳ ماه آگوست با حداقل دمای ۱۵ درجه سانتی‌گراد و حداکثر دمای ۲۵ درجه سانتی‌گراد است. فصل سرد سال هم در این شهر از ۱۵ ماه نوامبر تا ۶ ماه مارس با متوسط دمای ۱۰ درجه سانتی‌گراد در روز است. سردترین روز سال هم در این شهر، ۸ ماه فوریه با حداقل دمای ۲ درجه سانتی‌گراد و حداکثر دمای ۷ درجه سانتی‌گراد است. همچنین براساس نظرات گردشگران، بهترین زمان برای بازدید از شهر پاریس از اواسط ماه ژوئن تا اواسط ماه سپتامبر است. دمای هوا نیز در این مدت بین ۱۸ درجه سانتی‌گراد و ۲۷ درجه سانتی‌گراد است.

همچنین به طور متوسط هزینه زندگی در شهر پاریس برای یک نفر (صرف نظر از اجاره‌بها) حدود ۹۶۰ یورو در ماه است. در ادامه نیز با جزئیات بیشتری به هزینه‌های زندگی در این شهر خوهیم پرداخت.

 • هزینه مواد غذایی و رستوران: هزینه‌های مربوط به رستوران و مواد غذایی از جمله هزینه‌های بسیار مهم برای زندگی است. برای مثال هزینه غذا در رستورانی ارزان برابر ۱۵ یورو و در رستورانی با قیمت متوسط حدود ۵۰ یورو برای ۲ نفر است. هزینه مواد غذایی پر مصرفی نظیر شیر (۱ لیتر)، نان سفید (۱ عدد)، برنج سفید (۱ کیلوگرم)، تخم‌مرغ (۱۲ عدد) و پنیر محلی (۱ کیلوگرم) به ترتیب برابر ۱/۱۵ یورو، ۱/۶۹ یورو، ۲/۰۳ یورو، ۳/۸۰ یورو و ۱۸/۶۶ یورو است. هزینه موادغذایی دیگری نظیر فیله مرغ و گوشت گاو به ترتیب برابر ۱۲/۷۳ و ۲۱/۲۵ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم است. هزینه میو‌ه‌های مانند سیب و موز و پرتقال به ترتیب برابر ۳/۱۳ یورو، ۲/۲۴ یورو و ۲/۹۳ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم است. گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی و پیاز نیز به ترتیب برابر ۳/۰۴ یورو، ۲/۱۴ یورو و ۲/۵۰ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم قیمت دارند.
 • هزینه حمل و نقل: هزینه حمل و نقل در شهر پاریس نیز یکی دیگر از هزینه‌های حیاتی است و بسته به نوع حمل و نقل افراد، متفاوت است. برای مثال هزینه بلیط یک‌طرفه (حمل و نقل داخلی) و بلیط یک‌ماهه به ترتیب حدود ۲ یورو و ۷۵ یورو است. افرادی نیز که از تاکسی برای حمل و نقل استفاده می‌کنند باید بدانند که کرایه تاکسی برابر ۱/۵۰ یورو به ازای هر ۱ کیلومتر و ورودیه تاکسی برابر ۵ یورو است. هزینه بنزین نیز برای آنهایی که از وسایل نقلیه شخصی استفاده می‌کنند بسیار مهم است. هزینه بنزین در شهر پاریس برابر ۱/۵۸ یورو به ازای هر ۱ لیتر است.
 • هزینه مسکن: در میان هزینه‌های مربوط به زندگی هزینه مسکن را می‌توان به عنوان مهم‌ترین هزینه در نظر گرفت. این هزینه بسته به محل زندگی و سایز مسکن، متغیر است. به طورکلی اجاره‌بها برای یک آپارتمان ۱ خوابه در مرکز شهر پاریس حدود ۱۱۵۱ یورو در ماه و برای آپارتمانی مشابه، خارج از مرکز شهر حدود ۸۲۸ یورو در ماه است. همچنین اجاره ماهیانه برای یک آپارتمان ۳ خوابه در مرکز شهر حدود ۲۶۲۹ یورو و برای همین آپارتمان خارج از مرکز شهر حدود ۱۷۵۴ یورو است. افرادی نیز که تمایل به خرید مسکن در شهر پاریس را دارند باید بدانند که هزینه خرید یک آپارتمان در مرکز و خارج از مرکز شهر به ترتیب حدود ۱۱۹۰۵ یورو و ۸۸۴۱ یورو به ازای هر ۱ متر مربع است.
 • هزینه قبوض و اینترنت: هزینه قبوض نیز بسیار مهم بوده و بسته به سبک زندگی فرد و همچنین سایز آپارتمان، متفاوت است. برای مثال هزینه قبوض مربوط به آب، برق و سیستم گرمایشی و سرمایشی برای یک آپارتمان ۸۵ متری حدود ۱۷۰ یورو در ماه است. هزینه اینترنت نیز (۶۰ Mbps و یا بیشتر با دیتای نامحدود) حدود ۲۸ یورو است.

هزینه‌های مربوط به زندگی علاوه بر هزینه‌های فوق شامل هزینه‌های دیگری نیز است. برای مثال هزینه‌های مربوط به لباس، ورزش و تفریح برای برخی از افراد بسیار مهم هستند که در ادامه نگاهی به برخی از آنها میاندازیم.

 • هزینه لباس: هزینه‌های مربوط به لباس بسته به نوع لباس و فروشگاهی که فرد از آن خرید می‌کند متفاوت است. برای مثال هزینه یک شلوار جین (با برند Levis 501 و یا برندی مشابه) حدود ۸۵ یورو و یک لباس تابستانی از یک فروشگاه زنجیره‌ای (با برند Zara، H&M و…) حدود ۳۶ یورو است. هزینه یک جفت کتانی ورزشی با قیمت متوسط نیز حدود ۹۰ یورو و یک جفت کفش رسمی چرمی مردانه نیز برابر ۱۲۴ یورو است.
 • هزینه ورزش و تفریح: هزینه‌های مربوط به ورزش و یا تفریح بسته به نوع ورزش و تفریح مورد نظر از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برای مثال شهریه باشگاه ورزشی برای یک نفر بزرگسال حدود ۴۴ یورو در ماه و هزینه اجاره زمین تنیس برابر۲۰ یورو به ازای هر ۱ ساعت در آخر هفته است. هزینه تفریحاتی نظیر رفتن به سینما حدود ۱۱ یورو (به ازای ۱ بلیط) است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این شهر نیز می‌توانید به صفحه زندگی در پاریس مراجعه کنید.

منابع: