جامعه‌شناسی مطالعۀ نظام‌مند جامعه و فرهنگ و ارتباطات گروهی است. این رشته بخشی از علوم اجتماعی محسوب می‌شود و به علاقه‌مندان در حوزه‌های مختلف مطالعاتی مانند انحراف، طبقه‌بندی اجتماعی، فرهنگ، حقوق و دین آموزش می‌دهد. جالب است بدانید دانشجویان رشتۀ جامعه‌شناسی شهروندان بهتری برای جامعه خواهند بود؛ چراکه بینش گسترده‌تری دربارۀ جوامع دارند. شایان ذکر است فارغ‌التحصیلان رشتۀ جامعه‌شناسی در مشاغل همچون نمایندگی روابط‌عمومی، مشاور توان‌بخشی، روزنامه‌نگاری، کارشناسی وکالت و نمایندگی استان می‌توانند مشغول کار شوند. در مطلب حاضر، قصد داریم دربارۀ جامعه شناسی در فرانسه بیشتر سخن بگوییم.

دانشگاه‌های برتر

رشتۀ جامعه شناسی در مقاطع تحصیلی مختلف دانشگاه‌های فرانسه ارائه می‌شود. در‌ادامه، با دانشگاه‌های برتر ارائه‌دهندۀ جامعه شناسی در فرانسه آشنا خواهیم شد.

مؤسسۀ پلی‌تکنیک پاریس

اولین نام در فهرست دانشگاه‌های برتر برای تحصیل رشتۀ جامعه شناسی در فرانسه مؤسسۀ پلی‌تکنیک پاریس (Institut Polytechnique de Paris) است که سال ۱۷۹۴ در شهر ساکلی فرانسه تأسیس شد. براساس رده‌بندی اخیر وبگاه وبومتریک، این دانشگاه رتبۀ نوزدهم را در میان دانشگاه‌های برتر فرانسه از‌آنِ خود کرده است. تحصیل در فرانسه در رشتۀ جامعه شناسی در مقطع کارشناسی ارشد این مؤسسه دو‌ساله و تمام‌وقت است و دروس به زبان فرانسوی تدریس می‌شوند. برای آشنایی بیشتر با چندوچون تحصیل رشتۀ جامعه شناسی در مؤسسۀ پلی‌تکنیک پاریس، به این لینک سر بزنید.

دانشگاه بوردو مونتانه

دانشگاه بوردو مونتانه (Bordeaux Montaigne University) از دیگر دانشگاه‌های معتبر برای تحصیل جامعه شناسی در فرانسه است. این دانشگاه دولتی از سال ۱۹۷۱ کارش را در شهر بوردو آغاز کرد. طبق جدیدترین رتبه‌بندی وبگاه وبومتریک، دانشگاه بوردو مونتانه رتبۀ صد را در بین دانشگاه‌های برتر فرانسه کسب کرده است. تحصیل رشتۀ مطالعات جنسیت در مقطع کارشناسی ارشد این دانشگاه دو‌ساله و تمام‌وقت و زبان تدریس دروس فرانسوی است. جزئیات بیشتر دربارۀ تحصیل رشتۀ مطالعات جنسیت در دانشگاه یاد‌شده را از این لینک بخوانید.

مؤسسۀ مطالعات سیاسی پاریس

نام مؤسسۀ مطالعات سیاسی پاریس نیز در فهرست دانشگاه‌های مطرح برای تحصیل جامعه شناسی در فرانسه به‌چشم می‌خورد. این مؤسسۀ خصوصی که به Sciences Po Paris نیز مشهور است، سال ۱۸۷۲ در شهر پاریس بنیان نهاده شد. طبق رده‌بندی اخیر وبگاه وبومتریک، مؤسسۀ مطالعات سیاسی پاریس سی‌ونُهمین دانشگاه برتر فرانسه شناخته می‌شود. تحصیل رشتۀ علوم اجتماعی و علوم انسانی در مقطع کارشناسی این مؤسسه سه ‌سال به‌طول می‌انجامد و تمام‌وقت است و دروس به زبان انگلیسی‌فرانسوی تدریس می‌شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر دربارۀ تحصیل این رشته در مؤسسۀ مذکور، این لینک را ببینید.

تحصیل رشتۀ جامعه‌شناسی در مقطع کارشناسی ارشد مؤسسۀ یادشده نیز دو ‌سال به‌طول می‌انجامد و تمام‌وقت است و دروس به زبان انگلیسی‌فرانسوی ارائه می‌شوند. با مراجعه به این لینک، اطلاعات بیشتری دربارۀ تحصیل این رشته در مقطع کارشناسی ارشد در مؤسسۀ مطالعات سیاسی پاریس کسب خواهید کرد. رشتۀ حقوق بشر و فعالیت‌های بشردوستانه نیز در مقطع کارشناسی ارشد مؤسسۀ یادشده ارائه می‌شود که تحصیل آن دوساله و تمام‌وقت و زبان تدریس دروس انگلیسی است. برای آشنایی بیشتر با تحصیل رشتۀ مذکور، به این لینک سر بزنید. گفتنی است تحصیل رشتۀ جامعه‌شناسی در مقطع دکتری مؤسسۀ مطالعات سیاسی پاریس نیز سه ‌سال ‌طول می‌کشد و تمام‌وقت است و دروس به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. متقاضیان برای کسب اطلاعات بیشتر دربارۀ رشتۀ مذکور، به این لینک می‌توانند مراجعه کنند.

دانشگاه دوفین پاریس

دانشگاه دوفین پاریس یکی دیگر از دانشگاه‌های معتبر برای تحصیل جامعه شناسی در فرانسه به‌حساب می‌آید. این دانشگاه دولتی کارش را از سال ۱۹۶۸ شروع کرد و بنابر جدیدترین رتبه‌بندی وبگاه وبومتریک، ردۀ صدوپنجاه‌ودوم را در بین دانشگاه‌های مطرح فرانسه کسب کرده است. تحصیل رشتۀ علوم اجتماعی در مقطع کارشناسی این دانشگاه سه‌ساله و تمام‌وقت است و دروس به زبان انگلیسی‌‌فرانسوی تدریس می‌شوند. با مراجعه به این لینک، اطلاعات بیشتری دربارۀ تحصیل رشتۀ مذکور در دانشگاه دوفین پاریس کسب خواهید کرد.

دانشگاه آمریکایی پاریس

دانشگاه آمریکایی پاریس (American University of Paris) از دیگر دانشگاه‌هایی است که دانشجویان برای تحصیل جامعه شناسی در فرانسه آن را در اولویت‌های انتخابشان می‌توانند قرار دهند. این دانشگاه خصوصی سال ۱۹۶۲ در شهر پاریس فرانسه تأسیس شد و براساس رده‌بندی اخیر وبگاه وبومتریک، صدوسی‌وهشتمین دانشگاه برتر فرانسه شناخته می‌شود. تحصیل رشتۀ علوم اجتماعی در مقطع کارشناسی دانشگاه آمریکایی پاریس سه‌ساله و تمام‌وقت و زبان تدریس دروس فرانسوی است.

منبع: