زمانی که قصد مهاجرت دارید، کشور مقصد از شما می‌خواهد یک سری مدرک ارائه کنید که دانش و مهارت شما را اثبات می‌کند. در این میان ارائه مدارکی که به‌صورت بین‌المللی پذیرفته شده باشند امتیاز مهمی محسوب می‌شود. گذراندن دوره های بین المللی در کنار ارائه رزومه کاری شانس شما را برای اخذ ویزای تحصیلی و کاری افزایش می‌دهد. در این مقاله قصد داریم با بهترین مدرک بین المللی برای مهاجرت آشنا شویم.

بهترین مدرک بین‌المللی برای مهاجرت چیست؟

مدرک سازمان فنی حرفه ای ایران یکی از معتبرترین مدارکی است که در داخل کشور صادر می‌شود. کسانی که مدرک فنی حرفه ای ایران را کسب کرده باشند می‌توانند در کشورهای دیگر ادامه تحصیل داده یا شروع به کار کنند. این مدرک‌ها به کارفرمایان اثبات می‌کند که شما در یک مهارت مشخص به سطح قابل قبولی رسیده‌اید. البته لازم است توجه داشته باشید که رقابت برای اخذ ویزای کاری کشورهایی مثل کانادا و آلمان از طریق مدرک فنی حرفه ای در سال‌های اخیر شدت بیشتری به خود گرفته است. در همین راستا تنها ارائه مدرک فنی‌حرفه‌ای کافی نیست و باید رزومه و تمکن مالی خوبی ارائه دهید. این را هم در نظر بگیرید که هر کشور در هر زمان به یک سری مهارت‌ها و مشاغل خاص نیاز دارد. به‌طور کلی می‌توان گفت بهترین مدرک بین المللی برای مهاجرت در حال حاضر مدرک فنی حرفه ای از رشته‌های زیر است:

  • تعمیرات ماشین
  • آرایشگری
  • برق ساختمان
  • کامپیوتر

شیوه اخذ بهترین مدرک بین المللی برای مهاجرت

همانطور که گفتیم مدرک صادر شده توسط سازمان فنی حرفه ای ایران، معتبرترین مدرکی است که در داخل کشور قابل دریافت است و اعتباری جهانی دارد. برای اخذ این مدرک دو راه وجود دارد. راه اول اینکه بعد از پایان دوره راهنمایی وارد دبیرستان شده باشید و سپس تحصیلات دانشگاهی خود را در یکی از مراکز فنی حرفه ای کشور بگذرانید. کسانی که مدرک فنی حرفه ای را به این شکل دریافت می‌کنند در ادامه می‌توانند برای ادامه تحصیل یا کار به کشورهای دیگر مهاجرت کنند. البته لازم است توجه داشته باشید که برای مهاجرت کاری باید در کنار مدرک کاردانی یا کارشناسی فنی حرفه ای، حداقل سه سال رزومه کاری هم ارائه دهید.

راه دوم برای اخذ مدرک فنی حرفه ای، شرکت در آزمون‌های سازمان فنی حرفه ای کشور است. این روش برای کسانی مناسب خواهد بود که در یکی از رشته‌های فنی حرفه ای مهارت کافی را دارند و فقط نیازمند یک مدرک برای اثبات این توانایی هستند. یک رزومه کاری قوی در کنار مدرک فنی حرفه ای می‌تواند مسیر مهاجرت کاری شما را به کشورهایی مثل آلمان و کانادا هموار کند.

مهاجرت از طریق مدرک فنی حرفه ای.webp

سطوح مدرک فنی حرفه ای

کسانی که در آزمون فنی حرفه ای شرکت می‌کنند با توجه به میزان توانایی‌شان گروه‌بندی می‌شوند. آزمون فنی حرفه ای دو بخش تئوری و عملی دارد که متقاضیان توانایی خود را در این دو بخش محک می‌زنند. در نهایت با توجه به عملکرد متقاضی در این دو بخش، او در یکی از این چهار سطح قرار می‌گیرد:

  • مهارت درجه سه: کسی که این گواهینامه را کسب کند یعنی تسلط بسیار پایینی به مهارت مورد نظر دارد. با مهارت درجه سه امکان مهاجرت برای شما وجود نخواهد داشت.
  • مهارت درجه دو: کسب این سطح از مهارت هم چندان ارزش استخدامی یا تحصیلی ندارد و فقط به این معنا است که فرد مورد نظر به مسائل ابتدایی مسلط است.
  • مهارت درجه یک: کسی که در این سطح قرار دارد، تسلط کافی به مهارت مورد نظر دارد ولی باید در دوره‌های تکمیلی شرکت کند.
  • کارگر ماهر: رسیدن به این سطح یعنی فرد در زمینه مهارت مورد نظر کاملا ماهر و مسلط بوده و توانایی کار در این زمینه را دارد. از مدرک کارگر ماهر سازمان فنی حرفه ای می‌توان برای مهاجرت کاری به آلمان استفاده کرد.

بهترین کشور‌ها برای مهاجرت از طریق مدرک بین المللی

سوال اینجا است که برای دارندگان مدرک فنی و حرفه ای، کدام کشور مقصد بهتری است؟ در این بخش بهترین کشورها برای مهاجرت از طریق مدرک بین‌المللی را بررسی می‌کنیم.

  • آلمان: آلمان از چند جهت یک مقصد ایده‌آل برای دانش‌آموزان هنرستان و همچنین فارغ‌التحصیلان فنی حرفه ای به‌حساب می‌آید. اول اینکه در این کشور یک سری دوره فنی حرفه ای تحت عنوان آوسبیلدونگ برگزار می‌شود که فارغ‌التحصیلان آن مستقیم وارد بازار کار خواهند شد. کسانی که از هنرستان فارغ‌التحصیل شده‌اند می‌توانند با شرکت در این دوره‌ها کار در آلمان را تجربه کنند. راه دیگر برای مهاجرت دارندگان مدرک فنی حرفه ای به آلمان، اخذ ویزای جستجوی کار این کشور است. علاوه بر این اگر یک پیشنهاد کاری معتبر از آلمان داشته باشید هم، امکان اخذ ویزای کاری این کشور برای شما وجود خواهد داشت. کسانی که مدرک فنی حرفه ای، رزومه کاری و تمکن مالی قابل قبول داشته باشند برای اخذ ویزای کاری آلمان از طریق فنی حرفه ای شانس زیادی خواهند داشت.
  • کانادا: دولت کانادا اولویت ویژه‌ای برای جذب نیروی کار ماهر خارجی قائل شده است. در این کشور چندین برنامه مخصوص مهاجرت کاری وجود دارد از جمله برنامه کارگر ماهر فدرال و برنامه تجربه کبک. کسانی که در شغل‌های مورد نیاز این کشور مهارت کافی و رزومه قوی داشته باشند می‌توانند با ارائه یک تمکن مالی قابل قبول وارد این برنامه‌ها شده و خیلی سریع اقامت کانادا را دریافت کنند. یک راه دیگر برای مهاجرت به کانادا با مدرک فنی حرفه ای، گرفتن یک پیشنهاد کاری از این کشور است.
مهاجرت به آلمان از طریق مدرک فنی حرفه ای.webp

مدرک فنی حرفه ای و مهاجرت تحصیلی

شاید فکر کنید اخذ مدرک بین المللی فقط برای متقاضیان مهاجرت کاری یک امتیاز محسوب می‌شود؛ در حالی که اینطور نیست. اگر قصد مهاجرت تحصیلی را دارید اخذ مدرک فنی حرفه ای مرتبط با رشته‌تان یک امتیاز است و شانس شما را برای اخذ پذیرش بالاتر می‌برد. علاوه بر این داشتن مدرک فنی حرفه ای به شما کمک می‌کند در حین تحصیل به کار مشغول شوید و درآمد خوبی کسب کنید.

مهاجرت کاری بهتر است یا تحصیلی

مهاجرت کاری مزایای ویژه‌ای دارد؛ از جمله این که امکان اخذ اقامت دائم در زمان کمتری نسبت به مهاجرت تحصیلی وجود دارد و از همان ابتدای حضور در کشور مقصد حقوق دریافت می‌کنید. اما باید به این نکته توجه داشت که مهاجرت کاری هزینه بسیار بالایی دارد؛ چرا که مثل مهاجرت تحصیلی نمی‌توانید از کمک‌هزینه‌ها و تخفیف‌های دانشجویی استفاده کنید و از همان ابتدا پرداخت تمام هزینه‌های زندگی و مالیات به عهده خودتان خواهد بود. از طرف دیگر کسانی که ویزای تحصیلی یک کشور را دریافت می‌کنند از همان ابتدای تحصیل اجازه کار دانشجویی دارند و بعد از پایان تحصیل هم برای پیدا کردن شغل به آن‌ها مهلت داده خواهد شد. در نتیجه مهاجرت تحصیلی فرصت‌های بیشتری را پیش روی شما خواهد گذاشت و مسیر ساده‌تری دارد.

مدرک فنی حرفه ای مهاجرت تحصیلی.webp

سیم آخر و مهاجرت تحصیلی

ما در زمینه مهاجرت کاری فعالیتی نداریم اما اگر قصد شما ادامه تحصیل فنی حرفه ای یا تحصیل سایر رشته‌ها باشد، می‌توانید روی همراهی کارشناسان سیم آخر حساب کنید. برای این کار کافی است فرم درخواست مشاوره رایگان ما را پر کرده و سپس منتظر تماس کارشناسان ما بمانید. در این فرم از شما می‌خواهیم اطلاعات هویتی و شرایط تحصیلی‌تان را وارد کرده و در انتها یک زمان برای تماس مشخص کنید. کارشناسان ما در این زمان با شما تماس گرفته و مسیر مناسب شرایطتان را به شما پیشنهاد می‌دهند.

جمع بندی

مدرک بین المللی به شما کمک می‌کند شانس بیشتری برای اخذ پذیرش و ویزای کشورهای دیگر داشته باشید. چرا که این مدرک به کشور مقصد ثابت می‌کند شما در یک زمینه خاص مهارت یا تخصص دارید. این مدرک بیشتر برای مهاجرت کاری امتیاز محسوب می‌شود اما متقاضیان تحصیل در خارج از کشور هم می‌توانند با استفاده از این مدرک در کشور مقصد کار کنند.