بسیاری از شهر‌های کانادا، مانند تورنتو و ونکوور شهر‌های پیشرفته و بسیار باکیفیتی برای زندگی هستند. این شهرها دانشگاه‌های بسیار معتبری نیز در خود جای داده‌اند؛ اما هزینۀ زندگی در آن‌ها بسیار گران و ممکن است بسیاری از دانشجویان نتوانند در این شهرها زندگی و تحصیل کنند. خوشبختانه در کانادا شهر‌های دیگری وجود دارند که علاوه‌بر میزبانی از دانشگاه‌های مطرح، هزینۀ زندگی در آن‌ها ارزان‌تر است. افرادی که می‌خواهند در طول تحصیلشان کم‌هزینه زندگی کنند، این شهر‌ها را می‌توانند انتخاب کنند. در این مقاله، کم هزینه ‌ترین شهر‌های کانادا برای تحصیل را برای علاقه‌مندان به تحصیل در کانادا معرفی خواهیم کرد.

شربروک، کبک

یکی از کم هزینه ‌ترین شهر‌های کانادا برای تحصیل شهر شربروک است. این شهر در استان کبک و ۱۶۰کیلومتری مونترال قرار دارد. درحال‌حاضر، تقریباً ۴۰هزار نفر دانشجو در شهر شربروک زندگی می‌کنند و در استان کبک، به «شهر دانشجویان» مشهور است؛ چرا‌که بیشترین تجمع دانشجویان نسبت به جمعیت کل را در این استان دارد. شربروک برای زندگی دانشجویی بسیار مقرون‌به‌صرفه و هزینۀ زندگی در آن حدوداً ۱۵درصد کمتر از متوسط هزینۀ زندگی در دیگر شهرهای این کشور است. ناگفته نماند دانشگاه بیشاپ در این شهر قرار دارد.

هزینۀ زندگی در شهر شربروک برای هر نفر صرف‌نظر از اجاره‌بهای مسکن، حدود ۸۹۰ دلار کانادا در ماه است. اجاره‌بهای آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر ۵۰۰ دلار کانادا و اجاره‌بهای همان آپارتمان خارج از مرکز شهر ۴۶۰ دلار کانادا در ماه است. علاوه‌براین، اجارۀ ماهانۀ آپارتمان سه‌خوابه در مرکز شهر ۹۶۵ دلار کانادا و اجارۀ ماهانۀ آپارتمان مشابه خارج از مرکز شهر ۸۶۰ دلار کانادا تخمین زده می‌شود. هزینۀ بلیت تک‌سفره و یک‌ماهۀ وسایل حمل‌ونقل عمومی به‌ترتیب به ۳ و ۸۰ دلار کانادا می‌رسد. همچنین، هزینۀ قبوض و خدمات شهری همچون آب، برق، سیستم گرمایش و سرمایش و حمل پسماند برای آپارتمان هشتادمتری در‌حدود ۸۱ دلار کانادا و هزینۀ اینترنت نامحدود با حداقل سرعت شصت مگابیت‌برثانیه ۶۴ دلار کانادا در ماه است.

شربروک، کبک

لاوال، کبک

به‌طورکلی، دانشجویان با تحصیل و زندگی در استان کبک می‌توانند تا حد زیادی در مخارجشان صرفه‌جویی کنند. از یک طرف، شهریۀ تحصیل در دانشگاه‌های این استان ارزان‌تر از دیگر استان‌های کاناداست و از طرف دیگر، دانشجویان شهری را در استان کبک می‌توانند انتخاب کنند که هزینۀ زندگی نیز در آن ارزان باشد. به‌بیانِ‌بهتر‌، علاقه‌مندان به مهاجرت تحصیلی به کانادا ،با انتخاب شهری مانند لاوال، بیشترین صرفه‌جویی را در هزینه‌هایشان خواهند کرد. شهر لاوال در ۳۰کیلومتری شهر مونترال قرار دارد و یکی از شهر‌های بزرگ کانادا محسوب می‌شود که هزینه‌های زندگی در آن ۹درصد کمتر از متوسط هزینۀ زندگی در دیگر استان‌های کاناداست؛ به همین سبب یکی از کم هزینه ‌ترین شهر‌های کانادا برای تحصیل به‌شمار می‌آید.

هزینۀ زندگی در شهر لاوال برای هر نفر صرف‌نظر از هزینۀ اجارۀ مسکن، حدود ۱،۰۰۰ دلار کانادا در ماه است. اجاره‌بهای آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر ۱،۱۰۰ دلار کانادا و اجاره‌بهای همان آپارتمان خارج از مرکز شهر ۷۰۰ دلار کانادا در ماه برآورد می‌شود. علاوه‌براین، اجاره‌ ماهانۀ آپارتمان سه‌خوابه در مرکز شهر ۱،۶۵۰ دلار کانادا و اجاره‌بهای ماهانۀ آپارتمان مشابه خارج از مرکز شهر ۱،۱۵۰ دلار کاناداست. برای خرید بلیت تک‌سفره و یک‌ماهۀ وسایل حمل‌ونقل عمومی نیز به‌ترتیب ۳.۵ و ۹۷ دلار کانادا باید پرداخت کرد. شایان ذکر است هزینۀ قبوض و خدمات شهری همچون آب، برق، سیستم گرمایش و سرمایش و حمل پسماند برای آپارتمان هشتادمتری به ۱۰۳ دلار کانادا و هزینۀ اینترنت نامحدود با حداقل سرعت شصت مگابیت‌برثانیه به ۷۰ دلار کانادا در ماه می‌رسد.

مونکتون، نیوبرانزویک

شهر مونکتون یکی دیگر از کم هزینه ‌ترین شهر‌های کانادا برای تحصیل است. این شهر بزرگ‌ترین شهر استان نیوبرانزویک و در‌عین‌حال، یکی از شهر‌های ارزان این استان است؛ به‌طوری‌که هزینۀ زندگی در این شهر ۶درصد از متوسط هزینۀ زندگی در دیگر استان‌های کانادا کمتر است. در سال‌های اخیر، شهر مونکتون مانند بسیاری از شهرهای شرق کانادا ورود بسیاری از دانشجویان بین‌المللی را شاهد بوده است. گفتنی است دانشکدۀ علوم اجتماعی دانشگاه نیوبرانزویک در این شهر قرار دارد.

هزینۀ زندگی در شهر مونکتون برای هر نفر صرف‌نظر از هزینۀ اجاره‌بهای مسکن، حدود ۱،۰۰۰ دلار کانادا در ماه است. اجاره‌بهای آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر ۸۷۰ دلار کانادا و اجاره‌بهای آپارتمان مشابه خارج از مرکز شهر ۷۱۶ دلار کانادا در ماه است. همچنین، اجاره‌بهای ماهانۀ آپارتمان سه‌خوابه در مرکز شهر ۱،۵۰۰ دلار کانادا و اجاره‌بهای ماهانۀ همان آپارتمان خارج از مرکز شهر ۱،۱۰۰ دلار کانادا تخمین زده می‌شود. شایان ذکر است هزینۀ بلیت تک‌سفره و یک‌ماهۀ وسایل حمل‌ونقل عمومی به‌ترتیب به ۲.۷۵ و ۶۵ دلار کانادا می‌رسد. نکتۀ مهم دیگر این است که متوسط هزینۀ ماهانۀ قبوض و خدمات شهری همچون آب، برق، سیستم گرمایش و سرمایش و حمل پسماند برای آپارتمان هشتادمتری ۱۷۳ دلار کانادا و هزینۀ اینترنت نامحدود با حداقل سرعت شصت مگابیت‌برثانیه ۸۲ دلار کاناداست.

مونکتون، نیوبرانزویک

آبوتس فورد، بریتیش کلمبیا

ازآنجاکه هزینه‌های زندگی در شهر ونکوور سرسام‌آور است، اغلب دانشجویان تصور می‌کنند که هزینه‌های زندگی در کل استان بریتیش کلمبیا گران است؛ اما درحقیقت، استان بریتیش کلمبیا شهر‌هایی در خود دارد که علاوه‌بر ارزان‌‌بودن هزینۀ زندگی، سبک زندگی در آن‌ها با سبک زندگی دانشجویی بسیار سازگار است. یکی از این شهر‌ها، شهر آبوتس فورد نام دارد که متوسط هزینه‌های زندگی در آن حدوداً ۴درصد کمتر از متوسط هزینۀ زندگی در دیگر شهرهای کاناداست و یکی از کم هزینه ‌ترین شهر‌های کانادا برای تحصیل محسوب می‌شود. آبوتس فورد بزرگ‌ترین شهر ارزان‌قیمت در استان بریتیش کلمبیا و از‌نظر تنوع نژادی و فرهنگی، سومین شهر بزرگ کاناداست. ناگفته نماند دانشگاه فریزر ولی نیز در این شهر قرار دارد.

اجاره‌بهای ماهانۀ آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر آبوتس فورد ۱،۱۰۰ دلار کانادا و اجاره‌بهای ماهانۀ آپارتمان همان خارج از مرکز شهر ۱،۰۰۰ دلار کاناداست. همچنین، برای اجارۀ آپارتمان سه‌خوابه در مرکز شهر ۱،۹۰۰ دلار کانادا و برای اجارۀ آپارتمان مشابه خارج از مرکز شهر ۱،۸۰۰ دلار کانادا در ماه باید پرداخت کرد‌. علاوه‌براین، هزینۀ بلیت تک‌سفره و یک‌ماهۀ وسایل حمل‌ونقل عمومی به‌ترتیب ۲.۲۵ و ۵۸ دلار کاناداست. متوسط هزینۀ قبوض و خدمات شهری همچون آب، برق، سیستم گرمایش و سرمایش و حمل پسماند برای آپارتمان هشتادمتری به ۱۰۰ دلار کانادا و هزینۀ اینترنت نامحدود با حداقل سرعت شصت مگابیت‌برثانیه به ۸۰ دلار کانادا در ماه می‌رسد.

سنت کاترینز، اونتاریو

آخرین شهر موجود در فهرست کم هزینه ‌ترین شهر‌های کانادا برای تحصیل شهر سنت کاترینز در استان اونتاریو است. این شهر بزرگ‌ترین شهر در منطقۀ نیاگارا به‌شمار می‌آید و هزینۀ زندگی در آن درحدود ۰.۵درصد از میانگین هزینۀ زندگی در کل کانادا کمتر است. شهر سنت کاترینز یکی از شهرهای سرسبز‌ کانادا محسوب می‌شود؛ چراکه تقریباً چهار کیلومتر‌مربع پارک و فضای سبز را در خود جای داده است. همچنین، آبشار زیبای نیاگارا بیست دقیقه تا این شهر فاصله دارد. شایان ذکر است دانشگاه براک در این شهر واقع است.

هزینۀ زندگی در شهر سنت کاترینز برای هر نفر صرف‌نظر از هزینۀ اجارۀ مسکن، حدود ۱،۰۰۰ دلار کانادا در ماه است. اجاره‌بهای آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر ۱،۱۰۰ دلار کانادا و اجاره‌بهای آپارتمان مشابه خارج از مرکز شهر ۱،۰۰۰ دلار کانادا در ماه است. افزون‌برین، اجارۀ ماهانۀ آپارتمان سه‌خوابه در مرکز شهر ۱،۷۰۰ دلار کانادا و اجاره‌بهای ماهانۀ همان آپارتمان خارج از مرکز شهر ۱،۸۰۰ دلار کانادا تخمین زده می‌شود. برای خرید بلیت تک‌سفره و یک‌ماهۀ وسایل حمل‌ونقل عمومی نیز به‌ترتیب ۳ و ۹۲ دلار کانادا باید پرداخت کرد. ناگفته نماند متوسط هزینۀ ماهانۀ قبوض و خدمات شهری همچون آب، برق، سیستم گرمایش و سرمایش و حمل پسماند برای آپارتمان هشتادمتری ۲۰۸ دلار کانادا و هزینۀ اینترنت نامحدود با حداقل سرعت شصت مگابیت‌برثانیه ۷۸ دلار کانادا برآورد می‌شود.

برای کسب اطلاعات در مورد شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا می توانید با مشاوران ما تماس بگیرید.

منبع: