ایتالیا همواره یکی از جذاب‌ترین کشورها برای ادامه تحصیل دانشجویان بین‌المللی بوده و یکی از دلایل آن پایین بودن هزینه تحصیل در ایتالیا است. هم‌اکنون به‌دلیل وجود بورسیه استانی ایتالیا که امکان تحصیل رایگان و برخورداری از مزایایی مانند خوابگاه و کمک‌هزینه زندگی را فراهم می‌سازد، این کشور بسیار مورد توجه دانشجویان ایرانی قرار دارد. استاندارد بالای آموزش عالی در ایتالیا، اعتبار دانشگاه‌های ایتالیا، جاذبه‌های گردشگری و امکان لذت بردن از فرهنگ و تاریخ غنی این کشور، از دیگر مزایای تحصیل در ایتالیا هستند. در این مقاله اطلاعات دقیقی از هزینه تحصیل در ایتالیا شامل شهریه دانشگاه های ایتالیا و هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا ارائه خواهیم داد.

شهریه دانشگاه‌ های ایتالیا

شهریه دانشگاه های ایتالیا

بخشی از هزینه تحصیل در ایتالیا مربوط به شهریه دانشگاه‌ها است. دانشگاه‌های ایتالیا به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند که شهریه‌های متفاوتی دارند.

شهریه دانشگاه‌ های دولتی در ایتالیا

دانشگاه های دولتی ایتالیا شهریه ها را بر مبنای مقطع و رشته دوره تحصیلی تعیین می‌کنند.

متوسط شهریه دانشگاه های دولتی: ۸۵۰ تا ۱۰۰۰ یورو در سال.

متوسط شهریه دانشگاه‌های دولتی مشهور می‌تواند از ۱۰۰۰ یورو در سال بیشتر باشد.

در اکثر مؤسسات، دانشجویان اهل کشورهای عضو اتحادیه اروپا در مقایسه با دانشجویان دیگر کشورها شهریه کمتری می‌پردازند. همچنین برخی از دانشگاه‌های دولتی ایتالیا، شهریه را بر مبنای درآمد سرپرست دانشجو تعیین می‌کنند.

شهریه دانشگاه های خصوصی در ایتالیا

دانشگاه‌های خصوصی معمولاً در مقایسه با دانشگاه‌های دولتی شهریه بیشتری دریافت می‌کنند و اکثر آنها شهریه یکسانی برای دانشجویان اروپایی و غیراروپایی تعیین می‌کنند.

متوسط شهریه دانشگاه‌های خصوصی بین ۶۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ یورو در سال است.

شهریه برخی از دانشگاه های معروف ایتالیا

در فهرست زیر می‌توان متوسط شهریه برخی از دانشگاه‌های معروف ایتالیا را مشاهده کرد:

 • دانشگاه سیِنا University of Siena: متوسط شهریه سالانه ۱۸۰۰ یورو
 • دانشگاه بولونیا University of Bologna: متوسط شهریه سالانه ۲۱۰۰ یورو
 • دانشگاه آزاد بوزن-بولزانو Free University of Bozen-Bolzano: متوسط شهریه سالانه ۲۲۰۰ یورو
 • دانشگاه تورین University of Torino: متوسط شهریه سالانه ۲۸۰۰ یورو
 • دانشگاه پلی‌تکنیک میلان Polytechnic University of Milan: متوسط شهریه سالانه ۳۳۰۰ یورو
 • دانشگاه پادوا University of Padova: متوسط شهریه سالانه ۴۰۰۰ یورو
 • دانشگاه مطالعات پیشرفته سانت‌آنا Scuola Superiore Sant’Anna: متوسط شهریه سالانه ۴۰۰۰ یورو
 • دانشگاه فوسکاری ونیز Ca’ Foscari University of Venice: شهریه اکثر دوره‌ها بین ۲۱۰۰ تا ۶۵۰۰ یورو در سال
 • دانشگاه ترنتو University of Trento: متوسط شهریه سالانه ۶۰۰۰ یورو

هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا

هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا

کل هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا برای دانشجویان حدوداً بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ یورو در ماه است که شامل مسکن، غذا، رفت‌وآمد، کتاب، مسافرت، تفریح و… می‌شود.

شهرهای رم و میلان کمی گران‌تر از دیگر شهرهای ایتالیا هستند. در ادامه می‌توان هزینه زندگی در ایتالیا در چندشهر دانشجویی را مشاهده کرد:

 • بولونیا Bologna: حدود ۱۱۰۰-۶۵۰ یورو در ماه
 • فلورانس Florence: حدود ۱۳۰۰-۷۵۰ یورو در ماه
 • میلان Milano و رم Rome: بین ۷۵۰ تا ۱۴۵۰ یورو در ماه

هزینه مسکن در ایتالیا

هزینه تحصیل در ایتالیا مسکن

دانشجویان برای مسکن هزینه می‌کنند به نوع اسکان بستگی دارد:

 • برای دانشجویانی که در آپارتمان (مستقل) زندگی می‌کنند، حدود ۵۰۰-۴۰۰ یورو در ماه
 • برای خوابگاه‌ها حدود ۴۰۰-۲۵۰ یورو در ماه
 • برای دانشجویانی که آپارتمان اشتراکی دارند، حدود ۳۰۰-۲۰۰ یورو در ماه

تنها حدود ۲% از دانشجویان بین‌المللی در خوابگاه‌ها زندگی می‌کنند و دیگران سایر گزینه‌های اسکان را انتخاب می‌کنند. ۷۵% دانشجویان بین‌المللی مقیم ایتالیا، از شرایط اسکان خود راضی هستند که این بالاتر از میزان متوسط جهانی آن (۶۰%) است.

هزینه خوراک در ایتالیا

هزینه تحصیل در ایتالیا خوراک

هزینه خورد و خوراک در ایتالیا برای یک نفر حدود ۲۰۰ یورو در ماه است.

در رستوران‌های ایتالیایی، نهار و شام معمولاً با پیش‌غذایی به نام آنتی پاستو (antipasto) آغاز می‌شود که شامل انواع گوشت سرد، غذاهای دریایی و سبزی‌جات است و قیمتی بین ۸ تا ۱۵ یورو دارد.

در رستوران‌های (با قیمت) متوسط، یک وعده پاستا بین ۶ تا ۱۲ یورو و وعده‌های اصلی ماهی یا گوشت بین ۸ تا ۱۶ یورو هزینه دارد.

چند راهکار برای صرفه‌جویی در هزینه غذا در ایتالیا

 • تهیه غذا از سلف‌سرویس دانشگاه یا مکان‌های شلوغی که غذای خیابانی می‌فروشند؛ به این ترتیب با ۳-۲ یورو می‌توان یک ساندویچ یا پیتزا خرید.
 • در اکثر رستوران‌های کوچک و کافه‌تریاهای ایتالیا، در صورت نشستن پشت میز برای صرف غذا یا نوشیدنی، باید دو برابر هزینه پرداخت کرد. بنابراین در صورت امکان می‌توان با گرفتن غذای بیرون‌بر در هزینه صرفه‌جویی کرد.
 • برخی رستوران‌های ایتالیا یک گزینه پیشنهادی به نام آپریتیوو (Aperitivo) دارند، به این صورت که اگر در زمانی مشخص یک نوشیدنی به قیمت حدود ۶ یورو بخرید، می‌توانید یک غذای سلف‌سرویس رایگان دریافت کنید. محدوده زمانی آپریتوو معمولاً بین ۶ تا ۹ شب است.

هزینه حمل و نقل در ایتالیا

سیستم حمل و نقل عمومی ایتالیا بسیار کارآمد است. یک بلیط چند منظوره اتوبوس/تراموا/مترو ماهانه برای دانشجویان، بسته به شهر ۳۵-۲۵ یورو قیمت دارد. شبکه قطار ایتالیا به خوبی نگهداری می‌شود و سرعت قطارها بالا است؛ بنابراین مسافرت بین‌شهری با استفاده از قطار گزینه مناسبی خواهد بود. قیمت بلیط‌ها از حدود ۲۰ یورو شروع می‌شود و اگر بلیط‌ها را از قبل رزرو کنید تا ۷۰% تخفیف خواهید گرفت.

دیگر هزینه‌ها در ایتالیا

 • هزینه قبوض آب، برق، تلفن و… تا ۱۴۰ یورو در ماه
 • هزینه تفریح و فعالیت‌های اجتماعی ۴۰-۳۰ یورو در هفته
 • هزینه خرید کتاب و دیگر منابع آموزشی حدود ۵۰-۴۰ یورو در ماه

بورسیه‌ها پوشش‌دهنده بخش بزرگی از هزینه تحصیل در ایتالیا

در ایتالیا بورسیه‌ها توسط دولت در دو سطح ملی و منطقه‌ای (استانی) و نیز توسط دانشگاه‌ها اعطا می‌شود. برای مثال بورسیه‌های دولتی ایتالیا برای دانشجویان بین‌المللی که مهم‌ترین و معروف‌ترین آنها بورسیه استانی ایتالیا است و بورسیه‌های دانشگاه‌هایی مانند پلی‌تکنیک میلان، دانشگاه پادوا، دانشگاه بوکونی و دانشگاه بولونیا که معمولاً ۵۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ یورو در سال هستند. بنابراین با توجه به امکان بهره‌مندی از این بورسیه‌ها که شهریه دانشگاه و تمام یا بخش بزرگی از هزینه زندگی را پوشش می‌دهند، دانشجویان نباید نگران هزینه تحصیل در ایتالیا باشند.