شهر گوتینگن به دلیل داشتن یکی از دانشگاه‌های به نام (دانشگاه گوتینگن)، بسیار محبوب بوده و بسیاری از دانشجویان این شهر را برای تحصیل و زندگی انتخاب می‌کنند. شهر گوتینگن یکی از شهرهای باکیفیت آلمانی است که دارای مساحتی برابر 116.9 کیلومتر مربع و جمعیتی حدود 122هزار نفر است. به طور کلی شهر گوتینگن به عنوان یکی از مشهورترین شهرها برای تحصیل در آلمان است. دانشجویانی که می‌خواهند دانشگاه گوتیگن را برای تحصیل انتخاب کنند نیز باید با اطلاعاتی درباره شهر گوتینگن آشنا شوند. در ادامه به کیفیت زندگی در شهر گوتینگن، شهرهای نزدیک آلمانی، شرایط آب و هوایی شهر گوتینگن و هزینه زندگی در شهر گوتینگن خواهیم پرداخت.

کیفیت زندگی در شهر گوتینگن

به طور کلی کیفیت زندگی نیز در شهر گوتینگن بسیار بالا است و به همین دلیل شرایط زندگی را برای افراد و دانشجویانی که به این شهر می‌روند آسان می‌کند. در ادامه با اطلاعاتی درباره شاخص‌های مختلف کیفیت در شهر گوتینگن آشنا خواهیم شد.

  • شاخص قدرت خرید مردم: بسیار بالا
  • شاخص امنیت: متوسط
  • شاخص مراقبت‌های درمانی: بسیار بالا
  • شاخص وضعیت اقلیمی: بسیار بالا
  • شاخص آلودگی هوا: پایین

شهرهای نزدیک آلمانی

شهر گوتینگن به شهرهای دیگر آلمانی نیز نزدیک است و به همین دلیل ساکنانِ آن می‌توانند به راحتی به این نواحی سفر کنند و از زیبایی‌های این شهرها بهره ببرند. در ادامه لیستی از نام این شهرها را مشاهده می‌کنیم:

  • شهر فرانکفورت: 235.69 کیلومتر (تا شهر گوتینگن)
  • شهر هامبورگ: 263.40 کیلومتر (تا شهر گوتینگن)
  • شهر دوسلدورف: 278.80 کیلومتر (تا شهر گوتینگن)
  • شهر کلن: 290.92 کیلومتر (تا شهر گوتینگن)

شرایط آب و هوایی شهر گوتینگن

شهر گوتینگن به طورکلی دارای تابستان‌های معتدل و زمستان‌های طولانی و بسیار سرد به همراه باد و آسمان نیمه‌ابری است. متوسط دمای هوا نیز در طول سال در این شهر از 1- درجه سانتی‌گراد تا 24 درجه سانتی‌گراد متغیر بوده و دمای کمتر از 9- درجه سانتی‌گراد و یا بیشتر 30 درجه سانتی‌گراد در این آن نادر است. فصل گرم سال نیز در شهر گوتینگن از 7 ماه ژوئن آغاز شده و تا 8 ماه سپتامبر با متوسط دمای 20 درجه سانتی‌گراد در روز ادامه می‌یابد. همچنین گرم‌ترین روز سال در این شهر، 4 ماه آگوست با حداقل دمای 14 درجه سانتی‌گراد و حداکثر دمای 24 درجه سانتی‌گراد است. فصل سرد سال هم در این شهر از 16 ماه نوامبر تا 9 ماه مارس با متوسط دمای 7 درجه سانتی‌گراد در روز است. سردترین روز سال نیز در این شهر، 9 ماه فوریه با حداقل دمای 1- درجه سانتی‌گراد و حداکثر دمای 4 درجه سانتی‌گراد است. همچنین براساس نظرات گردشگران، بهترین زمان برای بازدید از شهر گوتینگن از اواخر ماه ژوئن تا اواخر ماه آگوست است. دمای هوا نیز در این مدت بین 18 درجه سانتی‌گراد و 27 درجه سانتی‌گراد است.

هزینه زندگی در شهر گوتینگن

بی‌شک هزینه‌های زندگی از فردی به فرد دیگر متفاوت است زیرا سبک زندگی افراد مختلف با یکدیگر تمایز دارد. در ادامه به برخی هزینه‌های مهم در شهر گوتینگن نظیر هزینه مواد غذایی و رستوران، هزینه حمل و نقل، هزینه مسکن و هزینه قبوض و اینترنت و سایر هزینه‌ها در سال 2020 می‌پردازیم.

هزینه مواد غذایی و رستوران

هزینه‌های مربوط به مواد غذایی و رستوران از جمله هزینه‌های بسیار مهم برای زندگی است. برای مثال هزینه غذا در رستورانی ارزان برابر 10 یورو و در رستورانی با قیمت متوسط حدود 40 یورو برای 2 نفر است. هزینه مواد غذایی پر مصرفی نظیر شیر (1 لیتر)، نان سفید (1 عدد)، برنج سفید (1 کیلوگرم)، تخم‌مرغ (12 عدد) و پنیر محلی (1 کیلوگرم) به ترتیب برابر 0.71 یورو، 0.82 یورو، 2.09 یورو، 1.85 یورو و 6.84 یورو است. هزینه موادغذایی دیگری نظیر فیله مرغ و گوشت گاو به ترتیب برابر 7.19 یورو و 8.85 یورو به ازای هر 1 کیلوگرم است. هزینه میو‌ه‌های مانند سیب و موز و پرتقال به ترتیب برابر 2.44 یورو، 1.59 یورو و 1.70 یورو به ازای هر 1 کیلوگرم است. گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی و پیاز نیز به ترتیب برابر 2.27 یورو، 1.40 یورو و 1.50 یورو به ازای هر 1 کیلوگرم قیمت دارند.

هزینه حمل و نقل

هزینه حمل و نقل در شهر گوتینگن نیز یکی دیگر از هزینه‌های حیاتی است و بسته به نوع حمل و نقل افراد، متفاوت است. برای مثال هزینه بلیط یک‌طرفه (حمل و نقل داخلی) و بلیط یک‌ماهه به ترتیب برابر 2.40 یورو و 51.50 یورو است. افرادی نیز که از تاکسی برای حمل و نقل استفاده می‌کنند باید بدانند که کرایه تاکسی برابر 1.80 یورو به ازای هر 1 کیلومتر و ورودیه تاکسی برابر 3.10 یورو است. هزینه بنزین نیز برای آنهایی که از وسایل نقلیه شخصی استفاده می‌کنند بسیار مهم است. هزینه بنزین نیز در شهر گوتینگن برابر 1.35 یورو به ازای هر 1 لیتر است.

هزینه مسکن

در میان هزینه‌های مربوط به زندگی هزینه مسکن را می‌توان به عنوان مهم‌ترین هزینه در نظر گرفت که البته این هزینه بسته به محل زندگی و سایز مسکن، متغیر است. به طورکلی اجاره‌بها برای یک آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر گوتینگن حدود 556 یورو در ماه و برای آپارتمانی مشابه، خارج از مرکز شهر حدود 367 یورو در ماه است. همچنین اجاره ماهیانه برای یک آپارتمان 3 خوابه در مرکز شهر حدود 1،140 یورو و برای همین آپارتمان خارج از مرکز شهر حدود 833 یورو است. افرادی نیز که تمایل به خرید مسکن در شهر گوتینگن دارند باید بدانند که هزینه خرید یک آپارتمان در مرکز و خارج از مرکز شهر به ترتیب حدود 2،200 یورو و 1،700 یورو به ازای هر 1 متر مربع است.

هزینه قبوض و اینترنت

هزینه قبوض نیز بسیار مهم بوده و بسته به سبک زندگی فرد و همچنین سایز آپارتمان، متفاوت است. برای مثال هزینه قبوض مربوط به آب، برق و سیستم گرمایشی و سرمایشی برای یک آپارتمان 85 متری حدود 250 یورو در ماه است. هزینه اینترنت نیز (60 Mbps و یا بیشتر با دیتای نامحدود) حدود 34 یورو است.

سایر هزینه ها

هزینه‌های مربوط به زندگی علاوه بر هزینه‌های فوق شامل هزینه‌های دیگری نیز است. هزینه‌هایی مانند هزینه لباس و هزینه‌های مربوط به ورزش و تفریح برای برخی از افراد بسیار مهم هستند. در ادامه نگاهی به برخی از این هزینه‌ها می‌اندازیم.

هزینه لباس

هزینه‌های مربوط به لباس بسته به نوع لباس و فروشگاهی که فرد از آن خرید می‌کند متفاوت است. برای مثال هزینه یک شلوار جین (با برند Levis 501 و یا برندی مشابه) حدود 52 یورو و یک لباس تابستانی از یک فروشگاه زنجیره‌ای (با برند Zara، H&M و...) حدود 30 یورو است. هزینه یک جفت کتانی ورزشی با قیمت متوسط نیز برابر 69 یورو و یک جفت کفش رسمی چرمی مردانه نیز برابر 117.50 یورو است.

هزینه ورزش و تفریح

هزینه‌های مربوط به ورزش و یا تفریح بسته به نوع ورزش و تفریح مورد نظر از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برای مثال شهریه باشگاه ورزشی برای یک نفر بزرگسال حدود 24 یورو در ماه و هزینه اجاره زمین تنیس حدود 10 یورو به ازای هر 1 ساعت در آخر هفته است. هزینه تفریحاتی نظیر رفتن به سینما برابر 8 یورو (به ازای هر بلیط) است.

منابع: