کادیز شهری بندری و با قدمت در ناحیه آندلس بوده که در بخش جنوب غربی اسپانیا واقع شده است. شهر کادیز همچنین به عنوان یکی از بهترین شهرهای دانشجویی اسپانیا است که به بسیاری از افراد توصیه می‌شود. با وجود اینکه برخی از افراد شهر کادیز را برای تحصیل انتخاب می‌کنند برخی دیگر نیز تمایل به زندگی در این شهر دارند. افرادی که شهر کادیز را برای زندگی و یا تحصیل انتخاب کرده‌اند بهتر است پیش از رفتن به این شهر با اطلاعاتی درباره این شهر نظیر مساحت و جمعیت شهر کادیز، آب و هوای شهر کادیز و هزینه زندگی در شهر کادیز آشنا شوند که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

مساحت و جمعیت شهر کادیز

شهر کادیز که با شهرهایی نظیر شهر سویا و شهر مالاگا به ترتیب ۱۲۲.۸۲ و ۲۳۶.۷۶ کیلومتر فاصله دارد دارای جمعیتی حدود ۱۲۷۰۰۰ نفر است. مساحت این شهر نیز حدود ۱۳.۳ کیلومتر مربع است.

آب و هوای شهر کادیز

افرادی که تمایل به زندگی و یا تفریح در شهر کادیز دارند بهتر است با اطلاعاتی درباره آب و هوا این شهر نیز آشنا شوند.

شهر کادیز به طور کلی دارای تابستان‌های گرم و مرطوب به همراه آسمان صاف و بدون ابر است. زمستان‌های این شهر نیز سرد به همراه باد فراوان و آسمان نیمه ابری است. دمای هوا نیز در طول سال در شهر کادیز از ۸ درجه سانتی‌گراد تا ۲۹ درجه سانتی‌گراد متغیر بوده و دمای کمتر از ۴ درجه سانتی‌گراد و یا بیشتر از ۳۴ درجه سانتی‌گراد در این شهر بسیار نادر است.

فصل گرم سال نیز در شهر کادیز از ۲۰ ماه ژوئن آغاز شده و تا ۲۱ ماه سپتامبر با متوسط دمای ۲۶ درجه سانتی‌گراد در روز ادامه می‌یابد. گرم‌ترین روز سال هم در این شهر ۲۷ ماه جولای با حداقل و حداکثر دمای به ترتیب ۲۱ درجه سانتی‌گراد و ۲۹ درجه سانتی‌گراد است.

فصل سرد سال هم در شهر کادیز از ۲۳ ماه نوامبر آغاز شده و تا ۱۰ ماه مارس با متوسط دمای ۱۸ درجه سانتی‌گراد در روز ادامه می‌یابد. سردترین روز سال نیز در این شهر ۱۹ ماه ژانویه با حداقل و حداکثر دمای به ترتیب ۸ درجه سانتی‌گراد و ۱۶ درجه سانتی‌گراد است.

بهترین زمان سال برای بازدید از شهر کادیز نیز از اواسط ماه می تا اواسط ماه سپتامبر با دمای بین ۱۸ درجه سانتی‌گراد و ۲۷ درجه سانتی‌گراد است.

هزینه زندگی در شهر کادیز

هزینه زندگی در اسپانیا از فردی به فرد دیگر و از شهری به شهر دیگر، متفاوت است زیرا سبک زندگی افرادِ مختلف و هزینه‌ها در شهرهای مختلف با یکدیگر تمایز دارد اما در ادامه به برخی هزینه‌های مهم در شهر کادیز نظیر مواد غذایی و رستوران، هزینه حمل و نقل، هزینه مسکن و هزینه قبوض و اینترنت و سایر هزینه‌ها نیز می‌پردازیم.

هزینه مواد غذایی و رستوران

هزینه‌های مربوط به رستوران و مواد غذایی از جمله هزینه‌های بسیار مهم برای زندگی است. برای مثال هزینه غذا در رستورانی ارزان برابر ۸.۵۰ یورو و در رستورانی با قیمت متوسط برابر ۲۵ یورو برای ۲ نفر است. هزینه مواد غذایی پر مصرفی نظیر شیر (۱ لیتر)، نان سفید (۱ عدد)، برنج سفید (۱ کیلوگرم)، تخم‌مرغ (۱۲ عدد) و پنیر محلی (۱ کیلوگرم) به ترتیب برابر ۰.۶۸ یورو، ۰.۵۷ یورو، ۱.۱۵ یورو، ۱.۱۰ یورو و ۷.۵۰ یورو است. هزینه موادغذایی دیگری نظیر فیله مرغ و گوشت گاو به ترتیب برابر ۴.۵۰ و ۷.۵۰ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم است. هزینه گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی و پیاز نیز به ترتیب حدود ۱.۴۰ یورو، ۱ یورو و ۱ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم قیمت دارند.

هزینه حمل و نقل

هزینه حمل و نقل در شهر کادیز نیز یکی دیگر از هزینه‌های حیاتی است و بسته به نوع حمل و نقل افراد، متفاوت است. برای مثال هزینه بلیط یک‌طرفه (حمل و نقل داخلی) برابر ۱.۱۰ یورو است. افرادی نیز که از تاکسی برای حمل و نقل استفاده می‌کنند باید بدانند که کرایه تاکسی برابر ۱.۳۰ یورو به ازای هر ۱ کیلومتر و ورودیه تاکسی برابر ۳.۶۰ یورو است. هزینه بنزین نیز برای آنهایی که از وسایل نقلیه شخصی استفاده می‌کنند بسیار مهم است. هزینه بنزین در شهر کادیز برابر ۱.۱۷ یورو به ازای هر ۱ لیتر است.

هزینه مسکن

در میان هزینه‌های مربوط به زندگی هزینه مسکن را می‌توان به عنوان مهم‌ترین هزینه در نظر گرفت. این هزینه بسته به محل زندگی و سایز مسکن، متغیر است. برای مثال اجاره‌بها برای یک آپارتمان ۱ خوابه در مرکز شهر کادیز حدود ۴۵۰ یورو در ماه و برای آپارتمانی مشابه، خارج از مرکز شهر حدود ۴۰۰ یورو در ماه است. همچنین اجاره ماهیانه برای یک آپارتمان ۳ خوابه در مرکز شهر حدود ۶۳۳ یورو و برای همین آپارتمان خارج از مرکز شهر برابر ۶۸۳ یورو است. افرادی نیز که تمایل به خرید مسکن در شهر کادیز را دارند باید بدانند که هزینه خرید یک آپارتمان در مرکز و خارج از مرکز شهر به ترتیب حدود ۱۳۰۳ یورو و ۹۲۵ یورو به ازای هر ۱ متر مربع است.

هزینه قبوض و اینترنت

هزینه قبوض نیز بسیار مهم بوده و بسته به سبک زندگی فرد و همچنین سایز آپارتمان، متفاوت است. برای مثال هزینه قبوض مربوط به آب، برق و سیستم گرمایشی و سرمایشی برای یک آپارتمان ۸۵ متری حدود ۹۶ یورو در ماه است. هزینه اینترنت نیز (۶۰ Mbps و یا بیشتر با دیتای نامحدود) حدود ۳۵ یورو است.

هزینه مدرسه کودکان

هزینه مدرسه و مهدکودک غیرانتفاعی (برای یک روز کامل) به ازای هر یک کودک حدود ۳۰۰ یورو در ماه است. هزینه مدرسه بین‌المللی ابتدایی برای یک کودک نیز حدود ۱۰۰۰۰ یورو در سال است.

سایر هزینه ها

هزینه‌های مربوط به زندگی علاوه بر هزینه‌های فوق شامل هزینه‌های دیگری نیز است. هزینه‌هایی مانند هزینه لباس و هزینه‌های مربوط به ورزش و تفریح برای برخی از افراد بسیار مهم هستند. در ادامه نگاهی به برخی از این هزینه‌های میاندازیم.

هزینه لباس

هزینه‌های مربوط به لباس بسته به نوع لباس و فروشگاهی که فرد از آن خرید می‌کند متفاوت است. برای مثال هزینه یک شلوار جین (با برند Levis 501 و یا برندی مشابه) حدود ۲۵ یورو و یک لباس تابستانی از یک فروشگاه زنجیره‌ای (با برند Zara، H&M و…) برابر ۲۰ یورو است. هزینه یک جفت کتانی ورزشی با قیمت متوسط نیز حدود ۴۰ یورو و یک جفت کفش رسمی چرمی مردانه نیز حدود ۴۳ یورو است.

هزینه ورزش و تفریح

هزینه‌های مربوط به ورزش و یا تفریح بسته به نوع ورزش و تفریح مورد نظر از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برای مثال شهریه باشگاه ورزشی برای یک نفر بزرگسال حدود ۲۱ یورو در ماه و هزینه اجاره زمین تنیس به ازای ۱ ساعت در آخر هفته حدود ۳ یورو است. هزینه تفریحاتی نظیر رفتن به سینما برابر ۶.۵۰ یورو (به ازای ۱ بلیط) است.

منابع: