پارما شهری در بخش شمالی کشور ایتالیا بوده که به دلایل مختلفی مانند معماری، موسیقی و چشم‌اندازِ فوق‌العاده‌اش و همچنین دانشگاه باقدمتِ پارما دارای محبوبیت است. شهر پارما همچنین دارای مساحتی برابر ۲۶۰.۸ کیلومتر مربع و جمعیتی رو به افزایش بوده و نسبت به سال گذشته (۲۰۱۹) حدود ۰.۶۱% افزایش داشته است. جمعیت این شهر در سال ۲۰۲۰ حدود ۳۲۸۰۰۰ نفر است. این شهر همچنین دارای یکی از برترین دانشگاه‌های جهان و ایتالیا (دانشگاه پارما ایتالیا) بوده و از همین نظر بسیاری از دانشجویانی که تمایل به تحصیل در ایتالیا دارند آن را انتخاب میکنند. افرادی که شهر پارما را برای تحصیل، تفریح و یا زندگی برگزیده‌اند باید با اطلاعاتی درباره این شهر نیز آشنا شوند که در ادامه برخی از آنها می‌پردازیم.

کیفیت زندگی در شهر پارما

به طور کلی شهر پارما از نظر کیفیت زندگی در سطح بالایی قرار دارد. در ادامه نیز سطح کیفیت شاخص‌های مختلف زندگی را مشاهده می‌کنیم.

  • شاخص امنیت: بالا
  • شاخص مراقبت‌های درمانی: بالا
  • شاخص کیفیت اقلیمی: بسیار بالا
  • شاخص آلودگی هوا: بالا

شهرهای نزدیک ایتالیایی

شهر پارما همچنین به شهرهای دیگری نظیر بولونیا، میلان و تورین نزدیک بوده و تنها فاصله‌ای برابر (به ترتیب) ۹۷.۸۶ کیلومتر، ۱۲۵.۲۱ کیلومتر و ۲۴۵.۳۹ کیلومتر دارد.

شرایط آب و هوایی شهر پارما

آشنایی با شرایط آب و هوایی نیز در شهر پارما ایتالیا برای دانشجویانی که می‌‌خواهند در این شهر به تحصیل و زندگی بپردازند نیز بسیار مهم است. شهر پارما به طور کلی دارای تابستان‌های گرم به همراه آسمان صاف است. زمستان‌های این شهر نیز بسیار سرد به همراه آسمان نیمه ابری است. دمای هوا نیز در طول سال در شهر پارما از ۱- درجه سانتی‌گراد تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد متغیر بوده و دمای کمتر از ۵- درجه سانتی‌گراد و یا بیشتر از ۳۴ درجه سانتی‌گراد در این شهر بسیار نادر است.

فصل گرم سال نیز در شهر پارما از ۳ ماه ژوئن آغاز شده و تا ۱۱ ماه سپتامبر با متوسط دمای ۲۵ درجه سانتی‌گراد در روز ادامه می‌یابد. گرم‌ترین روز سال هم در این شهر ۳۰ ماه جولای با حداقل و حداکثر دمای به ترتیب ۱۹ درجه سانتی‌گراد و ۳۰ درجه سانتی‌گراد است.

فصل سرد سال هم در شهر پارما از ۱۹ ماه نوامبر آغاز شده و تا ۲۷ ماه فوریه با متوسط دمای ۱۰ درجه سانتی‌گراد در روز ادامه می‌یابد. سردترین روز سال نیز در این شهر ۱۲ ماه ژانویه با حداقل و حداکثر دمای به ترتیب ۱- درجه سانتی‌گراد و ۶ درجه سانتی‌گراد است.

بهترین زمان سال برای بازدید از شهر پارما نیز از اواسط ماه می تا اواخر ماه سپتامبر با دمای بین ۱۸ درجه سانتی‌گراد و ۲۷ درجه سانتی‌گراد است.

هزینه زندگی در شهر پارما

هزینه‌های مربوط زندگی از فردی به فرد دیگر متفاوت است زیرا سبک زندگی افراد مختلف با یکدیگر تمایز دارد اما به طور کلی هزینه متوسط زندگی در شهر پارما برای یک نفر صرف نظر از اجاره ماهیانه، حدود ۸۰۰ یورو در ماه است. در ادامه به برخی هزینه‌های مهم در شهر پارما نظیر مواد غذایی و رستوران، هزینه حمل و نقل، هزینه مسکن و هزینه قبوض و اینترنت و سایر هزینه‌ها در سال ۲۰۲۰ می‌پردازیم.

هزینه مواد غذایی و رستوران

هزینه‌های مربوط به رستوران و مواد غذایی از جمله هزینه‌های بسیار مهم برای زندگی است. برای مثال هزینه غذا در رستورانی ارزان برابر ۲۰ یورو و در رستورانی با قیمت متوسط برابر ۶۰ یورو برای ۲ نفر است. هزینه مواد غذایی پر مصرفی نظیر شیر (۱ لیتر)، نان سفید (۱ عدد)، برنج سفید (۱ کیلوگرم)، تخم‌مرغ (۱۲ عدد) و پنیر محلی (۱ کیلوگرم) به ترتیب برابر ۱.۲۰ یورو، ۱.۶۲ یورو، ۱.۸۸ یورو، ۲.۰۵ یورو و ۱۵.۱۳ یورو است. هزینه موادغذایی دیگری نظیر فیله مرغ و گوشت گاو به ترتیب حدود ۸.۵۰ و ۱۳.۵۰ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم است. هزینه میو‌ه‌های مانند سیب و موز و پرتقال به ترتیب برابر ۱.۵۷ یورو، ۱.۷۳ یورو و ۱.۰۷ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم است. گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی و پیاز نیز به ترتیب برابر ۱.۰۶ یورو، ۰.۸۰ یورو و ۰.۷۳ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم قیمت دارند.

هزینه حمل و نقل

هزینه حمل و نقل در شهر پارما نیز یکی دیگر از هزینه‌های حیاتی است و بسته به نوع حمل و نقل افراد، متفاوت است. برای مثال هزینه بلیط یک‌طرفه (حمل و نقل داخلی) و بلیط یک‌ماهه به ترتیب برابر ۱.۵۰ یورو و ۳۷.۵۰ یورو است. افرادی نیز که از تاکسی برای حمل و نقل استفاده می‌کنند باید بدانند که کرایه تاکسی حدود ۲ یورو به ازای هر ۱ کیلومتر و ورودیه تاکسی برابر ۵.۵۰ یورو است. هزینه بنزین نیز برای آنهایی که از وسایل نقلیه شخصی استفاده می‌کنند بسیار مهم است. هزینه بنزین در شهر پارما برابر ۱.۵۸ یورو به ازای هر ۱ لیتر است.

هزینه مسکن

در میان هزینه‌های مربوط به زندگی هزینه مسکن را می‌توان به عنوان مهم‌ترین هزینه در نظر گرفت. این هزینه بسته به محل زندگی و سایز مسکن، متغیر است. برای مثال اجاره‌بها برای یک آپارتمان ۱ خوابه در مرکز شهر پارما حدود ۵۸۵ یورو در ماه و برای آپارتمانی مشابه، خارج از مرکز شهر حدود ۴۳۳ یورو در ماه است. همچنین اجاره ماهیانه برای یک آپارتمان ۳ خوابه در مرکز شهر حدود ۱۰۹۰ یورو و برای همین آپارتمان خارج از مرکز شهر حدود ۷۹۰ یورو است. افرادی نیز که تمایل به خرید مسکن در شهر پارما را دارند باید بدانند که هزینه خرید یک آپارتمان در مرکز و خارج از مرکز شهر به ترتیب حدود ۳۴۳۰ یورو و ۲۱۳۰ یورو به ازای هر ۱ متر مربع است.

هزینه قبوض و اینترنت

هزینه قبوض نیز بسیار مهم بوده و بسته به سبک زندگی فرد و همچنین سایز آپارتمان، متفاوت است. برای مثال هزینه قبوض مربوط به آب، برق و سیستم گرمایشی و سرمایشی برای یک آپارتمان ۸۵ متری حدود ۱۷۳ یورو در ماه است. هزینه اینترنت نیز (۶۰ Mbps و یا بیشتر با دیتای نامحدود) حدود ۳۱ یورو است.

سایر هزینه ها

هزینه‌های مربوط به زندگی علاوه بر هزینه‌های فوق شامل هزینه‌های دیگری نیز است. هزینه‌هایی مانند هزینه لباس و هزینه‌های مربوط به ورزش و تفریح برای برخی از افراد بسیار مهم هستند. در ادامه نگاهی به برخی از این هزینه‌های میاندازیم.

هزینه لباس

هزینه‌های مربوط به لباس بسته به نوع لباس و فروشگاهی که فرد از آن خرید می‌کند متفاوت است. برای مثال هزینه یک شلوار جین (با برند Levis 501 و یا برندی مشابه) برابر ۸۲ یورو و یک لباس تابستانی از یک فروشگاه زنجیره‌ای (با برند Zara، H&M و…) حدود ۴۰ یورو است. هزینه یک جفت کتانی ورزشی با قیمت متوسط نیز برابر ۹۳ یورو و یک جفت کفش رسمی چرمی مردانه نیز حدود ۱۳۰ یورو است.

هزینه ورزش و تفریح

هزینه‌های مربوط به ورزش و یا تفریح بسته به نوع ورزش و تفریح مورد نظر از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برای مثال شهریه باشگاه ورزشی برای یک نفر بزرگسال حدود ۵۴ یورو در ماه و هزینه اجاره زمین تنیس به ازای ۱ ساعت در آخر هفته برابر ۳۲ یورو است. هزینه تفریحاتی نظیر رفتن به سینما برابر ۱۰ یورو (به ازای ۱ بلیط) است.

منابع: