همانطور که میدانید آلمان از جمله کشورهایی است که بسیاری از دانشجویان و افراد تمایل به تحصیل و یا زندگی در آن دارند. این کشور همچنین دارای شهرهای بسیار خوب و برتری است که بر اهمیت این کشور می‌افزاید. شهر هایدلبرگ نیز یکی از این شهرها بوده و بسیاری از افراد نیز تمایل به زندگی، تحصیل در هایدلبرگ و یا تفریح در آن دارند که البته پیش از انتخاب آن باید با اطلاعاتی درباره این شهر آشنا شوند. در ادامه به مساحت و جمعیت شهر هایدلبرگ، شهرهای نزدیک، کیفیت زندگی، شرایط آب و هوایی و هزینه زندگی در این شهر خواهیم پرداخت.

مساحت و جمعیت شهر هایدلبرگ

به طور کلی شهر هایدلبرگ دارای مساحتی برابر ۱۰۸.۸ کیلومتر مربع و جمعیتی حدود ۱۴۳۰۰۰ نفر است.

شهرهای نزدیک آلمانی

شهر هایدلبرگ همچنین به برخی از شهرهای آلمان نزدیک بوده و افرادی که در آن زندگی می‌کنند با طی مسافتی اندک می‌توانند به دیگر شهرها سفر کنند. شهرهای نزدیک آلمانی به شهر هایدلبرگ به شرح زیر هستند.

  • شهر فرانکفورت: ۸۸.۶۹ کیلومتر تا هایدلبرگ
  • شهر اشتوتگارت: ۱۲۰.۸۳ کیلومتر تا هایدلبرگ
  • شهر کلن: ۲۵۳.۵۵ کیلومتر تا هایدلبرگ
  • شهر دوسلدورف: ۲۸۸.۸۹ کیلومتر تا هایدلبرگ

کیفیت زندگی در شهر هایدلبرگ

شهر هایدلبرگ از نظر کیفیت زندگی در سطح بسیار بالایی قرار دارد. در ادامه نیز سطح کیفیت شاخص‌های مختلف زندگی را مشاهده می‌کنیم.

  • شاخص امنیت: بسیار بالا
  • شاخص مراقبت‌های درمانی: بالا
  • شاخص کیفیت اقلیمی: بسیار بالا
  • شاخص آلودگی هوا: بسیار پایین

شرایط آب و هوایی هایدلبرگ

به طور کلی، آب و هوا در تابستان‌های شهر هایدلبرگ، گرم به همراه آسمان نیمه ابری است. این شهر همچنین دارای زمستان‌های بسیار سرد به همراه باد و آسمان ابری است. دمای هوا نیز در طول سال در شهر هایدلبرگ از ۰ درجه سانتی‌گراد تا ۲۶ درجه سانتی‌گراد متغیر بوده و دمای کمتر از ۸- درجه سانتی‌گراد و یا بیشتر از ۳۳ درجه سانتی‌گراد در این شهر، نادر است.

فصل گرم سال نیز در شهر هایدلبرگ از ۳۱ ماه می آغاز شده و تا ۸ ماه سپتامبر با متوسط دمای ۲۲ درجه سانتی‌گراد در روز ادامه می‌یابد. همچنین گرم‌ترین روز سال در این شهر، ۴ ماه آگوست با حداکثر دمای ۲۶ درجه سانتی‌گراد و حداقل دمای ۱۶ درجه سانتی‌گراد است.

فصل سرد سال نیز در این شهر از ۱۵ ماه نوامبر تا ۲ ماه مارس بوده و دمای هوا در این مدت به طور متوسط، ۹ درجه سانتی‌گراد در روز است. سردترین روز سال هم ۱۲ ماه ژانویه با حداقل دمای ۰ درجه سانتی‌گراد و حداکثر دمای ۵ درجه سانتی‌گراد است.

بهترین زمان سال نیز برای بازدید از شهر هایدلبرگ از اواسط ماه ژوئن تا اواسط ماه سپتامبر است که دمای هوا در این مدت، بین ۱۸ درجه سانتی‌گراد و ۲۷ درجه سانتی‌گراد است.

هزینه زندگی در شهر هایدلبرگ

هزینه‌های مربوط زندگی از فردی به فرد دیگر متفاوت است زیرا سبک زندگی افراد مختلف با یکدیگر تمایز دارد اما به طور کلی هزینه متوسط زندگی در شهر هایدلبرگ برای یک نفر صرف نظر از اجاره ماهیانه، حدود ۸۱۷ یورو در ماه است. در ادامه به برخی هزینه‌های مهم در شهر هایدلبرگ نظیر مواد غذایی و رستوران، هزینه حمل و نقل، هزینه مسکن و هزینه قبوض و اینترنت ، هزینه مدرسه کودکان و سایر هزینه‌ها در سال ۲۰۲۰ می‌پردازیم.

هزینه مواد غذایی و رستوران

هزینه‌های مربوط به رستوران و مواد غذایی از جمله هزینه‌های بسیار مهم برای زندگی است. برای مثال هزینه غذا در رستورانی ارزان برابر ۱۴ یورو و در رستورانی با قیمت متوسط برابر ۵۰ یورو برای ۲ نفر است. هزینه مواد غذایی پر مصرفی نظیر شیر (۱ لیتر)، نان سفید (۱ عدد)، برنج سفید (۱ کیلوگرم)، تخم‌مرغ (۱۲ عدد) و پنیر محلی (۱ کیلوگرم) به ترتیب برابر ۰.۸۱ یورو، ۱.۳۲ یورو، ۹۰/۱ یورو، ۲ یورو و ۷.۴۷ یورو است. هزینه موادغذایی دیگری نظیر فیله مرغ و گوشت گاو به ترتیب حدود ۷.۷۹ و ۱۰.۵۹ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم است. هزینه میو‌ه‌های مانند سیب و موز و پرتقال به ترتیب برابر ۲.۰۹ یورو، ۴۹/۱ یورو و ۸۸/۱ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم است. گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی و پیاز نیز به ترتیب برابر ۱۸/۲ یورو، ۳۳/۱ یورو و ۴۰/۱ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم قیمت دارند.

هزینه حمل و نقل

هزینه حمل و نقل در شهر هایدلبرگ نیز یکی دیگر از هزینه‌های حیاتی است و بسته به نوع حمل و نقل افراد، متفاوت است. برای مثال هزینه بلیط یک‌طرفه (حمل و نقل داخلی) و بلیط یک‌ماهه به ترتیب حدود ۳ یورو و ۷۷ یورو است. افرادی نیز که از تاکسی برای حمل و نقل استفاده می‌کنند باید بدانند که کرایه تاکسی حدود ۳ یورو به ازای هر ۱ کیلومتر و ورودیه تاکسی حدود ۳ یورو است. هزینه بنزین نیز برای آنهایی که از وسایل نقلیه شخصی استفاده می‌کنند بسیار مهم است. هزینه بنزین در شهر هایدلبرگ برابر ۴۳/۱ یورو به ازای هر ۱ لیتر است.

هزینه مسکن

در میان هزینه‌های مربوط به زندگی هزینه مسکن را می‌توان به عنوان مهم‌ترین هزینه در نظر گرفت. این هزینه بسته به محل زندگی و سایز مسکن، متغیر است. برای مثال اجاره‌بها برای یک آپارتمان ۱ خوابه در مرکز شهر هایدلبرگ حدود ۷۷۸ یورو در ماه و برای آپارتمانی مشابه، خارج از مرکز شهر حدود ۵۴۸ یورو در ماه است. همچنین اجاره ماهیانه برای یک آپارتمان ۳ خوابه در مرکز شهر حدود ۱۵۶۴ یورو و برای همین آپارتمان خارج از مرکز شهر حدود ۱۱۴۱ یورو است. افرادی نیز که تمایل به خرید مسکن در شهر هایدلبرگ را دارند باید بدانند که هزینه خرید یک آپارتمان در مرکز و خارج از مرکز شهر به ترتیب برابر ۵۸۵۰ یورو و ۳۲۴۰ یورو به ازای هر ۱ متر مربع است.

هزینه قبوض و اینترنت

هزینه قبوض نیز بسیار مهم بوده و بسته به سبک زندگی فرد و همچنین سایز آپارتمان، متفاوت است. برای مثال هزینه قبوض مربوط به آب، برق و سیستم گرمایشی و سرمایشی برای یک آپارتمان ۸۵ متری حدود ۲۶۶ یورو در ماه است. هزینه اینترنت نیز (۶۰ Mbps و یا بیشتر با دیتای نامحدود) حدود ۳۳ یورو است.

هزینه مدرسه کودکان

هزینه مدرسه و مهدکودک غیرانتفاعی (برای یک روز کامل) به ازای هر یک کودک حدود ۴۵۰ یورو در ماه است. هزینه مدرسه بین‌المللی ابتدایی برای یک کودک نیز برابر ۱۹۰۰۰ یورو در سال است.

سایر هزینه ها

هزینه‌های مربوط به زندگی علاوه بر هزینه‌های فوق شامل هزینه‌های دیگری نیز است. هزینه‌هایی مانند هزینه لباس و هزینه‌های مربوط به ورزش و تفریح برای برخی از افراد بسیار مهم هستند. در ادامه نگاهی به برخی از این هزینه‌های میاندازیم.

هزینه لباس

هزینه‌های مربوط به لباس بسته به نوع لباس و فروشگاهی که فرد از آن خرید می‌کند متفاوت است. برای مثال هزینه یک شلوار جین (با برند Levis 501 و یا برندی مشابه) برابر ۸۰.۸۰ یورو و یک لباس تابستانی از یک فروشگاه زنجیره‌ای (با برند Zara، H&M و…) برابر ۳۰ یورو است. هزینه یک جفت کتانی ورزشی با قیمت متوسط نیز برابر ۹۱ یورو و یک جفت کفش رسمی چرمی مردانه نیز حدود ۱۱۸ یورو است.

هزینه ورزش و تفریح

هزینه‌های مربوط به ورزش و یا تفریح بسته به نوع ورزش و تفریح مورد نظر از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برای مثال شهریه باشگاه ورزشی برای یک نفر بزرگسال حدود ۳۰ یورو در ماه و هزینه اجاره زمین تنیس به ازای ۱ ساعت در آخر هفته برابر ۲۶ یورو است. هزینه تفریحاتی نظیر رفتن به سینما برابر ۱۳ یورو (به ازای ۱ بلیط) است.

منابع: